Mainos

Patrik Laine shoots, he scores! – suomalaisen supertähden ura NHL:ssä

  • 5 454 464
  • 19 936

Danko

Jäsen
Suosikkijoukkue
Columbus Blue Jackets
Columbuksen ylivoimaa ja sen toimimattomuutta toki voi analysoida, mutta fakta on se että Laine pelasi ylivoimaa myös tuolla omalla paikallaan Blue Jackets aikana. Laukaukset tuolloin vaan painuivat usein plekseihin tai sitten Laine itse panttasi sitä laukausta ja keskittyi syöttelemään.

Kertoo mielestäni siitä että kaikki ei ollut kunnossa Patrikilla itsellään.

CBJ aikoihin osui Laineelle useita loukkaantumisia ja lisäksi ne henkisen puolen ongelmat (isän kuolema), joita Laine ei tuolloin vielä osannut nykyisellä tasolla käsitellä. Eikä toki voinutkaan kun "haava oli tuore".

Nyt on vapautuneemman näköistä menoa.

Good for you, Patrik!
 

syndi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, HJK-Hockey, NHL
Kaikkien vastoinkäymisten jälkeen Pate luo itsensä uudestaan, ja rakastaa lätkää taas.

Pienenä urheiluromantikkona liikutus on vääjäämätön.

Narrilasta miekka ilmaan kumarruksen kera, aika sun parempien päivien tullut on!
 

BaronFIN

Jäsen
Henkimaailman asioita, mutta Columbus oli (minun nähdäkseni) Kekäläisen aikana tasaisen harmaa neljän dieselpytyn joukkue, missä jokaisen pelaajan piti suorittaa tasaisesti suunnitelmaa ja jokaisesta poikkeamasta tehtiin seurauksia suurempia videosulkeisia saatika penkityksiä. Pelaajat väännettiin väkisin muottiin sopivaksi, koska Kekäläisen visio oli varmaan jotain ”meidän peli” . Mene ja tiedä. Aika asettaa saavutukset kontekstiin ja en ole enää olleenkaan vakuuttunut Keklun kyvystä luoda joukkuetta mihin suurhankinta Laine olisi sopinut. Nämä palat eivät vain koskaan sopineet toisilleen. Laine ei ole kokonaisvaltainen pelaaja, joka voisi loistaa peliä edistävänä sentterinä

Laineen peli on tähän asti kulkenut hieman kapealla tehouralla, missä tehot tulee ryöpyittäin. Nykytahti ei luonnollisesti voi jatkua (kohtuutonta) , mutta jos ei tulisi kuukauden/kahden taukoakaan tuloksen tekemisessä, niin sekin olisi jo valtava loikka tekemisen tasossa.

Laine on omalla tontillaan yksi parhaista. Vaikka olisi kuinka ”onetrick pony”, niin onhan tämä siltikin ainutlaatuinen tapaus.
 

Dino

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi
Laine ei tosiaan ole pelaaja, jolta kannattaa edes odottaa kokonaisvaltaista peliä ja vahvaa puolustuspeliä vaikka yritti sitäkin Columbuksessa kehittää. Hän on enemmänkin täsmäase joka pystyy tekemään siinä omassa kapeassa roolissaan parhaimmillaan murhaavan tehokasta jälkeä, kuten nyt on nähty.

Jossakon vaiheessa tulee varmaan myös vaikeampaa ja joka pelissä ei voi tulla maalia tuosta samasta paikasta laukomalla, mutta on kyllä oikeasti mukava nähdä että suuria vaikeuksia kokenut pelaaja saa vaihteeksi kunnolla onnistumisia.
 

Jippo

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Oli taas hassu maali vakiopaikalta. Voittomaali ja silkkaa ilkeyttään rikkoi samalla Seiderin kalliin mailan.

Edit: olihan se täällä jo käsitelty. Jossain aiemmissakin pelissä taisi rikkoa vihun mailan. Mailavalmistajan agentti kasvattamassa myyntiä?
 

jeani

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Ensimmäinen erä oli parasta 5vs5 -pelaamista Laineelta tällä kaudella. Minun silmään oli riittävän hyvä siinä. Oli paljon hyviä tilanteiden rakenteluja ja siirtoja. Kenttäkaverit möhlivät maalin, niin siitä tuli -1. Myöskään maalia kohti ei Laineella vetoja ekassa erässä.

Oli muuten kerrankin hieno kimmokemaali!
 

Ezama

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Alkaa Laine olemaan kopio vanhoista NHL-peleistä. Samalla kuviolla joka ikinen kerta yhtä hieno maali.
Siis tuohan riittää ihan mainiosti, jos tuosta maaleja paukuttelee, mutta vähän epäilen, ettei tuo ikuisesti kestä. En ole itse Habsin pelejä ehtinyt nyt katsella, että miltä peli nyt muuten näyttää, onko hiihtelystä päästy jo eroon?
 

Siwankassa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkue, Mikael Granlund, Dallas Stars
Tekeekö Laine enää koskaan tasaviisikoin maalia?

Väliäkö tolla naputelkoon sen ~40 maalia kaudessa vaikka pelkillä yv maaleilla.
 

Peteliuz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Charlestown Chiefs & Syracuse Bulldogs
Hauska katsoa tuota Wingsien alivoimanelikon ja penkin turhautuneita reaktioita, kun kaikki tietävät että se veto tulee mutta silti mitään ei ole tehtävissä. Hienoa että Patella kulkee taas!
 

Kiuru

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pimeä Aitio ja vuosiluvut 1923 & 1897
Powerplaine iski jälleen, onhan tuo murhaavaa ja hienoa seurattavaa. Nyt saatiin visuaalisuutta vielä lisää, kun halusi rikkoa vielä Seiderin mailankin.
 
Suosikkijoukkue
Colorado, Toronto, sympatiat Krakenille
Tekeekö Laine enää koskaan tasaviisikoin maalia?

Väliäkö tolla naputelkoon sen ~40 maalia kaudessa vaikka pelkillä yv maaleilla.
Tim Kerrillä on yhden kauden ennätys, 34 ylivoimamaalia. Realistinen best case tälle kaudelle voisi olla tuon lukeman hätyyttäminen, mutta se vaatisi kyllä kaikkien tähtien oikeat asennot ja lisäksi hyvää onnea.
 

Bunder

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät, Coyotes, Thrashers
Kyllähän Paten maaleissa on aina jotain omanlaistansa. Jos katson, että vaikka Rantanen on tehnyt viime yönä maalin niin lähinnä ajattelen, että jaa, mutta Laine kun tekee maalin niin se katsotaan neljällä eri selostuksella ja mahdollisilla livetallenteina ja pitkin päivää ja jopa seuraavanakin päivänä vielä toistetaan tasaisin väliajoin.
Nautitaan nyt kun juhlaa vielä riittää. Koskaan ei tiedä milloin koutsi saa neronleimauksen ja siirtää Laineen ylivoimalla toiseen laitaan tai maskiin ja maalinteko päättyy siihen.
 

Ippenator

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomi, Ilves, Carolina, Colorado ja Florida
Laine kihauttaa taas ylivoimalla tutulta paikalta, nyt tosin oli tuuriakin mukana kun pomppi Seiderin kautta sisään.
Toki voi noin ajatella. Tosin näyttää kyllä hidastuksessa vahvasti ainakin omaan silmääni siltä, että takayläkulmassa olisi helissyt, ellei Seider olisi saanut mailaa väliin. Eli todella pienestä oli kiinni, ettei olisi ollut taas sellainen kunnolla näyttävä ylivoimatykitys, jolle mokke ei vaan voi mitään.
 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Tällä videolla näkyy paremmin tuo Seiderin mailan hajoaminen. Jännä, miten se lentää tuonne nurkkaan tuolla tavalla.
Oisko siinä osa sitten Seiderin käden liikettä, jonka johdosta mailan kärkiosa katketessaan jatkaa matkaa suoraviivaisesti. Tosin ei videosta kyllä erota kovin selkeää liikettä, mutta ihan kiekolla ei taida moista singahdusta kuitenkaan saada aikaan?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös