Jos tässä kelaa vaikka pari (kuu)kautta takaisinpäin, niin olihan tuo kehonkieli kaukalossa sellainen että ihan kaikki ei ole Patella hyvin, peli-ilosta ei sitten tietoakaan, ilme murjotti koko ajan, koukki ja "hakkasi" mailalla vastustajia ja Torspot lyheni välillä 50 % huonon vaihdon jälkeen.
Lisäksi tällainen perusäijä kuten minä sanoisi, että toi hurahtaminen johonkin muotivelhoksi ei ole kuitenkaan ihan "tervettä" käytöstä suomalaiselta urheiluammattilaiselta joka pelaa ns. vieraalla maaperällä. Silloin jo kelasin, että mikä gurko tosta äijästä on tulossa kun suoritukset kaukalossa ei kuitenkaan olisi pitänyt riittää välttämättä edes peliaikaan.
Jos vertaa sellaiseen stereotyyppiseen perusnöyrään NHL suomalaiseen (Aho, Barkov, Rantanen...) niin kaikki noi on jotenkin "jalat maassa" ja eivät ole tehneet itsestään numeroa. Olisko Laineella ollut luontainen halu olla se huomion keskipiste ja kun nämä edellä luetellut ongelmat ovat kasaantuneet ympärillä niin muut vieneet huomion, peli-ilo kadonnut ja pää räjähtänyt.
Valitettavasti Laine on ne parhaat pelinsä NHL:ssä jo pelannut.