Pimeyden, harmauden ja vesisateen lisäksi vituttaa:
Ulos se ja se pelaaja: kausi on pitkä, mielestäni kukaan ei ole roolissaan esittänyt niin surkeita otteita, että ansaitsisi suoraan kengänkuvan takalistoon (paitsi ehkä Vertanen, jossa näen silti potentiaalia). Ehkä jos joku Fagerström ei pysty pyristelemään itseään semi-säännöllisesti pelaavaan kokoonpanoon, niin voidaan miettiä sopparin purkamista. Luotan kuitenkin, että taistelutahtoa löytyy.
"Määtälle kenkää": vasta viime kaudella Määttä oli osoittamassa pitkäjänteisen työn merkitystä yksittäisen kauden aikana U20-sarjassa. Valmentaminen on prosessi ja joukkueen kypsyminen ottaa aina oman aikansa. Me ollaan edelleen hyvissä asemissa sarjataulukossa ja jokainen näkee, että peli voi tuosta vielä parantua huomattavasti. Tämähän on positiivista jopa. Ja samaan aikaan vastustajat tulee päälle täydessä kiimassa joka peliin, koska Jokerit.
Tän kauden yksi iso tarkoitus on kehittää noita pelaajia. Meillä on nuori jengi ja iso osa noista pelaajista ottaa vielä isojakin steppejä kauden aikana, etenkin kun nyt harjoitteluun päästään panostamaan enemmän, kuin monen uran aikana tähän mennessä. Jos matkalla ei olisi vaikeuksia ja leikiteltäisiin vastustajista voittoja ilta toisensa jälkeen, niin ei se kyllä veisi yhtään pelaajaa eteenpäin.
Taistele Jokerit! Kentällä ja treeneissä kaikki likoon. That's the only way.