Streight Forward
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Tappara
Olen kuullut varsin luotettavasta lähteestä, että viirit ja paidat saataisiin areenalle jollain järjestelyllä. Odotellaan rauhassa.
Viittaatko kannattajapäädyn tuottamaan äänimaailmaan vai juontajaan (ei kuuluttaja), joka jakaa pelikatkoilla kaiken maailman lahjakortteja vähän väliä? Tuo ei tunnu enää rajoittuvan vain pitkille Liigan mainoskatkoille.Jumalauta mikä mökä tuolla Nokia-Areenalla aina pelikatkoilla, tulee taustalta häiritsevästi läpi, ei saa selostuksesta mitään selvää.
Omasta puolestani totean, että se mölyapina on juurikin tuo muidu, joka siellä jotakin esittelee yleisölle. Sangen ärsyttävä kälättäjä.Viittaatko kannattajapäädyn tuottamaan äänimaailmaan vai juontajaan (ei kuuluttaja), joka jakaa pelikatkoilla kaiken maailman lahjakortteja vähän väliä? Tuo ei tunnu enää rajoittuvan vain pitkille Liigan mainoskatkoille.
Yleensäkin tuo melu, musiikki, ilmeisesti mallia otettu Raksilasta, meininki on kuin diskossa!Viittaatko kannattajapäädyn tuottamaan äänimaailmaan vai juontajaan (ei kuuluttaja), joka jakaa pelikatkoilla kaiken maailman lahjakortteja vähän väliä? Tuo ei tunnu enää rajoittuvan vain pitkille Liigan mainoskatkoille.
Painonappi näissä on se ratkasu jota käytetää , tunnistimen kanssa ovet vekslaa edestakas ja muksut tuppaa niillä leikkimääm jne. Ja "käden heiluattaminen" on kyllä aikamoinen normiliikkumiskyvyn omaavan ajattelua muutenkin, jos nyt vähän pidemmälle ajatteleeItseä jäänyt vähän vaivaamaan tai no kummeksuttaan, että eikö noiden vessojen, jotka ovat liikuntarajoitteisille, ovia olisi voinut tehdä ns. automaattioviksi? Eli aukeaa sähköllä. Oven viereen tunnistin, jonka edessä heilautetaan kättä ja ovi aukeaa?
Painonappi näissä on se ratkasu jota käytetää , tunnistimen kanssa ovet vekslaa edestakas ja muksut tuppaa niillä leikkimääm jne. Ja "käden heiluattaminen" on kyllä aikamoinen normiliikkumiskyvyn omaavan ajattelua muutenkin, jos nyt vähän pidemmälle ajattelee
Onko kenelläkään havaintoa, onko tuo areenan parkkihalli miten täynnä ihan perus liigapeleissä? Olen vaan huomenna tulossa Helsingistä viime tingassa ja mielelläni ajaisin suoraan tuonne, mutta jos se on täynnä, niin Sorinkadulta tulee hidas mutka muihin parkkeihin ja menee helposti ensimmäisestä erästä iso osa ohi.
Kerran käynyt, silloin oli lähes tyhjä arkipelissä. Eikös nuo vapaat paikat näy niissä opasteissa, ainakin finnparkin hallin vapaat paikat näkyy.Onko kenelläkään havaintoa, onko tuo areenan parkkihalli miten täynnä ihan perus liigapeleissä? Olen vaan huomenna tulossa Helsingistä viime tingassa ja mielelläni ajaisin suoraan tuonne, mutta jos se on täynnä, niin Sorinkadulta tulee hidas mutka muihin parkkeihin ja menee helposti ensimmäisestä erästä iso osa ohi.
Tuossa hallin alla olevassa Aimo Parkin hallissa on kaksi ajoväylää. Toinen Sorinkadun ja toinen aseman suuntaan, jota kautta pääsee samaan kohtaan, mistä ajetaan ulos aseman parkkihallista. Siis Suvantokadun ja Rautatienkadun risteykseen. Se, kumpaa kautta kannattaa ajaa, riippuu tietysti monestakin asiasta.Aimo Park josta esim. @Peltinen tossa mainitsi on varmasti hyvä vaihtoehto. Itse en sitä ole käyttänyt, joten en osaa täysin sanoa miten ns. poistuminen toimii?
Sorinkatuahan pitäisi periaatteessa ajaa sitten kohti rautatieasemaa, koska "alapäästä" mentäessä pitää mennä Nesteen parkkipaikan kautta?
Apuvälineet ovat hyvin usein yksilöllisiä. Tällaiset tunnistimet saattavat sopia joillekin pyörätuolin käyttäjille, mutta valtaosa tulee hyvin toimeen ilmankin. Ja kuten aiemmin jo todettiin, monikaan apuväline ei toimi julkisissa tiloissa. Invavessoissa on muutenkin kaikkia suunnitelu(=suunnittelemattomuus)ongelmia. Vessoissa on paljon tilaa, mutta kaikenlaiset tasot apuvälineitä tarvitseville loistavat poissaolollaan. Pöytäpintaa laskutasona ei ole lainkaan, vessassa on kaksi naulaa, johon voi seisomakorkeudelta ripustaa takin tai repun roikkumaan ja niin edelleen.Itseä jäänyt vähän vaivaamaan tai no kummeksuttaan, että eikö noiden vessojen, jotka ovat liikuntarajoitteisille, ovia olisi voinut tehdä ns. automaattioviksi? Eli aukeaa sähköllä. Oven viereen tunnistin, jonka edessä heilautetaan kättä ja ovi aukeaa? Ei pitäisi olla vaikea toteuttaa ja helpottaisi varmasti käyttöä?
Monesti puhutaan, että nyky-yhteiskunnassa ei oteta tarpeeksi huomioon liikuntarajoitteisia ihmisiä. Tässä olisi ollut oiva ratkaisu arenalla olla vähän niinku edellä kävijä?
Edit. Aimo Park josta esim. @Peltinen tossa mainitsi on varmasti hyvä vaihtoehto. Itse en sitä ole käyttänyt, joten en osaa täysin sanoa miten ns. poistuminen toimii?
C) Osassa alakatsomon penkkirivejä on ongelma. Henkilökohtainen tavara tippuu helposti katsomorakenteiden sisälle.
Ilmeisesti n.10k on raja kun nuo kadut suljetaan, eli ei taida olla. Tampereen valtatientien kautta on nopeinta mennä sorinkadulle ja sinne aimo parkkiin.Tulossa lauantaina peliin ja meinasin pysäköidä areenan parkkihalliin. Onko Vuolteenkatu/Kalevantie suljettu yleensä areenan edestä, niinkuin keväällä Ipan pelissä oli? Oon aika ummikko Tampereella liikkuessani.
Jos jaksaa kävellä muutaman korttelin, niin budjettivaihtoehtona Tammelantorin korttelin kadunvarsipaikat, joissa maksullinen pysäköintiaika päättyy klo 16. Tuolta kävelee ehkä noin 5 minuuttia areenan luo.
MM-kisojen aikaan kokeilin itsekin kerran tuota Viinikkaa, kun olin autolla matkassa. Silloin oli jo kaupunkipyörät käytössä ja sillä ainakin pääsi nopeasti yliopiston pyöräasemalle ylämäestä huolimatta. Eipä tuo tosiaan kävellenkään ole paha matka ja varsinkin etelästä tullessa varmasti oikein hyvä vaihtoehto.Lempäälän suunnasta kerran käynyt autolla ja silloin jätin kiesin Viinikkaan kadun varteen, siihen liikenneympyrän "taakse" . Kävelyä tuli varmaan vähemmän mitä Tammelantorilta.