Tuossa olisi jo enemmän järkeä. Ehkä tämä voisi olla yleisemmin joku "maaliin edesauttaneet suoritukset" -tilasto, mikä pitäisi sisällään suoraan maalintekoon vaikuttaneet teot, jotka eivät näy pistetilastoista.
Maskipelaamisen lisäksi mukana voisi olla esim:
- Kärkikarvaajana toimiva hyökkääjä taklaa kiekollista pakkia tai muuten häiritsee (esim nostaa mailaa), josta kiekko ajautuu ilman hänen kosketusta toiselle hyökkääjälle, joka tekee maalin.
- Kiekoton hyökkääjä hämää tai häiritsee (nostaa mailaa) pakkia maalin edessä, joka avaa mahdollisuuden toiselle hyökkääjälle maalintekoon. Esim mitä Rohdin tekee tässä maalissa:
K-Espoo tekee 2-4 maalin
- Mietin myös vaihtoehtoa, jossa puolustuspäässä pelaaja blokkaa laukauksen, josta kiekko kimpoaa omalle pelaajalle joka tekee maalin, mutta tuosta taitaa saada jo syöttöpisteen?
Jos useampi pelaaja on edesauttanut maalintekoa, esimerkiksi maskipelaamisella, niin niissä tapauksissa voisi jakaa puolikkaitakin "pisteitä". Samaan tapaan kuin jenkkifudiksessa säkityksestä saa tilastoihin vain puolikkaan, jos sen tekee yhdessä joukkuekaverin kanssa.
Ei siis suoranaisesti sääntö kyseessä, vaan tilastollinen lisäys.