fat of the land
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- HIFK
Eli tavallaan vois kuvitella että yksi vaihtoehto olisi säännölliset testit kouluissa ja päivähoidossa, tänäänhän oli siitä kurlaustestistä uutinen.
Ja sieltä lisää oikean suuntaista analyysia kotimaasta. Eiköhän täällä saada epidemia kuriin yllättävänkin nopeasti rokotteiden saapuessa maahan.
Ehdottomasti otettava vakavaan harkintaan. Kiurullehan tämä kuriin saaminen tuskin riittää vaan samalla on hävitettävät muutkin taudit ennenkuin rajoituksista voidaan luopua.
Ylipainoa ei oteta mukaan tähän. Eli ettei ole perussairauksia, mutta ylipainoinen voi siis olla perusterve.Varmaan niin, että ei ole ylipainoa, eikä perussairauksia.
Sairaalloinen ylipaino kait lasketaan? Eli oliko se nyt bmi yli 40? Voin olla väärässä nyt. Sillä ainakin pääsee riskiryhmään.Ylipainoa ei oteta mukaan tähän. Eli ettei ole perussairauksia, mutta ylipainoinen voi siis olla perusterve.
Paitsi että se paska osuu tuulettimeen, viikon kahden viiveellä. Silloin tauti on levinnut laajemmin maassa, ja on myös lisääntynyt ennaltaehkäisyn tarve.Jep. Miettikää nyt hypoteettisesti, kun riskiryhmien ja +70v jälkeen iskettäisiin seuraavat miljoona piikkiä HUS-alueelle ja Varsinais-Suomeen. Suomen epidemia olisi käytännössä taputeltu. Olisihan tämä nyt kaikkien etu, vaikka se oma vuoro saattaisikin parilla viikolla venyä.
En minäkään olisi vuosi sitten uskonut, että demarihallitus auttaa yrityksiä lomauttamaan jengiä nopeammin.Ei Suomi keskitä rokotuksia etelään, niin pitkään kuin Keskusta on hallituksessa.
@Clubittaja @Fat Cat
Paitsi että se paska osuu tuulettimeen, viikon kahden viiveellä. Silloin tauti on levinnut laajemmin maassa, ja on myös lisääntynyt ennaltaehkäisyn tarve.
Hus hoitakoon ongelmansa alkuperäisen järjestyksen mukaan. Heillä oli aikaa hillitä tartuntoja, mutta ihan pormestaria myöten, piti kiukutella hallituksen vähäisiä rajoituksia vastaan.
Kyllä varmasti, mutta tietääkseni jo kevyt ylipaino vaikuttaa koronaan negatiivisesti.Sairaalloinen ylipaino kait lasketaan? Eli oliko se nyt bmi yli 40? Voin olla väärässä nyt. Sillä ainakin pääsee riskiryhmään.
Täytyy kyllä varmaan alkaa soitella paikkaa rokotusjonoon jos sairaaloisella ylipainolla pääsee rokotettavaksi. Taisi edellisessä tarkastuksessa BMI olla 39.7 eli pari kebabbia eikä käy aamusta paskalla. Vedän kyllä milloin tahansa pari tonnia cuupperiin, nostan satkun penkistä, hakkaan kymmenen mottia klapeja ja panen tunnin putkeen että sellailla pärjäilee sairaaloisen lihavanakin.Sairaalloinen ylipaino kait lasketaan? Eli oliko se nyt bmi yli 40? Voin olla väärässä nyt. Sillä ainakin pääsee riskiryhmään.
Tärkeintä meidän kannalta on estää etelänaapurin kaaoksen leviäminen tänne. Onneksi satamissa on tiukennettu valvontaa, vaikka Virosta saa edelleen tietyin edellytyksin tulla Suomeen. Kokonaan emme tietenkään voi rajaa sulkea, mutta nyt on todella panostettava asiaan kaikin lain sallimin keinoin ilman mitään tekosyitä.Virossa on kyllä ainakin tämän uutisen perusteella aivan järkyttävä tilanne. Tulee ainakin jollain tasolla mieleen uutiset Belgiasta tilanteen ollessa pahimmillaan.
![]()
Virossa käynnissä täysi koronapainajainen – lääkäri kertoo karmean tiedon Itä-Tallinnan sairaalasta
Virossa on maailman pahin koronavirustilanne asukaslukuun suhteutettuna.www.is.fi
Tämä osoittaa karusti sen, miten pahasti tauti voi levitä, jos rajoitukset eivät ole riittävät. En tämän vuoksi usko pätkääkään, että Suomessakaan voitaisiin purkaa rajoituksia siinä kohtaa, kun riskiryhmät on rokotettu, koska brittivariantilla tuntuu olevan niin kova kyky sekä levitä että aiheuttaa vakavampia taudinkuvia myös nuoremmalle väestölle. Mutta onneksi rokotusohjelma etenee, niin valoa alkaa näkyä tunnelissa parin kuukauden päästä, enkä usko sen tulevan Pendolinon keulasta...
Oma veikkaus: tätä nykyistä sulkua jatketaan toiset kolme viikkoa. Sitten mahdollisesti kevennetään jotain rajoituksia. Ja tätä jatketaan asteittain. Juhannuksena alkaa olla kotimaan osalta melko normaalia.
Lisäksi tuntuu siltä, että luvut ovat pysyneet osin ylhäällä näiden ryppäiden (telakat, vaihtaribileet jne) ansiosta, jotka Suomessa kuitenkin ansiokkaasti tyrehdytetään. Ei siis käydä sotaa ihan kaikilla rintamilla. Koko harvaan asuttu kansa ei ole kollektiivisesti hädässä.Olkoonkin tartuntaluvut edelleen ~500-800 tasolla, voinemme huokaista helpotuksesta, ettei pari viikkoa sitten taas kerran rummutettu Irlanti-skenaario ole näköpiirissä, saati 10 000 tartunnan päivät. Tällä hetkellä ripeästi etenevät rokotukset myös pienentävät tämän skenaarion todennäköisyyttä päivä päivältä.
Lisäksi tuntuu siltä, että luvut ovat pysyneet osin ylhäällä näiden ryppäiden (telakat, vaihtaribileet jne) ansiosta, jotka Suomessa kuitenkin ansiokkaasti tyrehdytetään. Ei siis käydä sotaa ihan kaikilla rintamilla. Koko harvaan asuttu kansa ei ole kollektiivisesti hädässä.
Tämä osoittaa karusti sen, miten pahasti tauti voi levitä, jos rajoitukset eivät ole riittävät.
Oman tietämykseni perusteella näitä nuoria ja nuoria aikuisia kyllä testataan ehkä liiankin ahkerasti, koska vanhemmat haluavat. Toki ei koske omillaan asuvia enkä toisaalta tiedä näistä muuta kuin suomea äidinkielenään puhuvista (kuullut kyllä olen että lapsi ei halua testiin mennä eikä sitten mennä).Jep. Jos jostain olisin huolissani, olisi se PK-seudun nuorten ja nuorten aikuisten "bubbling under"-tartunnat. Mikäli kasvava osuuus tartunnoista jää testausharavan ulkopuolelle, voinevat ne teoreettisesti lävähtää vasten kasvoja päätyessään keski-ikäisiin ja sitä vanhemmille. Teoriaa tietty tämäkin vain.
Olkoonkin tartuntaluvut edelleen ~500-800 tasolla, voinemme huokaista helpotuksesta, ettei pari viikkoa sitten taas kerran rummutettu Irlanti-skenaario ole näköpiirissä, saati 10 000 tartunnan päivät.
Onhan tuo nyt jo naurettavaa ettei alueellisia eroja oteta millään tavalla huomioon eli kiristetään kaikki rajoitukset tappiin riippumatta tautitilanteesta. Hallitukselta puuttuu pelisilmä näissä asioissa täysin."Ylen kuulemien hallituslähteiden perusteella ”sulkutila” – joka ei ole juridinen termi – todennäköisesti jatkuu pienin muutoksin. Tämä tarkoittaa, että aluehallintovirastojen päätöksillä suljetut tilat pysyisivät edelleen kiinni. Niitä ovat niin julkiset tilat kuin esimerkiksi suljettuina olevat kuntosalit ja kylpylätkin.![]()
Yle: Suomen "sulkutila" jatkunee 28. maaliskuuta jälkeenkin | Verkkouutiset
Yle: Suomen "sulkutila" jatkunee 28. maaliskuuta jälkeenkin | Verkkouutisetwww.verkkouutiset.fi
Samoin kahviloiden ja ravintoloiden ovet pysyisivät suljettuina. Tosin alueisiin, missä baarit ja ravintolat ovat kiinni, voi tulla muutoksia. Koulujen osalta hallituspuolueissa on eri näkemyksiä. Osa hallituspuolueista haluaisi ainakin yläkoululaiset takaisin kouluun ainakin osassa maata."
Eli tänään viisikko kokoontuu pohtiin miten jatketaan ensi viikon jälkeen. Tuosta omasta boldauksestani, jokohan pistetään myös perusvaiheessa olevissa maakunnissa pikkukuppilatkin kiinni vai mitähän lie.
Ja sieltä lisää oikean suuntaista analyysia kotimaasta. Eiköhän täällä saada epidemia kuriin yllättävänkin nopeasti rokotteiden saapuessa maahan.