Tehkää maajoukkue sopimuksettomista pelaajista, mistä paljon kirjoitettu. Saisivat samalla näytönpaikkoja nykykunnosta.
Tehkää maajoukkue sopimuksettomista pelaajista, mistä paljon kirjoitettu. Saisivat samalla näytönpaikkoja nykykunnosta.
Kaikki Pohjois-Pohjanmaan tautitapaukset ovat nimenomaan Oulussa? Ja pahin koko koronan aikana eli kevät mukaanlukien? Tuskin. Suurin osa Oulun tartunnoista muutenkin nuorten ryhmäurheiluharrastuksissa. Jos testauskapasiteetti ja jäljitys toimii, niin turha tehdä liian järeitä toimia.Korona on alkanut viime aikoina lisääntymään Oulussa. Kulunut viikko taitaa olla pahin koko Koronan aikana ja yli 10 todettujen tartunnan päiviä on ollut. Tänään +15. Nämä eivät tietysti ole prosentuaalisesti kovia lukuja, mutta jos tahti ei ala laskemaan, on olemassa uhka, että ykeisötapahtumat kielletään Vaasan tapaan.
Jos näin käy, niin pitäisikö Kärppien miettiä jo tyhjille katsomoille pelaamista edes parin ottelun verran, koska sen talous jos jonkun kestää sen?
Kaikki Pohjois-Pohjanmaan tautitapaukset ovat nimenomaan Oulussa? Ja pahin koko koronan aikana eli kevät mukaanlukien? Tuskin. Suurin osa Oulun tartunnoista muutenkin nuorten ryhmäurheiluharrastuksissa. Jos testauskapasiteetti ja jäljitys toimii, niin turha tehdä liian järeitä toimia.
Käsittääkseni nämä n. 15 tartunnan päivät ovat nimen omaan olleet Oulun kaupungissa. Ainakin uutisoinnista on saanut sen kuvan. Aivan yksittäisiä tapauksia sitten muualla.Kaikki Pohjois-Pohjanmaan tautitapaukset ovat nimenomaan Oulussa? Ja pahin koko koronan aikana eli kevät mukaanlukien? Tuskin. Suurin osa Oulun tartunnoista muutenkin nuorten ryhmäurheiluharrastuksissa. Jos testauskapasiteetti ja jäljitys toimii, niin turha tehdä liian järeitä toimia.
Käsittääkseni nämä n. 15 tartunnan päivät ovat nimen omaan olleet Oulun kaupungissa. Ainakin uutisoinnista on saanut sen kuvan. Aivan yksittäisiä tapauksia sitten muualla.
Korona on alkanut viime aikoina lisääntymään Oulussa. Kulunut viikko taitaa olla pahin koko Koronan aikana ja yli 10 todettujen tartunnan päiviä on ollut. Tänään +15. Nämä eivät tietysti ole prosentuaalisesti kovia lukuja, mutta jos tahti ei ala laskemaan, on olemassa uhka, että ykeisötapahtumat kielletään Vaasan tapaan.
Jos näin käy, niin pitäisikö Kärppien miettiä jo tyhjille katsomoille pelaamista edes parin ottelun verran, koska sen talous jos jonkun kestää sen?
Taitaa olla siten, että seuran tekemän konkurssin seurauksena tämä "osake" palautuu takaisin Liigalle. Liiga ei ilmeisesti maksa mitään takaisin tästä "osakkeesta" esimerkiksi vaikka konkurssipesälle. Tätä liigaosaketta ei voi myöskään myydä eikä sitä voi kuka tahansa ostaa. Palautuneen osakkeen voi sitten seuraava joukkue lunastaa Liigalta, jos täyttää tälle osakkeelle annetut kriteerit ja on vara maksaa se Liigalle. Liiga ja jääkiekkoliitto päättävät osakkeen arvon. Liigan toimitusjohtaja Riku Kallioniemi puhui syksyllä tulosruudussa hinnan olevan nykyisellä tv-sopimuksella 1,8M€ Tällä osakkeella ostetaan vain sisäänpääsy liigaan ja vastineeksi saa seuralle liigabrändin ja tv-sopimustulot. Eli kyseessä on enemmänkin pääsylippu kuin reaalinen osake.Ei se liigaosake ole konkurssipesälle oikeastaan minkään arvoinen ellei joku kiusalla osta.
Näin jossain kommentin, että vain liiga pystyisi ostamaan osakkeen konkurssipesästä. Eikös konkurssipesän myytävät voi myydä minne tai kenelle tahansa? Käyttöä tuskin olisi, mutta kai sentään kaupan olisi?
Ei ole mutta hallitus tuskin antaa yhtään löysää. Päästäisivät edes Sportin pelaamaan kotihalliinsa.Vaasassa jälleen vain yksi. Ei taida kohta enää olla pätevää syytä pitää tiukkoja rajoituksia koko marraskuuta
Sveitsi joutui perumaan osallistumisensa Saksan Krefeldissä järjestettävään Deutschland Cupiin, kun Sveitsin A-liigan seurat eivät suostuneet päästämään pelaajiaan maajoukkueeseen koronariskin takia.
Tää oli kyllä paras :DEdit. Lukon joukkueenjohtajalta napakka kuitti. Seurat varmasti innostuneita.