Sama täällä. Ja haluan myös muistuttaa, että Sazonohvin poika kannusti avoimesti NATOa jo "ennen kuin se oli täällä muotia".Mutta, odotanpa Sazonovin teoista tai teksteistä sellaisia, jotka ovat tuomittavia.
Sama täällä. Ja haluan myös muistuttaa, että Sazonohvin poika kannusti avoimesti NATOa jo "ennen kuin se oli täällä muotia".Mutta, odotanpa Sazonovin teoista tai teksteistä sellaisia, jotka ovat tuomittavia.
Ja vastaavasti taas sitä hyperventiloinnin määrää vasemmalla kaistalla, jos Sazonov olisikin persu. Turhan paljon henkilön puoluevalinta näissä vaikuttaa, kun kuitenkaan ei ole tavatonta, että henkilö vaihtaa puoluetta syystä tai toisesta. Ei ne tekemiset tai tekemättä jättämiset muutu siitä miksikään, vaikka taskussa olisi mikä tahansa puoluekirja.Täytyy myöntää, että vähä omissa viesteissä oli takana tuo sama asia, minkä @Leopold Isopanda hyvin sanoitti. Väitän, että oikealla laidalla olisi tähänSazonovin tapaiseen tapaukseen paljon kärkkäämmin, mikäli kyseessä olisi vaikka demarien tai vihreiden poliitikko. Aihetta tähän ei niinkään ole.
Kaiketi Sazonov saa monien silmissä "anteeksi" myös sillä, ettei hän ole ainakaan tähän mennessä esiintynyt politiikassa minään erityisenä suomenvenäläisten edunvalvojana, ollut vaatimassa itärajan avaamista jne. Sikäli hänen voi sanoa olevan myönteinen esikuva suomenvenäläisille, mitä tulee esim. suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumiseen. Niin moni heistä taitaa olla ikään kuin kahden maan välillä, mutta Sazonov selvästi tukevin jaloin Suomessa.Ja vastaavasti taas sitä hyperventiloinnin määrää vasemmalla kaistalla, jos Sazonov olisikin persu. Turhan paljon henkilön puoluevalinta näissä vaikuttaa, kun kuitenkaan ei ole tavatonta, että henkilö vaihtaa puoluetta syystä tai toisesta. Ei ne tekemiset tai tekemättä jättämiset muutu siitä miksikään, vaikka taskussa olisi mikä tahansa puoluekirja.
Persuilla tuo olisi niin pieni vika, että ei todellakaan aiheuttaisi juuri mitään kohua.Ja vastaavasti taas sitä hyperventiloinnin määrää vasemmalla kaistalla, jos Sazonov olisikin persu. Turhan paljon henkilön puoluevalinta näissä vaikuttaa, kun kuitenkaan ei ole tavatonta, että henkilö vaihtaa puoluetta syystä tai toisesta. Ei ne tekemiset tai tekemättä jättämiset muutu siitä miksikään, vaikka taskussa olisi mikä tahansa puoluekirja.
Olet vastustanut kiihkeästi kaikkea Venäjään vähänkin vivahtavaa mm. kuukauden pelikiellon arvoisesti, mukaan lukien esimerkiksi YLE:n venäjänkieliset uutiset. Nyt kuitenkin Sazonov saa syntyperänsä anteeksi, vaikka kaikki muut suomenvenäläiset ovatkin saatanan seuraajia?Kaiketi Sazonov saa monien silmissä "anteeksi" myös sillä, ettei hän ole ainakaan tähän mennessä esiintynyt politiikassa minään erityisenä suomenvenäläisten edunvalvojana, ollut vaatimassa itärajan avaamista jne. Sikäli hänen voi sanoa olevan myönteinen esikuva suomenvenäläisille, mitä tulee esim. suomalaiseen yhteiskuntaan integroitumiseen. Niin moni heistä taitaa olla ikään kuin kahden maan välillä, mutta Sazonov selvästi tukevin jaloin Suomessa.
Eivät venäläistaustaiset Suomessa asuvat ihmiset tietenkään lähtökohtaisesti ole sen parempia tai huonompia, kuin muutkaan ja heihin tulisi suhtautua yksilöinä, ei viiteryhmänsä jäseninä, vaikka ns. ryssävihaa tässä maassa paljon on ollutkin.Olet vastustanut kiihkeästi kaikkea Venäjään vähänkin vivahtavaa mm. kuukauden pelikiellon arvoisesti, mukaan lukien esimerkiksi YLE:n venäjänkieliset uutiset. Nyt kuitenkin Sazonov saa syntyperänsä anteeksi, vaikka kaikki muut suomenvenäläiset ovatkin saatanan seuraajia?
Mitä se olisi auttanut, että sisko soittaa veljelle ja kysyy, että mitä oikein kohellat. Parempi kai kysyä julkisesti, että toinen voi sanoa, jos ei ihan sitä tarkoittanut, miltä kuulosti.Hmm... Vaikka europarlamentaarikko Mika Aaltolan lausuntoja saakin kuka tahansa kriittiseen sävyyn kommentoida, suhteellisen mielenkiintoinen ratkaisu Elisa Aaltolalta tehdä tämä julkisesti, kyseessä kun on kuitenkin sisaruspari ja oletettavasti molemmat tavoittavat toisensa puhelimitse. Eiköhän kohta IL otsikoi "Mika Aaltola sai huutia omalta siskoltaan" ja E. Aaltolan kommentin pihvi jää sivuosaan.
Taitaa kaikissa kokoomuslaisissa asua hyvin pieni trumpinisti, joissain vähän isompikin. Vaikka sitä ei aina ääneen huudellakkaan, vaan fanitetaan hieman salassa. Niinkuin persufanitkaan eivät kuuluta monestikkaan olevansa persuja, vaan salassa fanitetaan ja iloitaan saksimisista.Hmm... Vaikka europarlamentaarikko Mika Aaltolan lausuntoja saakin kuka tahansa kriittiseen sävyyn kommentoida, suhteellisen mielenkiintoinen ratkaisu Elisa Aaltolalta tehdä tämä julkisesti, kyseessä kun on kuitenkin sisaruspari ja oletettavasti molemmat tavoittavat toisensa puhelimitse. Eiköhän kohta IL otsikoi "Mika Aaltola sai huutia omalta siskoltaan" ja E. Aaltolan kommentin pihvi jää sivuosaan.
Piilotrumpisteja ja salaa "Trumpia ymmärtäviä" on Suomessa varmasti yllättävänkin paljon. Kenties ihan korkeissakin yhteiskunnallisissa asemissa. Siihen en osaa ottaa kantaa, onko Aaltis sellainen.Taitaa kaikissa kokoomuslaisissa asua hyvin pieni trumpinisti, joissain vähän isompikin. Vaikka sitä ei aina ääneen huudellakkaan, vaan fanitetaan hieman salassa. Niinkuin persufanitkaan eivät kuuluta monestikkaan olevansa persuja, vaan salassa fanitetaan ja iloitaan saksimisista.
Pitäää uskaltaa olla sitä mitä on, ja sanoa se ääneen.
Vai olisikohan se, että sisko on vähän huolissaan veljensä (MEPin) ulostuloista ja haluaa veljensä julkisesti vastaamaan, että miksi näitä vähätteleviä juttuja tulee?Hmm... Vaikka europarlamentaarikko Mika Aaltolan lausuntoja saakin kuka tahansa kriittiseen sävyyn kommentoida, suhteellisen mielenkiintoinen ratkaisu Elisa Aaltolalta tehdä tämä julkisesti, kyseessä kun on kuitenkin sisaruspari ja oletettavasti molemmat tavoittavat toisensa puhelimitse. Eiköhän kohta IL otsikoi "Mika Aaltola sai huutia omalta siskoltaan" ja E. Aaltolan kommentin pihvi jää sivuosaan.
Taitaa kaikissa kokoomuslaisissa asua hyvin pieni trumpinisti, joissain vähän isompikin. Vaikka sitä ei aina ääneen huudellakkaan, vaan fanitetaan hieman salassa.
Ja taas tullaan siihen, että miksi se ei näy julkisissa ulostulossa? Ettei vaan se vanha kunnon opportunismi mene kaiken muun edelle.Sinänsä mielenkiintoinen väite kun Kokoomuksen kannattajista 92 prosenttia olisi äänestänyt Harrisia ja 3 prosenttia Trumpia (MTV:n kysely).
Ok. Yllättävän isot prosentit Harrisin hyväksi ja sikäli positiivinen yllätys. Minulla on vähän suppeampi otanta Jatkoajasta ja täällä ainakin riittää paljon oikeistolaisia joille Trump on ihan ok pressa.Sinänsä mielenkiintoinen väite kun Kokoomuksen kannattajista 92 prosenttia olisi äänestänyt Harrisia ja 3 prosenttia Trumpia (MTV:n kysely). Kokoomus suhtautuu kielteisesti Trumpin lisäksi myös venäjämyönteisiä sisältäviin ryhmiin EU:ssa. Ihan kaikki suomalaispuolueet eivät näin tee.
Aaltolan ura europarlamentaarikkona taitaa jäädä yhteen kauteen. Riippumatta siitä onko hän ensi vaaleissa ehdokkaana.Mika Aaltolalta on tullut viime päivinä melko outoja ulostuloja Yhdysvaltojen meiningeistä, jopa niin outoja, että sisarensakin otti jo kantaa.
En ihmettelisi vaikka Aaltola palaisi Suomeen 2027-eduskuntavaaleihin keräämään ison potin Pirkanmaalta. Ministeriksikin ihan kohtuu-tsäänssit.Aaltolan ura europarlamentaarikkona taitaa jäädä yhteen kauteen. Riippumatta siitä onko hän ensi vaaleissa ehdokkaana.
Itse ihmettelen, jos näillä ulostuloilla pääsisi koskaan ministeriksi. Tälle persut on sopivampi puolue. Oletuksena, että poliittinen ura jatkuisi kotimaassa.En ihmettelisi vaikka Aaltola palaisi Suomeen 2027-eduskuntavaaleihin keräämään ison potin Pirkanmaalta. Ministeriksikin ihan kohtuu-tsäänssit.
Piilotrumpisteja ja salaa "Trumpia ymmärtäviä" on Suomessa varmasti yllättävänkin paljon. Kenties ihan korkeissakin yhteiskunnallisissa asemissa. Siihen en osaa ottaa kantaa, onko Aaltis sellainen.
Nyt ei ole kyse pelkästä ymmärtämisestä, vaan Aaltola on halunnut samoja rivakoita toimia Eurooppaan.Omko Trumpin ymmärtäminen meriitti vai dismeriitti. Mietihän tarkkaan?
Se on meidän elinehto.
No mitenkäs se Toveri nyt on itsensä niin munannut?Tämäkin sankari lähti politiikkaan munaamaan itsensä ja illuusio fiksusta ihmisestä hävisi yhdessä yössä. Samaan kategoriaan menee Pekka Toverin kanssa.
Koska kokoomuslaisia ovat pääministeri, ulkoministeri ja presidentti, ja he kaikki joutuvat oikeasti tekemään ulkopolitiikkaa jenkkien kanssa, on siellä vallassa sitten vaikka se Trump.Ja taas tullaan siihen, että miksi se ei näy julkisissa ulostulossa? Ettei vaan se vanha kunnon opportunismi mene kaiken muun edelle.
Esimerkkejä on lukuisia, mutta ekana nyt tulee mieleen lausunto viime kesältä, että suomi olisi sodassa venäjää vastaan. Täysin älytöntä ja vastuutonta puhetta ex sotilaan suusta.No mitenkäs se Toveri nyt on itsensä niin munannut?
Esimerkkejä on lukuisia, mutta ekana nyt tulee mieleen lausunto viime kesältä, että suomi olisi sodassa venäjää vastaan. Täysin älytöntä ja vastuutonta puhetta ex sotilaan suusta.
"Tutkijalta rankkaa kritiikkiä Pekka Toverin sotapuheista: ”Suoraan Putinin pelikirjasta”
Tutkijan mukaan on täysin selvää, että Suomi ei ole sodassa Venäjän kanssa. Hänen mielestään Toverin lausuntoja voidaan käyttää Suomea vastaan".