Bluesin suhteen muuten brändi näillä ihan nuorimmilla junnuilla voi olla jopa hieman ristiriitainen, vähän samaan tapaan kuin Hongan brändi.
Siitä on nyt vajaa 9 vuotta, kun Bluesin edustus haudattiin. Tämän jälkeen junioriseurat oli vuosia Blues, EKS ja EPS. En tiedä, miten Bluesin brändi mielikuvissa on asemoitunut nykyisten EKS:ssa ja EPS:ssa koko ikänsä pelanneiden pikkujunnujen mielissä, kun on kuitenkin heidän ensimmäisissä muistikuvissa se Matinkylän paikallisvastustaja, joka ei edes alussa kuulunut K-Espoon yhteisöön. Nyt onneksi kuitenkin kaikki on saman K-Espoon sateenvarjon alla ja profiloituu yhdeksi perheeksi.
Meille monelle jo aikuiselle ei tässä ole mitään ihmeellistä. Historiaa pitää muistaa ja kunnioittaa, mutta joku tietty herkkyysanalyysi voisi tuosta olla kyllä paikallaan... koska Bluesin vahva esiintuominen saattaa olla myös riskitekijä.