syöttökone#19
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Oulun Kärpät
Minkälaisilla yv-koostumuksilla JYP on viime peleissä pelannut? Liigapörssiä varten kyselen.
Vähän riippuu keitä on rosterissa, mutta suurin piirtein näin:Minkälaisilla yv-koostumuksilla JYP on viime peleissä pelannut? Liigapörssiä varten kyselen.
Ja viimeaikoina tuo Schnarrin ylivoima on mielestäni ollut selkeästi parempi.Vähän riippuu keitä on rosterissa, mutta suurin piirtein näin:
Ojantakanen-Lassila-Huovila-Jormakka-Eronen
Torgersson-Schnarr-Puustinen-Dostie-Lehmus
Kumpikaan ei ole varsinaisesti ykkösylivoima. Usein aloittava riippuu siitä, mikä ketju on ollut jäällä silloin kun jäähy tuli.
Ja viimeaikoina tuo Schnarrin ylivoima on mielestäni ollut selkeästi parempi.
Ikävä sanoa, mutta ykkösylivoima alkoi sakata heti, kun puolikuntoinen Jormakka nostettiin siihen operoimaan Puustisen sijaan. Huovila osaa syöttää ja tuoda kiekon, Ojantakanen osaa laittaa lötöä pussiin ja Eronen osaa operoida viivassa.Ykkösessä kylmiä pelaajia. Jormakalla ei onnistu mikään, Huovila ei lauo ja Ojis taas ei osaa muuta kun laukoa. Eronenkin on ollut yllättävän epävarma kiekon kanssa ja useimiten laukoo blokkiin.
Eikä pelkästään ylivoima. Sopivasti alkoi pelikin sakkaamaan ja tappioita alkoi tulemaan. Eikä taida kovin häävi olla Jormakan voittoprosentti tältä kaudelta, vaikka on pelannut nyt jo useamman pelin tämän "uuden" JYPinkin aikana. Olisko statsit 6 peliä ja 2 voittoa. Hifk pelin huilasi josta sitten JYP kampesikin voiton.Ikävä sanoa, mutta ykkösylivoima alkoi sakata heti, kun puolikuntoinen Jormakka nostettiin siihen operoimaan Puustisen sijaan. Huovila osaa syöttää ja tuoda kiekon, Ojantakanen osaa laittaa lötöä pussiin ja Eronen osaa operoida viivassa.
Tieksola on mielestäni ollut "ihan ok", mutta hän taas ei kuulu valmennuksen suunnitelmiin.
Jos aikoo pelata KalPan "näköistä" peliä, niin sitten pitää olla palikat kunnossa. KalPa palasi eilen maajoukkuetauolta levänneenä ja 12 hyökkääjästä Curry pelasi eniten, hieman yli 18 minuuttia ja Kombe vähiten, mutta kuitenkin yli 10 minuuttia. Seitsemän puolustajaa pelasivat myös tasaisesti, sillä Salmela pelasi vähiten eli 14 minuuttia ja Westerlund eniten, 19.43 min. Siinä on aika iso ero tänne, jossa kolmen pelin viikolla kärkihepat saattavat lauantain pelissä vielä pelata yli 25 min ja neloskenttä sen 4-5 minuuttia ja joku istuu koko pelin viltissä. Yritä siinä sitten paineistaa kun kärkimiehet eivät jaksa ja neloskenttä istuu penkillä.Tämä on jännä asia kun Pennerborn sanoo haluavansa joukkueen pelaavan KalPan näköistä peliä. Eipä paljon enempää voi KalPan näköistä pelaajaa olla kun Tieksola: jäätävä luisteluvoima ja hyvät kiekolliset taidot.
Näitähän sä kysyit.Eikä pelkästään ylivoima. Sopivasti alkoi pelikin sakkaamaan ja tappioita alkoi tulemaan. Eikä taida kovin häävi olla Jormakan voittoprosentti tältä kaudelta, vaikka on pelannut nyt jo useamman pelin tämän "uuden" JYPinkin aikana. Olisko statsit 6 peliä ja 2 voittoa. Hifk pelin huilasi josta sitten JYP kampesikin voiton.
Jos aikoo pelata KalPan "näköistä" peliä, niin sitten pitää olla palikat kunnossa. KalPa palasi eilen maajoukkuetauolta levänneenä ja 12 hyökkääjästä Curry pelasi eniten, hieman yli 18 minuuttia ja Kombe vähiten, mutta kuitenkin yli 10 minuuttia. Seitsemän puolustajaa pelasivat myös tasaisesti, sillä Salmela pelasi vähiten eli 14 minuuttia ja Westerlund eniten, 19.43 min. Siinä on aika iso ero tänne, jossa kolmen pelin viikolla kärkihepat saattavat lauantain pelissä vielä pelata yli 25 min ja neloskenttä sen 4-5 minuuttia ja joku istuu koko pelin viltissä. Yritä siinä sitten paineistaa kun kärkimiehet eivät jaksa ja neloskenttä istuu penkillä.
Tästä syystä itse kaipaan luotettavaa laituria yhden lisää, että junnujen vastuuta saadaan mahdollisimman pieneksi ja kun Siikanen ei ikinä kunnossa paria peliä kauempaa. Vidgren ja joku neloseen, niin tilanne olisi jo ihan mukava ja vastuuta saa pienemmäksi kärjestä.Tätä samaa asiaa minä jankkasin tuplapeliviikonloppuna. Hirveä ero on JYPin ja KalPan peliaikajakaumassa ja JYPilläkin olisi mahdollisuus vetää niin että kukaan ei pelaa yli 20 minuuttia säännöllisesti. Jostain syystä eivät nyt vaan millään tunnu pääsevän tuosta junnukolmikosta nelosessa eroon.
Sitä voi jokainen sitten miettiä että miten pahasti alkaa vaikka Schnarrin pojalla jalka painaa kun samalla sapluunalla vedetään paljon intensiivisempiä playoff-otteluita jotka voi venyä sataminuuttisiksi. Ja nämä pelaajat on todennäköisesti jo siihen mennessä peluutettu puhki/rikki kun playoffit on joka tapauksessa seuraavan kuukauden käynnissä.
Kerkeää vielä moneen kertaan pyörähdellä sijoitukset kun pienet erot, mutta itsekin vähiten haluaisin KalPan noista vaihtoehdoista vastaan, vaikka voitot kauden ajalta tasan ovatkin.Tällä hetkellä näyttää siltä, että Jypin pitäisi päästä sijalle 11 (tai ylemmäs), jotta pudotuspelit eivät ole viikon mittaiset. Sijalla 12 vastaan tulisi Kalpa. En oikein usko siihen, että lyhyessä ajassa olisi keksitty keinot purkaa Kalpan vauhdikas hyökkäyspeli ja kova karvaus.
Ja eka kierros pudotuspeleissä kestää tosiaan vain viikon ja voi sisältää jopa viisi peliä.
Nyt kun pari voittoa ottais putkeen, niin päästäis mukaan tohon neljän sakkiin, joilla on 68 pistettä. Sen jälkeen ihan arpapeliä, että ketkä on niitä onnekkaita ja ketkä vähemmän onnekkaita.Kerkeää vielä moneen kertaan pyörähdellä sijoitukset kun pienet erot, mutta itsekin vähiten haluaisin KalPan noista vaihtoehdoista vastaan, vaikka voitot kauden ajalta tasan ovatkin.
Voitot tasan, mutta kyllä se kauden eka kohtaaminen (vaikka voitettiin) ja nämä kaksi viimeisintä ei herätä hirveästi uskoa tähän mahdolliseen sarjaan. Toki itse uskon, että KalPa nousee top4 paikoille vielä eli tuskin kohdataan KalPaa ennen välieriä, jos kumpikaan sinne asti menee.Kerkeää vielä moneen kertaan pyörähdellä sijoitukset kun pienet erot, mutta itsekin vähiten haluaisin KalPan noista vaihtoehdoista vastaan, vaikka voitot kauden ajalta tasan ovatkin.
Veikkaan että viimeiset playoff paikat jaetaan viimeisillä kierroksilla. On hurjan tasaista kyllä ja sehän on toisaalta hienoa. Jos nyt viime kauteen vertaa, niin peli oli jo menetetty tässä vaiheessa.Nyt kun pari voittoa ottais putkeen, niin päästäis mukaan tohon neljän sakkiin, joilla on 68 pistettä. Sen jälkeen ihan arpapeliä, että ketkä on niitä onnekkaita ja ketkä vähemmän onnekkaita.
Tappara onkin ihan illallinen. KooKoo ja Ässät kelpais myös, et kaikki nuo ennen KalPaa.Voitot tasan, mutta kyllä se kauden eka kohtaaminen (vaikka voitettiin) ja nämä kaksi viimeisintä ei herätä hirveästi uskoa tähän mahdolliseen sarjaan. Toki itse uskon, että KalPa nousee top4 paikoille vielä eli tuskin kohdataan KalPaa ennen välieriä, jos kumpikaan sinne asti menee.
Varmaan paras olisi, jos SaiPa putoaisi sijalle viisi ja JYP sijalle 12. Todellisuus on varmaan se, että JYP nousee vikalla kierroksella sijalle 11 ja vastaan tulee Tappara.
Voi olla, että yliarvioin Tapparaa, mutta voitot heidän hyväksi 3-1, ainoa kerta kun heidät voitettiin oli juuri tuon kuuman jakson ja heidän kylmän jakson aikana. Jännäksi menee, mutta siitä samaa mieltä, että KalPaa ei kyllä missään nimessä ennen puolivälieriä.Tappara onkin ihan illallinen. KooKoo ja Ässät kelpais myös, et kaikki nuo ennen KalPaa.
Onhan Tappara oikeasti aina paha ja osaa pelata keväällä, mutta kyllä sen ottaisin ennen KalPaa tällä hetkellä.Voi olla, että yliarvioin Tapparaa, mutta voitot heidän hyväksi 3-1, ainoa kerta kun heidät voitettiin oli juuri tuon kuuman jakson ja heidän kylmän jakson aikana. Jännäksi menee, mutta siitä samaa mieltä, että KalPaa ei kyllä missään nimessä ennen puolivälieriä.
Tästä samaa mieltä.Onhan Tappara oikeasti aina paha ja osaa pelata keväällä, mutta kyllä sen ottaisin ennen KalPaa tällä hetkellä.
Uskon Siikasen pelaamiseen, kun alkulämmöt käyty. Hienoa jos mukana ja Vidu on erittäin hieno juttu.Louhivaara toisena veskana aamujäillä. Vidgren, Siikanen ja Peltola mukana. Puustista ei näkynyt ja Persson taitaa olla ulkona kokoonpanosta siitä päätellen että jäi ylimääräisiin harjoituksiin junnujen kanssa.
Jep ennen alkulämpöjäkin kerkee sattumaan vaikka mitä. :DUskon Siikasen pelaamiseen, kun alkulämmöt käyty. Hienoa jos mukana ja Vidu on erittäin hieno juttu.