Sieltä ois vanha tuttu Niko Seppälä lähtenyt espoosta. Olisiko tänne loppukaudeksi
Minulle kyllä kelpaisi oikein hyvin.
Sieltä ois vanha tuttu Niko Seppälä lähtenyt espoosta. Olisiko tänne loppukaudeksi
Se sopimus pitäisi olla tehty jo viimeistään eilen, koska Liigan sisällä ei tammikuun jälkeen voi tehdä pelaajasiirtoja.Sieltä ois vanha tuttu Niko Seppälä lähtenyt espoosta. Olisiko tänne loppukaudeksi
Vaikka koko joukkue on aivan sekaisin tällä hetkellä niin vähän nousee mieleen syksyn keskustelu puolustuksen riittävyydestä, jos miettii Pulkkisen, Tumanovsin ja Perssonin tämän viikon otteita.Uusi kierros lähtee ja taas kausi vajavaisella pakistolla?
Eikä siinä vielä kaikki, kyllä siellä hyökkääjissäkin on useita säbä-jätkiä, niin on vaikeeta puolustaa noin hyvin liikkuvaa ja vahvaa jengiä vastaan.Vaikka koko joukkue on aivan sekaisin tällä hetkellä niin vähän nousee mieleen syksyn keskustelu puolustuksen riittävyydestä, jos miettii Pulkkisen, Tumanovsin ja Perssonin tämän viikon otteita.
Onneksi kuitenkin saatiin puolustus kuntoon Pettisen ansiosta.Onhan tuo…noloa suorastaan. Viimeisessä kolmessa pelissä nyt 17 maalia omiin, and counting…
Onneksi kuitenkin saatiin puolustus kuntoon Pettisen ansiosta.
Erittäin hyvä kooste. Tuohon voisi lisätä vielä tärkeänä pointtina sen, että iso joukko avainpelaajia oli sivussa pitkiä jaksoja juuri kesällä ja se kyllä näkyi alkukaudesta. Lassila on pelannut kahta vaille kaikki pelit, eli ei ole tarkalleen ottaen ollut viidesosaa loukkaantuneena kaudesta, mutta koko kesä toipilaana näkyi. Jos noita kesämatsien kokoonpanoja katsoo, tilanne havainnollistuu aika hyvin. Esim. 29.8 kaadettiin Sport 1-2 vieraissa kokoonpanolla:Tulipa mieleen tuota Jonsson-keskustelua lukiessa, että kuinka moni tämän kauden pelaajista on saanut pitää terveen kauden? Tuntuu, että ollaan melkein HIFK-tason lukemissa, mitä tulee loukkaantumisiin. Sinänsä tämä pohdinta voisi mennä sairastupaketjuun, mutta koottuina selityksinä kauden menestykselle tai menestyksettömyydelle koostan tähän.
Eli loukkaantumisia:
Ilman loukkaantumisesta johtuvia poissaoloja ovat selvinneet (kopkop) ainoastaan:
- Ykkössentteri Schnarr - loukkaantuneena n. neljäsosan kaudesta.
- Kakkossentteri Lassila - loukkaantuneena n. viideosan kaudesta.
- Kolmossentteri Mäkinen - loukkaantuneena alkukaudesta
- Kolmossentteri Perttu - loukkaantuneena pari kuukautta
- Ykkösrouhija Jormakka - loukkaanuneena yli puolet kaudesta
- Tieksola - loukkaantuminen, poissa usean viikon
- Vidgren - loukkaantuminen, poissa usean viikon
- Puustinen - loukaantuneena useamman pelin
- Eronen - loukkaantuneena muutaman pelin
- Kärkipakiksi kaavailtu Jonsson - loukkaantuneena puolet kaudesta
- Vahvistukseksi hankittu Persson - loukkaantuneena pari kuukautta
- Top 4 -pakki Vainio - pitkä loukkaantuminen
- Peltola - muutaman pelin poissa
- Top-prospekti Pulkkinen - pitkä loukkaantuminen alkaukaudesta
- Patrik Siikanen.
Eli karkeasti arvioituna 2/3 joukkueesta on kärsinyt merkittävistä poissaoloista.
- Ojantakanen - ykköstykki
- Salminen - ykkösmoke
- Huovila - tosin visiitti junnuihin ja mestikseen välissä
- Dostie - kolmoskentän laituri
- Aliranta - neloskentän laituri
- Vain osan peleistä pelanneet junnut, kuten Jokinen, Jaatinen ja Huttu
- Liikonen
- Pulli - ei mukana alkukaudesta.
Koko kauden ovat pystyneet pelaamaan vain Ojantakanen, Dostie ja Aliranta sekä pakeista Liikonen.
Onhan siinä ollut palapeliä rakennettavaksi.
Joskin, nyt kun vihdoin saatu ukkoja telakalta Jormakan, Pertun, Perssonin ja Tieksolan muodossa, peli onkin mennyt ihan sekaisin. Ei nyt varmaan heistä johdu, viikonlopun pelit olivat kaikin tavoin heikkoja, etenkin pelinopeuden osalta ja olihan KalPa todella hyvä noissa kohtaamisissa.
Ehdottomasti, uskoisin että tulevina vuosina nousee isoonkin rooliin liigassa, JYPissä tai muualla. Tällä kaudella pelien koventuessa en kuitenkaan välttämättä mielellään Ottoa näkisi nelosessa.Otto Jaatinen muutti viikonlopun aikana Keuruulta Jyväskylään. Näytöt ovat vissiin riittäneet, ettei tarvi enää Keuruulle ajella.
Erittäin hieno homma, varsinkin Oton itsensä kannalta. Tuo levyttä rosteriin ja sitoutumista joukkuepelaamiseen. Mielestäni on potentiaalia nousta isompaan rooliin tulevaisuudessa.
Otto Jaatinen muutti viikonlopun aikana Keuruulta Jyväskylään. Näytöt ovat vissiin riittäneet, ettei tarvi enää Keuruulle ajella.
Erittäin hieno homma, varsinkin Oton itsensä kannalta. Tuo levyttä rosteriin ja sitoutumista joukkuepelaamiseen. Mielestäni on potentiaalia nousta isompaan rooliin tulevaisuudessa.
Varga jatkaa matkaansa. Ei lähtenyt täällä, joskin ehkä enemmän olisin näytönpaikkaa antanut alussa vielä. Taustoja ei voi tietää, jos siellä sitten joku vaikutti peluutukseen, treenit tms. Tsemiä Balulle jatkoon!
Varga jatkaa matkaansa. Ei lähtenyt täällä, joskin ehkä enemmän olisin näytönpaikkaa antanut alussa vielä. Taustoja ei voi tietää, jos siellä sitten joku vaikutti peluutukseen, treenit tms. Tsemiä Balulle jatkoon!
Ehdottomasti, uskoisin että tulevina vuosina nousee isoonkin rooliin liigassa, JYPissä tai muualla. Tällä kaudella pelien koventuessa en kuitenkaan välttämättä mielellään Ottoa näkisi nelosessa.