Jos saisit lotosta 7 oikein, mitä tekisit voittorahoilla?

  • 17 181
  • 151

Glove

Jäsen
No eihän tähän voi vastata kuin yhdellä tavalla. Tekisin jäähallin.
Mielipiteeni ei ole kuudessa vuodessa muuttunut. Edelleenkin tekisin sen jäähallin, jossa voisi junnut harjoitella ja pelata erinomaisissa olosuhteissa. Kaksi tai kolme kaukaloa, miten nyt on sillä paikkakunnalla tarvetta minne sen tekisin.

Hallin antaisin jonkun fiksun kaverin johdettavaksi ja sen jälkeen lähtisin jonnekin, missä on aina lämmintä. Siellä sitten istuisin palmun alla mojito kourassani ja nauttisin kylmää juomaa helteen vastapainoksi.

Edit: toki tuo hallihomma vaatisi sen, että se voitto on kymmeniä miljoonia. Pitäähän sitä jäädä käyttörahaakin sen hallin tekemisen jälkeen.
 

MegaForce

Jäsen
Ensiksi pitäisi alkaa vain lottoamaan, jota en tee, sillä pidän sitä epätodennäköisimpänä keinona vaurastua.

Tällä viikolla Eurojackpotissa on kuitenkin jaossa 43 miljoonaa euroa, ja voisi sitä huvikseen laittaa pari riviä, jos sattuisi olemaan yksi 15 miljoonasta.

Tekisin kutakuinkin seuraavanlaisen sijoitussuunnitelman 43 miljoonalle, todennäköisesti palkatun talousasiantuntijan ja verokonsultin kanssa:

Puskurirahasto (5%): 2,15 miljoonaa euroa
Osakemarkkinat (45%): 19,35 miljoonaa euroa, lähinnä etf:t indexit ja korkoa korolle sijoitukset, pitkälle aikavälille.
Asuntosijoitukset (25%): 10,75 miljoonaa euroa
Riskisijoitukset (10%): 4,3 miljoonaa euroa
Hyväntekeväisyys (5%): 2,15 miljoonaa euroa

Yli jäisi 4,3 miljoonaa euroa, jonka jakaisin suoraan vanhemmille ja siskolle verokonsulia käyttäen.

Nostaisin kuukausittain sijoituksistani 20-30 tuhatta, jota käyttäisin elämiseen, matkustamiseen, ravintolaillallisiin jne.

Voisin hankkia myös parhaille ystäville tai perheenjäsenille ja joillekin sukulaisille luottokortit jota voisivat käyttää etuineen suoran rahan siirtämisen sijaan. Eli reissuja, ravintoloita, baareja jne. varten. Tämän tekisin vasta, kun sijoitukset alkaisivat tuottamaan.

Tuleville lapsille tekisin rahastosäästötilit, joka kattaisi tulevaisuuden opiskelut. Isoja hankintoja tulisii olemaan suuri talo tai asunto myöhemmin, sekä hyvin varusteltu, tyylikäs auto. Kyllähän elämä muuttuisi todella paljon.
 
Viimeksi muokattu:
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös