Jokereiden liveseuranta kaudella 2024–2025

  • 434 191
  • 10 420

Sako

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jokereilla on hirmuinen nippu mestikseen myös ilman JMA ja Vallea. Kaikki muu kuin voitto varsinaisella on rämpimistä.
Jos ei ketään maalintekijöitä olla enää hankkimassa niin kyllä itsekkin antaisin ehdottomasti Kalajanniskalle mahdollisuuden.
Ostohaluja varmasti on,tarjonta on sitten eri juttu. Kalajanniska takas ehdottomasti, sillä leveyttä tarvitaan kun kovat pelit alkaa. Jokereilla on kohtuullisen leveä joukkue ja silti tänään Eliseev mukana. (Odotukset on junnu osalta korkealla, hyvin on väläytellyt.)
 

Valle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit, SJK, Jussittaret
Jaha. Karvinen noussut ykköseen. Hattutemppu tilauksessa. Aivan turhaa enää pappoja peluuttaa runkkarissa. Antaa vaan nuoremmille vastuuta. Jos lainat palaa, niin saa Ahoset ja Suhosetkin levätä puolestani. Antaa vaikka Haakanalle ja Laukkaselle mahdollisuuksia näytää. Tänään voitto ja lauantaina sitten sadan pisteen yli.
 

Trymuch

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Seitsemän matsia aikaa kohottaa maalieroa kymmenellä maalilla. Sitten ollaan sadan maalin erotuksessa tehdyt-päästetyt maalit! Aivan tehtävissä, tänään voi olla jo puolet siitä plakkarissa.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
Niin. Nopeasti laskettuna Karvinen on urallaan tehnyt 3,42 maalia per kausi. Tällä kaudella on 2 maalia tehtynä. Voisi siis hyvinkin osua vielä.
On se kova, ei mikään ihme ettei Lembergiä korvattu maalintekijällä ja Kalalle ei nähdä tarvetta.

TuTolla on tänään helppo iltapuhde, nollaa vaan kakkosen ja kukaan ei tee maaliakaan.
 
Suosikkijoukkue
Jokerit
Onhan tää aikalailla outo hommeli että peräti kahdeksan viimeistä sarjapeliä menee "harkkapeli-statuksella".
No, tämähän tarkoittaa vain ja ainoastaan sitä että Jokerit-juna on runkosarjassa aikataulussa tai oikeastaan jopa hieman edellä sitä.

Mielenkiintoista tosiaan nähdä kuinka paljon kokoonpano-muutoksia tullaan näkemään lopuissa peleissä.
Nyt on ainakin erittäin hyvät saumat pistää pienet vaivat kondikseen sekä hyvissä ajoin kääntää katseet/ajatukset kauden 2.erään eli Mestiksen pleijareihin.

Itse en jaksa kuitenkaan stressata tulevien pelejen kokoonpanoista vaan luotan täysin valmennuksen näkemykseen/kokemukseen tässäkin asiassa.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
K-Vantaa nollasi eilen kakkosen ja päästi seitsemän maalia.
Joo, mut TuTo ei ole KiVa ja kun peli oli vielä avoin ykkönen oii Kuusla - Heikkinen - Aaltonen. Tän illan ykkönen ei tuota mitään jos Kuusla ei ole yksinään maaginen.

Saa ottaa talteen mut tänään Jokereiden maaliodottama on erittäin pieni. Jos halutaan taistella voitosta omiin saa mennä korkeintaan 1 maali. Ja silloinkin ollaan tiukoilla.

Minä en suuremmin välitä kokoonpanosta mutta en myöskään näe mitään järkeä peluuttaa pelaajia sellaisessa roolissa jossa eivät varmasti tule pudotuspeleissä pelaamaan, tai miksei sekoiteta sitten vaikka hyökkääjien ja pakkien ja miksei myös veskareidenkin paikkoja kun ei kerran ole mitään väliä mikä puujalka ja ruosteranne esim ykkösessä pelaa. Annettaisiin edes vastuuta sit meidän omille junnuille ei jollekin 100 vuotiaalle hasbeenille, tosin eihän tuo ole ollut koskaan mitään.
 
Viimeksi muokattu:

YamahaGPR

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Lipiäinen ja Blood pelaa tänään. TUTO tarvii pisteitä, jotta ohittaisi KiVan. Filppula ja Aaltonen poissa. Runkosarjan voitto varmistettu, niin viihdytetään yleisöä. Blood ajaa jonkun kylmäksi avojään pommilla. Treenataan alivoimaa ja hävitään. Syytkin on jo valmiina. Kolmosmaalivahti. Blood sekoili. Parhaat puuttu.

Vakavissaan

-Risikko TUTO vastaan ensimmäinen peli tällä kaudella 5-0 voitto
- Heikkeri TUTO vastaan ensimmäinen peli tällä kaudella 5-0 voitto
- Lipiäinen ei paineita ja nauruhymiö
- Jokerit on voittanut keskinäisissä kolme peliä viidestä.
- Jokerit, kun pelannut nollapelin, niin siitä seuraava ottelu on voitettu 7/10 kerrasta. Toki 3/8 kerrasta tappiopeliä edelsi nollapeli.

Odotan itse hyvin tiukkaa peliä. Kokoonpano ei ole ihanteellinen, mutta kyllä tälläkin pystytään TUTO voittaa.

@YamahaGPR tänään kannattaa isoimmat rahat jättää lyömättä. Ottaa livestä, jos näyttää siltä. Peli voi olla tänään mitä vain.

Nii ja maalivahdit vs TUTO
- Risikko kaksi voittoa, yksi tappio
- Heikkeri yksi voitto ja yksi tappio
- Lipiäinen tilastoidaan nyt.

Kyllä tuli eilen otettua nettona 190 euroa nettovoittoa, sitä ei kauaa tarvinnut jännittää. Tämän illan pelejä en ole vielä ehtinyt miettimään.

2/3 edelleen se tilanne.
 

flintstone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit&DT, V.Lehikoinen, Bellie, Kadi, Käpä<3
Jos harrastaisin uhkapelejä niin löisin rahat TuTolle, jopa Veikkauksen kerroin on lahja.
 

mabi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Tyypit ei ilmeisesti oo kauheesti Karvisen tukena, jonka ymmärrän mut samalla en.. Jätkä ollu sivussa tällin takia ja sen vuoksi ihan perus et tatsi ei oo mikää paras mahollinen..

Kuitenki jos mietitää et jäbä vetää ykkösketjus ja on tyypillisesti maalivahdin edessä härnäämässä, nii kyl me "toivottavasti" nähdään Karvisen alas syöttö ja joku pelaajista iskee ykkösellä sisää..
Tai sit ofc Karvinen ite tökkää sisää.

Pitää vaa luottaa Riston vaistoon ja nyt on mitä mahtavin aika kokeilla eri ketjuja ja harkois tarkkailla pelaajien yhteenpeluuta.

Positiivisin mielin tyypit hei! C: <3
 

Sämppäri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Vaikka ollaankin runkosarjan voittajia, niin olisihan tuo makoisa päättää kausi ainoastaan yhdeksään tappioon. En tiedä minkälainen noteeraus olisi all-time tilastossa, mutta toivottavasti tapahtuu ja pelaajilla riittää motivaatio.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: mabi

Kebis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Erikoista aikaa eletään.
Periaatteessa panoksettomia matseja, mutta näyttöjä pitäisi antaa.
Viime vuonna lähdettiin poffeihin vaatimattomassa 5 ottelun tappioputkessa, että ei sitäkään toivoisi.
Kiinnostavaa nähdä Penan ja Lipiäisen vire. Sen verran siitä ruåttalaisesta opittiin, että katsottiin nyt parit treenit edes ensin.

Eteläpääty vois antaa tolle Vuoriolle ainakin vähän painetta.
 
Viimeksi muokattu:
(1)
  • Tykkää
Reactions: mabi

Kebis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Niin joo. Tämä oli se tapaus joka juhli runkosarjavoittoa kuin mestaruutta viime pelissä. No, se hänelle suotakoon. Uran viimeisiä kohokohtia.
Jep.
Olin lukevinani joltain kommenttia Jokereiden ylimielisyydestä. Hassua, kun taisi olla TuTon kaveri, joka niin käyttäytyikin, kun sattui voitto napsahtamaan.
Noh, sitä tyyliä ei voi tosiaan ostaa, näemmä kommentoijatkaan.
 

Jimi Einar

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit Suomi
Viime vuonna lähdettiin poffeihin vaatimattomassa 5 ottelun tappioputkessa, että ei sitäkään toivoisi.
Ööö mietin että kenen muisti pätkii nii oli pakko tarkistaa... 10 viimesestä runkkaripelistä 8 voittoo, ja 5 viimesestäkin 3 voittoo että ihan hyvä energia piti sen puolesta olla. No poffeissa se kyllä nopeesti kelkka kääntyi niinku kaikki muistaa...
 

Kalju

Jäsen
Suosikkijoukkue
Calgary Flames, Helsingin Jokerit
En nää että Vuorio olisi ollut ylimielinen tuuletuksessaan, ennemminkin iloinen omasta ja joukkueen voitosta. Näkemyseroja varmaankin.
 

Kebis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin Jokerit
Ööö mietin että kenen muisti pätkii nii oli pakko tarkistaa... 10 viimesestä runkkaripelistä 8 voittoo, ja 5 viimesestäkin 3 voittoo että ihan hyvä energia piti sen puolesta olla. No poffeissa se kyllä nopeesti kelkka kääntyi niinku kaikki muistaa...
Hetkinen, olet täysin oikeassa. Sain todennäköisesti pienen aivoinfarktin tuota kirjoittaessani kun ajattelin viime kauden loppua. Pahoittelut, hyvä kun korjasit.
 

penaz

Jäsen
Suosikkijoukkue
Toverit, Inter, Pohjoiskaarre
En nää että Vuorio olisi ollut ylimielinen tuuletuksessaan, ennemminkin iloinen omasta ja joukkueen voitosta. Näkemyseroja varmaankin.
Noin minäkin sen näin. Pleksin hakkaajat ja soihduttajat sitten näköjään näkivät eri tavalla. Joka tapauksessa mielenkiinnolla odotan illan peliä, vaikka Jokerit onkin suuri ennakkosuosikki.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös