Laita YouTubeen ja linkkaa se tekstiin, tai "lisää video/media" toiminnolla. Näin olen itse menetellyt. Ongelma on Telia TV:n video kaappaaminen minun kohdallani. Siksi käytän still kuvia, joskus harvoin kun on niin tarkkaa sanottavaa.Harmi kun tänne ei voi laittaa videoklippejä.
Tämä. Voi että mua on nyppinyt näissä parissa viime pelissä kun on 5 minuutin ylivoimaa, on 5-3 ylivoimaa ja 4 minuutin pyöritystä, mutta ei tapeta peliä. Se on aivan eri asia lyödä 3-0 tauluun kuin antaa vastustajalle kiimaa hyvästä alivoimasta tms ja sitten tehdä 2-1 tasoitus. Yleensäkin 5 minuutin ylivoimissa intensiteetti laskee Jypillä rajusti, "kyllä meillä on aikaa" ajatellaan ja hups, se loppuikin ja vastustajalla on momentum. Valmentajan pitäisi vaikka laittaa 4. vitja kehiin 5 min ylivoimassa ja sanoa, että teillä on 30 sekkaa aikaa tehdä maali, mars mars! Jos kerran 1yv tai 2yv ei nappaa.Kyllä ne tilanteet kun vastustaja antaa siimaa, pitäisi käyttää maksimaalisesti hyödyksi ja yrittää tappaa peli ennenkuin vastustaja herää.
Onko JYP johdolla joku harha, että jollakin modernilla pelitavalla päästäisiin haastamaan muita joukkueita, kun pitäisikin perusasiat vain tehdä hyvin ja paljon töitä - ainakin alkuun. Onko niin, että yritetään oikotietä? Ei kai, onhan kaikki ammattilaisia.Rautakorven potkut olivat Seppäseltä kaamea virhe ja Pennerborn viimeinen mahdollisuus todistaa, että hän kykenee tätä organisaatiota johtamaan. No, Pennerborn ei selvästikään Seppäsen haluamaa muutosprosessia pysty toteuttamaan, tuskin pystyy kukaan. Aivan toinen kysymys on sitten se, johtaisiko Seppäsen visio menestykseen vaikka se saataisiinkin toteutettua. Minä en ainakaan usko.
En väitä Pennerbornia huonoksi valmentajaksi, mutta tässä tilanteessa, jossa JYP kaipaisi kurinpalautusta ja perusasioiden kuntoon laittoa eikä mitään saatanan modernin jääkiekon edelläkävijyyttä, hyvin todennäköisesti hän ei ole sopiva mies valmentamaan JYPiä. Ehkä se on hänelle tekemätön paikka, kun ei ole saanut valita apuvalmentajia ja rosteria, mutta miksi sitten on hankittu muutosvalmentaja antamatta työkaluja muutoksen toteuttamiseen, sellaisen valmentajan sijaan, joka saisi rosterista riippumatta laitettua edes perusasiat kuntoon?
Toivoisin, että JYPin strategia määritettäisiin kahden asian kautta: helvetin kova taisteluasenne ja yksinkertainen, tehokas jääkiekko. Sen tyylinen valmentaja, perusasiat kuntoon, ja pelin pitäisi olla vähintään kelvollisella tasolla jo ensimmäisestä syksystä alkaen. Case in point, SaiPa ja Kiekko-Espoo.
Mielestäni JYPin uskottavuus ei kärsisi Pennerbornin potkuista, jos Seppänen lähtisi samalla. Silloin aiemmat virheet olisivat vain edellisen seurajohdon virheitä. Seppänen saisi kantaa vastuuta sillä, että kuittaa omasta taskustaan Pennerbornin ja Heiskasen sopimukset ja vähintään vetäytyy pelkästään taustarahoittajaksi ja lupautuu olemaan vaikuttamatta millään tavalla pelillisiin asioihin, jos ja kun varsinaista korvaajaa hänelle ei löydy.
Sitä varmastikaan ei ole tapahtumassa. JYP tarvitsisi kokonaan uuden startin puhtaalta pöydältä, seurajohtoa myöten. On vaikea nähdä toista ulospääsyä tästä tilanteesta. En usko, että tästä mitään tulee vaikka Pennerbornille annettaisiin aikaa sekä haluamansa apuvalmentajat ja rosterin.
Vaikea sanoa mitä tuolla tarkalleen yritetään ilman tietoa kulissien takaa, voi olla että puhun puuta heinää, mutta kyllä ainakin Seppäsen näkemysten perusteella siltä vaikuttaa.Onko JYP johdolla joku harha, että jollakin modernilla pelitavalla päästäisiin haastamaan muita joukkueita, kun pitäisikin perusasiat vain tehdä hyvin ja paljon töitä - ainakin alkuun. Onko niin, että yritetään oikotietä? Ei kai, onhan kaikki ammattilaisia.
Niin,vaikea tietää varmasti ja tämä on toki vain spekulointia. Joka tapauksessa tuntuu, että sellaista tekemisen meininkiä ei vain ole.Vaikea sanoa mitä tuolla tarkalleen yritetään ilman tietoa kulissien takaa, voi olla että puhun puuta heinää, mutta kyllä ainakin Seppäsen näkemysten perusteella siltä vaikuttaa.
Rautakorvelle annettiin potkut, kun toimi omin päin eikä toteuttanut JYPin strategiaa ja voitti väärin. Ei muuta kuin Heiskanen pitämään hauskaa ja toteuttamaan strategiaa ja kappas vaan, vituiksihan se meni.
Jokohan Rautakorven ja kaikki siihen liittyvän voisi unohtaa ja koittaa nyt selvitä tästä eteenpäin.Vaikea sanoa mitä tuolla tarkalleen yritetään ilman tietoa kulissien takaa, voi olla että puhun puuta heinää, mutta kyllä ainakin Seppäsen näkemysten perusteella siltä vaikuttaa.
Rautakorvelle annettiin potkut, kun toimi omin päin eikä toteuttanut JYPin strategiaa ja voitti väärin. Ei muuta kuin Heiskanen pitämään hauskaa ja toteuttamaan strategiaa ja kappas vaan, vituiksihan se meni.
Ei voida ainakaan ennen menestystä, niin käsittämättömän huono ja outo päätös tuo oli, etten ihmettele vaikka jäisi ikuiseksi keskusteluksi. Varsinkin kun tapahtui juhlakaudella.Jokohan Rautakorven ja kaikki siihen liittyvän voisi unohtaa ja koittaa nyt selvitä tästä eteenpäin.
Tältä se minun(kin) silmiini näyttää.Onko niin, että yritetään oikotietä?
Ajattelen asiasta melkolailla samoin. Uskon että liigajoukkue kykenee pelaamaan toista pelitapaa melko nopeasti, jos se on edes sisäistettävissä ja pelaajat ja valmennus ovat riittävällä tasolla. Jos taas keksitään jotain ihan uutta, siihen ei välttämättä kausi riitä.Olen pitkään ihmetellyt tästä modernista, pelipaikattomasta total hockey -pelitavasta, mitä väkisin yritetään ajaa JYPiin sisään, että missä vaiheessa siellä tämän päätöksen tehneet henkilöt älyävät, että joko a) tämä kyseinen pelitapa ei vain yksinkertaisesti toimi, koska se ei ole oikeasti hyvä, pelaajista ja valmentajista riippumatta, b) se pelitapa vaatii paveldatsjukeja koko jengin verran, eli jokaiselle pelipaikalle, toimiakseen, c) tietyn profiilin valmentaja ja koko valmennustiimiin pitää olla tismalleen oikea, että pelaajista saadaan kaikki irti, tai d) kohdat b ja c vaaditaan jotta tämä total hockey -neppailu rupee toimimaan halutulla tavalla. Itse veikkaan, että joko a tai d on se oikea vastaus tässä asiassa. Ja jos tämä pelitapa, kuten mikä tahansa pelitapa, vaatii tietyt pelaajat ja tietyn valmentajan tiimeineen toimiakseen, niin onko se silloin oikeasti hyvä ja pitkällä tähtäimellä kannattava sekä kestävä pelitapa? Ei mielestäni ole.
Onko JYP johdolla joku harha, että jollakin modernilla pelitavalla päästäisiin haastamaan muita joukkueita, kun pitäisikin perusasiat vain tehdä hyvin ja paljon töitä - ainakin alkuun. Onko niin, että yritetään oikotietä? Ei kai, onhan kaikki ammattilaisia.
Totta. Siksi sinne otetaan pelaajia joilla kyky omaksua uutta ja riittävä työkalupakki suorittaa. Tämän takia usein arvoturnausten joukkueissa nähdään liigan ulkopuolelta suuri prosentti pelaajia. Meidän Pelin osalta sitä pelitapaa taidettiin ajaa sisään ihan nuoremmissakin ikäluokissa. Meidän Pelissä ei edes tainnut olla kyse uudesta pelitavasta, vaan trimmatusta versiosta olemassa olevista.Meneehän ne pelaajat maajoukkueturnauksiinkin ja joutuvat omaksumaan eri pelitavan ja jopa pelaamaan sitä menestyksekkäästi. Aikaa on viikkoja. Ihan horinaa että se veisi puoli kautta tai pidempään.
Muutamia ajatuksia:
- Tappara hankki valmentajaksi voittavan ruotsalaisen
- JYP hankki valmentajaksi ruotsalaisen koska varför inte
- Raipe ei olisi koskaan kelvannut JYPin organisaatiolle
Tuohon viimeiseen vielä lisänä, ettei tainnut aiemmin Olli Jokinenkaan kelvata.
Onhan nää valmentajakuviot menneet aivan päin metsää jo ties kuinka monta kautta putkeen, enkä itse voi välttyä ajatukselta, että pitkälti Seppäsen päähänpinttymistä johtuen.
Niin, ehkä joukkueen peli näyttää pakottamiselta koska sitä yritetään pakottaa tiettyyn muottiin. Samoin kuin valmentajien toimintaa yritetään pakottaa samaan muottiin. Siksi tänne ei enää Rautakorven kohtelun jälkeen ketään suomalaista saatu, ainoa palikka joka suostui yrittämään pakotettuun muottiin oli Penne. Nyt hän sitten miettii miten nämä kaikki neliskulmaiset palikat saisi työnnettyä pyöreästä reiästä sisään koska sellainen pelikirjamuotti omistajalta annettiin.
Jokinen tais saada jukureissa vapaat kädet ja muutaman vahvistuksen budjetin ulkopuolelta. Ei se täällä olisi onnistunut, tietty vaade olisi ollut pelitavasta ja väärin voitettuna olisi potkut tulleet varmasti.
Omistajalla voi olla visio mutta ei se pakottamalla synny, sitä on nyt jo useampi vuosi kokeiltu ja tuloksen näkee kentällä sekä sarjataulukossa...
Leikkaamalla palasia pois ja siltähän se pelikin näyttää, että kaikki särmät on hiottu pois äijistä.Nyt hän sitten miettii miten nämä kaikki neliskulmaiset palikat saisi työnnettyä pyöreästä reiästä sisään koska sellainen pelikirjamuotti omistajalta annettiin
Jep, Tieksolakin aloitti ylivoimassa hyvin ja teki samoja juttuja samalla paikalla kuin Turkulainen. Sitten tapahtui jotain ja nyt ei pysty mihinkään. Huovinen tuli samalla paikalle ja sai Ojikselle kasan maaleja, mutta sitten tapahtui jotain ja mies ei ole edes kentällä. Pulkkinen tuli viime keväänä sisään ja nousi NHL-soppariin, nyt ei mahdu Jypin pelaavaan kokoonpanoon. En tiedä miten Penne valmentaa nuoria pelaajia, mutta tuossa on nyt muutama aika keskeistä nuorta miestä, joiden tilanne ei ole kehittynyt toivotusti syyskaudella. Muualla esim. O.Kapanen, Keskinen ja Koivu ovat aika hyvin edistyneet viime ja tänä vuonna.Puhutaan paljon pelaajien itseluottamuksesta, mutta kai siinä on kyse enemmästä. Luottamuksesta pelitapaan ("omaan juttuun"), valmennukseen, joukkuekavereihin, huoltoon jne..
Käsittämätön ratkaisu oli nuo potkut. Jypille ihan täydellinen valmentaja tuossa tilanteessa eli nousussa kohti kärkikamppailuja. Rautakorpi on kaksijakoinen valmentaja itselleni. Saanut joukkueen tietylle tasolla, mutta huipulla jokin puuttui. Harmittaa Tapparassa 2002 ja erityisesti 2018, jolloin materiaali oli suvereeni. Tapola olisi hoitanut 2018 kolmannen putkeen.Rautakorvelle annettiin potkut, kun toimi omin päin eikä toteuttanut JYPin strategiaa ja voitti väärin. Ei muuta kuin Heiskanen pitämään hauskaa ja toteuttamaan strategiaa ja kappas vaan, vituiksihan se meni.
Tämä alkaa olla oikeasti todella vittumainen pohdinta että mitä kannattaisi tehdä ja koska?Muuten täysin samoilla linjoilla kanssasi, mutta tämän osalta en enää rehellisesti ole ihan varma. Alkaa olla luotto aivan kortilla, kun ei tunnu edistystä peliin tulevan ei sitten minkäänlaista. Toivon ja haluaisin uskoa, että Pennerbornin alaisuudessa tämä lähtee vielä rullaamaan, mutta nyt pitäisi tosiaan alkaa sitten jo tapahtumaan. Enemmän kuin niitä yksittäisiä voittoja sieltä täältä.
Mennään jo väärää ketjua, mutta menkööt tämä vielä.
Puit sekavat ajatukseni sanoiksi loistavasti. Myös @Timeout tuohon viimeiseen huhuketjun viestiin liittyen nämä ajatukset tähän ketjuun.Tämä alkaa olla oikeasti todella vittumainen pohdinta että mitä kannattaisi tehdä ja koska?
Onko seuralle suurempi haitta kyntää itsensä sijoille 14-16, vai jälleen erottaa päävalmentaja?
Itse en vastausta tiedä, mutta sen tiedän että tuleva viikonloppu on JYPin kannalta hyvin olennainen kauden kannalta.
Ei mikään tietenkään vielä ratkea, mutta melko raikas ero on siinä ollaanko viikonlopun jälkeen sijalla 12, 1-2 pisteen päässä sijoista 9-10.
Vai ollaanko sijalla 15, 10 pistettä pudotuspeliviivasta. Nämä kumpikin vaihtoehto on valitettavasti mahdollisia.
Ja jos jälkimmäinen vaihtoehto toteutuu niin palataan sitten alkuperäiseen kysymykseen, voidaanko olla erottamatta Pennerbornia? Ja jos erotetaan, niin kuka ihan oikeasti potentiaalinen valmentaja on valmis tänne tulemaan.
Olisiko se kuitenkaan niin olennaisesti eri, jos potkut annettaisiin kauden jälkeen? Potkut on silti potkut ja valmennuspesti Jyväskylässä pysyy edelleen yhtä tuulisena ihmisten silmissä. Lainauksessa kirjoittamasi ylempi lause pätee myös siinä tapauksessa, että kenkää annetaan kauden jälkeen.Se alottaisi taas alusta kaiken, kuten niin monta kertaa aiemmin.
Itse menisin tämän vuoden Pennerbornilla ja sitten kauden jälkeen tilanteen tarkastus.