Jos ajatellaan Mestiksen voittamista ja etenkin karsintoja, kyllähän avainasia olisi (ollut) scoutata pelaajia, jotka tulevat jengiin Mestis-profiililla, mutta kasvavat liigamittoihin kauden aikana, tyyliin IPK:n Berardinelli (yli ppg liigassa tällä hetkellä) ja Persson. Tämä on oikeastaan ainoa tapa kuroa umpeen sitä materiaalieroa liigajengiä vastaan, sillä (Filppulaa lukuun ottamatta) harva - lue: ei kukaan - lähtökohtaisesti liigassa kärkiketjuihin mahtuva pelaaja tulee Mestikseen.
Näissä kahden sarjan väliä sahaavissa hissimiehissä tai jo usean kauden Mestis-ratsuissa on se haaste, että vaikka ovat divariin tekijämiehiä, ei heissä välttämättä ole potentiaalia merkittävästi kasvaa. Juuri nyt näen jengissä aika vähän sellaisia jokerikortteja, joilta voisi odottaa kunnon läpilyöntiä. Kuusla ehkä jollain tasolla, mutta itse en ole vielä sitä liigatason potentiaalia täysin tunnistanut väläytyksistä huolimatta.
En väheksy tehtävän haastavuutta, kun pitäisi osata löytää ne timantit juuri oikealla hetkellä, mutta väitän, että tälläkin kaudella Mestiksessä jokunen pelaaja breikkaa kunnolla, eikä näistä välttämättä kukaan ole Jokereissa.
Miten liittyy huhuihin? JMA olisi yksi tiedetään-mitä-saadaan -palanen lisää, ja lopulta jopa pienoinen riski: onko haalarihommista taas vuoden vanhempana kuitenkaan niin helppo hypätä enää ykkösen laitaan, edes Mestikseen. Sinänsä olisi kovin perinteinen jokerimainen hankinta.