Hiihtolajit – liveseuranta

  • 368 842
  • 9 803

Rektor

Jäsen
Miten tämä nyt menee, kun toinen sanoo, että sohjolatu on hengenvaarallinen ja toinen, että jäinen latu on hengenvaarallinen.

Minä pitäisin tuota jäälatua vaarallisempana. Sohjossa on hiihdetty kuitenkin useammankin kerran (mm. MM-97,MM-99 50 km:et) ,ilman hengenvaaraa.
Eivät taida saada enää uraa kovin jäiseksi, kun liian monta kertaa suolattu. Mössökisoina jatkuu. Jäinen toki vauhdeiltaan vaarallisempi.
 

Hagi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Tulisiko yhdistetystä mitali?

Aika floppi ovat Suomen kisat olleet. Totuttu, että mitaleja sataa. Nyt vain 2 kpl. Vähiin alkavat kisat käydä.

Krista näytti kuntoa 50 km varten, mutta kyllä mitali vaatisi hirmuyllätyksen ja epäonnistumista parille kovemmalle hiihtäjälle. Kepan osalta näyttäisi, että vire ei tule riittämään sijoja 8-10 parempaan.
 

Altec

Jäsen
Se on muuten Jasmi eikä Jasmin. Jasmin eikä Jasminin.

Ja teki voitavansa. Aivan turha nyt ilkkua millään ”onneksi on selitykset valmiina” mantralla.
 

Hagi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Näyttää olevan erilainen joukkuehenki kuin Aikun aikoina...

Oikku-Aikku olisi heittänyt jo Joensuun bussin alle ja lähtenyt keskittymään 50 km kisaan. Kuitunen ja Aikku eivät naureskelleet sijalle 4, aina oli tavoite vain voittaa ja uskottiin omiin kykyihin. Kuitunen toki todistetusti haki vauhtia myös dopingista.
 

VT

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Miten ei sprintterillä riitä loppukirissä? Mikä selitys keksitään tällä kertaa?

Toim.huom. Jasmi on hyvä urheilija, tekee asioita joista keskivertoihminen voi vain haaveilla, eikä ole hänen vikansa ettei Suomella ole parempiakaan vaihtoehtoja. Mutta on kyllä ihan rotsi MM-tasolla ja ylipäätään kovassa paikassa, ei riitä mihinkään.
Miksi pitäisi jokin selitys heti keksiä?

Kaksi starttia putkeen mitalitaistossa ja MM-4. = "Ihan rotsi". Jotain rajaa nyt oikeasti.

Jasmilla kaikilla matkoilla sama, että ei jaksanut aivan tarpeeksi työntää vikan nousun päälle. Mutta kuten nytkin hidastuksista näki, kyllä siinä mäessä ihan loikalla vedettiin.
 

nikez37

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans
Ihan mielenkiintoinen tuo Norjan hylky yhdistetyssä, että pelkästään Graabakin osuus hylättiin eikä koko joukkuetta. Mitaliin ei ihan taida riittää, kun etumatka Norjaan vain tuo 16sec.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: TAM

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Miten tämä nyt menee, kun toinen sanoo, että sohjolatu on hengenvaarallinen ja toinen, että jäinen latu on hengenvaarallinen.

Minä pitäisin tuota jäälatua vaarallisempana. Sohjossa on hiihdetty kuitenkin useammankin kerran (mm. MM-97,MM-99 50 km:et), ilman hengenvaaraa.

Jäälatu on ehdottomasti vaarallisempi, mutta toki tavallaan hiihdettävämpi. Sohjolatu on ikävä ja raskas hiihtää.
 

aceman81

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät. Frida & Ebba.
Miehissä Norja vienyt kotikentällä kaiken.

Naisissa Ruotsi pyyhkinyt vuonojen maalla sohjoiset suksen pohjansa.

Jo parisprintin mitalienjaossa toinen sinikeltaisista naisista heitti voittopuheenvuorossaan jotain kansallishymnistä ja lukemat taululla 4-0. Illempana uutta runtua!
 

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Hiihdettiinkö? Aika seisoskelulta paikoitellen vaikutti. Toki keli itsessään varmaan raskas. Mutta ei Joensuu kyllä vaikuttanut maallikon, eikä selostuksen perusteella asiantuntijankaan, silmin väsyneeltä.

Ei siellä kyllä "seisoskeltu". Ei ollut intervallia, mutta ero taakse ja eteen suunnilleen sama kuin ennen osuutta.
 

DAF

Jäsen
Suosikkijoukkue
se kolmikirjaiminen. PISTI PALLON MAALIIN
Eivät taida saada enää uraa kovin jäiseksi, kun liian monta kertaa suolattu. Mössökisoina jatkuu. Jäinen toki vauhdeiltaan vaarallisempi.

Joutuu vetämään kuorinnan ja rauhoittamaan ladun kokonaan, sillä saa kyllä vaikka peilijään vielä. En usko, että välttämättä niin tehdään kuitenkaan.
 

Hagi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Matintalo itkee, kun suksi ei luistanut. Huoltorekalle sitten Iivon malliin vittusaatanaa, siinä saattoi mennä mitsku.
 

Barnes

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tasuno Tasalakki
Norjalaiset inhosivat Virpiä yhtä paljon, kuin suomalaiset Johaugia.
Ei Vipe täälläkään ihan varaukseton kansansuosikki ollut. Pääsyy on ilmeinen ja lisäksi julkisuudessa erittäin sulkeutunut ihminen. Saarinen oli monelle paljon sympaattisempi, vaikka taisi olla urheilijana vielä vaikeampi kuin Kuitunen tai Roponen.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös