Ei ollut edes huhua ja onneksi ei meille edes harkittu. Kusi niin totaalisesti Sportin muroihin juuri jatkosopparin tehtyään ja juurikin jengin, joka antoi vielä hienon mahdollisuuden Liiga-uran jatkoon. Aivan järjetöntä touhua.Miro "Edari" Karjalainen Poriin. Kaudella 20/21 Karjis teki oman maaliennätyksen juuri Piken valmennuksessa. Ässiä vastaan seuraava peli Nordiksella 29.1.2025.
Miro sentään pitänyt itsestään huolta ja käynyt ennen sopimuspurkua ja Ässät sopimusta nuorten kanssa jäillä aktiivisesti. Otsoa ei paljoa ole raporttien mukaan jäät kiinnostaneet.Ei ollut edes huhua ja onneksi ei meille edes harkittu. Kusi niin totaalisesti Sportin muroihin juuri jatkosopparin tehtyään ja juurikin jengin, joka antoi vielä hienon mahdollisuuden Liiga-uran jatkoon. Aivan järjetöntä touhua.
Sama pätee siihen toiseen vaasalaisten hyllyttämään edariin, ei mitään käyttöä.
Joo onneksi ei tullut tänne. Suorastaan törkeä teko Sportia kohti kun vielä suostuivat antamaan mahdollisuuden pitkien poissaolojen jälkeen. En arvosta.Ei ollut edes huhua ja onneksi ei meille edes harkittu. Kusi niin totaalisesti Sportin muroihin juuri jatkosopparin tehtyään ja juurikin jengin, joka antoi vielä hienon mahdollisuuden Liiga-uran jatkoon. Aivan järjetöntä touhua.
Sama pätee siihen toiseen vaasalaisten hyllyttämään edariin, ei mitään käyttöä.
Anton ratkaisi jälleen vl-kisan. Helppoa, kun sen osaa.
Menee OT:ksi, mutta tämä haisee omaan nenään paskapuheelta. Jos Sport on määrännyt Karjalaisen ja Rantakarin junnujen jäälle, niin sinne on pakko mennä. Jos Rantakari olisi niitä skipannut, olisi Sport saanut purkaa sopimuksen.Miro sentään pitänyt itsestään huolta ja käynyt ennen sopimuspurkua ja Ässät sopimusta nuorten kanssa jäillä aktiivisesti. Otsoa ei paljoa ole raporttien mukaan jäät kiinnostaneet.
En ennakkoon uskaltanut toivoa, että pelaisi peliäkään ylhäällä, nyt käynnissä 7. peli. On kyllä käsittämätön jätkä.Nyt mä uskallan sanoa Jäkyn vakiinnuttaneen paikkansa NHL:n puolella, kun jatkaa edelleen nelosen laidassa Sabresiäkin vastaan. Moni ns. asiantuntijakin povaili pikavisiittiä ylös, mutta toisin kävi. Duuni ja kärsivällisyys palkitaan.
No, mulle tuli koko soppari silloin aivan yllätyksenä ja oletin suuntaavan Ruotsiin, jos ja kun meiltä lähtee isompien rahojen perään. Nyt sitten pelaakin Carolinan rosterissa ja tänä yönä peliä näkemättä 4-2 tappiossa peliaikaa 10.43 ja tehotilastoon +1 kuulostaa oikein hyvältä henkilökohtaisella tasolla. Kyllä se maalitilinkin aukeaminen sieltä vielä tulee.En ennakkoon uskaltanut toivoa, että pelaisi peliäkään ylhäällä, nyt käynnissä 7. peli. On kyllä käsittämätön jätkä.
Nyt mä uskallan sanoa Jäkyn vakiinnuttaneen paikkansa NHL:n puolella, kun jatkaa edelleen nelosen laidassa Sabresiäkin vastaan. Moni ns. asiantuntijakin povaili pikavisiittiä ylös, mutta toisin kävi. Duuni ja kärsivällisyys palkitaan.
Upeasti on Jäky vetänyt. Tuntuu todella hyvältä miehen itsensä puolesta, raa'alla duunilla on paikkansa valoista raivannut. Mutta en lähtisi vielä sanomaan, että olisi vakiinnuttanut paikkansa NHL:n puolella.Nyt mä uskallan sanoa Jäkyn vakiinnuttaneen paikkansa NHL:n puolella, kun jatkaa edelleen nelosen laidassa Sabresiäkin vastaan. Moni ns. asiantuntijakin povaili pikavisiittiä ylös, mutta toisin kävi. Duuni ja kärsivällisyys palkitaan.
Olli Palola sivussa parikymmentä matsia ja tänään takas kokoonpanossa. 2+2.
Aika tietysti näyttää miten kausi jatkuu. Kohta ainakin alkaa Jäkyn peli numero kahdeksan Vegasia vastaan.Upeasti on Jäky vetänyt. Tuntuu todella hyvältä miehen itsensä puolesta, raa'alla duunilla on paikkansa valoista raivannut. Mutta en lähtisi vielä sanomaan, että olisi vakiinnuttanut paikkansa NHL:n puolella.
Carolinalla on paperilla ainakin se 12-13 hyökkääjää Jääskän edellä hierarkiassa. Lisäksi Carolina tulee pomminvarmasti tekemään hankintoja ennen deadlinea.
Mahtava juttu ja toivotaan, että nousujohteiset esitykset jatkuvat. Hyvä esimerkki pelaajasta, jonka HIFK-jakson aikaisten otteiden pohdinta tällä palstalla on ollut mielestäni osin kohtuutonta sävyltään.Lehmukselle soppari ensi kauden loppuun asti. Hieno juttu hänelle ja onnea vaan matkaan.
![]()
JYP ja Joona Lehmus pelaajasopimukseen!
JYP Jyväskylä Oy on tehnyt pelaajasopimuksen puolustaja Joona Lehmuksen kanssa. Lehmus saapuu JYPiin KeuPasta.www.jypliiga.fi
Todella pieni otanta toki, mutta niiden perusteella ansaittu ja odotettu sopimus. Ollut JYPissä loistava ja vallannut minuutteja muilta, voisi jopa sanoa että ollut sen verran edukseen, että on JYPin puolustajahierargiassa juuri nyt toisena heti Erosen jälkeen.Mahtava juttu ja toivotaan, että nousujohteiset esitykset jatkuvat. Hyvä esimerkki pelaajasta, jonka HIFK-jakson aikaisten otteiden pohdinta tällä palstalla on ollut mielestäni osin kohtuutonta sävyltään.
Heiskanen nousi viime yönä syötöllä numero 222 Petri Skrikon rinnalle ja yhden syötön päähän Ilkka Sinisalosta. Kovat ovat Miron statsit kokonaisuudessaan. 472 peliä, 58+222=280.
Ja silti olen aavistuksen pettynyt hyökkäyspään tuotantoon. Tai suoraan sanottuna pettynyt. Kaikki työkalut olisi vetää tuolla 2022-2023 kauden noin ppg-tasolla, mutta jostain jää kiinni. Vaikka onkin yksi maailman monipuolisimmista puolustajista, luotettava molempiin suuntiin, fantastinen luistelija ja muuta upeaa, niin 8,5 miljoonan palkalla ja tuolla ruudulla alle 0,5 pistettä per peli on pettymys - vaikka puolustajan tehtävä ei tietenkään ole pelkkien tehopisteiden takominen.Heiskanen nousi viime yönä syötöllä numero 222 Petri Skrikon rinnalle ja yhden syötön päähän Ilkka Sinisalosta. Kovat ovat Miron statsit kokonaisuudessaan. 472 peliä, 58+222=280.
Juuri aamulla kuuntelin uusinta Touru & Hoffrenia, missä totesivat (kaikella rakkaudella), että Miro ei olisi ensimmäisiä nimiä, jos vierasta pyydettäisiin. Ei ole jerryttelijätyyppiä, vaan fokus on 100 % pelissä, tietokone raksuttaa kypärän sisällä uskomatonta tahtia ja on ennen kaikkea elegantti pelaaja. Mielestäni varsin osuva kuvaus ja samalla syy siihen, miksei Miro paistattele median valokeilassa.Heiskanen jää liian vähälle huomiolle Suomessa. Laine, Barkov ja Rantanen saavat lähes kaiken huomion ja vuodesta toiseen hyvää tulosta nakuttavat Heiskanen, Aho ja Hintz mainitaan korkeintaan jossain sivulauseessa. Laineen kaikki sanomiset raportoidaan sanatarkasti ja tekemiset pukeutumista myöten. No, ehkä Miro on siihen vain tyytyväinen.