Ettei nyt vaan olisi ihan päinvaistoin.
Joka tapauksessa ei ole tänän ketjun aihe.
Olet oikeassa, että ketju oli väärä. Siirsin tänne.
***
Nope.
Aiemmin nimenomaan nk. "suuret seurat" kannattivat supistettua, avointa sarjaa siltä pohjalta, että Suomessa olisi vain yksi ammattilaissarjaporras. Tällöin joutuminen alemmalle sarjaportaalle olisi tarkoittanut toiminnan laajaa alasajoa ammattilaisuudesta amatööri- / puoliammattilaistoimintaan ja sitä kautta erityisesti pienemmillä paikkakunnilla kilpailullisen junioritoiminnan pakotettua lopettamista varojen puutteen takia.
Nyt, kun ainakin lähes kaikki liigaseurat ovat ilmoittaneet kannattavansa sarjajärjestelmäuudistusta, ja juuri 10+10 tai 12+10 -malleista on puhuttu avoimesti, alkavatkin nämä tietyt nk. "suuret seurat" puuhastelemaan jotakin omaansa.
Nyt, kun tuota top-10 -joukkoa katsoo, siellä nimenomaan on erittäin monta "turhaa paikkakuntaa" ja toisaalta muutama nk. "suuri seura" on sieltä pihalla. Nk. "suurten seurojen" joukossa on havaittu, että 10+10 tai 12+10 kaksiportainen ammattilaissarja johtaisikin siihen, ettei mitään suurten talousalueiden klubia ehkä tulisikaan, vaan lopputulema voisikin olla kilpailu, jossa urheilullisuus ja seurajohtamisen osaaminen olisivatkin keskiössä. Tämä taas tarkoittaisi sitä, että olisi jopa todennäköistä, että joka kausi nk. "suurista seuroista" osa pelaisi alemmalla ammattilaisportaalla. Tämän kauden pohjalta ne olisivat ensi kaudella Kärpät ja Tepsi. Ensi kaudella tippuisi täysin mahdollisesti joku muu, kun taas edellä mainituista korkeintaan vain toinen nousisi.
Nk. "suurten seurojen" haaveilema sarja, jossa pelaisi vain Suomen suurimpien kaupunkien seurat, jäisi tylysti toteutumatta.
Siksi siellä on nyt perustettu oma puuhailukerho.
Niin, ja tuo "turhat paikkakunnat" -juttu viittaa siihen, että tosiaankin yksi nk. "suuren seuran" johtaja on näin mediaan sanonut. Hänen mukaansa Liigaa pitäisi pelata vain Suomen merkittävimmissä kaupungeissa. Ei-merkittävistä paikkakunnista hän erikseen mainitsi Rauman ja Hämeenlinnan. Sitä ei tiedetä, mikä seura tämmöistä urheilu- ja liiketoimintaosaamista halveksivaa mallia haaveilee, koska kyseisellä henkilöllä ei ollut munaa tulla esiin omalla nimellään.