Meidänpeli
Jäsen
Myrrä-keissi on käsitelty monesti, mutta peli ei ollut ”suht jiirissä”, vaan nojasi pitkälti yksilötaitoon. Tai sitten vaan norsukiekko selustaan ja Joonas Oden perään. Lisäksi oli muita, kuin pelillisiä syitä.No enhän minäkään nyt kaikkia Ilveksen viime vuosien pelaajia vihaa, huonosti muotoilin tuon kun sanoin "todella paljon". Yleisesti ottaen Ilves on vaan lähivuosilta itselle se vastenmielisin ryhmä Liigasta monestakin eri syystä. Myrrä-keissiin en sen enempää lähde spekuloimaan kun en tosiaan sen tarkemmin taustoja tiedä, niin kuin sanoit, itselleni vaan tuntuu melko hölmöltä, että kengitään valmentaja joukkueen ollessa kärkipaikalla ja pelin suht jiirissä. Yksi syy myös tähän antipatiaan on Ilveksen fanikulttuuri, muistaakseni näitä ultraspedejä alkoi ensimmäisenä kotimaisessa kiekossa ilmaantua Ipan fanikulmaan muutama vuosi sitten.
Jos Liiga-pelaajista viime vuosilta pitäisi hakea joku, jota kutsua kotimaan Brad Marchandiksi, niin ennemmin sovittelisin tuohon esimerkiksi Tommi Tikkaa kuin Suomea. Eemeli Suomesta jäänyt itselle kuva lähinnä neitimäisenä filmaajana, kuin minkään sortin agitaattorina.
Suomen maine filmaajana on melko raju. En kiistä lainkaan, että varmasti suurimman osan liigan kärkipelaajan tavoin Eemelikin korostaa toisinaan rikkeitä, kun muutoinhan näitä liigan taitavimpia vahvoja kamppailijoita saa lyödä kuin vierasta sikaa ja kaikenmaailman Rantalat/Kovat/Ruuskat vaan näyttää, että ylös ylös. Se mitä tälle ongelmalle pitäisi tehdä, onkin sitten kokonaan toinen tarinansa.
Fanipuolesta. Suomen laajimpaan kannattajakuntaan mahtuu myös idiootteja. Osuus kannattajakunnasta varmaan hyvin lähelle sama paikkakunnasta riippumatta.