American Idol 2011 (USA:n aikataulussa)

  • 23 458
  • 106

-OO-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Minun mielestäni tuossa ei kyllä mitään suurta vääryttä tapahtunut, Jamesin taso parin viimeisen viikon aikana laski aika selkeästi hänen parhaastaan ja kun esim. tuota "kiljumistemppua" käyttää ihan joka ikisessä biisissä niin sekin alkaa menettää tehonsa ja käymään jopa tylsäksi. Jamesin olisi pitänyt kokeilla välillä jotain muitakin temppuja ja toisaalta myös tehdä parempia biisivalintoja.

Oikeastaan minun mielestäni ainoa jonka pudottaminen tällä viikolla olisi ollut suuri vääryys oli Haley, tuomareiden päinvastaisista mielipiteistä huolimatta. Tuomarit tekikin kyllä harvinaisen selväksi sen kenen halusivat putoavan kisasta, onhan Lauren, Scotty ja James olleet koko kauden tuomareiden selkeitä suosikkeja (Caseyn ohella). Jo usean viikon ajan on vaikuttanut että Haleyn esityksiä arvostellaan ihan täysin eri kriteereillä kuin em. kolmikon, Steven oikeastaan ainoa tuomareista jonka linja on pysynyt samana. Esim. Randy on koko kauden suurin piirtein kastellut housunsa joka kerta kun James ja Jacob on "huutaneet", ja on suorastaan pyytänyt molemmilta lisää samanlaista, mutta nyt kun Haley teki saman niin se oli paha juttu. Ja aika huvittava oli myös Jenniferin kommentti siitä kuinka James asetti ensimmäisellä esityksellään riman niin korkealle että Haleyn olisi pitänyt huomioida tämä. Minusta kun tuo Jamesin ensimmäinen esitys oli varmaan yksi huonoimmista mitä häneltä on tällä kaudella nähty.

Mitä itse esityksiin tulee niin Haley oli minusta illan paras, kuten on ollut jo oikeastaan monta viikkoa putkeen. Tämä tyttö on parantanut koko ajan ja on pystynyt kääntämään tuomariston kovan ja välillä täysin aiheettomankin kritiikin hyväkseen parempien esitysten, ja myös ehkä sympatiaäänien muodossa. Mielestäni ansaitsee kyllä ehdottomasti paikkansa kärkikolmikossa. Earth song ei ollut laulullisesti parasta mitä häneltä on kuultu, mutta tunnetasolla esitys oli ihan loistava. Ja ihan täysin en allekirjoita sitä Randyn kritiikkiä "huutamisesta" koska se minun mielestäni kuuluu asiaan tuossa biisissä, kyllä se Michael Jacksonkin sen lopun aika voimalla tuuttaa tulemaan. I who have nothing olikin sitten todellakin se "moment" Haleylta, illan selkeästi paras esitys. Haley osoitti että ääni kuulostaa kauniilta herkemmissäkin kohdissa ja onnistui myös tavoittamaan sen tunnetilan mitä tuo biisi vaatii. Ihan ei yltänyt Jordin Sparksin tasolle, se versio oli vielä astetta synkempi kuin tämä Haleyn, mutta erinomaisen hyvä esitys joka tapauksessa.

Scottylta ensimmäinen esitys (Where were you) oli hyvä, tosin ihan samalta kuulostavia biisejä/esityksiä häneltä on kuultu jo monta ja kyllähän tuo biisivalinta vähän laskelmoidulta haiskahti. Kun lauleskellaan risti kaulassa 9/11 -aiheista kantribiisiä niin voi olla jokseenkin varma että Amerikka on myyty ja käytännössä Scotty sinetöi tuolla finaalipaikkansa. Young blood ei ollut laulullisesti kovin kaksinen mutta jonkinlaisia show-miehen elkeitä Scotty siinä näytti ja esitys oli jokseenkin viihdyttävä. Ei silti mikään paras ilta Scottylta minun mielestäni.

Laurenia vaivasi jälleen se sama epävarmuus mikä häntä on vaivannut jo monta viikkoa. Tyttö on loistava laulaja mutta ei uskalla käyttää ääntään tavalla johon hän pystyisi ja jota hän itsekin haluaisi. Jotenkin jää sitten vähän puolittaiseksi kaikki esitykset. Pari vuotta ikää ja elämänkokemusta lisää ja Lauren saattaisi olla ihan lyömätön tässä kisassa, nyt tuntuu että nuori tyttö ei pysty pitämään hermojaan kasassa ja saattaa sen takia jäädä finaalin ulkopuolelle. Always jäi juurikin vähän vajaaksi sen takia että Lauren ei minusta uskaltanut vetää ihan täysillä vaan varoi liikaa, ja Trouble kuulosti minusta välillä vähän hengästyneeltä. Laurenin ongelma näyttää olevan että kun hän liikkuu lavalla niin laulu tuppaa vähän hajoamaan käsiin.

Jamesilta ei ollut kyllä todellakaan paras viikko, ja kun viime viikollakaan ei nähty häneltä ihan parasta niin se koitui sitten miehen kohtaloksi tässä kisassa. Don't stop believin' oli minusta yksi heikoimpia esityksiä häneltä koko kaudella, laulu ei oikein pysynyt kasassa ja Randyn termein esitys oli erittäin "pitchy" (Johon Randy ei tietenkään Jamesin kohdalla puuttunut...). Love potion no. 9 oli selvästi parempi esitys mutta ei minusta sekään ihan parasta mitä häneltä on kuultu. Ne lopun kiljumiset oli minusta täysin turhaa "katsokaa kaikki mitä minä osaan" -esittämistä. Kaikki varmaan jo tiesivät että James osaa kiljua koska hän on kiljunut vittu ihan jokaisessa biisissä jonka hän on tällä kaudella esittänyt.

Kaiken kaikkiaan minusta tämä on ollut hyvä kausi ja on nähty paljon tasokkaita esityksiä. Haley on parantanut loppua kohti todella paljon ja taistellut itsensä yllättäen kärkikolmikkoon siitä huolimatta että on ollut bottom 3:ssa jo monta kertaa. Scotty ei siellä ole vielä kertaakaan ollut ja uskon että hänen kohdallaan finaalipaikka (ja voitto) on täysin varma mikäli ei ensi viikolla ilmesty lavalle jossain tiukassa spandex-asussa ja ala vittuilemaan kantrifaneille. Nähtäväksi jää meneekö tuo toinen finaalipaikka sitten Haleylle vai nähdäänkö American Idolissa "all-country-final" Scottyn ja Laurenin kesken.
 

lake79

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi, Pahalampi.
Nähtäväksi jää meneekö tuo toinen finaalipaikka sitten Haleylle vai nähdäänkö American Idolissa "all-country-final" Scottyn ja Laurenin kesken.

Ehdottomasti Haley nyt finaaliin. Turhaan olen naista arvostellut, en vaan ole pitänyt neidon tyylistä ja en niin kummasti pidä edelleenkään. Scott nyt ollee selviö finaaliin, mutta kamppailu käydäänkin lähinnä Laurenin ja Haleyn välillä.

Lauren oli vielä kisan alkupuolilla enemmän mieleeni, mutta ei enää näin jälkeenpäin. Paineensietokykyä kaipaa, eikä tuo laulaminen nyt niin älyttömän ihmeellistä ole loppupeleissä, mutta hyvää silti.

Mitä Jamesiin tulee, miehen jatkuva kiljuminen joka hiton kappaleessaan taisi sitten olla se ns. kuolonisku. Ihmettelin tuota täällä jo aiemmin, että miksi helvetissä pitää joka kappaleeseen tuo ns. insertoida. Paljon kisa silti Jamesin muodossa menetti.

Haleylle tässä nyt melkein sitten lopulta liputetaan, vaikka vielä aiemmin toivoin häntä ulos kisasta. Jos siis joku näistä nyt pitää valita.
 

-OO-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Nashville starin finaalissa... anteeksi, American Idolin finaalissa nähdään sitten Scotty ja Lauren. Eipä sitten hirveästi enää jaksa kiinnostaa tuo finaali koska jo tässä top3-lähetyksessä nähtiin esimakua siitä mitä on tulossa. Yhdeksästä biisistä kuusi oli kantria, ja ainoastaan Haley oli valinnut biisinsä jostain muusta genrestä. Mutta ei mahda mitään että tuo genre on vaan Amerikassa niin suosittu että tuollaiset teini-ikäiset kantrilaulajat ovat ihan lyömätön parivaljakko American Idolissa. Minä olisin kyllä mielelläni nähnyt finaalissa jotain muutakin.

Ei Haley ainakaan sen takia pudonnut että olisi epäonnistunut. Jälleen kerran hän oli illan paras mutta koska tämä on suosiokilpailu niin jäi silti rannalle. Haleyn esityksistä isänsä kanssa esitetty Zeppelin-veto What is and what should be oli paras siitäkin huolimatta että Haley kaatui portaissa kesken esityksen. Haley ei kuitenkaan antanut tuon kaatumisen näkyä missään ja isäkin soitti todella hienosti kitaraa. Rhiannon oli muuten hyvä esitys mutta sovitus oli minusta vähän outo. You oughta know oli tuomareilta aika paha haaste koska tuo biisi ei ole helpoimmasta päästä laulaa (jopa Alanis itse on vaikeuksissa tuon kanssa livenä). Säkeistöjen matalissa kohdissa Haley ei oikein onnistunut mutta kertosäkeet kuulosti sitten sitäkin komeammalta.

Laurenin ja Scottyn esitykset olikin sitten suurimmaksi osaksi tätä minulle yhdentekevää kantri-tyyliä. Ihan OK esityksiä mutta ei kummaltakaan mitään varsinaisia onnistumisia. Scottylla tuttuja imeliä balladeja ja kameraan tuijottelua ja Laurenilta tuttua epävarmuutta lavalla. If I die young oli oikeastaan ainoa hyvä biisi tuosta kantriryppäästä ja siinäkin Lauren sitten epäonnistui lopussa kun lähti laulamaan väärästä sävellajista. Ehdottomasti olisin kyllä Laurenin pudottanut finaalista mutta näköjään kantrilla ei vaan voi epäonnistua Amerikassa.
 

lake79

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi, Pahalampi.
Plääh! Tylsää kantrifinaalia tiedossa sitten, ei nappaa kyllä koko finaalia yhtään., sitä kun ei myöskään tahtonut tehdä enää edes tämä viimeinen semifinaali. Aikalailla pohja innolta tälle kaudelle putosi Jamesin mukana.

Ihan sama kumpi voittaa, mutta jos veikata pitää niin veikkaukseni on Scotty.
 

lake79

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi, Pahalampi.
Siihen se sitten loppui, aivan perkeleellisen huikea viimeinen lähetys oli. Kannattaa ehdottomasti katsoa jos et vielä ole nähnyt. Jamesin esiintyminen sai ärsyyntymään vaan enemmän tuossa ettei finaalissa ollut Laurenin tilalla ja Jack Black + Casey oli hauskaa katsottavaa, kuten yleensä aina kaikki mitä kyseiset jampat ovat tehneet, mitä olen nähnyt.

Sitten voittajasta. Spoileri, älä lue enempää jos et tiedä voittajaa!










Scottyhan sen sitten voitti. Ei lopulta ollut epäselvää tuosta kaksikosta, tai lopulta edes top4-porukasta voittajan nimi. Amerikkalaiset tiedetään ja omassa mielessäkin Scotty oli selvästi parempi kandidaatti voittajaksi kuin Lauren. Sinkkubiiseistä tosin pidin enemmän tuosta Laurenin biisistä.

Ensi kautta odotellessa. Ps. Toivottavasti Randy jättää tuon ärsyttävän ja umpiväsyneen "you are in it to win it!"-lausahduksensa kokonaan pois.
 

-OO-

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lukko
Finaali oli kyllä harvinaisen tylsä, mikä oli jo odotettavissa kun finaaliin pääsi kaksi aika tasapaksuja esityksiä koko kauden esittänyttä kantrilaulajaa. Sekä Lauren että Scotty olivat koko kauden kyllä tasaisia ja jopa ihan hyviä mutta kumpikaan ei oikein missään vaiheessa säväyttänyt kunnolla yhdelläkään esityksellä. Ja finaali oli sitten ihan samaa sarjaa. Ihan hyviä esityksiä mutta ei yhtään säväyttävää. Ja molempien finalistien "voittajabiisit" oli ihan hirveitä tekeleitä, erityisesti Scottyn "love you this big" -hirvitys.

Scottyn voitto oli kyllä ihan selviö, niin selkeä ykkönen hän on ollut koko kauden esim. dialidol.com:in tilastoissa. Minusta Lauren oli finaalissa parempi mutta sillä ei ollut enää mitään merkitystä voittotaistelun kannalta.

Tämä varsinainen finaalilähetys olikin jo sitten onneksi edes vähän parempaa viihdettä, esim. Caseyn ja Jack Blackin duetto oli varsin viihdyttävä esitys. Mutta silti tästä kaudesta jäi vähän valju maku vaikka kilpailijoiden osaamisen taso sinänsä olikin kovempi kuin vuosikausiin.
 

lake79

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves, Suomi, Pahalampi.
Tuo unohtuikin pistää että itse laululähetys finaalista oli juuri sitä mitä odotin, eli katsoin vain sivusilmällä, mutta kuitenkin hieman keskittyen. Tylsää viihdettä itselleni, mutta amerikkalaiset tykkäsivät varmasti.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös