Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 785 647
  • 68 294

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Nykyään tuntuu olevan muodissa tuoda tämä "rauhan aate" taisin väliajoin esiin ja hyökätä sillä vastoin maanpuolustushenkisten "sotavimmaa". Korostaisin kuitenkin, että sitä hyökkäyssotaa käy hyökkääjä ja se on toistaiseksi ainut osapuoli joka on uhkaillut mm. ydinaseilla. Joten eiköhän se sotavimma ole enimmäkseen siellä vastapuolella.

Samaa mieltä.
 

CreaseMonkey

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingin IFK
Lysanderille rauhaisat levot. Hän onnistui ilmeisesti elämään omannäköisensä elämän ja kuolemaan itselleen tärkeän asian puolesta, se on kunnioitettavaa ja ihailtavaa.

Te olette saaneet ansiostamme runsaan elämän ainakin materiaalisesti.

Pakko kysyä, että keihin viittaat "meillä"?
 
En arvosta. Yhtään suomalaista ei pidä tähän sotaan sekoittaa jos ei ole pakko.

Järkeä käteen. Ymmärrämme ettei sitä naapurilla tosin ole.

Oma valinta. Kevyet mullat.

On tämä saatana hulluksi mennyt jos näistä jo hehkutetaan, no onhan se mennyt.
Suoraan Väyrysen Paten pelikirjasta. Onnea valitsemallasi tiellä ja osanotot oppilaille.
 

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Suoraan Väyrysen Paten pelikirjasta. Onnea valitsemallasi tiellä ja osanotot oppilaille.

Väyryseen kun vertaat niin syyllistyt kunnianloukkaukseen. En sentään raportoi viestiäsi.

Jotain rajaa. Ettekö te saatana lue tai pysty analysoimaan mitään lukemanne?
 

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Minä ainakin luin. "En arvosta. Yhtään suomalaista ei pidä tähän sotaan sekoittaa jos ei ole pakko."

On sotia ja sotia. Tajuat sen varmaan.

En väitä että asia on helppo. Semantiikkaa suurelta olisi. Mukanahan me ollaan.
 
Aiheen vierestä, on se käsittämätöntä että näistä myyristä ei päästä eroon tai saada kuriin esimerkiksi EU:n ja NATOn sisällä. Säädökset eri järjestöissä laadittu aikana, jolloin ei odotettu että näin vahvasti liittouman sisään pesii myyriä ja täten ei ole prosessia ja protokollaa laittaa näitä kunnolla kuriin ja ojennukseen, loppuviimeksi potkia kokonaan ulos liittoutumasta.

Ja ei tarkoita, että joka asiasta pitää olla samaa mieltä (mahdottomuus) kaikkien kanssa, mutta tällainen pelleily mitä Slovakia ja etunenässä Unkari harrastaa, pitäisi saada raskaasti sanktioitua.
Kaikkiin tällaisiin liittoumiin pitäisi alusta alkaen kirjata säännöt, että jäsenmaa voidaan erottaa esimerkiksi 5/6 enemmistöllä mikäli sen toiminta uhkaa muita jäsenmaita (tjsp) tai mikäli ei noudata yhdessä sovittuja sääntöjä. Samoin joltain osin päätöksiä pitäisi pystyä tekemään esimerkiksi 6/8 enemmistöllä EU:ssa, eikä vaatia kaikkien hyväksyntää (esim pakotteet ja jotkin talousjutut)
 

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Minusta tuntuu, että et käytä sanaa hehkuttaa samalla tavalla kuin moni muu käyttää sanaa hehkuttaa.

Jääköön jokaisen arvioitavaksi. Ukraina antoi meille ikkunan Natoon, sitä ei pidä unohtaa.

Näitä sankaritarinoita en halua kuulla. ”Asiantuntijat” ovat olleet väärässä alusta asti, mikseivät siis jatkossakin. Venäjä ei ole hyökkäämässä toistaiseksi minnekään Ukrainan lisäksi. Jos ovat valmiina ollaan.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: tsei
Jotenkin tuntuu että jos ei ole valmis täyteen sotaan, ollaan jotain Venäjän puolella olevia. Miten väärässä olettekaan?
Eihän kommentissasi ole mitään järkeä. Ei sillä ole mitään väliä onko valmis vai ei, kun eihän sitä esimerkiksi Suomelta kysytä jos tänne Venäjä hyökkää. Me emme muuta voi kun pyrkiä pitämään kynnyksen tänne hyökkäämiseen mahdollisimman suurena.
 

SlamDunk71

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Venäjä ei ole hyökkäämässä toistaiseksi minnekään Ukrainan lisäksi. Jos ovat valmiina ollaan.
Sille voi olla syynsä se, että ovat vähän jumissa siellä kun muutkin valtiot ovat osallistuneet rytkyillä, rahoilla tai sitten vapaaehtoisilla sotilailla.

Se että voidaan oikeasti ollaan yhdessä tässä jutussa vaatii sen että autetaan myös toiseen suuntaan eikä vain odotella että muut tulee auttelemaan jos omalla kohdalle osuu.
 

mirasane

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Penguins, sympatiat Ässille ja IFK:lle
Jotenkin tuntuu että jos ei ole valmis täyteen sotaan, ollaan jotain Venäjän puolella olevia.
Tässä tapauksessa aika pitkälle näin. Se täysi sota kun alkoi jo, eikä siitä meiltä keneltäkään pysytty, ollaanko valmiita vai ei. Jos muistat, niin Putin hyökkäsi itsenäiseen Ukrainaan. Se on fakta, eikä sen jälkeen olla kyselty, ollaanko valmiita sotaan.

Sen jälkeen kysytään korkeintaan, että onko muu vapaa maailma valmis puolustamaan Ukrainaa ja sen kansaa kansanmurhalta. Ja ymmärrän, että sinä et arvosta sitä, että näin on tehty ja jokunen vapaaehtoinenkin suomalainen rintamalle lähtenyt?

Puuttumatta jättäminen olisi ollut myös aktiivinen teko. Kuuluisa sanonta sanoo, että "The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing".

Tässä tilanteessa on vain kaksi puolta. Joko on Venäjään vastaan ja yrittää puolustaa Ukrainaa tai ei tee mitään ja on siten Venäjän puolella.
 

mirasane

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Penguins, sympatiat Ässille ja IFK:lle

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Satuin kuuntelemaan tänään Stingin klassikkokappaleen Russians ja kyllä tämän biisin sanoma on valitettavan ajankohtainen yhä

Myös laulu- ja soitinyhtye Shitter Limitedillä on kappale, joka on nyt noin 35 vuotta julkaisunsa jälkeen ajankohtaisempi kuin koskaan. En linkitä tähän, mutta halukkaat löytävät sen kyllä Youtubesta nimellä Saatanan r..... Tätä voisi tuutata repeatilla ilmoille ainakin roistovaltion miehittämillä ukrainalaisalueilla. Sanatkin ovat niin helpot, että sanoma menisi varmaan perille, vaikka suomea lauletaankin.
 

Baldrick

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pimeä Aitio
Olen elänyt Suomessa paljon, paljon kauemman kuin sinä joten epäilen että kompetenssia on.
On Jukka Seppänenkin nähnyt yli 1600 peliä paikan päällä ja kuvittelee sillä keränneensä kompetenssia mikromanageroimaan tekemisiä kaukalossa. Hyvin on mennyt viimeiset about 7 vuotta JYPillä, heh.

Suomessa elää lukuisia vanhoja tampioita, jotka ovat valmiita kumartamaan idän herraa ja nuolemaan paskat pois saappaista. Ei se ikä yksin autuaaksi tee. Nykyisen turvallisuustilanteen puitteissa varmaan ihan hyvä, että ei ole kasvanut Näin naapurissa -ohjelman parissa ja ole jo lähtökohtaisesti rähmällään itään. Osaapahan paremmin pelätä Russki miriä ja oikeasti haluta puolustaa Suomea (ja muitakin kiusaajan naapureita) joutumasta paskatunkion osaksi.

Omaksi onnekseni en muista Neuvostoliitosta mitään ja ensimmäiset muistikuvat on vain tuiterissa notkuvasta Jeltsinistä.
 

MegaForce

Jäsen
En arvosta. Yhtään suomalaista ei pidä tähän sotaan sekoittaa jos ei ole pakko.

Järkeä käteen. Ymmärrämme ettei sitä naapurilla tosin ole.

Oma valinta. Kevyet mullat.

On tämä saatana hulluksi mennyt jos näistä jo hehkutetaan, no onhan se mennyt.
Kertoo paljon sinun tilannetajustasi ja empatiakyvystäsi, että kommentoit suomalaisen sotilaan kaatumista tällaisella vähättelyllä. Kun joku uhraa henkensä muiden vapauden ja turvallisuuden puolesta, vastauksesi on kyyninen ja halveksuva: "En arvosta," "Oma valinta". Jos yritys oli tarkastella sotaa ideologisesta tai poliittisesta kehyksestä, olisi sillekin ollut paljon parempi asiayhteys ja ketju.

Kommenttisi ei ole vain sopimaton, vaan myös viestii siitä, ettet tahdo ymmärtää tai kiellät tilanteen vakavuuden. Ukrainassa sotivat suomalaiset ja muut vapaaehtoiset eivät ole lähteneet sinne hetken mielijohteesta (varsinkin he jotka siellä vieläkin ovat), vaan koska he kokevat sen tärkeäksi: puolustaa vapautta ja estää diktatuurin leviämistä Euroopassa. He ovat tehneet tietoisen valinnan ottaa riski, joka voi maksaa heidän henkensä. Sinä et ehkä arvosta sitä, ja siihen on sinulla oikeus, mutta vähättelysi kertoo eniten sinusta.

Kyllä, sota on helvettiä, eikä sitä itsessään pidä glorifioida, eikä niin ole tässä ketjussa tehty. Silti ne, jotka ovat lähteneet taistelemaan sinne Ukrainan puolesta, ansaitsevat kaiken kunnioituksen.
 

opelix

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, JJK
Kyllä, sota on helvettiä, eikä sitä itsessään pidä glorifioida, eikä niin ole tässä ketjussa tehty. Silti ne, jotka ovat lähteneet taistelemaan sinne Ukrainan puolesta, ansaitsevat kaiken kunnioituksen.

Tämä on ihan hyvä kappale.

Tuon ”En arvosta”-lauseen poistaisin jos nyt kirjoittaisin mutta tapana ei ole näitä jälkikäteen muokkailla.
 

Sistis

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Britannian ja Yhdysvaltojen lisäksi sopimuksessa turvatakuunsa Ukrainan koskemattomuudesta antoi myös Venäjä, joka rikkoi sopimuksen vuonna 2014 valtaamalla Krimin niemimaan.

Tsekit ja Puola niin tämän saman koki kun ww2 alkoi.. nää on vain puhetta.. ite pitää olla hereilä, niin ehkä mahdollisuuksia ..

Mainilan laukaukset, ja niiden jälkeen seurannut hyökkäämättömyyssopimuksen purku, ovat myös yksi esimerkki siitä, että suurvallat purkavat sopimuksia aina kun niille sopii. Ja syyt kyllä aina löytyvät.

Kuten oheisesta Neuvostoliiton ensimmäisestä nootista voidaan nähdä, suurvallat ovat aina toisinaan pakotettuja tekemään jotain, milloin minkäkin syyn nimissä.


»Suomen alueelta tapahtuneen provosoivan ja neuvostojoukkoihin kohdistuneen tykistöammunnan johdosta neuvostohallitus on pakotettu toteamaan, että suomalaisten joukkojen keskittäminen Leningradin läheisyyteen ei ainoastaan muodosta uhkaa Leningradille, vaan itse asiassa on Neuvostoliittoa vastaan vihamielinen teko, joka jo on johtanut hyökkäykseen neuvostojoukkoja vastaan ja aiheuttanut uhreja.»

Pienten valtioiden paras mahdollisuus on elää ajan hermoilla, ja jos mahdollista, pyrkiä elämään läheisissä suhteissa sellaisen suurvallan kanssa, joka sillä hetkellä jakaa mahdollisimman hyvin samat arvot (enkä nyt viittaa Tarja Halosen lausuntoihin Putinin Venäjästä). Kuitenkin on tiedostettava, että suurvalloissakin voi historian saatossa tapahtua muutoksia. On myös tilanteita, joissa pitää yrittää luovia, ja valita huonoista vaihtoehdoista se vähiten huono. Valitettavasti historia on osoittanut, ettei sekään aina riitä. Näin asiaa kuvaili J.K. Paasikivi kirjeessään Väinö Tannerille joulukuussa 40:

"Vanha neutraliteettipolitiikka ei ole valitettavasti ollenkaan riittänyt. Me noudatimme sitä tarkasti ja se päättyi sotaan. Tanska, Norja, Belgia ja Hollanti noudattivat sitä myös, mutta niiden on käynyt, kuten on käynyt. Samoin tekivät Baltian valtiot, Wiro, Latvia ja Liettua. Samoin Rumania ja Kreikka. Siis 10 valtakuntaa. Näin ollen on todettava, että se tie ei ole enää niin varma kuin ennen luultiin. ... suurvaltaa vastaan meitä voi auttaa vain toinen suurvalta. Ja se ei voi olla muu kuin Saksa. Englanti ja USA eivät voi meitä jo maantietieteellisistä syistä auttaa, kuten äskeinen sotamme osoitti. ... Meillä on Saksassa erityisesti yksi hyvä ystävä, Göring."


Muistelen myös, että Paasikivi olisi todennut jotain sellaista, ettei ole olemassa mitään kansainvälistä instituutiota, josta pienet kansat voivat hakea oikeutta. Tästä en kuitenkaan löytänyt mainintaa. Joka tapauksessa, sanoi tuon kuka hyvänsä, niin oikeassa oli.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös