Ei tähän muuta juurisyytä ole kuin kaksi tekijää. Euroopassa USA on koettu kylmän sodan aikana ainoana pysyvänä turvana, joka kykeni mahdollistamaan läntisen Euroopan taloudellisen ja poliittisen kasvun. Yhteisyö hyödytti myös USA:ta ja arvot olivat monella tavalla samanlaiset. Eroista huolimatta.
Toinen syy on taloudellinen. Kun USA turvasi Eurooppaa viime kädessä taktisilla ja strategisilla ydinaseilla, kylmän sodan jälkeinen Eurooppa halusi keskittyä talouskasvun, vapauden, demokratian ja ihmisoikeuksien vaalimiseen. Globaalit ihmisoikeudet oli vasemmiston, mutta myös osan konservatiiveja tavoite.
Näin emme ole aiemmin toimineet. On annettu kylmän sodan jälkeen puolustuksen avaimia USA:lle ja energian avaimia Venäjälle. Tämä kuulosti 1990-luvulla ja 2000-luvun aivan alkuvuosina monien mielestä fiksulta.
No sittenhän Eurooppa keskittyi hyvinkin oikeisiin asioihin, eikä tuon, ah niin monen kirjoittajan täällä kovin rakastama vasemmistonkaan tavoite mitenkään huono ollut ollenkaan.
Sen kammottavan arvomaailman ohi nyt vaan ajeli kiihtyvä itsekkyys, empatian häviäminen siellä oikeistossa, sekä tietenkin se jumalista suurimman -rahan- palvonta, ja tässä nyt sitten mennään.
Hyvin todellakin vedetty, voisi jopa ihan onnitella sitä oikeistoa, että nyt on se kauan ja kiihkolla tavoiteltu ihanne-arvomaailma saamassa kliimaksinsa, joten nyt pitäisi olla vain kivaa ja ihanaa.
Nyt saa taas uskovaiset sun muut suuret ajattelijat keskittyä oikein isolla kädellä vaikkapa orjuuden palauttamiseen (huh huh, miten sitä sitten raha virtaakaan säiliöön), seksuaalivähemmistöjen haukkumiseen ja ehkä mieluummin jopa poistamiseen häiritsemästä sekä tietenkin palauttaa naisoletetut takaisin sinne nyrkin ja hellan väliin johon kuuluvatkin. Uusi uljas trumpin, muskin ja putte possun maailma. Ah tätä ihanuutta.
Kas kun ei winesteiniakin ole jo vapautettu, ja sille omaa naistenräpläämis- ja raiskausklubia järjestetty johdettavakseen.
Joidenkin onneksi suunta näyttää olevan sellainen, että ei kohta ole enää mitään arvomaailmaa mitä puolustaa, joten voi vaan katsella sivusta tätä älyn juhlaa ja katsella että mitä tapahtuu. Noita Euroopan ja osin vasemmistonkin arvoja olisi vaikka voinutkin puolustaa, mutta ne eivät enää ole suurta huutoa, joten mitäpä tässä sitten.
Se hyvä puolihan tässä tietenkin on, että nyt pitäisi sille ihan kaikista tyhememmällekin mennä jakeluun, että mitään jumalaa ei kannata itsen ulkopuolelta etsiä, tai sen pelastusta odottaa.
Ja jotta ei se vasemmistokaan nyt saa mitään vastuuvapautusta, niin kyllähän se osa sitä, joka on keskittynyt vaikkapa sen venäjän ihannointiin isosti, voisi ottaa toki ja nyt muuttaa sinne ihannemaahansa.
No odotan nyt vielä kuitenkin Euroopan johtajien ymmärtävän sen tosiasain, että syytä kumartelulle ei vaan ole, ja kaikki on ihan omissa käsissä edelleen, mutta ehkä se vaatisi nyt sen oman egon heittämistä romukoppaan, ja puheiden muuttumista toiminnaksi, vaikka sitten maa kerrallaan. Esimerkillähän tätä nyt pitää johtaa, eikä laukomalla juttuja, joihin ei sitoudu, jos ei muut kanssa. Kyllä ne muut tulee perässä, kun joku näyttää sitä esimerkkiä.