Se mitä hakisin, olisi sama viiva Ruotsin kanssa
Mikä saa sinut epäilemään, ettei suomella tällaista sopimusta olisi? Strategisesti kun katsoo, natolla ei ole muuta mahdollisuutta edes, jos meinaavat viidennen artiklansa baltialle toteuttaa. Se, ettei siitä kukaan mitään huutele, on vaan ymmärrettävää. Sen sijaan se jo lienee käynyt selväksi, ettei Trumpin diileille kannata paljoakaan painoarvoa laittaa, tai ainakaan niiden pitävyydelle. Tästä johtuen, strateginen vetovastuu on natolla, ei Usalla, euroopan tilanne ei ole jenkkien nykyisen hallinnon asialistalla kovinkaan merkittävässä asemassa, sen sijaan isolaatio on.
Huolta en kantaisi huolta niinkään suomen sopimuksista (ne nikeltyvät väistämättä itämeren ja balttian strategiseen peliin), vaan nykyjenkkilän epäluotettavan politiikan johdosta euroopan ja muun naton kykyyn ottaa tilanne haltuunsa ja jos katsoo sitä kädettömyyttä ja kyvyttömyyttä, millä eurooppa on osannut pakolaistilanteeseen arvojensa perustalla viimeisen kymmenen vuoden periodilla tarttua, vaikka miljoonista pakolaisista vain murto - osa on eurooppaa "rasittanut", niin ennuste ei ole huono, vaan huonompi.
Edelleen luulen, että kun Putin istuu aamupaskalla, hän vieläkään kykene käsittämään onnenpotkunsa laajuutta Trumpin myötä. Onnistunut myyräntyö ja hyödyllisten idioottien käyttö euroopassa ja jenkkilässä pallilla istuu seniili huru - ukko, jonka ymmärrys reaalipolitiikasta ja geopolitiikasta on nolla ja neuvonantajina hyörii joukko neonatseja, joille demokratia ja läntiset arvot on kirosana.
Jostain vinkkelistä katsoen homma menee kuin strömsöössä ja toisesta päin prinkkalaa. Planeetan ja ihmiskunnan kannalta ennusmerkit on sitten lähes lohduttomia. Kiinnostavaa enää on, osaako putin kääriä voittonsa pöytää kaatamatta ja minkä osan potista kiina kaappaa itselleen, jenkkilä on jo pelinsä hävinnyt, kiitos rikki menneen sisäpolitiikan (putinille tästäkin kukkaset) ja sitämyötä geopoliittisesti ramman ankan roolin saatuaan.
Voisin hyvinkin kuvitella, että Trump pyrkisi hävittäjädiilejä täällä tekemään, sehän ainoa asia jonka hän jotenkuten osaa ja siitä ymmärtää, mutta suomen kannattaisi olla äärimmäisen varovainen (mustalaiselta ei kannata ostaa hevosta, on vanha sanonta) minkään diilin tekoon, koska homma on kuin variaatio nigerialaiskirjeestä, sovi tänään ja maksa lisää huomenna ja niin edespäin, kun mikään sovittu ei koskaan pidä.