Yhdysvaltain presidentti Donald J. Trump

  • 4 079 862
  • 27 581

Kiuru

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pimeä Aitio ja vuosiluvut 1923 & 1897
Venäjämielinen Trump & Vance kombo ei yllättänyt nytkään, kuten jo useasti sanottu euroopan on löydettävä oma päättäväisyytensä ellei Ukrainaa haluta antaa Venäjälle ja olla isommassa rähinässä muutaman vuoden päästä. Aika sanoista tekoihin
 

ipaz

Jäsen
No juu, värkkäilin vastausta, mutta en viitsi.. Isommat on panokset:
Panokset on todella isot kuten Zelenskyi kertoi. Kyse on hänen maansa tulevaisuudesta. Mutta samaahan ne Trump ja Vance toistelivat. Ja olen samaa mieltä luonnollisesti, että ei Zelenskyi voi myydä maataan. Ukraina kuitenkin meni Washingtoniin tekemään mineraalisopimusta, niin eikö se silloin ole Zelenskyin hallinnossa hyväksytty? Nyt sopimus jäi ainakin toistaiseksi ilman nimiä tämän riitelyn takia.

Oliko kyseessä jenkkiporukan tarkoituksellinen "tiedä paikkasi" show, vai tapahtuiko tuo kaikki impulsiivisesti kun tunteet olivat pinnassa? En tiedä. Mutta sen tietää, että Euroopassa silmät avautuvat vieläkin isommin ja niin pitääkin. Nyt sinä, minä, me ja kaikki muut antamaan sitä apua Ukrainaan oman kyvyn mukaan.
 

Lugos

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Kohta en enää ylläty jos Trump määräisi oikeasti jonkun hyökkäyksen Kanadaan.

En olisi uskonut, että voin tällaisenkin asian ääneen sanoa, mutta olen helvetisti fiksumpi ihminen kuin Yhdysvaltojen Presidentti.
Helvetti, itse sata kertaa sadasta antaisin Ässäfanin olla vapaan maailman johtaja, ennen tuota oranssia ryöstäjää!
 

Derrick

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Trumppi on peluri, haluaa pakotteet pois Venäjältä ja käy niistä EU:n kanssa kauppaa tuontitulleista. Saksalle se käy koska autoteollisuus, muista en tiedä.
 

WildThing

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät ja Minnesota Wild
Ja nyt ihan päinvastaisena vertauskuvana eilinen UK:n pääministerin Keir Starmerin vierailu Trumpin luona.

Starmer kaivoi povaristaan niin dramaattisesti kuin maailman kuivin juristi voi vain tehdä kirjekuoren. Tämä on historiallista, ainutlaatuista, ensimmäistä kertaa historiassamme alkaen Viljami Valloittajsta, vain meidän parhaalle ystävällemme. Kutsu toiselle valtiovierailulle kuninkaaltamme, joka on suurin ystävänne - ja katsokaa kuinka upeat sinetit ja allekirjoituskin kuin teillä presidentti Trump itsellänne.

Starmer ei kuitenkaan luopunut yhdestäkään itselleen tai UK:lle tärkeästä asiasta. Ukrainan suhteen yhä toi painokkaasti kaikki Euroopan näkemykset esille ja että mehän pistetään rauhanturvaajia maahan, riippumatta mitä Putin sanoo.

Ja lopputulema että Trump tullimaksujen sijaan on antamassa UK:lle vapaakauppasopimusta. Sopimusta josta Biden kategorisesti kieltäytyi edes aloittamasta minkäänlaisia keskusteluita ja jo Obama sanoi, että painukaa nyt helvettiin.

Mitä UK ja Starmer menettivät? Vähän itsekunnioitustaan, jos sitäkään. Pelkällä liehittelyllä ehkä tuloksia. Toki kun itse sopimusta aletaan värkätä, todellisuus voi näyttäytyä toisenlaisena.
Paljon sanoja, vähän asiaa. Todennäköisesti tiedät sen itsekin, mutta länkytät tätä paskaa.
 

SeppoKaali

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, KaMa, Suomen maajoukkueet
Se miten Trump on pelannut Zelenskyin täysin häviävään asemaan on todella pelottavaa, vain noin kuukauden virassaolon jälkeen. Zelenskyin oli oikeastaan pakko tulla käymään Valkoisessa talossa, jos olisi jättänyt tilaisuuden väliin niin Trump olisi varmasti kyseenalaistanut myös sitä.

Trumpilla on ollut selkeästi kaksi pelikirjaa tälle päivälle, joissa molemmissa näkee itsensä voittajana.
Joko olisi alistettu Ukraina sellaiseen mineraalin luovutukseen, jolla saadaan ns.omat rahat takaisin. Tai sitten sumutetaan koko Amerikan kansalle miten "epäkunnioittava" Zelenskyi lopulta on, jolla saadaan vedettyä omat rahahanat kiinni ja jenkkien viimeinenkin kiinnostus koko sotaa vastaan loppuu ja on aivan sama heille saadaanko koskaan mitään sopua aikaan.

Tämän viikon narratiivi Trumpilta näissä Macron/Starmer-illoissa on ollut se, että Eurooppa rahoittaa Ukrainaa kyllä, mutta saavat omat rahansa lopulta takaisin. Molemmat herrat ovat korjanneet nämä väitteet, mutta Trumpin omat versiot tuntuvat olevan perusjenkille totuus. Kun ilmeisesti Zelenskyi ei ole allekirjoittanut tätä satojen miljardien mineraalidiiliä, jolla jenkit olisi jäänyt lopulta selkeästi voitolle, niin ollaan otettu toinen pelikirja käyttöön jolla agitoidaan sodankoulima ja kansaansa ylpeästi edustava presidentti koko maan ja maailman silmien alla riitelemään.

Voitteko kuvitella samanlaista kohtelua tälle meidän itänaapurin edustajalle, sodan toiselle osapuolelle?
 

Risa

Jäsen
Suosikkijoukkue
SoJy vuodesta-61, Jokerit 1972-2013; 2022, Україна
No miten tämä meni Ukrainan kannalta?

Urkainan täytyy edelleen luottaa itsenäisyyteensä! suverenitiitiin rajojen suhteen... Ei missään nimessä pidä alkaa puten sylikoiraa orankia nöyristellä. Kyllä tosipaikassa euroopasta löytyy se voima, mitä vässykkä meren takaa ei saa aikaan edes Viagralla, palliton mies!
 

McTorso

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Piti vain niellä se paska ja esittää kiitollista.
Hyvä kirjoitus sulta kaikkinensa. Ydinasia on yllä lainattuna. Toden totta tuo on se, mitä vahva valtiomies olisi tilanteessa tehnyt. Trump on mulkku narsisti, joka on päässyt maailman vaikutusvaltaisimpaan tehtävään. Saadaksesi vaikutusvaltaiselta mulkku narsistilta mitä haluat, persettä pitää nuolla ja paskaa pitää syödä. Sitä Zelenskyltä odotettiin. Ei onnistunut.

Ymmärrän hyvin, että Zelenskyllä keitti kiinni. Niin käy helposti tuollaisen mulkku narsistin kanssa. Niin ei olisi kuitenkaan saanut käydä. Vahva johtaja olisi syönyt paskan hymyillen ja lähtenyt paikalta voittajana.

Putin ja Kreml on kehunut sekä voidellut Trumpin itsetuntoa loisteliaasti. Narsisti on niiden taskussa. Vittu, että vituttaa Venäjä ja Trump, mutta tässä hetkessä erityisesti Zelensky.
 

Vaughan

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Kuten YLE:n uutisissa spekuloitiin, kyse oli todennäköisesti "väijytyksestä", jossa Zelenskylle oli varattu uhrin rooli. Zelensky ei tähän suostunut, joten sopimusta ei syntynyt.

En näe tätä katastrofina Ukrainalle. Ei ole mitään takeita, että USA olisi tehnyt mitään toisin, vaikka Zelensky olisi madellut Trumpin ja Vancen edessä. Ukraina olisi voinut menettää USA:n tuen joka tapauksessa.

Kun neuvottelee täysin epäluotettavan ja häikäilemättömän ihmisen kanssa, ei kannata antaa periksi missään, koska mihinkään lupauksiin ei voi luottaa. USA on puolensa valinnut jo aikaa sitten - vain Trump (ja ehkä Putin) tietää miksi...

Valitettavasti Ukrainan tukeminen nojautuu jatkossa entistä enemmän Eurooppaan, mutta myönnän, että epäilyttää Euroopan todellinen halu sitoutua Ukrainaan. Sen ei pitäisi olla ongelma: Eurooppa on valtavasti Venäjää vauraampi, ja aseitakin tuotetaan ainakin teoriassa riittävästi, jos niitä vain ollaan valmiita toimittamaan.

Näkisin, että Euroopan on pakko taata Ukrainan säilyminen maksoi mitä maksoi. On hyvä, jos rahaa ohjataan kotimaan aseteollisuuden kehittämiseen, jolloin Suomi voi hyötyä samalla, kun Ukrainaa autetaan. Sen jälkeen voidaan katsoa, josko Ukrainan luonnonvarojen hyödyntämisestä olisi apua Ukrainan jälleenrakennuksessa.

Jos Ukrainan ja USA:n välirikko konkretisoituu (en tosin ihmettelisi, vaikka diplomaatit järjestäisivät asiat taas raiteilleen katastrofaalisen tiedotustilaisuuden jälkeen), tässä olisi Kiinalle pelin paikka ilmoittautua Ukrainan tukijaksi ja ryhtyä "auttamaan" luonnonvarojen hyödyntämisessä...

"Ja se olisi sille oranssille narsistille ja hänen pikkuapulaiselleen aivan oikein..."
 

Kyle

Jäsen
Jenkeillä olisi ollut kaikki mahdollisuudet laittaa Venäjä polvilleen, mutta Trump ei ole siihen oikea henkilö. Hän on hyökkäävä vain silloin, kun on altavastaaja

Tämä ei ole mikään Trumpin puolustuspuhe, mutta aika venkoilua se oli Bideninkin aikana. Apua tuli juuri sen verran Ukrainalle, että Venäjän eteneminen oli hidasta. Siinä oli kuitenkin vajaa kolme vuotta aikaa toimia, ennen kuin tuli tämä Trumpin johtama sirkus valtaan.
 

bebeto

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Ylöjärven Ryhti
Trump tietää, että jos jenkit ei tue Ukrainaa, niin Venäjä haukkaa lopulta alleen Ukrainan, eikä lopeta siihen. Siksi tässä pitöisi olla Jenkkeilläkin intressi pitää Ukraina pystyssä.

Tämä sota nyt kuitenkin näyttää muodostuvan Venäjän ja Euroopan välille. Ja jos Jenkit siitä tiputtautuu pois, niin homma saattaa hyvinkin levitä 3. maailmansodaksi.

Ukraina teki oikein, rauha ei ole vaihtoehto, mikäli se ei ole pysyvä ja mikäli vain altavastaaja joutuu nöyrtymään.

Jenkeillä olisi ollut kaikki mahdollisuudet laittaa Venäjä polvilleen, mutta Trump ei ole siihen oikea henkilö. Hän on hyökkäävä vain silloin, kun on altavastaaja
Lets face the facts here, ryssillä ei ole miehiä eikä kalustoa jyrätä tai haukata Ukrainaa alleen. Euroopan unioni on jo nyt tukenut Ukrainaa rahallisesti enemmän kuin jenkit ja tulee tekemään niin jatkossakin. Ryssien armeija on sanalla sanottuna heikko eikä heillä ole minkäänlaista kykyä hyökätä yhtään mihinkään Euroopassa kun he saavat joka päivä turpaansa pikkukylissä Ukrainassa. Avatkaa nyt hyvät ihmiset silmänne.
 

WildThing

Jäsen
Suosikkijoukkue
Oulun Kärpät ja Minnesota Wild
Hyvä kirjoitus sulta kaikkinensa. Ydinasia on yllä lainattuna. Toden totta tuo on se, mitä vahva valtiomies olisi tilanteessa tehnyt. Trump on mulkku narsisti, joka on päässyt maailman vaikutusvaltaisimpaan tehtävään. Saadaksesi vaikutusvaltaiselta mulkku narsistilta mitä haluat, persettä pitää nuolla ja paskaa pitää syödä. Sitä Zelenskyltä odotettiin. Ei onnistunut.

Ymmärrän hyvin, että Zelenskyllä keitti kiinni. Niin käy helposti tuollaisen mulkku narsistin kanssa. Niin ei olisi kuitenkaan saanut käydä. Vahva johtaja olisi syönyt paskan hymyillen ja lähtenyt paikalta voittajana.

Putin ja Kreml on kehunut sekä voidellut Trumpin itsetuntoa loisteliaasti. Narsisti on niiden taskussa. Vittu, että vituttaa Venäjä ja Trump, mutta tässä hetkessä erityisesti Zelensky.
Väärin, trump on venäjän asialla. Ei ollut mitään merkitystä sillä, mitä hän olisi tehnyt tai sanonut.
 

Patarouva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ja nyt ihan päinvastaisena vertauskuvana eilinen UK:n pääministerin Keir Starmerin vierailu Trumpin luona.

Starmer kaivoi povaristaan niin dramaattisesti kuin maailman kuivin juristi voi vain tehdä kirjekuoren. Tämä on historiallista, ainutlaatuista, ensimmäistä kertaa historiassamme alkaen Viljami Valloittajsta, vain meidän parhaalle ystävällemme. Kutsu toiselle valtiovierailulle kuninkaaltamme, joka on suurin ystävänne - ja katsokaa kuinka upeat sinetit ja allekirjoituskin kuin teillä presidentti Trump itsellänne.

Starmer ei kuitenkaan luopunut yhdestäkään itselleen tai UK:lle tärkeästä asiasta. Ukrainan suhteen yhä toi painokkaasti kaikki Euroopan näkemykset esille ja että mehän pistetään rauhanturvaajia maahan, riippumatta mitä Putin sanoo.

Ja lopputulema että Trump tullimaksujen sijaan on antamassa UK:lle vapaakauppasopimusta. Sopimusta josta Biden kategorisesti kieltäytyi edes aloittamasta minkäänlaisia keskusteluita ja jo Obama sanoi, että painukaa nyt helvettiin.

Mitä UK ja Starmer menettivät? Vähän itsekunnioitustaan, jos sitäkään. Pelkällä liehittelyllä ehkä tuloksia. Toki kun itse sopimusta aletaan värkätä, todellisuus voi näyttäytyä toisenlaisena.
Olet oikeassa, mutta toisaalta meidän on helppo olla fiksuja ja asiallisia, kun kukaan ei uhkaa suoraan meitä ja ole lahtaamassa omia kansalaisiamme. Tiedän että osaat kääntää tämän asian fiksummaksi. Minä olen liian tunneihminen myöntyäkseni hyppimään kusipäiden mielen mukaan. En voittaisi Nobelin rauhanpalkintoa, mutta en jaksa välittää siitä.
 

Risa

Jäsen
Suosikkijoukkue
SoJy vuodesta-61, Jokerit 1972-2013; 2022, Україна
Panokset on todella isot kuten Zelenskyi kertoi. Kyse on hänen maansa tulevaisuudesta. Mutta samaahan ne Trump ja Vance toistelivat. Ja olen samaa mieltä luonnollisesti, että ei Zelenskyi voi myydä maataan. Ukraina kuitenkin meni Washingtoniin tekemään mineraalisopimusta, niin eikö se silloin ole Zelenskyin hallinnossa hyväksytty? Nyt sopimus jäi ainakin toistaiseksi ilman nimiä tämän riitelyn takia.

Oliko kyseessä jenkkiporukan tarkoituksellinen "tiedä paikkasi" show, vai tapahtuiko tuo kaikki impulsiivisesti kun tunteet olivat pinnassa? En tiedä. Mutta sen tietää, että Euroopassa silmät avautuvat vieläkin isommin ja niin pitääkin. Nyt sinä, minä, me ja kaikki muut antamaan sitä apua Ukrainaan oman kyvyn mukaan.

Erittäin samaa mieltä. Me arvaillaan ja iso pojat päättää.. Kunhan vaan nyt ei tässä kustaisi silmään Ukrainaan. Mehän emme ei oikeasti mistään tiedetä mitään...
 

Tadu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Panokset on todella isot kuten Zelenskyi kertoi. Kyse on hänen maansa tulevaisuudesta. Mutta samaahan ne Trump ja Vance toistelivat. Ja olen samaa mieltä luonnollisesti, että ei Zelenskyi voi myydä maataan. Ukraina kuitenkin meni Washingtoniin tekemään mineraalisopimusta, niin eikö se silloin ole Zelenskyin hallinnossa hyväksytty? Nyt sopimus jäi ainakin toistaiseksi ilman nimiä tämän riitelyn takia.
Eiköhän sopimusteksti ole elänyt koko ajan. CNN:n mukaan Ukraina halusi vielä neuvotella ja Trump potki pihalle. Eli ei ollut hyväksytty Ukrainan hallinnossa. Trumpin tiimi voinut hyvin livauttaa jotain uusia vaatimuksia yllättäen, jotka nyt tulivat shokkina Ukrainalle.
 

Rautanaamio

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, New Jersey Devils
Oliko kyseessä jenkkiporukan tarkoituksellinen "tiedä paikkasi" show, vai tapahtuiko tuo kaikki impulsiivisesti kun tunteet olivat pinnassa? En tiedä. Mutta sen tietää, että Euroopassa silmät avautuvat vieläkin isommin ja niin pitääkin. Nyt sinä, minä, me ja kaikki muut antamaan sitä apua Ukrainaan oman kyvyn mukaan.

Apu varmaan tullaan tarjoamaan tst-varusteissa (itse puettuna). Kiitos Trump, kiitos US&A.
 

Creed Bratton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Україна
Hyvä kirjoitus sulta kaikkinensa. Ydinasia on yllä lainattuna. Toden totta tuo on se, mitä vahva valtiomies olisi tilanteessa tehnyt. Trump on mulkku narsisti, joka on päässyt maailman vaikutusvaltaisimpaan tehtävään. Saadaksesi vaikutusvaltaiselta mulkku narsistilta mitä haluat, persettä pitää nuolla ja paskaa pitää syödä. Sitä Zelenskyltä odotettiin. Ei onnistunut.

Ymmärrän hyvin, että Zelenskyllä keitti kiinni. Niin käy helposti tuollaisen mulkku narsistin kanssa. Niin ei olisi kuitenkaan saanut käydä. Vahva johtaja olisi syönyt paskan hymyillen ja lähtenyt paikalta voittajana.

Putin ja Kreml on kehunut sekä voidellut Trumpin itsetuntoa loisteliaasti. Narsisti on niiden taskussa. Vittu, että vituttaa Venäjä ja Trump, mutta tässä hetkessä erityisesti Zelensky.

Eli sun ja esim @Flonaldo n mielestä Zelenskyin olisi pitäny hymistellä ja antaa periksi esim se, että rauha tehdään vaikka ilman turvatakuita ja Ukraina myöntää osallisuutensa sodan alkamiseen sekä mitä muita älyttömiä väitteitä sieltä olisi vielä saattanut tulla?

Ja vähät välittää mitä tällaisista myöntelyistä voi seurata Ukrainan valtiolle, kansalliselle yhtenäisyydelle?
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Saattaahan se olla helpompi nöyristellä, nuoleskella ja niellä paska, jos pelissä on vain oma itsekunnioitus, eikä kotimaan itsenäisyys ja läheisten sekä muiden edustamiensa kansalaisten henki.
 

Kiuru

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pimeä Aitio ja vuosiluvut 1923 & 1897
Helvetti, itse sata kertaa sadasta antaisin Ässäfanin olla vapaan maailman johtaja, ennen tuota oranssia ryöstäjää!
Oranssi ei yleensä tiedä mitään positiivista, ei kiekossa eikä näemmä maailmanpolitiikassa.
 

McTorso

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
Väärin, trump on venäjän asialla.
Tästä kohti samaa mieltä. Mistä luulet, että tuo johtuu? Miksi Trump on Venäjän asialla? Minä väitän, että Putin ja Kreml on taidokkaasti ja pitkään hivellyt narsistin itsetuntoa sopivasti kehuen. Nyt on tuo narsisti sitten omasta tahdostaan Kremlin talutusnuorassa, toki ei itse sitä edes tajua. Tuota samaa nuoleskelua olisin vaadittu Zelenskyltä, mutta siihen hän ei pystynyt. Se on vitunmoinen harmi.
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Panokset on todella isot kuten Zelenskyi kertoi. Kyse on hänen maansa tulevaisuudesta. Mutta samaahan ne Trump ja Vance toistelivat. Ja olen samaa mieltä luonnollisesti, että ei Zelenskyi voi myydä maataan. Ukraina kuitenkin meni Washingtoniin tekemään mineraalisopimusta, niin eikö se silloin ole Zelenskyin hallinnossa hyväksytty? Nyt sopimus jäi ainakin toistaiseksi ilman nimiä tämän riitelyn takia.

Oliko kyseessä jenkkiporukan tarkoituksellinen "tiedä paikkasi" show, vai tapahtuiko tuo kaikki impulsiivisesti kun tunteet olivat pinnassa? En tiedä. Mutta sen tietää, että Euroopassa silmät avautuvat vieläkin isommin ja niin pitääkin. Nyt sinä, minä, me ja kaikki muut antamaan sitä apua Ukrainaan oman kyvyn mukaan.
Sopimus oli varmasti valmis allekirjoitettavaksi, ainakin niissä puitteissa missä se oli esitetty. Todennäköisesti parlamentti tai joku komitea on sen siunannut.

Tää kokous vain meni päin vittua, Trumpia ei ollut kiinnostanut yhtään katsella Ukrainalaisten sotavankien kuvia tai sodan uhreja, dollarit vain kiilunu silmissä. Valitettiin pukeutumisesta että epäkunnioittavaa. Olisi halunnut että konttaa ja suutelee käteen, ei yhtään vastaan tulevaa sanaa tai sanan oikaisua.

Kyynisempi voi helposti uskoa että kyseessä oli väijytys koska tuohon oli tuotu sekä itse presidentti että varapresidentti, joista molemmat hyökkäsivät asemassa 2 vs 1 Zelesnyin kimppuun. Tämä tuskin Ukrainan delegaation mielessä, joskin lähtemiseen ovat satavarmasti varautuneet.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös