Ville Peltoselle kenkää!

  • 569 928
  • 4 331

Frankie

Jäsen
Suosikkijoukkue
평양시 IFK, Philadelphia Flyers, Arsenal FC
Tänäänkin olisi hyvä päivä näyttää Peltoselle ovea. Maksamatta oleva osuus palkasta ei voi enää olla kynnyskysymys, joten rahaa voi hyvin polttaa Peltosen kenkimiseen. Menkööt sitten vaikka Tilkanen ykkösvalmentajana Peltosen sopimuskausi loppuun asti, jos muuta yrittävät väittää. Lopputulos ei varmasti olisi yhtään huonompi kuin Ville puikoissa. Peltosen erorahaa saa vielä supistettua vaihtamalla Lundell Sr., johonkin nuoreen nousevaan maalivahtivalmentajakykyyn. En olisi yllättynyt, että Lundell Sr. olisi Liigan parhaiten palkattu maalivahtivalmentaja vaikka kyvyiltään hän on helvetin kaukana tuosta tittelistä. Siihen päälle vielä voidaan antaa mediapuoli oikeasti Kiva-Harrin ja jonkun nuoren media-alan opiskelijan käsiin. Lopputulos ei todennäköisesti huononisi yhtään Axan ja salibandy- Jonnen puuhastelusta. Kuriositeettina mainittakoon, että tämä IFKn yhteistyö Mellakan ja salibandy- Jonnen kanssa vaikuttaa päivä päivältä joltain Sneenin kaveripalvelukselta eli ei taaskaan ole mietitty miten tämä hoidettaisiin parhaiten päin vaan kiva saada taas frendeille tällainen IFKn mediapuoli.
 

Frankie

Jäsen
Suosikkijoukkue
평양시 IFK, Philadelphia Flyers, Arsenal FC
Tänäänkin olisi hyvä päivä näyttää Peltoselle ovea. Vielä tovi sitten Peltosen asemaa puolustettiin sillä, että korostamme liikaa päävalmentajan vaikutusta. Pyytäisin tämän argumentin takana seisovia vilkaisemaan mitä tapahtui Kerhossa, kun Peltosen kaltainen TET-mies laitettiin mäkeen ja korvattiin oikealla valmentajalla. Kas kummaa, tuloskunto ja peli muuttuivat. Päinvastainen esimerkki on Pelicans, jossa Peltosen kaltainen 0-näyttöinen valmentaja otti ohjat huippuvalmentajan jälkeen. Lähe menee Ville!
 

trumppa

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Minulla alkoi just viikon hiihtoloma. Olisi muuten täydellistä, ei puutu kuin lumi ja Peltosen potkut. Hiihtoloma terminä aiheuttanee hilpeyttä tällä palstalla, joten tarkennettakoon sen verran, etten hiihdä, enkä paini. Muuten vaan tykkään talvesta.
 

Marleau

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Nihkeän kotivoiton jälkeen olisi jälleen hyvä hetki vaihtaa päävalmentaja.


Yleensä sitä valmentajaa ei juurikaan vaihdeta, jos joukkue voittaa ja nyt varsinkin, kun niitä hyviä vaihtoehtoja ei taida olla edes ketään tarjolla.

En itse välttämättä lähtisi Villeä nyt enää näin kesken kauden erottamaan, ellei sitten löytyisi jotain oikeasti hyvää vaihtoehtoa hänen tilalleen. Mutta olihan tämän illan pelikin jälleen kerran aika tuskallista, kun ensin niin hyvän ja lupaavan vauhdikkaan alun jälkeen pelin luonne muuttui taas tollaiseksi meille tyypilliseksi selviytymistaisteluksi, jossa hieno 3-0 johtoasema tyritään siihen niukkaan 3-2 voittoon, jossa vielä lopussa vastustajalle annetaan ne loistavat mahdollisuudet pelin tasoitukseen.

Olisi kiva nähdä joskus joku sellainen 5-1 tai 6-1 kotivoitto, jossa ei tarvisi jännittää loppusekunneille asti sitä, että meneekö matsi jatkoajalle ja tuleeko tappio.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös