Stalin makasi lopulta pitkään tuskissaan kuolemankourissa halvauksen jälkeen, kun kukaan ei uskaltanut mennä Stalinin huoneeseen. Hänet onnistuttiin elvyttämään, mutta aika pian lähti henki. Ehkä samanlainen kohtalo odottaa Putinia.
Naapurimaan touhuistahan ei totuutta tiedetä juuri koskaan, mutta yhden version mukaan henkivartijoiden paikalle kutsumat Malenkov ja Berija viivyttelivät ihan tarkoituksella ja kielsivät myös muita hankkimasta apua Stalinille. Hrutsov hommasi lääkärit paikalle sitten vasta, kun oli jo liian myöhäistä.
Stalinillahan oli ilmeisesti ollut suunnitelmissaan jonkunlainen puhdistus maan johdossa. NKVD:n johtajana toiminut Berija oli ainakin liipaisimella. Hän oli ollut eri mieltä asioista Stalinin kanssa ja oli äänekkäimpänä tuomitsemassa Stalinin tekoja heti hänen kuoltuaan.
Berijan kerrotaan myös kehuskelleen "raivanneensa Stalinin tieltään". Hyvin ei käynyt kyllä hänellekään: ehti jonkun aikaa kertoa mielipiteitään liian avoimesti ja aloitteli kaikenlaisia muun neuvostojohdon mielestä liian radikaaleja uudistuksia/muutoksia, eli hänet pidätettiin, tuomittiin ja teloitettiin vielä saman vuoden aikana kuin Stalin kuoli.
Voisi äkkiseltään ajatella, että nämä vuoden 1953 tapahtumat ovat tähän ketjuun ihan off-topicia, mutta eivätpä ole. Putin on nimittäin historiansa lukenut ja ottanut nimenomaan sieltä oppinsa. "Parempi pudottaa saman tien ikkunasta kuin jäädä odottelemaan mitä tuleman pitää", saattaa olla yksi näistä opeista.