Venäjä hyökkää Ukrainaan

  • 11 706 744
  • 67 856

Hagi

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Eikös tuo mahdollinen ”rauha” ole Venäjälle yhtä kuin voitto? Häviäjän osa on sodassa karu, se tiedetään.

Venäjällä sotatalous pyörii, haavojen nuolenta, opit taskuun ja armeijan vahvistusta. Sitten uuteen hyökkäykseen. ”Rauhan” aikana erilaista pienempää ja isompaa kiusaa.

Trump ja Putin ovat minusta siinä samanlaisia, että kaikki sopimuspaperit ovat yhtä tyhjän kanssa. Ne eivät merkitse tositilanteessa mitään.
 

Kampitus

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS, Wild, Avalanche
Eikös tuo mahdollinen ”rauha” ole Venäjälle yhtä kuin voitto?
Riippuu varmaankin mihin sen tarkastelupisteen haluaa asettaa. Jos tarkastellaan tilannetta siitä näkökulmasta kun sota alkoi, niin Ukraina on jo voittanut, vaikka rauhansopimus olisi kuinka huono tahansa. Jos taas ajattelee tätä vuotta, niin kyllähän Venäjälle hyvää sopimusta voidaan melkoisena torjuntavoittona pitää. Tänä vuonna kaikki indikaattorit ovat jo ennustaneet Venäjän resurssien hupenemista niin sotilaallisesti kuin taloudellisesti ja nyt USA on edistämässä sopimuksen syntyä. Kyllähän Venäjällä on myös uutisointi mennyt siihen suuntaan viime aikoina, että tavoitteet alkavat olla täytetty ja vaatimukset ovat kovia. Kansalle myydään siis ajatusta, että jos rauha syntyy, se olisi Venäjän alkuperäisen tavoitteen mukainen.
 

chauron

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalaiset NHL:ssä ja Liiga
Ilmeisesti Himarsin datalinkit ei toimi, milläs annat kohteen





 

bebeto

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Ylöjärven Ryhti



En huomannut että tästä on täällä juurikaan keskusteltu. Kyllä, Turkilla on oma lehmä ojassa eli se haluaa EU:n jäseneksi. Turkki ei ole ihan oikea demokratia mutta ei ole tämän päivän Unkarikaan eli tässä tilanteessa asiaa voidaan katsoa sormien läpi. Turkilla on yli 300 000 miehen vakituinen armeija joka on vahva assetti EU:lle. Muistetaan vielä että Natomaa Turkki pudotti yhden ryysyjen hävittäjän Syyriassa mutta jostain syystä kolmatta maailmansotaa ei syttynyt. Kuten tuolla aiemmin todettiin, Putte tarvitsee tässä tilanteessa rauhansopimusta enemmän kuin Ukraina koska Venäjä on heikko.
 

jalperi

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa,sympatiat Itä-Kaakkois-Suomi-Turku akselille
Ilmeisesti Himarsin datalinkit ei toimi, milläs annat kohteen






Ei myöskään ilmeisesti tuu enää tietoa USA:n satelliittien havaitsemista koneiden nousuista ja ohjusten laukaisuista.



What this means is American satellites will see Russian bombers carrying missiles taking off, bound for Ukrainian hospitals, power and transport infrastructure, and they will intentionally choose to sit on their hands rather than warn them it’s coming.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös