Tässä kun on kerennyt hiukan pohtimaan asiaa itsekseen, niin ehkä pahin Klauspelkosnismi on hiukan hälventynyt omasta Kilta-mentaliteetistani myöskin asian suhteen.
Vaikea sanoa, olisiko tori parasta siirtää ns sellaisenaan esim kansalaistorin aukiolle. Hiukan ristiriitaista tosin elävöittää kesällä pääasiassa toimivaa paikkaa sijoittamalla siihen kesän suht hiljaiseloa viettävä kompleksi ja siirtää tori muualle, jossa on jo elämää toria varten. Tämä toki on tämän kylän ongelmia, jossa keskustan painopiste kun siirtyy 300m sivuun, niin entinen paikka on syrjäseutua kaupungin laitamilla.
Ehkä tälle pitää lopulta antaa mahdollisuus. Nautin siihen asti Vetyni pääasiassa ainoastaan Kauppatorilla. Samalla Mytyltä voi hakea vielä niitä lihoja (jota kannattaa muuten muidenkin hakea) kauppahallista.