Tomas Kucharcik - Miksi? (HPK)

  • 12 872
  • 76

Maestro

Jäsen
Ulkomaalaiskiintiö täynnä

Joten Vlasakin ritarisydän ei siis ilmeisesti ole ollut 100-prosenttinen, kuten Korpela edellyttää, tai sitten Kucharcik on kaikkien odottama supersentteri. Veikkaanpa ensimmäistä vaihtoehtoa. Ikävä heittää hyvästit viimeisen kolmen vuoden suosikkipelaajalleni.
 

Maestro

Jäsen
Siis onko Tomas Kucharcikin tarkoitus todellakin pelata sentterinä ensi kauden HPK:ssa, kuten uutisointi esittää? Ei paljon naurata, jos näin on.
 

Noose

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chargers, HPK, Oakland A's, Tampere Saints
Viestin lähetti Maestro
Siis onko Tomas Kucharcikin tarkoitus todellakin pelata sentterinä ensi kauden HPK:ssa, kuten uutisointi esittää? Ei paljon naurata, jos näin on.

Ei, ei, ei ja vielä kerran EI! Kucharcik tosiaankin meinaa pelata sentterinä ensi kaudella. Joko 1. tai 2. sentterin roolissa mies tullee pelaamaan. Ellei ykkössentteriksi kelpaa, sitten on todettu, että Tommi Santala on parempi vaihtoehto. Ja jos alatte väittämään, että maajoukkuetason sentteri ei ole Kerholle riittävän hyvä ykköseksi, niin mää en ala!

Tällä hetkellä fiilikset on erittäin korkealla, koska ensi kaudeksi on luvassa glooriaa. Varsinkin Martinekin jäämisen myötä, mutta myös Kucharcik oli hyvä hankinta. Lopulta.
 

Maestro

Jäsen
Nyt en Noose käsitä

Oliko viestisi täynnä sarkasmia, vai tosissasiko nyt ylistät Kucharcikin hankintaa? Aiemmasta tämän otsikon alle kirjoittamastasi viestistä sain käsityksen, että et liiemmälti välittäisi nähdä Kucharcikia ensi kauden Kerhossa. Selventäisitkö hieman tuoreimpasi sanomaa, jotta minäkin käsittäisin.
 

sniper2001

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Nyt HPK tarvitsee kyllä vahvistuksia jos Vlasak lähtee. Kuka on sitten se peliärakentava, maaleja tekevä joukkuepelaaja? Nedvediltä ja Kucharcikiltä odotatte varmaan paljon, mutta kuka on sitten johtava mies peräpäässä Tuulolan kanssa, jos Martinek lähtee New Yorkiin? Käsittääkseni Kerhosta ei näitä puolustaja huippuja liiakseen löydy. Mitä Vlasakiin tulee niin saanut vissiin aika muhkean sopimustarjouksen, jonka STT varmasti julkaisee jo sopimukseksi...:confused:
 

Noose

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chargers, HPK, Oakland A's, Tampere Saints
Re: Nyt en Noose käsitä

Viestin lähetti Maestro
Oliko viestisi täynnä sarkasmia, vai tosissasiko nyt ylistät Kucharcikin hankintaa? Aiemmasta tämän otsikon alle kirjoittamastasi viestistä sain käsityksen, että et liiemmälti välittäisi nähdä Kucharcikia ensi kauden Kerhossa. Selventäisitkö hieman tuoreimpasi sanomaa, jotta minäkin käsittäisin.

En minäkään käsitä :confused: Minunhan mieleni näyttää muuttuvan kun STT:lla. Piti oikein kerrata tuo aiempi viestini, että ymmärsin mitä sinä taas mariset ;). Enpä näyttänyt muutama päivä sitten Kucharcikia kovin avoimin sylin ottaa vastaan. No, keskusteltuani parin ihmisen kanssa asiasta, huomasin, että mitäs halvattua minä tässä valitan, kun onhan meillä tuo Tommi tuossa.

Ehkäpä tämä Ässä-kytkös hieman vaikutti assosiaatioihini, muistaen case-Steinerin. Mikäli puheet pitävät paikkaansa pelityylin muuttumisesta, on tämä askel oikeaan suuntaan. Ainakin edelliset hankinnat seisovat puheiden takana mielestäni aika vahvasti.

Tätä mieltä kuitenkin olen tällä hetkellä. Saa nähdä mitä huominen tuo tullessaan. Tämä tosin saattaa olla selitettävissä tunnekuohulla, joka tuli Martinekin jäämisen "varmistumisesta". Taitaa muuten olla yhden käden sormilla laskettavissa ne, jotka ei uskoneet Martinekin siirtyvän Kerhosta STT:n uutisen jälkeen? Vai olenko väärässä? Jos kerran Kirpulle on tarjottu sopimusta, voidaan päätellä, että Martinek on vielä liian kallis mies Islesille.
 

Maestro

Jäsen
Hämeen Sanomien siirrosta kertovan jutun kuvassa taitavat Nedvedillä ja Kucharcikilla olla päällä nuo uudistuneet pelipaidat. Itse en niitä aiemmin olekaan nähnyt. Kovin on väri tummentunut kotipaidassa. Lisääntyvä oranssi näkyy hihoissa. Vaikuttaisivat nämä puhutut muutokset kuitenkin varsin mitättömiltä. Mainoksia, mainoksia...
 

Pata

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Palo - Kucharcik

Käytännössähän tässä tapahtui nyt vaihtokauppa, jossa Ässät sai Marko Palon ja HPK Tomas Kucharcikin, vaikka siirrot sinänsä erikseen toteutuivatkin. Ainakin tällä istumalla olen tyytyväinen tähän kahden maailmanmestarin vaihtokauppaan. Uskon Ässien saavan Palossa enemmän kuin Kucharcikissa menetettiin.

Onhan pelaajissa jonkin verran muitakin yhtäläisyyksiä kuin yksi maailmanmestaruus. Molemmat ovat kokeneita konkareita ja sarjajyriä, kumpikaan ei ole mikään pisterohmu, vaan lähinnä pyyteetöntä työtä tekevä joukkuepelaaja.

Palo tuo kuitenkin Ässien kokoonpanoon tiettyä nimekkyyttä ja mainosarvoa, vaikka suurimmista uroteoista onkin jo vuosia. Rightin pelaajana Palo tuo myös lisää sopivia kätisyyksiä esim. ylivoimaan. Uskon Palon tuovan myös lisää johtajuutta, niin kaukaloon kuin pukukoppiinkin, toisin kuin syrjäänvetäytyvä Kucharcik. Pelaajatyyppinä Palo istuu Ässiin ja liigaan ylipäätään paremmin kuin hieman voimaton Kucharcik. Molemmista löytyy monipuolisuutta pelaamaan niin keskellä kuin laidalla ja molemmat pelannevat kuitenkin mieluiten laidalla. Ja laidalla Palo Ässissä saa pelatakin, toisin kuin Kucharcik HPK:ssa. Molemmille lienee luvassa paikka kakkosketjussa ja siihen molemmat ovat kykeneväisiä, mutta ykkösketjuun ei välttämättä kummallakaan ole eväitä, mutta Kucharcikin tapauksessa on kuitenkin vaara olemassa, että ykkösketju kutsuu. Ja se ei ole hyvä asia HPK:n kannalta. Kucharcikilla oli ilmeisesti suhteellisen kallis sopimus, eikä Palokaan varmasti ilmaiseksi pelaa, mutta oletan Ässien hieman säästäneen tässä tapauksessa. Ja jos ei nyt muuta säästöä tullut, niin ainakin säästettiin yksi paikka ulkomaalaiskiintiössä, joka meni sitten kaiketi Martin Kulhalla, joka puolestaan voi olla millainen helmi tahansa. Tai sitten ei. Mutta joka tapauksessa Kucharcik ei olisi varmuudella ollut mikään helmi, vaan lähinnä hyvä ja tasainen peruspuurtaja.

Siinä nyt sekavasti muutamia perusteita, miksi olen tyytyväinen siihen, että Ässien kokoonpanosta löytyy Marko Palo eikä Tomas Kucharcik. Vaikka kyse ei suorasta vaihtokaupasta ollutkaan, niin tiettyä rinnakkainasettelua on mahdotonta välttää. Melkeinpä uskallan silti veikata, että Kucharcik tekee jonkin verran enemmän pisteitä kuin Palo, mutta kokonaisuus huomioon ottaen, uskon Palosta olevan enemmän hyötyä uudelle joukkueelleen kuin Kucharcikista. Mites Hämeenlinnassa asiaan suhtaudutaan, kumman näkisitten mieluummin ritaripaidassa, Palon vai Kucharcikin? Ihan puhtaasti pelillistä hyötyä ajatellen, unohtaen ne Kyytä kohtaan tuntemanne sympatiat.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Kucharcik

Niinpä niin, jaapa jaa, tralla lalla laa....

Ja nyt kaikki Kerhomieliset ristivät kätensä ja esittävät rukouksen että tapaus-steiner ei toistu!

T:nimim. vähä kittiä ja paljon maalia niin hyvä tulee

Täältä tähän
 
Viimeksi muokattu:

Patarouva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Yleistyksistä

Outoa logiikkaa tuo, että jos Steiner tuli Ässistä ja oli paska, niin Kucharcikin on oltava myös paska, koska hänkin tulee Ässistä. Kyse on kumminkin kahdesta eri pelaajasta.

Mitä jos minä kysyisin, mitä teillä onnistuttiin tekemään sille viime vuoden flegulle, olihan hän kumminkin meiltä lähtiessään 49 pisteen mies?

Onnea Kucharcikille ja Palolle uusiin seuroihinsa.
 

Lsh

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Jaa.. Täällä Hämeenlinnassa homma kiikasti ennemminkin siitä, ettei flegu itse tehnyt yhtikäs mitään. Steiner vain yksinkertaisesti oli huono jokaisella pelin osa-alueella.

Tämä nyt ei taas sitten tarkoita sitä, että Kucharcik olisi tasoltaan huono. Ymmärtäkää kuitenkin, hyvät porilaiset, että Hämeenlinna odottaa vesi kielellä joukkueelleen uutta pelillistä johtajaa - joukkueen Primus Motoria. Kucharcik ei sellainen ole, eikä hänestä sellaista tule. Näin ollen voinette ymmärtää ja antaa anteeksi tämän hämeenlinnalaisten hienoisen mölyämisen tämän asian tiimoilta.
 

Patarouva

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ymmärretään, ymmärretään

Steiner-flegun esille nostamisen tarkoituksena oli osoittaa, että käy se yleistäminen ja viisastelu oletusten varassa noinkin päin.

Kyllä hyvät porilaiset ymmärtävät ihan hyvin teidänkin mölyämisenne ja harminne. Heidänhän on aina ymmärrettävä muita. Mutta sitä en silti vieläkään ole ymmärtänyt, että miksi heidän olisi oltava aina se ymmärtäväisempi osapuoli...
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Yleistyksistä ja ihmetyksistä

Viestin lähetti Patarouva
Outoa logiikkaa tuo, että jos Steiner tuli Ässistä ja oli paska, niin Kucharcikin on oltava myös paska, koska hänkin tulee Ässistä. Kyse on kumminkin kahdesta eri pelaajasta.


Niin, porukan epäluulo johtunee siitä että seurajohdon taholta on lupaamalla luvattu hankkia "TOSI KOVATASOINEN SENTTERI". Nyt on kuitenkin käynyt ilmi että Kuharcik on jotain sentterin ja laiturin väliltä niin en ollenkaan ihmettele että porukka on yhtä ihmeissään kuin se entinen tyttö joka housut kintuissa heräsi alokaskomppanian tuvasta...

Toisaalta uskon tai ainakin toivon että Kuhasta saatiin kelpo (laituri) pelimanne Ritaripaitaan...

Täältä tähän
 
Viimeksi muokattu:

Kuznetsov

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Todella pettynyt

Tomas Kucharcik on siis todellakin palkattu HPK:hon keskushyökkääjäksi. Minä olen todella pettynyt johdon ratkaisuun, todella pettynyt. Kucharcik olisi ollut mitä mainioin kahteen suuntaan työtätekevä laituri ensi kauden joukkueelle, mutta nyt miestä istutetaan sitten taas keskelle. Onko Kucharcik todella se pelaaja, joka nostaa HPK:n kiekollisen pelin, etenkin yv-pelaamisen, edes lähelle sitä tasoa millä se oli kaksi vuotta sitten? Kaikki tietävät vastauksen, ei.

Kuka sitten? Ei kukaan joukkueen nykyisistä pelaajista, ja joukkue on muka melkein valmis. Tuntuu aika pahalle. Tänne olisi todella tarvittu johtaja, Jeesus.
 

Clark Kent

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät,Leafs,Everton, MuSa,P-Kärpät, Sea City Storm
En ymmärrä miten HPK onnistui pilaamaan Steinerin. Oli Ässien toissa kauden positiivisimpia pelaajia (en tarkoita toupinkia vaan peliesityksiä), teki ihan kohtuu pisteet ja toi kiekkoa hyvin ylös. Pelasi vielä hyvin HPK:n ykkösketjussa Rosan kanssa SK-turnauksessa, mutta sitten tapahtui jotain, ei saanut kaudella vastuuta eikä tulosta tullut. Toivottavasti kerho ei pilaa toista pelimiestä.
 

vero

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Ati vanha autokauppias...

on pistänyt vahingon kiertämään, jos on tosiaan myynyt Kucharcikin sentterinä Kerholle. Veikkaan kyllä edelleen, että Tomas korvaa toisen Tomaksen eli Vlasakin, joka pelaa ensi kaudelle jossain muualla kuin Hämeessä.

Padan kanssa samaa mieltä, että Kerho ja Ässät vaihtoivat saman tyyliset pelaajat päikseen ja aika näyttää kumpi kaupassa voittaa. Ässillä siinä mielessä parempi odotusarvo, että Palolle on tarjolla takuuvarmasti mittatilausrooli, eikä häneltä odoteta ykkösylivoiman pelin pyörittämistä. No, tuskinpa Kerhokaan odottaa sitä Kuchalta.

Toivotaan Kucharcikille hyvää kautta!
 

Lsh

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
Kiemurtelua

Minäkin olin aluksi täysin sitä mieltä, että Kucharcik tulisi paikkaamaan Kyy Palon jättämän aukon työmyyrä -osaston johdossa. Nyt kuitenkin näyttää siltä, että HPK-johto visioi Kuhalle paikan Kerhon pelillisenä johtajana. Unelmoivat kenties Nedvedin ja Kucharcikin muodostavan samankaltaisen parivaljakon kuin Simicek ja Vlasak.

Tässä vaiheessa minä alan kiemurrella..
 

Jussih

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK
HPK R.I.P

Olen nyt lukenut Hämeensanomien uutisen ja Kerhon omien sivujen tiedotteen n. viiteen kymmeneen kertaan ja pikkuhiljaa on pakko uskoa tapahtunut todeksi.

Vain kaksi vuotta sitten HPK tavoitteli mestaruutta. Nyt on pleijaripaikastakin luovuttu jo kesäkuun alussa. En ole koskaan tuntenut oloani yhtä katkeraksi. Tästä pettymyksestä yli pääseminen ei ole todellakaan helppoa.

Teoriassa pleijareihin toki voidaan vielä mennä jos Martinek ja Vlasak eivät lähde. Jos lähtevät, heidät epäilemättä korvattaisiin Pasi Sormusella ja jollain divarilaiturilla. Jos siis trendi on sama kuin Kuharchikin hankinnassa.

Kaikista päinvastaisista huhuista huolimatta jaksoin vielä eiliseen asti uskoa, että lopussa aurinko paistaa ja HPK saa ykkössentterin. Sitten hankittiin nippa nappa kolmosen tasoa oleva mies. No ehkä sitten kaudella 2002-2003 elleivät sponsorit jo ole vetäneet johtopäätöksiään tulevan kauden floppien jälkeen.

Hyvää yötä!
 

Noose

Jäsen
Suosikkijoukkue
Chargers, HPK, Oakland A's, Tampere Saints
...ja kohta kyrvähtää se hermo.
 

ervatsalo

Jäsen
Suosikkijoukkue
ХПК ja Tuukka "T-73" Mäkelä
Rukoksilla uusi supersentteri?

Niin, ehdotan että tänä iltana kaikki Kerhofanit osallistuisivat ns. multirukoukseen. Jos kaikki rukoilisivat vaikkapa kello 21:00 alkaen niin eiköhän taivaanisä meille suo uuden supersentterin ennen kaudenalkua...

"Onko olutta? Ei, mutta meillä on teetä, juustoleipiä ja jumalansanaa"


Täältä tähän
 
F

Flonaldo

Laitetaanpa tämä nyt tännekin, kun täälläkin valitus alkaa yltymään HPK:n sivujen keskustelupalstan tasolle. Tekstissä on useampia viittauksia Kerhon sivuilla olleisiin kommenteihin, niin ei tarvitse ihmetellä mistä on niissä kohdin kyse. Tämä on siis alunperin kirjoitettu vain HPK:n keskustelua varten ja suunnattu ainoastaan siellä kovaan ääneen itkeneille.

Eilen tuli iloisia uutisia, joukkue alkaa olemaan kasassa ja enää käytännössä odotellaan Vlasakin ja Martinekin tilanteet loppuun. Ja mikä on reaktio? Taas on koko joukkueen johtoporras ammattitaidottomia paskoja ja kaupunkikin on muuten vaan perseestä. Ja kaikki perässä samaa valitusvirttä.

Kucharcik on vuoden 1999 maailmanmestari Tsekin joukkueesta. Eiköhän se kerro jo jotain miehestä. Kaverin samaistaminen johonkin tuosta vaan Mestiksestä poimittuun pojankoltiaiseen on naurettavaa, typerää ja osoittaa tietämättömyyttä jääkiekkojoukkueen rakentamisesta. Ei sinne niitä kultamitaleja voittamaan ihan ketä tahansa äijiä päästetä. Se ettei Kuha - varmaankaan - tee 50 pistettä kaudessa ei tee miehestä yhtään huonompaa tai tarpeettomampaa kiekkoilijaa HPK:lle. Jos ette ole vielä tutustuneet porilaisten mielipiteeseen, niin tutustukaa Jatkoajasta löytyvään viestiketjuun, jossa Ässäläiset kommentoivat kaveria. Se että Steiner tuli tänne viime kaudella ja floppasi ei vaikuta tämän hankinnan onnistuneisuuteen mitenkään. Silloinhan Kerhon ei olisi esimerkiksi kannattanut hankkia Hermeksestä Hentusta, koska Virtanen oli juuri aiemmin flopannut ja pahasti.

Kovasta sentteristä puhuttiin johdon taholta useaan otteeseen. Tilanne on kuitenkin muuttunut sinä aikana moneen kertaan. Esimerkiksi tälläinen ajatusleikki, että kummat valitsisitte: Nedved ja Kucharcik vai Mr. Tähtisentteri ja Herra Nelosketjun vilttimies. Valintoja täytyy tehdä ja kaikkea ei voi saada. Se ei ole johdon ammattitaidottomuutta vaan realismia. Kun käytössä ei ole Jokeri-luokan budjettia, niin täytyy tehdä valintoja. Tänä vuonna ollaan panostettu puolustukseen, kun viime kauden romahdus johtui juuri sen osa-alueen pettämisestä. Tuulola ja Martinek eivät ole halpoja miehiä. Kahden vuoden takaista HPK:ta on turha tähän väittelyyn kaivaa mukaan. Sellaista joukkuetta on todella harvoin millään liigajoukkueella - puhumattakaan pienen budjetin ja pienen kaupungin seurasta. Kapasen ketju pelasi vielä naurettavan pienillä suolarahoilla ja Simi&Vlasak myös pienemmillä summilla. Jos nyt Kerhoon hankittaisiin nuo kahden ekan ketjun miehet, niin budjetissa ei olisi tilaa kenellekään muulle. Lähde sitten pelaamaan liigaa kahdella ketjulla, ilman veskareita ja pakkeja.

Puheet yhdestä liigan huonoimmista hyökkäyksistä ovat myös aika hauskoja. Kyllä niitä listoja voi varmaan niinkin lukea, jos ainoa tarkoitus on päätyä tuohon lopputulokseen. En minä ainakaan millään saa JYPin listasta houkuttelevampaa, ehkä joku voi selittää millä logiikalla se tapahtuu?

Veskaripuoli on kunnossa. Paineen allahan ne timantit hioutuvat. Toinen kavereista tekee varmasti läpimurtonsa. Pakisto on kerta kaikkiaan loistava. Peltonen, Sulku, Tuulola, Martinek. Kaikki maajoukkuetason miehiä, siihen ei taida pystyä kukaan muu. Ja taustalla hyviä äijiä tukena.

Ja sitten se hyökkäys. Sentteriosasto on mielestäni rakennettu nyt hyvin. Kolme hyvin samantapaista kaveria siinä mielessä, että kaikilla sujuu tuo puolustuspään peli enemmän kuin hyvin. Jalonen pystyy rakentamaan taktiikan, jossa sentraaleilla on paljon vastuuta oman pään puhtaudesta. Laitureissa löytyy Vlasak ja Miettinen maajoukkuemiehiä. Määttänen, Somervuori ja Nedved taitavia ja nopeita kiekollisena hyviä, Eerolta varsinkin loppukauden näyttöjen perusteella sopii odottaa enemmän. Rajamäki ja Kenig täytemiehiä joissa kuitenkin potentiaalia läpimurtoon. Minen nyt näe missä se ongelma oikein on? Siinäkö että joku on joskus sanonut, että tulee huippumies? Nyt meillä on jo yksi huippusentteri: Santalan Tommi. Ensi kaudella takuuvarmasti maajoukkueessa. 50 pinnaa ja oma pää puhtaana. Vastustajien ärsyttämistä ja kovia taklauksia. Siinä on se meidän ykköskeskuri ja minä olen enemmän kuin tyytyväinen mieheen.

Mikä viehätys teillä oikein on tuohon paniikkimielialan lietsomiseen? Teille kun yrittää sanoa, että ei se Martinek / Vlasak ole lähtenyt mihinkään, niin saan vaan haukkuja päälleeen, kun ei usko kun kaikkialla muualla on kerrottu. Ja sitten kaikkien pitäisi yhtäaikaisesti vaipua murheen alhoon voivottelemaan tilannetta. minä en perkele siihen suostu. Asiathan ovat hyvin! Joukkue on koossa ja on vieläpä hyvä joukkue, jota ei varmasti tarvitse ensi kaudella hävetä. Katsokaapas muiden tilanteita, niin siellä on monella paljon paljon enemmän ongelmia kuin meillä.

Järki käteen ja miettikää nyt vähäsen.
 
Viimeksi muokannut ylläpidon jäsen:

pokki

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Minnesota Wild, Manchester United
joopajoo....

Onpa mukava huomata, että HPK-fanien keskuudessa pesii noin monta paskahousua. Kääntäkää vain selkänne omillenne, kukaan tuskin kaipaa teitä. Vaihtakaa vaikkapa Jokereihin (anteeksi), sieltä ei huippunimet lopu. :mad:

Minä olen lähinnä pettynyt tapaan miten käyttäydytte. Teillä on erittäin pieni HPK-sydän. Tässä tiivistettynä vuodatukseni HPK:n foorumiin, en jaksanut sitä tänne kopioida.

Hyvää yötä suomen fanaattisin yleisö. Toivottavasti minä saan nauttia ensi kaudella kaikkensa antavan joukkueen esityksistä; pirteästä ja suoraviivaisesta pelistä, joka on kaukana "Teisakiekosta"! Takki on aina niin helppo kääntää että sääliksi käy. Pieni itsetutkiskelun paikka olisi paikallaan. Onneksi edes muutamalla on uskoa omiin, ne pelastavat täällä päivittäin HPK:n fanikulttuurin kasvoja. Kyllä hävettää.
 

Rolf Paski

Jäsen
Suosikkijoukkue
HPK, Raittiuslegioona & FC Kraak
Eipäs ole vähään Kerho-fanit näin kuohahtaneet. Täytyy myöntää, että myös täälläkin osoitteessa ollaan lievästi pettyneitä sentterivalintaan. Odotin tosiaan hieman kovempaa kaveria a la tyyliin Simicek. Kuitenkin Kucharcikista on kuulunut myös kehuja työmyyränä ja kiekon kaivajana, joilla aloilla myös herra Simi oli omiaan. Kaverilla on myös ollut pisteidenkin valossa hyviäkin vuosia ja turhaa kaveria ei valita Tsekin MM-joukkueeseen.

Sanotaan etten nyt vielä kuitenkaan ole riemumielillä Kuhan hankinnasta, koska odotin suurempaa nimeä, mutta katsotaan ensin miten äijä pelaa ja tuomitaan sitten jos on aihetta.

Näin äkkiseltä olisin kuitenkin valmis lyömään vetoa, että Kuha tekee enemmän pisteitä liigassa kuin Oulun herra Davidov Sveitsin B-liigasta!

Pettyneenpi olen kuitenkin Kerhon "uusiin" pelipaitoihin. Käytännössä mikään ei ole muuttunut vain sininen on tummentunut. Tilkkutäkin virkaa se toimittaa edelleen. Niin monien fanien ja esim. Kuju Hyttisen mielestä paluu vanhaan musta oranssi yhdistelmään olisi ollut paikallaan, joten ihmettelen edelleenkin seurajohdon järkähtämätöntä sini-valko linjaa. Musta oranssit erottuvat selkeästi muista porukoista, joten saisimme "omat värit" erottuaaksemme esim. Tappara massasta. Faneja soisi kuunneltavan asiassa ja perinteet kunniaan! Ehkä vielä jonakin vuonna...?
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös