Että sellainen peli, kiitos vaan Saipa ja tuomarit. Kyllä Dufva ihan todellakin aiheesta urputti tuomaritoiminnasta, kerrassaan karmeaa estopeliä esitti vierasjoukkue. Toisaalta tuomareiden puusilmäisyys herätti yleisöä toisessa ja kolmannessa erässä, joten pisteet siitä. Nollatoleranssi my ass.
Ekassa erässä homma lähti hyvin liikkeelle, Jormakoilla. Sitten se perinteinen parin minuutin kohdalla, eli vastustajalle jäähy (huraa). JYPin ylivoimassa ei ollut tänään hurraamista, useasti kiekko pomppasi viivamieheltä viivan väärälle puolelle ja sitten taas vauhtia hakemaan.
Toinen erä oli lähes totaalisesti Saipan, se tuli agressiivisesti päälle ja karvasi korkealta --> JYPin avauspeli entistä enemmän sekaisin. Toisaalta hyökkäyspäässä sitten JYPin oli erittäin vaikea päästä maalipaikoille kun jokaisella hyökkääjällä tuntui olevan apina selässä: Hytösellä se tosin oli korvien välissä, mutta esim. Immosella se oli iso, keltapaitainen ja kaksin käsin kiinni. Estettiin kiekotonta ja kiekollista ja mailat heiluivat siihen malliin että huhhuijaa. Ja tästä kun linja vielä löystyy playoffseihin niin ei hyvä heilu.
Saipasta pitää antaa kehuja numerolle 15, Koskinen Petri. Hyvin liikkui luistin ja mailallakin osasi pelata muuta kuin vastustajaa. Ja samaan hengenvetoon voisi kehua senaattori Wallinheimoa, varmasti kauden paras peli. Muutama maaginen torjunta one-timereista ja läheltä vedetyistä.
Kolmas erä oli varsin tasainen. Pilli meni entistä syvemmälle taskuun pääpiipareilla ja linjuritkaan eivät aina osanneet viheltää Saipan pitkiä kiekkoja. Nyyh nyyh, olisiko kellään nenäliinaa.
Jatkoajalla sitten kun kentälle tuli hieman tilaa niin JYP sai totutun pyörityksen käyntiin ja tuhlaajapoika Mäntymaa saa vihdoin sihdin kohdalleen ja täräytti voittomaalin. Sitä ennen Saksinen (oikeasti!) esitti hienon nousun maalin eteen ja oli siinäkin voittomaali lähellä.
Kaksi pistettä maalitilanteisiin nähden kyllä tuntuu hyvältä, mutta jos edes puolet noista Saipan estämisistä olisi otettu hieman tarkemmalla seulalla pois niin veikkaan että jollain niistä 10+ ylivoimasta olisi maaliverkko soinut jo aiemmin.
Pari viivaa vielä:
- Immonen on kone. Taklaa, vie aloituksia ja pitää kiekkoa siihen asti kunnes syöttää sen ketjukaverille. Joka ei pysty valtavasta estopelistä johtuen suojaamaan sitä niin hyvin kuin Immonen.
- Jormakat toivat halliin varmaan 200 lisäkatsojaa kun porukkaa oli torstaisesssa saipa-pelissa yli 3900. Hienoa. Pekka Jormakka otti miehekkäästi Toporowskin lämärin polveensa. Auts.
- JYPin avauspeli takkuaa. Etäisyydet yksinkertaisesti liian pitkät. Pakki tuo kiekon siniviivalle tai keskiviivalle asti luistelemalla --> vastustaja ehtii ryhmittäytyä.
- JYPin ylivoimapeli kaipaa enemmän liikettä ja suoraviivaisuutta. Vaikka sitten 4 hyökkääjää nyt kun Koskinen ja Kaijomaa sairastuvalla.
- Esa Saksinen? Aivan loistava!
- Vinkki vastustajalle: karvatkaa kovaa ja korkealta.
- Saipa pelasi hyvän vieraspelin, uskomatonta että eivät saaneet maalia. Tuomarit pilasivat pelin, ei Saipa. Se mikä sallitaan, ei ole kiellettyä, ikävä kyllä.
Seuraavaksi sitten loksunokkien kaatoon. Sellaisilla eväillä, että Tuppurainen ykköseen ja Louhivaara (aika huono) kakkoseen. D-tiimistä voisi ammentaa väkeä kolmos- ja neloskentän rotaatiooon. Jaatiselle ja Saksiselle enemmän vastuuta. Vänttinen ja Sipiläinen vaihtoon ja Pesonen, ja vaikka Lahti mukaan.