Noh voittohan sieltä tuli, notta sentään jää tasonmittaukset luojan kiitos väliin.
Eka erä oli Ässien, lukuunottamatta ekaa vitosta. Toinen mentiin pitkälti KalPan hallitessa ja Kilpeläisen ottaessa kelpo koppeja, kolmas oli taas Ässien. Ei se peli nyt ainakaan hirveästi näyttänyt sytyttävän.
Ässistä Huhtanen-Wandell-Kemppainen oli suorastaan loistava, joka vaihdossa painoi pelin KalPan päätyyn ja ne harvat oman pään ongelmat hoituivat tyylillä. Kruununa Huhtasen 3-1 ja pääsipä Tom of Swedenkin sivaltamaan tyhjiin. Toivonen oli tänään oma itsensä, kelpo taklauksia, äijiä lenteli nurin ainakun osumaetäisyydelle tulivat ja muutenkin kelpo äijäilyä, niin ja 2-1 maalikin päälle. Kilpeläinen oli hyvä ja Salmelainen oli varsin pirteä myös. Muuten hiljaisempaa. Melkein semmoinen fiilis tuli, että olisiko Kesälle kuitenkin käyttöä ensi kaudella. Alkuunhan Kesä oli paikoittain pahastikkin pihalla, mutta viime peleissä virheiltä on vältytty ja vastineeksi on saatu mukavia taklauksia, toisi leveyttä pakkirintamalle, mutta taitaapi olla turhan kallis 7-8 pakiksi ja tuskin miestä itseäänkään tuollainen rooli kiinnostaisi. Sen korkeampaa roolia Teemulle ei kyllä voisi luvata.
KalPasta parhainta osa-aluetta oli ykkösketju. Nissinen oli ihan kelvollinen ja Virta osoitti pelimiehen otteita uskaltamalla ottaa häkkärin pois ajoissa.
Yksi asia jäi kyrpimään pahemman kerran. Taas sai oikein hävetä mikä ämmälauma tuntuu olevan tällä hetkellä Porin Ässät. Kyllä siellä välillä vähän uhotaankin ja annetaan kunnon tööttejä, mutta silloin kun pitäisi reagoida niin ei mitään - ei yhtään mitään. Kolmannessa erässä n. 10 minuutin kohdalla alkoi KalPalaisia kiinnostamaan peliä enemmän Mavea kohtaan rottailu ja tökkiminen, yhdessä vaiheessa Sonnenberg taisi Mavea oikein haastaa laidan vieressä eikä tahtonut millään päästää pois, tässä vaiheessa vaihtoaitiossa vieressä seisoskelee mm. Crombeen pureskelemassa tuppia ja vienosti kääntelemässä katsettaan muualle. Ketään ei millään tavoin edes harkinnut Maveen kohdistuneen ärsytyksen ja tuuppimisen kuittaamista. Ja Härkäläkin osoitti tähän oman pelisilmänsä pistämällä Maven kehiin loppupelin aikana aina samaan aikaan kentälle, kun nämä jotka eniten Mavea tahtoivat rienata. Sääliksi käy kultakypäräämme, tuomarit eivät fakiirista tykkää ja omatkaan ei suojele. Ensi kaudeksi tämän suhteen on parempi jotain muutosta tulla, muuten Ässät ei Mavea ansaitse.