TampU otti futismestaruuden

  • 2 869
  • 59

M@rko77

Jäsen
Suosikkijoukkue
LFC, FC Lahti ja Pelicans
Onnea..

..Manseen ja Rovaniemelle sellaiset terkut, että otetaan sitä vauhtia sieltä divarista..:D
 

King

Jäsen
Suosikkijoukkue
Blues
Onnea vaan Tampereelle! Toivottavasti hankitte muutaman vahvistuksen ja pärjäisitte mestarien liigan karsinnoissa vähän paremmin kuin Haka.
 

Maestro

Jäsen
Myös Maestro onnittelee Tampere Unitedia. Kun sen voin kerrankin tehdä, haluan myös muistaa MTV3-kanavaa yllättävän tyylikkäästi hoidetusta liigan päätöskierroksen televisioinnista. Välähdykset Tampereelta toivat oivan mausteensa siihen, ettei sydämen syke päässyt turhan alas missään vaiheessa lähetystä laskemaan.

Jalkapallon saralla päivä tuskin parempaa olisi voinut tarjota. FC Hämeenlinnan upea voitto Jarosta sekä Tampere Unitedin SM-kulta ovat molemmat iloa tuottavia asioita meikäläiselle. Jarkko Niemisen sensaatiomainen finaaliin peluu kiillotti hienoa urheilupäivää entisestään. Ainoan tahran toi Hämeenlinnan Pallokerhon häviö Turun Palloseuralle jääkiekkokaukalossa. Se ei kuitenkaan ole este onnellisille yöunille.
 

Everton

Jäsen
Suosikkijoukkue
KooKoo
Onnea vaan täältäkin...

Oli ihan piristävä ylläri. Toisaalta kylläkin HJK lienee ainoa suomalainen futisjoukkue jolla on edes teoreettiset mahdollisuudet menestyä Euroopan kentillä (ei kuitenkaan tuomita Unitedia ennenkuin ovat kokeilleet, mutta kuitenkin...).
 

jackie

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara
Jep, hyvä Tampere!

Ottelussa olleena sanoisin että välillä hiukan lähenneltiin kunnollista futismatsin tunnelmaa, tosin vasta toisella puoliajalla, Hakan tasoitettua oman pelinsä. Kiitos siis teille Koskilaiset. Jazz-pelin tunnelma oli keskiviikkoista Atlantis-kamppailua huomattavasti parempi, vaikka panokset olivat samat.

Ehkä Tommy nyt meille kohta kertoo missä määrin oli vääryys että enemmän liigassa pisteitä kerännyt joukkue voittaa? Mikäli HJK olisi voittanut olisin reilusti onnitellut, mutta ehkä sellainen ei sielläpäin ole tapana..

HJK pelaa mielestäni aika pitkälle samoin asein kuin Tamperekin, kummallakin on yksi selkeä piikki kärjessä ja alempana vähän useampi mies. Varsinaista tilanteita jauhavaa keskikenttää ei ole, paikkoihin pyritään nopeilla pystysyötöillä. Tänä vuonna kävi näin, katsotaan taas ensi vuonna. Nähtäväksi jää investoidaanko Tampereella europeleihin, Mestareiden Liiga on aika kaukainen haave, joten tekevät ehkä samalla tavoin kuin Haka. Valkeakoskella ei oikeastaan kai tosissaan ehkä yritettykään päästä karsinnoista eteenpäin, tämän osoitti israelilaisia vastaan käydät ottelut joiden olisi pitänyt olla voitettavissa. Maccabin kaltaiset vastustajat pitäisi voittaa, tällöin olisi mahdollisuuksia eteenpäin.
 

TommyT

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Jumalan käsi

Olihan se TampUn mestaruus nyt selkeästi vääryys, kun ajattelee sitä yhtä sen jonkun tekemää käsimaalia siinä jossain matsissa, jolla Mansester United sitten voittikin sen pelin. Ilman sitä Jumalan kättä olisi Unitedilla ollut kaksi pistettä vähemmän ja Klubi mestari.

Aivan, vihelletty mikä vihelletty. En minä tässä tosissani valitakaan.

-TommyT-
 

TwilightZone

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen ILVES
Hienoa pojat, LOISTAVAA !
Kiitos myös Ilveksen matsin siirtämisestä, niin pystyi katsomaan kummatkin ottelut. Olis meinaa ollut vaikea valinta, jos lätkämatsi olis ollut samaan aikaan. No, kun sitä nyt rupeaa miettimään, niin kyllähän sitä olis tietenkin Hakametsään mennyt ja TamU:n mestaruus olisi jäänyt näkemättä.
Viimeinen puolituntia oli kyllä hermoja raastaavaa, koko ajan piti vilkuilla valotaululle, josko tilanne Helsingissä olisi muuttunut. Ja sitten Jazzilla oli muutama paikka. Onneksi eivät saaneet sisään, sillä Unitedkaan ei saanut 100 %:sta paikoista (esim. Lehtisellä oli ainakin yksi) ja yksi Unitedin maali hylättiin ( käsivirhe ? )

Illan kruunasi Veskun hieno vääntö -> jatkoaikamaali ja Racerin hieno peli (42 torjuntaa !)

Ja mitään menneitä pelejä on turha ruveta sotkemaan tähän ( United- Haka) , eiköhän HJK:llekin ole tullut kyseenalaisia maaleja.
 

mixu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hifk
Väittäköö joku että joukkue joka on hankkimassa Oleg Ivanovia vahvistukseksi voisi pärjätä Euroopan kentillä?
Ainakin iltapäivälehdet ovat nyt tyytyväisiä kun Klubi hävisi.Koko syksy on yritetty häiritä kirjoituksilla joukkueen keskittymistä ja viimeinen niitti oli nänä typerät Keke jutut joilla häirittiin myös Hakaa.Ei Keke voinut millään lepuuttaa pelaajiaan tärkeitä Cup-matseja varten koska kirjoittelut olisi heti alkaneet.
Missään en nähnyt juttuja että kuinka tosissaan Jazz tänään pelasi.
Tampereella(joka vois vaihtaa työn älyttömän nimensä Tampere united) oli tällä kaudella kaikki puolellaan,Tuomarit,lehdistö ja onnettaret joten mestaruus tuli.
 

eagle

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Pittsburgh
Ei millään seuralla.

Nykyisellä tyylillä ei yksikään suomalainen seura Euroopassa pärjää. Muurinen auttoi HJK:n cl:n, tuskin kukaan muu valmentaja Suomessa on sillä tasolla, että pystyy nostamaan Suomesta tulevan seuran sinne saakka.
 

Huuhaa

Jäsen
Jee!!!!

Ja terveisiä Miika Juntuselle.... :D :D :D :D

Hieno päivä tamperelaisjoukkuille, ja tampereelle urheilun saralla, kun TamU voitti mestaruuden, Ilves voitti jatkoajalla Jokerit, ja Tapparakin haki pisteet oulusta.

No, hävishän se Gunners salibandyliigassa, mutta toisaalta ottihan toinen tampelaisjoukkue Classic salibandyliigassa voiton.... :)
 

Jip Pii

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ilves
Hieno suoritus TamU:lta

Kerta kaikkiaan mahtava kausi on Tampere Unitedilla takanaan. Kaikenlainen tyhjänpäiväinen jauhaminen siitä, että joukkue ei olisi ansainnut mestaruuttaan, on ihmeellistä. Eniten voittoja ja eniten pisteitä; siitä seuraa ansaittu mestaruus! HJK:lla oli homma omissa käsissään viimeisillä kierroksilla, mutta Unitedilla hermo piti paremmin. Seitsemän voittoa lopun seitsemästä pelistä eikä yhtään omiin. Taas kerran: ansaittu mestaruus!

Se kuka väittää Unitedin pelanneen tänä kesänä peruuttelevaa ja pelkään puolustamiseen keskittyvää junttipalloa ei joko ole nähnyt Unitedin tänä kesänä pelaavan tai sitten hän ei ymmärrä jalkapallosta mitään. United nimenomaan PELASI. Toki ymmärän, että maantieteelliset seikat voivat aiheuttaa rajoittuneisuutta ajattelussa.

Viestin lähetti Snowraven

Paremmat sosiaalitilat pitää ehdottomasti saada, jotta euro-otteluita voidaan pelata Tammelassa. Tänä vuonna, kun olivat nuo nuorten (alle 18 v.) EM-kisat Suomessa ja Tampereella, niin ainakin mitä kuulin, UEFA ei antanut pelata otteluita Tammelassa, vaan ne piti pelata Ratinassa "huonojen sosiaalitilojen" takia.

Taisit kuitenkin kuulla väärin. Tammelan, niin kuin muuten Ratinankin, ongelmaksi koitui noissa kisoissa yläkerran herra, jolta jäi kastelulaite päälle liian moneksi yöksi. Nurmikenttä muuttui suoksi ja teki pelaamisesta mahdotonta. Kyllä pukuhuoneessa pelikalsarit olisi pystynyt vaihtamaan Belgiankin nuoret urhot. Totta on kuitenkin se, että pukukopit ovat jäänne 1950-luvulta. Meikäläinenkin on koulun liikuntatunneilla vaihtanut luistimet jalkaan samoissa kopeissa, kun Tammela vielä 1980-luvulla toimi talvisin luistelubaanana.
 
Suosikkijoukkue
ILVES
Kyllä oli hieno päivä. Ensin United otti voiton Tammelassa ja muutamien tuntien päästä Ilves voitti jatkoajalla Jokerit. Ei kauhean hyvää tehnyt flunssalle ja otteluiden jälkeen ei ääntä juurikaan lähtenyt. Tosin Unitedin pelissä ei kauheammin tullut huudettua, Ilveksen pelissä senkin verran.

Niin ja vaikka "käsipalloseura" voittikin mestaruuden, meni se oikealle seuralle. Voitto auttaa todella paljon TampUn huonoa taloutta. Europelitkin ensi kaudella on "ihan kiva juttu", mutta tuskinpa sieltä sitä menestystä tulee. No joskushan "Jumalan kädet" saattavat ratkaista otteluita, joten eihän sitä koskaan tiedä.
 
Suosikkijoukkue
ILVES
Tuli vaan mieleen

Viestin lähetti Jip Pii
Meikäläinenkin on koulun liikuntatunneilla vaihtanut luistimet jalkaan samoissa kopeissa, kun Tammela vielä 1980-luvulla toimi talvisin luistelubaanana.

Muistatkos Jip Pii (tai miksei joku muukin), koska Tamelan pallokenttä muuttui stadioniksi. Itse muistelisin, että vielä ainakin joskus kolmas-neljäsluokkalaisena nassikkana pelasimme siinä kentällä myös lätkää ja taidettiin siinä sivussa hiihtääkin muutaman kerran (eka- ja/tai tokaluokkalaisina). Miten minulla olisi sellainen muistikuva, että tuo stationi olisi rakennettu siinä 1992 tai 1993? Muistanko nyt oikein?
 

Clark Kent

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät,Leafs,Everton, MuSa,P-Kärpät, Sea City Storm
Onnittelut TamU:lle mestaruudesta!
Mestaruus tuli taidolla ja ehkä myös tuurillakin, mutta hyvällä joukkueella on aina kumpaakin. Toivottavasti Pohja jatkaa maalitehtailuaan ensi kaudellakin, eikä tämä kausi ollut ikuisena lupauksena pidetyltä pelaajalta mikään onnenkantamoinen. Kysymys kuuluukin, saako TamU pidettyä miehen ja muutaman muun avainpelaajan ensi kaudellakin. Nythän muutamalta loppuu sopimus tähän kauteen.

Viestin lähetti YSI
Älähän hermostu Patarouva, mutta mitä Jazz on sen jälkeen saavuttanut? Korkeintaan viidennen sijan. Toiseksi viimeisellä kierroksella varmisti tänäkin vuonna paikkansa liigassa. Vuonna 1996 Jazzilla oli hyvä joukkue, mutta mihin se katosi.

Lähinnä ne hymiöt tarkoittavat hassua ja kummallista. *peace*
Mulla meni kyllä hyvin pieni herne nenään YSI:n kirjoittelusta ja mestari FC Jazz:in vähättelystä. FC Jazz oli Hakan ohella 90-luvun menestynein seura liigassa, vähän voisi miettiä mitä kirjoittelee. Kaksi mestaruutta, kolmas sija ja neljännet, viidennet sekä kuudennet ja ym. sijat ovat todella hyviä saavutuksia seuralta joka on aina kauden alussa tuomittu sarjan häntäpäähän. Tänä vuonna vielä varmaksi putoajaksi. FC Jazz oli mestaruusvuosinaan ansainnut mestaruutensa ihan yhtälailla kuin Tampereen United tällä kaudella. Nythän ei ketään odottanut TamU:lta ainakaan mestaruutta. Yhtälailla voisi pistää hymiöt Unitedin mestaruuden perään... Ikävä kyllä FC Jazz:n päättäjinä on häärännyt todellakin väärät henkilöt. Harrastelijoiden puuhastelua, joku voisi sanoa heidän touhuistaan.

Mutta vielä kerran TamU:lle onnea mestaruuden johdosta. Toivottavasti satsaatte pelimiehiin ensi kaudella, ettekä ikäloppuihin kehäraakkeihin niin kuin Ivanov tai vaikka Juntunen ;).
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Onnea Tampere!

Pääasia ettei voittaja ollut HJK. Aina se tuntuu hyvältä, kun Helsinki häviää.

Ja Jazzkin säilyi komeasti.
 

Eisenhower

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pelicans, sympatiat myös Ilvekselle
Onneksi olkoon Tampereelle!

Vähän ristiriitaiset ovat tunteet. On aina hienoa, kun pienempi voittaa suuremman. Toisaalta HJK:lla olisi ollut paremmat saumat pärjätä Euro-kentillä. Tampere U ei siellä pysty menestymään. Suomalaisen futiksen kannalta tämä tulos oli siis valitettava.

Juhlikaa nyt kuitenkin. Olette sen ansainneet.

Ike
 

vision

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Onnittelut Tampereelle täältä Espoostakin! Ei todellakaan ole mitään 150kertaista vääryyttä, eniten pinnoja kerännyt voitti.

Asiasta kukkaruukkuun, mitenkä se hjk voisi pärjätä Euro-kentillä, kerran ei voita edes Suomen mestaruutta potkupallossa?
 

khilou

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Onnea mestareille. Tampere voitti, koska keräsi pitkän kauden mittaan eniten pinnoja. Se oli siis paras, piste.

Klubilta ihan hyvä kausi, mutta loppu mietityttää. Kaksi vuotta sitten mestaruus oli omissa käsissä mutta karkasi viimeisessä pelissä, nyt taas. Aavistus liikaa taitoa ja liian vähän jarkkowissejä?

Aina vain ihmetyttää, täältä Helsingistä katsoen, mikä siinä helsinkiläisten häviämisessä niin lämmittää. Eikö olisi mukavampaa keskittyä positiiviseen ja omien suosikkien kannustamiseen?
 

Habby

Jäsen
Suosikkijoukkue
Les Canadiens de Montréal, John Ferguson Sr
Onnittelut minultakin Tampere Unitedille. En suomalaista jalkapalloa juurikaan seuraa, mutta tämän viimeisen kierroksen seurasin katsomalla HJK:n matsin telkkarista ja Unitedin toivoin voittavan mestaruuden. Hieno homma.
 

Castillo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kaikki jotka Sport kaudella 2015-2016 voittaa.
Paras voitti. Kannattaa muistaa että se mitä säännöissä ei ole kielletty (ja suomen laissa) ei ole kielletty on sallittua!!! Nyt vielä Jaro pieksee jokereita karsinnoissa niin se on SELVÄLLÄ SUOMEN KIELELLÄ näkemiin Jokerit ja tervetuloa uudelleen.

Tässä Mestaruudessa on kaksi puolta:

Negatiivinen:

HJK on ainut joukkue suomessa joka pärjää oikeasti euroopassa. Tampulla ei ole mahdollisuuksia päästä Mestareiden Liigaan.

Positiivinen:

Suosikki ei voittanut. Ennen HJK-Haka ottelun loppuvihellystä kukaan ei olisi uskonut. Jos minä olisin sanonut kaikille tutuilleni että TampU voittaa mestaruuden niin mulle olis naurettu.

Tampun voitto vie jalkapalloa suomessa eteenpäin.
 

Skeletor

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, urheilullisesti avoin sarja
Kaikki väittävät, että Tampereen mestaruus oli tappio suomalaiselle jalkapallolle. Ei ole muka saumoja pärjätä Euroopan kentillä. Eihän ennen kauden alkua pitänyt mestaruuteenkaan olla muilla joukkueilla mahdollisuuksia kuin helsinkiläisillä, Mypalla ja Hakalla. Ja mitenkäs kävikään. Tämähän oli jalkapallon voitto, että joku muu kuin Keken(vahva olettamus, että HJK: ensi kauden valmentaja) valmentama joukkue pääsee koittamaan onneaan CL-karsintoihin. Ylivarovaista puolustustaktiikkaa noudattamalla ei tulla ikinä pärjäämään Euroopassa.

Mutta jos Tampere U jatkaa perinteitä, niin ensi kaudella on edessä tippuminen divariin(vrt. TPV, Haka). Toivottavasti tämä menestys ei nyt sokaise Hollia ja kumppaneita....
 

Abu

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pittsburgh Penguins, Jokerit
Suomalainen seurajalkapallo ei kyllä sytytä yhtään, mutta hieno juttu, että mestaruus menee välillä suurseurojen ulkopuolelle, siellä Euro-kentillähän ei joka tapauksessa pärjää kukaan, joten ihan sama kuka käy takkiinsa ottamassa. Tampere meni aika kapealla ja tuntemattomalla materiaalilla läpi koko kauden eikä vahvistuksia kesken kauden tullut kuin tuo Hickey, joten hyvin joukkue oli rakennettu jo valmiiksi.

Saapa nähdä, pelaavatko Niemi ja Pohja ynnä muut avainpelaajat ensi kaudellakin Tampereella, kiinnostusta olisi varmaan Suomen ulkopuolellakin, lähinnä kai Englannin divari ja Norja olisivat niitä oikeita sarjatasoja Pohjalle ja Niemelle.

Onnea Tampereelle mestaruudesta, lätkässähän se meneekin sitten Helsinkiin.
 

Rebel

Jäsen
Suosikkijoukkue
IFK Helsinki
Nyt kun olen jonkun aikaa toipunut tappiosta, niin kyllä voin onnitella Tamperetta.

Suomen jalkapallolle tämä oli askel taaksepäin, koska nyt se joukkue, jolla ensi kaudella rahaa olisi rakentaa Suomen mittakaavalla huippujoukkue, ei CL:ään pääse, mutta Klubi voi syyttää vain itseään. Jos häviää kaudella 4 kertaa, tekee 20 maalia enemmän kuin muut, eikä silti voita, niin voi prkl. Tasapelejä aivan liikaa.

Tampereen ensi kauden joukkueesta ei toki tiedä, mutta ainakin näillä näkymin Kaven, Niemi ja Pohja ovat lähdössä, Pohjasta ja Niemestä ei Tampereelle heru latiakaan. Se on taas näitä Suomen fudiksen heikkoja hommia, että ei osata sopimusasioita hoitaa kuntoon ajoissa.

Helsinki-viha on kyllä todella huvittavaa.

Ainiin. Keke, You´re not welcome anymore.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös