spekulointia - kumpi viimeisenä joukkueena pudotuspeleihin?

  • 11 724
  • 106

Jääkarhu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, Hellas Verona, AC Milan, Tottenham
Oma veikkaukseni on että JYP jatkaa, vaikka toivonkin periaatteessa Ässien pitkästä aikaa pääsevän jatkopeleihin...kunnon pleijareiksi kun näitä ei oikein voi kutsua.

JYPillä on mielestäni vahvempi ykköskenttä ja he ovat jo kaksi pistettä edellä. Ässien toivo lepää Langkow´ssa. Tietenkin on myös mahdollista että molemmat jatkavat, jos Blues jatkaa rypemistään.
 

Eino_Mies

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Eiköhän tämä ala olla selvää pässinlihaa. JYP jatkaa, Ässät kesälomalle. Blues on neljä pistettä Ässiä edellä mutta pelannut ottelun vähemmän. No kohta sulaa Yyteristä lumet ja jazzitkin on jo heinäkuussa..
 

Kippari

Jäsen
Suosikkijoukkue
useampiakin
Todennäköistä, muttei vielä totta

"Eino_mies" tuossa oli jo heittämässä rantapalloa Yyterille. Pahalta näyttää, mutta 8 peliä on vielä pelaamatta! Yllättäen monille se pahin kymppipaikan saavuttelija ei olekaan välttämättä JyP, vaan Blues!

Tosin kieltämättä tämä päivä tuntui aika ratkaisevalta. Varsinkin kun patapaitojen edellisestä voitosta on aikaa...
 

Hazlewood

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Tällä hetkellä näyttää hyvältä JYPin kannalta, mutta kaikkea muuta kuin selvä tämä homma on. Esim. Ensi viikon ohjelma on JYPille todella vaikea. Jokerit ja Kärpät vieraissa sekä HIFK kotona. HIFK kotona hyvällä pelillä voitettavissa. Miksei myös ainakin tasuri Jokereilta kahvasumpulla, jos Jortikka ei ole saanut vielä siihen mennessä joukkojaan järjestykseen. Silti on myös täysin mahdollista jäädä koko viikolta nollille ja silloin Ässät pääsisi ainoastaan voitolla Saipasta kolmen pisteen päähän. Vielä jos pystyisivät kampeamaan ainakin toisen kotipelinsä voitoksi, olisi sydämentahdistimille jälleen käyttöä Jyväskylässä.

Eli turha tässä vielä on jyväskyläläisten tuuletella tai Ässä-fanien heittää kirvestä kaivoon. JYPin kannalta hyvä kuitenkin että homma on omissa käsissä ja peli on hieman parantunut viime aikoina.
 

Arnold

Jäsen
Suosikkijoukkue
SM2013
Kuten jo toisaalla mainitsin, niin Ässät kerää lopuissa peleissä noin 7 pistettä (yläkanttiin?!) ja JYP 6 pistettä. Täten eroa jää kuitenkin vielä sen verran (51-47), että JYP on se, joka jatkaa.

Hyvää kesälomaa, Ässät!
 

1Euro

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Jos JYP, Blues ja Ässät voittavat kaikki alapuolellaan olevat joukkueet ja häviävät kaikille yläpuolella oleville, poislukien keskinäiset ottelut...

JYP 45

Jokerit - JYP 0
JYP - HIFK 0
Kärpät - JYP 0
JYP - HPK 0
JYP - Ässät (?)
TPS - JYP 0
JYP - Ilves 0
Lukko - JYP 0

BLUES 44

Jokerit - Blues 0
Blues - HIFK 0
Blues - Tappara 0
TPS - Blues 0
SaiPa - Blues 2
Blues - Pelicans 2
Blues - Lukko 0
Ässät - Blues (?)

ÄSSÄT 40

Ässät - Kärpät 0
SaiPa - Ässät 2
Ässät - Jokerit 0
Pelicans - Ässät 2
JYP - Ässät (?)
Tappara - Ässät 0
Ässät - Blues (?)


->
BLUES 48 - 50
ÄSSÄT 44 - 48
JYP 45 - 47

Joopa joo.
 

ÄssienÄssä

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
ja henki senkuin pihisee

...edelleen Ässien henki pihisee taistelussa viimeisestä paikasta auringossa. Eilisen Kärppävoiton jälkeen voisi ainakin kuvitella että joukkue yltyisi jonkinlaiseen hurmokseen näihin viimesiin runkosarjapeleihin. Toivottavasti JYP-pelissä on panosta ja onhan siinä, siitä lähdetään.

Jypin loppuohjelma näyttää paperilla todella pahalta, ainoa helpolta näyttävä peli on tänään pisteautomaatti Jokereita vastaan.

Koskaan en ole kannattanut Jokereita ja HIFKIä niin paljon kuin nyt.
 

#12

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Hieno voitto eilen Ässiltä. Espoossakin pelattiin erinomaisen viihdyttävä peli, jonka lopputulokseen olen muuten tyytyväinen, mutta espoolaisten yksi (sinänsä ansaittu) piste jäi harmittamaan koska haluan nähdä Ässät jatkossa.

Liigaa ei ole montaa kierrosta enää jäljellä, mutta Pelicansia ja Saipaa lukuunottamatta yhdenkään joukkueen sijoitus ei ole vielä selvillä. Tämä on hyvä asia.
 

Tenho

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jyp
Re: Re: spekulointia - kumpi viimeisenä joukkueena pudotuspeleihin?

Jepjep. Saamme nähdä...

JYP
Kotipelit:
HPK, Ilves ja Ässät || Yht. 4 pistettä pakko raapia ja kaksi niistä Ässiltä

Vieraspelit:
Lukko, TPS || Ainakin 1 (yksi) piste olisi kiva raapia, mutta uskon kahteen. Ehkäpä jos oikein kovasti uskon...

Yhteensä: 6 pistettä 10 mahdollisesta (optimi)

Ässät
Kotipelit:
Blues || 2p. Uskon ja toivon, että Blegillä on vielä asennetta sen verran viimeisellä kierroksella, että Ässät kaatuu, mutta kyseisen seuran jotenkin tuntien hiljaista voi olla.

Vieraspelit:
Pelicans, JYP, Tappara || Yht. 4p. Tosin en pitäisi ihmeenä vaikkakin Pelicans ja Tapparakin pystyisivät kirveltämään Ässiltä pisteitä, jossain vaiheessa Tapparankin olisi ryhdistäydyttävä. JYPiltä pisteitä ei saa tulla yhtään.

Yhteensä: 6 pistettä 8 mahdollisesta.
Huomioonotettavaa myös se, että Ässien on näillänäkymin päästävä Jypin edelle taulukossa pisteissä Jypin paremman maalieron vuoksi...

Summa summarum: HÄHHÄHHÄÄ, se on tasaista. Keskinäinen kohtaaminen lienee aika tärkeä :p Bleg lienee jo varmistanut paikkansa, enkä jaksa uskoa, että Tappara voisi enää tippua.

Molempien joukkueiden peli on ilmeisesti ainakin jollain tavoin uomissaan. Jypillä pakkimäärä on tosin tippunut kuin Tuppura taulukossa.
Raakaa peliä Ranualla ja niin edelleen. Toivotaan toivotaan.
Voin luvata, että sivullekirjoittanut ainakin on perin harmistunut, jos tämä vielä tyritään. Tosin vielä on uskoa. Vaikkakin HPK-peli kaiken muuttaa voi.
 
Viimeksi muokattu:

rellu

Jäsen
Suosikkijoukkue
sm-sarja/SM-liiga/Liiga 1957 -
Re: Re: Re: spekulointia - kumpi viimeisenä joukkueena pudotuspeleihin?

Kotipelit:
HPK, Ilves ja Ässät || Yht. 4 pistettä pakko raapia ja kaksi niistä Ässiltä

Vieraspelit:
Lukko, TPS || Ainakin 1 (yksi) piste olisi kiva raapia, mutta uskon kahteen. Ehkäpä jos oikein kovasti uskon...
[/B]

Sovitaanko, että otatte kotona vähintään 4 pistettä ja nimeomaan HPK:lta ja Ipalta. Ässiltäkin saatte ottaa, mutta edes noilta. Vieraissa saatte viedä Tepsiltä kaksikin. Viimeisen kierroksen ottelulla ei sitten olekaan teille merkitystä, koska johdatte Ässiä 3 pisteellä ennen sitä ja sitten pudotatte yhdessä Lukon kanssa Jokerit, Ipan tai HPK:n säälipleijareihin, eikö?
 

rellu

Jäsen
Suosikkijoukkue
sm-sarja/SM-liiga/Liiga 1957 -
Viestin lähetti pallokerho
Sijat 7-10 eli säälipleijareihin

Jokerit 64p
Blues 55p
Ässät 54p
Tappara 51p

Jyp jää 49 pinnaan

Tässä yksi veikkaus

EHKÄ mahdollista, mutta matemaattisesti aika vaikeaa. Ässät saisi jäljellä olevista 4 ottelusta täydet 8 p ja JYP jäljellä olevista 5 vain 2 p., Tappara ei pisteen pistettä ja Jokerit vain 4. Jos oikein laskin niin JYP:n ainoiden pitäisi tulla vierasvoitosta Turussa. Nimittäin jos ne 2 tulevat HPK:lta, Ilvekseltä tai Lukolta, niin silloin Jokerit tuskin jää 7.....

Oma veikkaukseni on Ilves 64, Tappara 56, Blues 54 ja JYP 51. Ässät 50. Mutta ei tämä ole sen absoluuttisempi totuus kuin tuo sinunkaan. Ja omassani HIFK, Jokerit, HPK, Lukko ja Ilves ovat lopulta 3 pisteen sisällä.... Sijat 3.-7. ja toisaalta sijat 8.-11. ovat hyvin kiikun kaakun.
 

Mosabacka

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Viimeiset sijat jatkopaikoista jaossa

Lähes sama teksti on Jypin osiossa, mutta koska käytin spekulointiin jonkin verran aikaa ja vaikka se on tehty lähinnä Jypin silmälasien lävitse, niin tekstistä näkyy selkeästi, mitkä mahdollisuudet runkosarjan loppusijoituksiin ovat myös kahden muun kandidaatin kesken. Tosin Bluesin tippuminen vaatii uskomatonta ristiinpelaamista ja tuuria. Olkaa hyvät:

Tilanne on siis seuraavanlainen:

Blues 54 -8 52
Ässät 54 -42 50
---------------------------
JYP 54 -31 49

Kaikilla kolmella playoffseihin yrittävillä kandidaateilla on kaksi ottelua jäljellä, ja vain yksi niistä on ristikkäisottelu, Ässät-Blues.

Ke 03.03.2004
Blues - Lukko
Tappara - Ässät

to 04.03.2004
JYP - Ilves

pe 05.03.2004
Lukko - JYP
Ässät - Blues

Ja mitäs mahdollisuuksia Jypillä on? Ensinnäkin, Jypin pitää saada pisteitä, mielellään enemmän kuin yksi. Mutta vähintään yksi.

Vaihtoehdot Jypin kannalta hyvään loppujärjestykseen ovat seuraavat:

1.
9. JYP
10. Blues
11. Ässät

2.
9. Blues
10. Jyp
11. Ässät

3.
9. JYP
10. Ässät
11. Blues

Vaihtoehto 1.: JYP voittaa molemmat ottelunsa, Ässät häviää ensimmäisen ottelunsa, mutta voittaa Bluesin. Blues häviää niin ikään ensimmäisen ottelunsa. Aika epätodennäköistä.

Vaihtoehto 2.: JYP saa yhden pisteen enemmän kuin Ässät kahdesta jäljellä olevasta pelistä. Esim. Ässät häviää molemmat ottelunsa tai pelaa tasurin ja JYP pelaamalla tasurin tai yhden voiton ohittaa Ässät pisteellä tai maalieron turvin. Blues pelatkoon ensimmäisen ottelunsa miten tykkää, kunhan voittaa tai nuhjaa tasapelin Ässien kanssa riippuen mitä lopputulosta tarvitaan. Tämä on se todennäköisin vaihtoehto.

Vaihtoehto 3.: JYP voittaa molemmat ottelunsa, Ässät pelaa Tapparan kanssa tasan ja voittaa Bluesin, joka häviää molemmat ottelunsa. Aika epätodennäköistä.

Todennäköisin vaihtoehdoista on nro 2. En jaksa uskoa, että JYP voittaa molemmat jäljellä olevat ottelunsa, varsinkin kun ne ovat perättäisinä päivinä. Ja silti vaaditaan Ässien kompurointia kahdessa jäljellä olevassa pelissä. Playoffsit eivät siis ole omissa käsissä.

Jos Blues voittaa ensimmäisen pelinsä kotonaan Lukkoa vastaan, viimeinen ottelu Ässiä vastaan on merkityksetön ja ottelusta voi tarjota Ässille kaksi pistettä, jolloin Jypin täytyisi koota kolme pistettä, mikä voi olla mahdoton tehtävä. Onneksi Lukolla on panosta myös ensimmäisessä ottelussaan Bluesia vastaan.

Sitten Ässien ensimmäinen peli Tapparaa vastaan on kirvesrintojen kannalta merkityksetön peli, sillä heidän sijoituksensa ei heilahda enää mihinkään. Vaarallinen lähtökohta Jypin kannalta, mutta tuskin Tappara haluaa viimeisessä runkosarjan kotipelissään esittää tappiolukemia.

Lisäksi viimeisessä pelissä Blues ja Ässät voivat nuhjata jatkoaikavoiton toiselle, jolloin varmistetaan Jypin tippuminen playoffseista, on se ärsyttävää.

Mutta ei vielä heitetä kirvestä kaivoon.

Pelit Jypin kannalta:

JYP-Ilves

Jos Jyp pääsee playoffseihin, niin tämä peli tulisi voittaa. Tasapelikin voisi riittää, mutta se tarkoittaisi Ässien vahvaa tupelointia, johon Jyp ei voi laskea liikaa. Sitäpaitsi kun Jokerit pelaa samaan aikaan Pelicansia vastaan, niin Jyp auttaa mielellään tässä kohtaa Jokereita ohittamaan Ilveksen, sillä mieluummin playoffvastustajana Ilves kuin Jokerit. Toki jäljellä on vielä Ilves-Jokerit matsi, mutta Jokerit toivonmukaan hoitaa sen vähintään tasapeliksi, jotta playoffvastustajana olisi Ilves. Mutta ei tätäkään peliä noin vain voiteta, sillä kuten rivien välistä jo näkyykin, Ilveksellä on panoksena pääsy todellisiin playoffseihin. Häviö voisi tuottaa paikan sääliplayoffseihin, mikä ei tupsukorvien kannalta ole haluttua.

Eli Ilvestä turpaan ja samalla harjoitusottelu tulevaa playoffvastustajaa vastaan. Mutta vain siis jos playoffsit ovat Jypin todellisuutta tänä keväänä. Voittoilmeestä huolimatta tämä matsi voi olla Jypin viimeinen kotimatsi, jos Ässät voittaa esimerkiksi molemmat ottelunsa tai kerää enemmän pisteitä kuin Jyp, joten pitäähän kausi päättää voittoon.

Lukko-JYP

Oikeastaan tästäkin ottelusta vähintään piste, mielellään vierasvoitto, niin ei jää epäselvyyttä maalierojen ja keskinäisten otteluiden tärkeydestä. Jyp voi tänä vuonna Ässät ohittaa maalieron turvin, vaikka on keskinäisissä otteluissa ottanut pataan pahasti.

Kettupaidoille peli on mitä todenäköisimmin tärkeä peli, koska sillä on mahdollisuuksia sekä ylös- että alaspäin sarjataulukossa, tosin kuitenkin päättävät kautensa suurella todennäköisyydellä kuuden parhaan joukosta. (Lukon pitäisi hävitä rökäletappioin ja Ilveksen voittaa ensimmäinen ja hävitä Jokereille reilumaalisesti ja Jokereiden pitäisi voittaa myös Pelicans reilunumeroisesti. Ei siis hirvittävän todennäköistä.) Ja viimeiselle kierrokselle ei voi muodostua sellaista tilannetta, että Lukolle matsi olisi aivan sama, kunhan viimeinen runkosarjan kotiottelu ja treenimatsi playoffseja varten. Paha vierasmatsi siis tulossa.

Lukon panoksista ja sen vaarallisuudesta johtuen Jypin pitäisi mielellään olla ollut voittanut Ilves ja Ässien hävitä Tappara-matsi, niin tasapeli riittäisi varmistamaan Jypin jatkopaikan Ässiin nähden, kävisi miten tahansa Porin Isonmäen hallissa. Tai Ässien tasapeli Bluesia vastaan ei riittäisi ohittamaan Jypiä sen tupeloidessa Lukkoa vastaan.

Yhteenveto

Jypin tilanne on vähintäänkin arveluttava. Nyt tarvitaan hirvittävää taistelutahtoa, vähintään samanlaista kuin Tps-pelissä tänään oli radion kautta kuultuna. Se siis vähintään ja luultavasti Jyp-äijät sen tajuavatkin, tupla tai kuitti. Mutta sen lisäksi tarvitaan tuuria, sillä en usko Ässä-leirissäkään mollilaulujen soivan, vaan kyllä sielläkin halutaan päästä pitkästä aikaa edes muutaman playoffpelin ilmapiiriä päästä haistelemaan.

Kaikkein herkullisin tilanne olisi kuitenkin se, että Blues tippuisi jatkosta pois. Se vaatisi vähän tuuria, mutta olisi kyllä legendaarisen hienoa. Lue: mahdotonta.

Mutta kattellaan. Vaikka Jypin pelit päättyisivätkin, niin elämä jatkuu ja varsinkin jääkiekkoelämä. Jollei Sm-liigan puolella, niin vähintäänkin rapakon toisella puolella Nhl:ssä ja Ruotsissa Elitserien pitävät mielenkiintoa yllä. Ja Sm-liigan mielenkiinto jatkui ainakin viime kaudella pitkään, koska Tapparan ja Kärppien loppuottelu oli loistavaa seurattavaa. Tämä siksi, että Turku-Helsinki -akselilta ei ollut joukkuetta finaaliparissa.
 

Mr.Fox

Jäsen
Suosikkijoukkue
TPS respektit: HIFK ja Ässät
Sijat 9-11

Viestin lähetti Mosabacka
Lähes sama teksti on Jypin osiossa, mutta koska käytin spekulointiin jonkin verran aikaa ja vaikka se on tehty lähinnä Jypin silmälasien lävitse, niin tekstistä näkyy selkeästi, mitkä mahdollisuudet runkosarjan loppusijoituksiin ovat myös kahden muun kandidaatin kesken. Tosin Bluesin tippuminen vaatii uskomatonta ristiinpelaamista ja tuuria.
Kieltämättä näkee, että olet, Mosabacka, käyttänyt aikaa näihin spekulaatioihin.

Kahta viimeistä sääliplayoffs-paikkaa ratkottaessa Rauman Lukko näyttelee yllättävän suurta roolia. Rautakorven suojateilla on ottelut jäljellä sekä Bluesia että JYPia vastaan. Oma arvioni on, että tämänpäiväisestä HIFK-tappiosta sisuuntuneena Lukko ottaa täydet pisteet molemmista otteluistaan. Näin ollen sekä Bluesille että JYPille on tarjolla enää max kaksi pistettä.

Viestin lähetti Mosabacka
Tilanne on siis seuraavanlainen:

Blues 54 -8 52
Ässät 54 -42 50
---------------------------
JYP 54 -31 49

Kaikilla kolmella playoffseihin yrittävillä kandidaateilla on kaksi ottelua jäljellä, ja vain yksi niistä on ristikkäisottelu, Ässät-Blues. Ja mitäs mahdollisuuksia Jypillä on? Ensinnäkin, Jypin pitää saada pisteitä, mielellään enemmän kuin yksi. Mutta vähintään yksi.
Ässien ja JYPin kilpajuoksussa Ässillä on se etulyöntiasema, että kahdesta viimeisestä ottelusta pitää kerätä yhtä paljon pisteitä kuin JYP.

Lähtökohta on, että JYPin jatkoonpääsy ei ole omissa käsissä. Vaikka JYP voittaisi molemmat jäljellä olevat ottelunsa, niin se ei välttämättä riitä. Bluesilla jatkopaikkaan riittää lähes varmasti yksikin piste, kilpakumppaneiden maaliero on sitä luokkaa. Ässät taas on takuuvarmasti jatkossa ainoastaan voittamalla molemmat jäljellä olevat ottelunsa.

Ässät pelaa vieraissa Tapparaa vastaan. Tappara on jo lähes varmistanut kahdeksannen sijansa; ylemmäs ei pääse ja Blues tuskin nousee edelle. Tapparan tilanne on melko neutraali, kun taas Ässillä on hirveä draivi päällä. Kaksi pistettä porilaisille ei olisi mikään yllätys. Lukko tarvitsee vielä pisteitä varmistaakseen playoffs-paikkansa. Bluesilla on vaikea iltapuhde edessä. Lukon voitto myös varmistaisi Tapparan kahdeksannen sijan.

Siis keskiviikon kierroksen jälkeen:

Tappara 55 55
Blues 55 52
Ässät 55 52
--------------------
JYP 54 49

Tässä tilanteessa JYPilla on pakkovoitto edessä torstaina Ilveksestä. Kotiedulla voi olla merkitystä sekä JYPin suuremmalla panoksella. Oletetaan, että JYP voittaa Ilveksen.

Sarjataulukko näyttää siis tältä torstain kierroksen jälkeen:

Blues 55 52
Ässät 55 52
----------------
JYP 55 51

Tapparan pisteillä/sijoituksella ei ole enää tässä vaiheessa merkitystä, koska Blues hävisi oman ottelunsa Lukolle. Tapparan sijoitus on siis varma. Jännitys säilyy siis perjantain kierrokselle saakka. Jäljellä on keskinäinen ottelu Ässät-Blues sekä Lukko-JYP.

Ennakoin Lukolle täysiä pisteitä sekä Blues- että JYP-peleistä, joten periaatteessa Ässät-Blues -pelin lopputuloksella ei ole merkitystä. JYP on ulkona. Tässä tilanteessa tulee kuitenkin mahdolliseksi myös sopupelimahdollisuus; Ässien voitto Bluesista jatkoajalla varmistaisi JYPin tippumisen Lukko-pelistä riippumatta. Mikäli JYP kuitenkin yllättää Raumalla ja Ässät voittaa Bluesin varsinaisella peliajalla, niin kas kas... Blues on ulkona jatkokahinoista. Bluesin tippuminen tosin on melkoista utopiaa, sillä se vaatisi JYP:n voittoa Raumalla. Siihen en usko.

Nämä kaikki perustuu siihen, että sekä Ässät että JYP kaatavat tamperelaisvastustajansa. JYPin on käytännössä voitettava torstaina Ilves, että jatkopaikkahaaveet säilyvät. Ässät saa keskiviikkona hävitä Tapparallekin. Silloin se tosin vaatii jo Ässien pakkovoittoa perjantaina Bluesista sekä JYPin häviötä Raumalla. Jotenkin tuntuu siltä, että tämä vaihtoehto on kaikkein todennäköisin eli...

Blues-Lukko 2
Tappara-Ässät 1

JYP-Ilves 1

Lukko-JYP 1
Ässät-Blues 1

Summa summarum...

Blues 56 52
Ässät 56 52
----------------
JYP 56 51

Eli Blues häviää Lukolle kotonaan ja Ässille vieraissa.
Ässät häviää Tapparalle vieraissa ja voittavat Bluesin kotonaan.
JYP voittaa Ilveksen kotonaan ja häviävät Lukolle vieraissa.

Mahdolliset tasapelit/jatkoaikapisteet saattavat sekoittaa.
Tämä on laskettu siten, että kaikki pelit päättyvät 60min jälkeen.


Kuulostaako mahdottomalta?!
Palataan perjantai-iltana asiaan...
 

KARHU III

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Jos (ja kun) säälipaikat jäävät viimeisen kierroksen varaan, näkisin Jypin kannalta huonoksi sen, että niillä oli ti rankka reissu Turkuun, to kaikki pelissä kotona ja sieltä heti Raumalle pelaamaan perjantaina ja sielläkin täytyy jaksaa painaa täysillä! Jos Lukkoa vastaan rupeaa pohkeet painamaan ja kahva on herkässä, voipi raumalainen tykittää jokusen YV-maalin. Kenen kunto loppuu, kuka heivataan ulos säälipleijareista, kuka lähtee Yyterin rannoille etuajassa?
 

paze

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät, Ulvilan Pesä-Veikot, Pesäkarhut, BVB 09
Spämmäilen tässä tätä samaa viestiä... :p

21.9. Ässät-JYP 5-2
16.10. JYP-Ässät 4-8
1.11. JYP-Ässät 0-1
11.12. Ässät-JYP 6-3
24.1. Ässät-JYP 2-2
28.2. JYP-Ässät 2-3ja.

Pisteet: Ässät - JYP 11-2

Maailmassa on paljon vääryyttä jos Ässät ei pääse pleijareihin.

-paze-
 

Tykki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porin Ässät
Mosabackalla ja Foxilla hyvät spekulaatiot. Saas nähdä kuinka käy.

Hmm, hajuttoman, mauttoman ja värittömän joukkueen kannattajilla on joukkueensa tyylistä kommentointia näissä spekulaatioissa. Ehkä se ei vaan kiinnosta heikäläisiä, taikka sitten ovat niin varmoja jatkosta että mitään kommentointia ei katsota tarpeelliseksi.

Onhan se toki niinkin, että antaa pelien puhua puolestaan.
 

Kulttimörkö

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP ja maajoukkueet
Viestin lähetti Tykki
Hmm, hajuttoman, mauttoman ja värittömän joukkueen kannattajilla on joukkueensa tyylistä kommentointia näissä spekulaatioissa.

Otetaan tämä tähän alkuun... Mielestäni ei ole olemassa täysin hajutonta, mautonta tai väritöntä joukkuetta. Se siitä.

Sitten tämän hetkiseen tilanteeseen. Kutkuttavan jännittävää. Tässä itse ei oikein pysty kunnolla kirjoittelemaan kun jännittää niin pirusti. JYPillä ei ole enää omissa käsissä vaan muiden apua tarvitaan. Itse en usko Bluesin tippuvan minnekään, sen sijaan JYPin mahdollisuudet esipleijareihin lepäävät omien esitysten lisäksi Ässien ja Ässien vastustajien esityksissä. Tänään toivon Tapparan voittoa ja jännitän peliä samalla tavalla kuin JYP pelaisi...Tai ainakin melkein. Tapparan täytyy katkaisi voittoputki ennen runkosarjan päätöstä ja jotta niihin ratkaisupeleihin olisi helpompi lähteä. Jos Tappara tässä onnistuu Ässien kustannuksella on JYPin hieman helpompi lähteä torstain kamppailuun Ilvestä vastaan josta ei todellakaan tule helppo kamppailu kummallekaan osapuolelle.

Pitemmälle en spekulaatiossa mene. Tämä tilanne voi päättyä ihan miten vaan.
 

Vagabond

Jäsen
Suosikkijoukkue
Helsingfors Idrottsförening Kamraterna, Penguins
JYP jatkoon, PLEASE. Ei minulla ole mitään Ässäiäkään vastaan mutta luulen että JYPillä on suuremmat mahdollisuuden kaataa pois Jokerit siellä säälipleijareissa.

JYP - Jokerit 5 - 3
Jokerit - JYP 5 - 1
JYP - Jokerit 2 - 1 ja.
Jokerit - JYP 4 - 2

Voitot: 2-2

Jokerit - Ässät 2 - 2
Ässät - Jokerit 1 - 4
Jokerit - Ässät 5 - 0
Ässät - Jokerit 3 - 1

Voitot: Jokerit - Ässät 2-1 (ja sitten toi tasapeli)

Aika samoissa ollaan täällä mutta minulla on sellainen tunne että JYP voi kaataa Jokerit mutta Ässät ei. Ässät-fanit: Laittakaa teidänkin mielipiteet tästä asiasta.
 

Näkkäri

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti Vagabond

Aika samoissa ollaan täällä mutta minulla on sellainen tunne että JYP voi kaataa Jokerit mutta Ässät ei. Ässät-fanit: Laittakaa teidänkin mielipiteet tästä asiasta.

Tämän olen jo usein todennut, mutta Ässien tämän hetken draivi on aika hurja! Pleijareissa ollaan viimeksi oltu -98 ja näyttämisenhalu on valtava. Ässien raivo, draivi, tahto ja Isomäen fiilis tulee olemaan ratkaisevaa myös mahdollisissa minipleijareissa.

Ässät on myös fiilisjoukkue isolla F:llä, kun se on kohdallaan voi joukkue nöyryyttää aivan ketä tahansa ja missä vain. Tämä siis yhdessä/kahdessa matsissa. Vielä kun verrataan pleijareissa korostuvaa maalivahtipeliä vaikkapa JYP:in vastaavaan, niin voin vakuuttaa, että Ässät laittaisi Jokerit vähintään yhtä koville kuin JYP.
 
Suosikkijoukkue
Colorado Avalanche.
Eikös myös Blues voi olla Jokereita vastassa? Tai Jokerit päästä suoraan kuuden joukkoon? Millä perusteella toinen ensimmäisen kierroksen pareista on Jokerit-Ässät tai Jokerit-Jyp?
 

korkki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Porilainen urheilu
Viestin lähetti Vagabond

Jokerit - Ässät 2 - 2
Ässät - Jokerit 1 - 4
Jokerit - Ässät 5 - 0
Ässät - Jokerit 3 - 1

Voitot: Jokerit - Ässät 2-1 (ja sitten toi tasapeli)

Aika samoissa ollaan täällä mutta minulla on sellainen tunne että JYP voi kaataa Jokerit mutta Ässät ei. Ässät-fanit: Laittakaa teidänkin mielipiteet tästä asiasta.
Kyllä mulla on just päinvastainen tunne. Noihin kahteen keskimmäiseen peliin ei kannata keskittää mitään huomiota, viimeisessä pelissä Isomäessä oli sellainen fiilis että siellä olisi kaatunut Avalanchekin. Ässät on fiilisjoukkue ja kuten jo yllä todettiin niin Ässillä on tällä hetkellä henki päällä.

Ja jos hiukan katsellaan menneisyyttä niin Jokereilla on viime kausia lukuunottamatta ollut aina vaikeaa Isomäessä. 90-luvun alkupuolella oli enemmän sääntö kuin poikkeus että narripaidat lähtivät isomaalinen tappio niskassaan kotiin.
 

kapa76

Jäsen
Suosikkijoukkue
Ässät
Viestin lähetti Vagabond
JYP jatkoon, PLEASE. Ei minulla ole mitään Ässäiäkään vastaan mutta luulen että JYPillä on suuremmat mahdollisuuden kaataa pois Jokerit siellä säälipleijareissa. ...

...Aika samoissa ollaan täällä mutta minulla on sellainen tunne että JYP voi kaataa Jokerit mutta Ässät ei. Ässät-fanit: Laittakaa teidänkin mielipiteet tästä asiasta.

Olen eri mieltä. Syy on puhtaasti kokemus ja kokeneiden pelaajien paikka joukkueessa. Ässillä vastuuta kantaa ja tärkeillä paikoilla on kokeneita pelaajia. Eikä lukumäärä jää yhteen. Otetaan käsittelyyn Jyp. 30-vee pelaajia: Toni Koivunen ja Harri Sillgren.

Playoffeissa ja tiukoissa paikoissa tarvitaan kokemusta. Ässien 30-vee pelaajat: Peltonen, Sorokins, Glad, Fandul, Korpisalo ja Bergeron. Lisäksi luen kokeneiksi mieheksi Ässistä vielä kolmikon Langkow, Salonen, Wesslin ja Tuominen.

Jypillä esim ykkösmaalivahti on pelannut smliigassa pari kautta, Ässillä kiertänyt pohjoisamerikkaa eri sarjoissa ja nyt joukkueensa tukipilari. En siis yhtään väheksy Jypin maalivahteja tässä vaan väitän ainoastaan Langkowin olevan kokeneempi kuin Jypin ykkösmaalivahdin. Ässillä ei ole selvää ykköspakkia. Katsoisin Gladin, Peltosen, Sorokinsin olevan kokeneina samaa tasoa. Huom kaikki edellämainitut pakit vastuunkantajia. Hyökkäyksessä Ässillä on kaksi kokenutta ykkössentteriä. Fandul ja Bergeron. Jypin ykkösentterinä häärii 21 vuotias, huippuhyvä mutta kokematon.

Vielä kun tähän laitetaan joukkueiden keski-iät Jyp 23.7 ja Ässät 26.1 niin väitän että kokemuksesta on hyötyä playffeissa.

Edit: lisätään tähän vielä että Tappara teki juuri maalin. Se siitä kokemuksesta :).
 

Derby

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP, NJ Devils
JYPille siis riittää kolme pistettä jatkoon pääsemiseen mikäli Ässät voittaa Bluesin ellei Ässät sitten tao noin viittätoista maalia Bluesia enemmän. Voitto Ilveksestä ja tasuri Lukkoa vastaan niin se on siinä.
 

thor

Jäsen
Mikäli huomiset pelit päättyvät sopiviin tuloksiin (esim. JYP-Ilves tasan tai sekä Ilves että Jokerit voittavat) niin viimeisen kierroksen otteluissa Lukko-JYP ja Ilves-Jokerit löytyy lopputuloksia jotka sopisivat molemmille osapuolille harvinaisen hyvin......

No Tampereen pelissä kyllä riippuu myös Lukon ottelun etenemisestä onko molemmilla mahdollisuutta kuuden joukkoon.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös