Tim Callahan
Jäsen
Helvetisti näyttää olevan tilaa, joten hamstraajat taas on pilannut homman.Sorjonen sanoi että tänään on häkki ihan täynnä. Hyvä niin
Helvetisti näyttää olevan tilaa, joten hamstraajat taas on pilannut homman.Sorjonen sanoi että tänään on häkki ihan täynnä. Hyvä niin
No kouvolassa ei sentään ole niitä idiootteja jotka yrittää myydä ilmaispelin lippuja. Mikkelistä näitäkin löytyy keskustelupalstan mukaan.Noille hamstraajille on kyllä oma erityinen paikka helvetissä.
Tsekkasin äskön maalikoosteen eiliseltä ja lämmitti mieltä Paajasen 5-2 maalin jälkeen, kun ämyreistä raikas Tenkasen "Taas me tehtiin maali". En tiedä onko teillä kuinka yleisisesti soitossa, mutta kovaa settiä.
Rooban maali, mutta 5-2 kuitenkin. Mun mielestä Tenkanen soitetaan kun peli ratkeaa, tai tulee vaikka kolmas maali nopeaan tahtiin. En tiedä onko tuohon joku sääntö, että milloin soitetaan Tenkanen normaalin maalilaulun sijaan.Tsekkasin äskön maalikoosteen eiliseltä ja lämmitti mieltä Paajasen 5-2 maalin jälkeen, kun ämyreistä raikas Tenkasen "Taas me tehtiin maali". En tiedä onko teillä kuinka yleisisesti soitossa, mutta kovaa settiä.
Mielestäni tuota biisiä ei soitettu alkukaudella. Nyt on soitettu parissa kolmessa viime pelissä pelin jo ratkettua. Tuo biisi on kuitenkin ollut KooKoolla käytössä jo useita vuosia.Tsekkasin äskön maalikoosteen eiliseltä ja lämmitti mieltä Paajasen 5-2 maalin jälkeen, kun ämyreistä raikas Tenkasen "Taas me tehtiin maali". En tiedä onko teillä kuinka yleisisesti soitossa, mutta kovaa settiä.
Taitaa soida aina silloin kun tehdään viides maali ja ollaan johtoasemissa.En tiedä onko tuohon joku sääntö, että milloin soitetaan Tenkanen normaalin maalilaulun sijaan.
Mielestäni alkukaudella ei soitettuTaitaa soida aina silloin kun tehdään viides maali ja ollaan johtoasemissa.
Tuossa olisi ollut aineksia vielä niin paljon parempaan ja hienompaan hetkeen tunnelmallisesti, jos capolla ja rumpalilla olisi ollut hieman parempi pelisilmä tuossa hetkessä. Lisäksi vikan minuutin olisi voinut vetää sellaista chanttia, jonka tahtiin koko halli olisi voinut taputtaa. Nyt vedettiin sitä, missä taputusten tahti muuttuu hitaammaksi kesken kaiken ja muu halli putosi pois kyydistä. Mutta muuten oli kyllä helvetin hieno tunnelma taas pelissä niinkuin oikeastaan aina. Oli sitten arkipeli tai viikonloppupeli, niin hiljaisia hetkiä ei juuri tule. Monilla paikkakunnilla on kannattajakatsomoissa arkisin aivan kuollutta, mutta täällä nuo hullut painaa 60min paineella joka pelissä.Totta. Tunnelmallisesti koko hallin skaalalla tuo oli matsin hienoin hetki Rooban 3 metrin päästä vetämän lämärin päälle.
Veeti Miettinen ei ole kertaakaan hävinnyt KooKoo paidassa seitsemän peliä on kuitenkin pelannut ja kaikki pelit on voitettu Veetin tulon myötä.
On varsin todennäköistä, että KooKoon vastustaja ensimmäisellä kierroksella on Sport. Varmaan molemmille joukkueille mieluisin vastustaja mahdollisista vaihtoehdoista. Sportin jälkeen tulee hyvällä tuurilla vastaan SaiPa.Jos nyt vähän tulevia pleijareita spekuloi niin toivottavasti Kärpät ei tule ensimmäiselle kierrokselle. Nyt kun vaihtoivat valmentajaa niin eiköhän tuossa Kärppien rosterissa ole paljon potentiaalia parempaan.
On niin monta vaihtoehtoa vielä tällä hetkellä kuka tulee vastaan.On varsin todennäköistä, että KooKoon vastustaja ensimmäisellä kierroksella on Sport. Varmaan molemmille joukkueille mieluisin vastustaja mahdollisista vaihtoehdoista. Sportin jälkeen tulee hyvällä tuurilla vastaan SaiPa.
Onhan tuossa hieman eroa, onko ensimmäiset kaksi pudotuspelivastustajaa Tappara ja HIFK vai Sport ja SaiPa.
KooKoon talousosasto toivoo yhdistelmää Pelicans + SaiPa...On varsin todennäköistä, että KooKoon vastustaja ensimmäisellä kierroksella on Sport. Varmaan molemmille joukkueille mieluisin vastustaja mahdollisista vaihtoehdoista. Sportin jälkeen tulee hyvällä tuurilla vastaan SaiPa.
Onhan tuossa hieman eroa, onko ensimmäiset kaksi pudotuspelivastustajaa Tappara ja HIFK vai Sport ja SaiPa.
Pelillisesti ajatellen Pelsu on myös toinen melko v-mäinen vaihtoehto tällä hetkellä. Ei noista mikään varsinaisesti helppo ole. Sport varmaan olisi se paras vaihtoehto.Jos nyt vähän tulevia pleijareita spekuloi niin toivottavasti Kärpät ei tule ensimmäiselle kierrokselle.
Laitetaan tähän ketjuun, kun tuli tuosta Grönvallista ja KooKoosta mieleeni lauantai-illan vitutukseen jutella ChatGPT:n kanssa Sportista. Kysyin että miksi KooKoo on menestynyt Sportia paremmin Liigassa, vaikka oikeastaan Vaasan talousalue on vauraampi jne.
Taas tekoäly yllätti melko hyvällä vastauksella :]
Hyvä kysymys! Vaikka Vaasan talousalue on varakkaampi kuin Kouvolan, menestys jääkiekon Liigassa ei riipu pelkästään alueen varallisuudesta. Tässä muutamia syitä, miksi KooKoo on pärjännyt paremmin kuin Sport:
Yhteenvetona voidaan sanoa, että KooKoon parempi urheilutoiminta, valmennus ja rekrytointi ovat olleet avaintekijöitä menestykseen, eikä talousalueen vauraus yksin ratkaise menestystä jääkiekossa.
- Seuran taustatyö ja organisaatio
– KooKoo on onnistunut rakentamaan vahvemman seurakulttuurin ja johdon, joka on tehnyt parempia urheilullisia ja taloudellisia päätöksiä.
– Seuran rekrytointipolitiikka on ollut Sportia parempi, ja he ovat löytäneet toimivia pelaajahankintoja.- Valmennus ja pelillinen identiteetti
– KooKoo on saanut riveihinsä hyviä päävalmentajia, kuten Jussi Ahokas ja Olli Salo, joiden alaisuudessa joukkue on kehittynyt kilpailukykyiseksi.
– Sportilla on ollut valmentajavaihdoksia ja haasteita löytää pysyvä pelillinen identiteetti.- Pelaajapolitiikka ja joukkueen rakentaminen
– KooKoo on onnistunut hankkimaan ja kehittämään pelaajia, jotka sopivat joukkueen pelitapaan.
– Sport taas on monesti luottanut kokeneisiin pelaajiin, mutta joukkueen tasapaino ei ole ollut yhtä hyvä kuin KooKoolla.- Junioritoiminta ja pelaajaputki
– Vaikka molemmilla seuroilla on haasteita junioritoiminnan suhteen, KooKoo on onnistunut hyödyntämään paremmin yhteistyötä muiden seurojen kanssa.- Seuran talouden hallinta
– KooKoo on saanut taloutensa vakaammaksi ja onnistunut hankkimaan sponsoreita, vaikka Kouvola ei ole yhtä varakas alue kuin Vaasa.
– Sportin talous on ollut enemmän veitsenterällä, mikä on vaikuttanut joukkueen rakentamiseen.
On se kova! Ulkoistetaan koko pulju tekoälyn johdettavaksi.