Swift kirjoitti:Ei harmitakaan, näillä mennään. Helvetin pitkälle.
Juu. Pidemmälle ainakin kuin Jyp. Se on varma. Oli vaan pakko, kun finninaamat tulee avautumaan paikkoihin, mihin ei kuuluisi.
Swift kirjoitti:Ei harmitakaan, näillä mennään. Helvetin pitkälle.
Ihme touhua? No, näillä mennään.Murmeli kirjoitti:Ei jäänyt Rahikainen SaiPaan. Rahaa ei ollut.
Bauer kirjoitti:Harmittaa todella. JYP-pelin perusteella Rahikainen oli juuri sellainen pelaaja jota tarvittiinkin vielä.
Väkisinkin tulee mieleen että miksi hitossa kaveri edes pyydettiin tänne kun kerta rahaa ei ollut sopparia varten.
Murmeli kirjoitti:Ei jäänyt Rahikainen SaiPaan. Rahaa ei ollut.
mirasane kirjoitti:Toimistolle terveiset:
S**tanan tunarit!
Pelaajatkin on ihmisiä, eikä tuollainen Rahikaiselle tehty pompottelu vaikuta kovinkaan reilulta. Rahatilanne oli varmasti tiedossa jo viikko sitten, mutta silti Rahikainen pyydettiin turhalle tryoutille.
En nyt sanoisi aivan noinkaan. Kumminkin pieni ero ottaa pelaaja koeajalle ja olla tekemättä varsinaista sopparia kuin potkia vasta solmitun sopimuksen omaava pelaaja ulos jonkun ulkomaalaisen tieltä.Swift kirjoitti:Eikä varmasti luultu, että se ilmaiseksi tänne tulee. SaiPa teki sitten Ässät.
Franz kirjoitti:En nyt sanoisi aivan noinkaan. Kumminkin pieni ero ottaa pelaaja koeajalle ja olla tekemättä varsinaista sopparia kuin potkia vasta solmitun sopimuksen omaava pelaaja ulos jonkun ulkomaalaisen tieltä.
Franz kirjoitti:En nyt sanoisi aivan noinkaan. Kumminkin pieni ero ottaa pelaaja koeajalle ja olla tekemättä varsinaista sopparia kuin potkia vasta solmitun sopimuksen omaava pelaaja ulos jonkun ulkomaalaisen tieltä.
mirasane kirjoitti:Toimistolle terveiset:
S**tanan tunarit!
Pelaajatkin on ihmisiä, eikä tuollainen Rahikaiselle tehty pompottelu vaikuta kovinkaan reilulta. Rahatilanne oli varmasti tiedossa jo viikko sitten, mutta silti Rahikainen pyydettiin turhalle tryoutille.
Franz kirjoitti:En nyt sanoisi aivan noinkaan. Kumminkin pieni ero ottaa pelaaja koeajalle ja olla tekemättä varsinaista sopparia kuin potkia vasta solmitun sopimuksen omaava pelaaja ulos jonkun ulkomaalaisen tieltä.
Eli SaiPa halusi nähdä, onko Rahikaisesta maalitykiksi? Edes SaiPassa ei olla sentään niin ammattitaidottomia.ElBimbo kirjoitti:Rahikaisen pyyntö ja näytöt ja SaiPan varat ovat epäyhtälö, jonka seurauksena sopimusta ei tehdä.
Eikö SaiPa tiennyt Rahikaisesta mitään ennen koesopimusta? Otettiin täysin tuntematon mies joukkueeseen yhteen peliin ja katsottiin, että minkälainen äijä se on?ElBimbo kirjoitti:Kuka on väittänyt Rahikaista maalitykiksi? Ennen kauden alkua on pelaajia liikenteessä, joille ei ole vielä löytynyt pelipaikkaa. Try-out järjestettiin mielestäni siksi, että katsotaan löytyykö miehestä jotain uutta ja mullistavaa piristettä SaiPan joukkueeseen. Ei löytynyt.
Pahoittelut. Käsitin, että Rahikainen kerkesi jo saamaan Ässiin koeaikansa perusteella "oikean" sopimuksen ja näin poispotkiminen oli Ässistä mielestäni kummallisempaa jonkun ulkomaalaisen, melkein junnun tieltä.Radek kirjoitti:Rahikaisella oli Ässä-sopimuksessaan koeaika. Äijä ei vakuuttanut, joten ovi kävi.
Eihän tässä ainakaan minun osaltani ole keskusteltukaan Rahikaisen auttamisesta.startin13 kirjoitti:Mitä järkeä olisi ollut suistua velkahelvettiin auttamalla Rahikainen kauden yli?
Franz kirjoitti:Kyseessä koeaika, joka ei sido kumpaakaan osapuolta sinänsä mihinkään. Ei ole SaiPan vika, että Rahikaisella on perhe elätettävänään ja jostain olisi palkkaa saatava. Mikäli palkkapyyntö ei vastannut SaiPan taloudellisia resursseja tai toisaalta Rahikaisen peliesityksiä, ei SaiPan ollut mitään järkeä pestata Rahikaista. Kyseessä on kuitenkin varsin rajallisilla varoilla toimiva organisaatio, joka ei voi alkaa hyväntekijäksi. Oli koeajan motiivit SaiPan puolelta sitten mitkä tahansa, koeajan jälkeen ei edelleenkään ole pakko tehdä sopimusta.
Murmeli kirjoitti:Eihän tässä ainakaan minun osaltani ole keskusteltukaan Rahikaisen auttamisesta.
Mitä järkeä?
Joukkueen budjetti on tällä kaudella viime kauden toteutunut budjetti. Viime kauden toteutunut oli miljoonan paikkeilla joukkueeseen tehtyjen hankintojen (mm. Vihko) vuoksi.Jubomir kirjoitti:Rahaa ei siis ollut Rahikaisen hankintaan, eikä siis ilmeisesti muidenkaan pelaajien hankintaan tällä hetkellä. Tämän kauden pelaajien palkkabudjetti on miljoona euroa(Jääkiekkolehti), kun viime kauden toteutunut oli ilmeisesti 900 tuhannen kieppeillä. Eli onko tämän kauden joukkue jo nyt viime vuotista kalliimpi? Ja eikös Paakkarisesta palautune jotain rahoja vakuutuksen kautta. Olisi luullut, että Rahikaisen tasoisen pelaajan palkkaaminen ei olisi ollut ylivoimainen tehtävä. Voiko siis olla mahdollista, että pelaajabudjetti on tuo miljoona euroa ja jos, niin voiko se olla jo käytetty? Ei tuo joukkue millään tunnu viimevuotista kalliimmalta.
Jep, Mälkiän haastattelussa oli vaan, että viime kauden toteuma oli vähän yli 900 tuhatta ja siitä oltiin vielä jäljessä ennen Levokarin hankintaa. Ilmeisesti se mikä tälle kaudelle on varattu, on myös sitten käytetty.Murmeli kirjoitti:Joukkueen budjetti on tällä kaudella viime kauden toteutunut budjetti. Viime kauden toteutunut oli miljoonan paikkeilla joukkueeseen tehtyjen hankintojen (mm. Vihko) vuoksi.