Ei se sopimuksen pituus vaan maassaoloaika.Eikös noi sopimukset taida perusmallisessa sopparissa olla 30.4 asti voimassa, joten kuun vaihteessa se mahdollistaa sen 6kk sopparin.
Ei se sopimuksen pituus vaan maassaoloaika.Eikös noi sopimukset taida perusmallisessa sopparissa olla 30.4 asti voimassa, joten kuun vaihteessa se mahdollistaa sen 6kk sopparin.
Ei se sopimuksen pituus vaan maassaoloaika.
Tässä kaiketi enemmän kysymys siitä, että voihan sen sopimuksen tehdä 30.4 asti mutta jos tällainen skenaario toteutuukin, että SaiPa pelaisi finaaleissa niin silloin tuon pelaajan hintalapun nousu ei ole enää taloudesta kiinni vaan silloin on todennäköisesti varaa ottaa se hyppäys.Tottakai, mutta mun käsittääkseni et voi sopparia tehdä mikä päättyy vaikka esim. 30.3. Sitten kun soppari loppuu on ihan pelaajasta kiinni missä majailee.
Kyllä ne asiat järjestellään. Aikanaanhan täältä eräs peluri lähetettiin maaottelutauon ajaksi lomille ettei kuluta päiviä.Tottakai, mutta mun käsittääkseni et voi sopparia tehdä mikä päättyy vaikka esim. 30.3. Sitten kun soppari loppuu on ihan pelaajasta kiinni missä majailee.
Itseasiassa ei ole. Jos (ja usein kun) ulkomaisen pelaajan kanssa sopimus on nettopalkkasopimus eli paljonko pelaaja saa käteen, niin sopimuksessa täytyy olla myös pykälä joka määrää pelaajan muuttamaan pois Suomesta sopimuksen päättyttyä. Tai ehkä se virallisesti kirjataan bruttopalkan mukaan vaikka on neuvoteltu nettopalkan mukaan… joka tapauksessa maahan ei voi jäädä kun se tulisi tolkuttoman kalliiksi.Tottakai, mutta mun käsittääkseni et voi sopparia tehdä mikä päättyy vaikka esim. 30.3. Sitten kun soppari loppuu on ihan pelaajasta kiinni missä majailee.
Itseasiassa ei ole. Jos (ja usein kun) ulkomaisen pelaajan kanssa sopimus on nettopalkkasopimus eli paljonko pelaaja saa käteen, niin sopimuksessa täytyy olla myös pykälä joka määrää pelaajan muuttamaan pois Suomesta sopimuksen päättyttyä. Tai ehkä se virallisesti kirjataan bruttopalkan mukaan vaikka on neuvoteltu nettopalkan mukaan… joka tapauksessa maahan ei voi jäädä kun se tulisi tolkuttoman kalliiksi.
Joo kävin tos just kelaa et se varmaa tehdään bruttosopimuksella mutta muistutetaan pelaajaa että jos viettää yli 6kk maassa niin perästä tulee se tyyliin 100k€ veromätkyt. Eli ihan suoraan tota ei tarvii sanoa sopimuksessa, mutta käytännössä se on niin ettei Suomeen voi jäädä.Et sie sellaista sopimusta voi tehdä mikä määrää pelaajan muuttamaan pois Suomesta sopimuksen päätyttyä.
Käytännössä kyse on käytännöistä. Artistisopimukset loppuu asiana kun osapuolet lopettavat käytäntöjen noudattamisen.Et sie sellaista sopimusta voi tehdä mikä määrää pelaajan muuttamaan pois Suomesta sopimuksen päätyttyä.
En tiedä miten tämä oikeasti tehdään, mutta olisi täysin laillista kirjoittaa sopimus, jossa seura sitoutuu tiettyyn nettopalkkaan tietyllä aikavälillä, mutta jos työntekijän toiminnan vuoksi (= veropäivät ylittyy) tulee lisäveroja niin hän vastaa niistä.Et sie sellaista sopimusta voi tehdä mikä määrää pelaajan muuttamaan pois Suomesta sopimuksen päätyttyä.
Ensin? Hyökkääjästä vain on ollut puhetta... Siulla muuta tietoa?Mutta katsellaan ja odotellaan tuleeko ensin puolustaja vai hyökkääjä.
Kyllä tuo tällä hetkellä tosiaan kipeämmin huutaa luotettavaa puolustajaa. Airola-Niinisaari-Trejbal-Kousa-Niemelä muodostaa hyvän viisikon, mutta Kiukas on hyvin raakile eikä tuosta viisikosta ole oikein varaa olla kenenkään poissa.Ykkösen laituri, kaikki kunnia MPetmanille mutta sellainen maaliahne laituri tarvitaan.
Ja myös varma pakki. Nyt on pakisto liian ohkaisella. Ei oo enää yhtään ukkoa varaa menettää edes flunssan takia.
Kyllä pakkia pidän tärkeimpänä tällä hetkellä. Hyökkäyskään ei ole yhtään liian kova mutta saa revittyä ja raastettua.Kyllä tuo tällä hetkellä tosiaan kipeämmin huutaa luotettavaa puolustajaa. Airola-Niinisaari-Trejbal-Kousa-Niemelä muodostaa hyvän viisikon, mutta Kiukas on hyvin raakile eikä tuosta viisikosta ole oikein varaa olla kenenkään poissa.
Ilmeisesti varotoimenpide. Käsitin, ettei ns. ollut valmennuksen käytettävissä.Minunkin mielestä yksi peruspuolustaja pitäisi saada joko jostain liigajoukkueesta tai Euroopasta. Oliko Kousalla mikä syy kun ei ollut kokoonpanossa?
Tänäänkin pois kokoonpanosta.Ilmeisesti varotoimenpide. Käsitin, ettei ns. ollut valmennuksen käytettävissä.
Lukko-pelissä loukkaantuiTänäänkin pois kokoonpanosta.
Seuraavassa lauantaipelissä pelasi 25 minuuttia.Lukko-pelissä loukkaantui
Ei sinänsä yllätys, kun joukkue reissun päällä. Harvemmin yhtä pelaajaa lähdetään kuskaamaan 7h päähän erikseen.Tänäänkin pois kokoonpanosta.
No kyllä luulisin, että kuskattais, jos olis pelikunnossa.Ei sinänsä yllätys, kun joukkue reissun päällä. Harvemmin yhtä pelaajaa lähdetään kuskaamaan 7h päähän erikseen.
Aika usein vieraskiertueiden kanssa toimitaan niin että mukaan lähtee ne ketkä lähtee eli joko ollaan reissussa tai ei.No kyllä luulisin, että kuskattais, jos olis pelikunnossa.