Toporowskin sopimuksen myötä olisi ehkä paikallaan keriä hieman ensikauden osalta vyyhtiä kasaan. Muutamia lenkkejä tietysti uupuu, mutta tilannetta on helppo päivitellä jatkosopimusten/uusien hankintojen julkistamisen myötä.
Maalivahtitilanne on, kuten moneen kertaan mainittua, kunnossa ja siihen ei tarvinne syventyä sen kummemmin. Puolustukseen on ilmeisesti tulossa kaksi hankintaa eli "ykköspakki" ja syvyyttä riviin tuova Rönnbergin paikkaaja. Paljon pakkitilanteen tasoa tulee määrittämään vielä joukkueeseen liittyvät pelaajat, mutta juuri nyt tilanne näyttää mukiinmenevältä. Pareja voisi hahmotella seuraavasti:
1. Levokari - "kiekollinen ykköspakki"
2. Iliakis - Tuominen
3. "Rönnbergin stuntti" - Mälkiä
4. Mielonen - Vesterinen/Lippojoki etc.
Hahmotelmassa lähdin liikkeelle siitä perinteisestä jaosta, että toinen parin osapuoli olisi kiekollinen ja toinen puolustava puolustaja. Tuominen ei ole ykkösylivoiman pelote ainakaan toistaiseksi. Laskin näin uuden pakin olevan korkeammalla nokkimisjärjestyksessä. Kolmos/nelosparin paikkoja tietysti sotkee Rönnbergin korvaavan puolustajan taso ja se, jatkaako Lippojoki. Itselläni ei ole tarkempaa tietoa asiasta. Parien järjestys on suuntaa-antava ja junnupakkien peluutus yhdessä nelosparissa on arveluttavaa. Pelejä vedetään harvoin täydellä kahdeksalla pakilla. Näinpä hahmotelmassani nelospariin on vain lyöty jäljellejääneet pelimiehet.
Hyökkäyksen suhteen tilanne on joiltakin osin selvä, mutta ykkösketjun kolmas lenkki on pahasti auki ja esimerkiksi Vilenin jatkon kohtalo vaikuttaa muihin ketjuihin. Nykyinen hyökkäysrosteri on jopa tuleva hankinta huomioiden määrällisesti liian ohut, joten Lappalaisen uran jatkuessakin mies tai kaksi olisi hyvä jostakin kaivaa. Ketjut voisivat olla tässä vaiheessa tämänsuuntaiset:
1. "Toinen hyökkäyspään hankinta" - Immonen - Toporowski
Immonen on selvä ykkössentteri ja Topo yhtä selvä ykkösketjun laituri. Mikäli Toporowski olisi puhdas taitopelaaja, voisi ykkösen laitaan iskeä jonkin Yli-Torkkomaisen röyhijän. Nyt siihen ei toisaalta ole Toporowskin pelityylin tuntien välttämätöntä tarvetta. Näinpä odotettavissa oleva hyökkääjähankinta voitaisiin liittää ykkösen toiseksi laituriksi.
2. Holma - Tenkanen - Koskinen
Tenkanen ja Holma ovat edellytyksiltään nykyisen rosterin kärkipäätä hyökkäyssuuntaan. Kun ensimmäinen ketju on visioitu Immosen ja Topon ympärille, näkisin tämän kaksikon varteenotettavana parina kakkosylivoiman rungoksi. Kolmas lenkki on makuasia ja Koskinen sopii siihen mielestäni hyvänä yleispelaajana. Lappalainen sotkee tätä ajattelua kuntoutuessaan, mutta nykytilanteessa hänen varaansa ei paljon kannata laskea.
3. Yli-Torkko - Koho - Vilen
Kohon lasken kolmosen sentteriksi hyvien puolustavien ominaisuuksiensa vuoksi. Yli-Torkko on hyvä röyhijä ja Vilenin tapaan uskollinen joukkuepelaaja. Tässä saattaisi olla asiallinen vitja pelaamaan vastustajan syömähampaita vastaan.
4. Kaksonen - Löfman - Virtanen
Junnuketju saanee jatkaa nelosena tämän kauden tapaan. En usko rahkeiden riittävän kokonaisuutena esimerkiksi kakkosylivoimaan ja toimivaa kolmikkoa on toisaalta typerä hajoittaa. Siispä junnuketju kolmosylivoimaksi ja tasaviisikoin loppukaudesta nähtyyn nelosketjuyllätysmomentiksi.