SaiPa 2012–2013 – uusi aikakausi

  • 731 384
  • 2 062

Ferris

Jäsen
Uskon että moni on kanssasi Jussi77 aivan samaa mieltä, että nykyistä parempia pelaajia pitäisi joukkueeseen tottakai lähtökohtaisesti saada.

Ongelma käytännössä lienee se, että SaiPalla ei ole rahoja valmiisiin 21+5 ja 15+16-tehoisiin pelaajiin ellei kyse ole Mestis-kavereista , jonkun ns. heikomman maan pääsarjapelaajista tai sitten kovien kiekkomaiden kakkosliigasta. Samana näen tilanteen esim. Naganderin kohdalla. Hänen tasoistaan ns. valmista kaveria ei löytyne kovin helpolla sellaisella rahalla, jota SaiPalla on tarjota. Ja vaikka SaiPalla se raha olisikin, niin joku liigan keskikastin tai kärjen seura on helposti kiinnostavampi kuin meidän pieni SaiPa. Sen takia tuttu ja turvallinen Naga tulisi yrittää vakuuttaa jäämään, ettei taas tarvitsisi lähteä arpomaan uutta kaveria tilalle.

Uskon, että moni täällä mieltää viime vuosien kokemuksen perusteella SaiPan hankintamahdollisuudet ns. valmiiden pelaajien suhteen melko heikoiksi. Sen takia täytyy miettiä hankinnat siltä kantilta, että omia hyvin pelanneita kavereita täytyy ensisijaisesti yrittää pitää, koska heidän osaamisensa tunnetaan. Jos ei heitä saada pidetty järkevällä hinnalla, niin edessä on ulkopuolisten hankintojen teko. Tämä taas tahtoo valitettavasti tarkoittaa SaiPan resursseilla pelaajia, jotka ovat jonkin syyn (esim. loukkaantuminen, ura alamäessä, peliaikaa ei ed. seurassa tullut) takia ns. kakkos-kolmoskorin tavaraa.

Itse en mitään Mielosta tänne halua, mutta sen sijaan Kiilholman haluaisin nähdä jatkavan SaiPan paidassa, sillä mielestäni hän on tonttinsa täyttänyt suurimman osan kaudesta helvetin hyvin. Lisäksi Kiilholman jatkoa kannattaa miettiä myös tulevan kauden menestyshakuisuuden kannalta. Jos ja kun Peksi johdattaa meidät ensikaudella pudotuspelien maailmaan, niin silloin kannattaa olla näitä Kiilholmia olla kokoonpanossa. Kannattaa tsekata miehen tilastot pudotuspeleistä, moni voi yllättyä.
 
Viimeksi muokattu:

Juicey

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, G
Uskon että moni on kanssasi Jussi77 aivan samaa mieltä, että nykyistä parempia pelaajia pitäisi joukkueeseen tottakai lähtökohtaisesti saada.

Juu, varmasti etenkin jos jäädään tuon taikaviivan alapuolelle. :D

Pointti taisi vain mennä vähän ohi, kuten Ted-sedältäkin, eli se että tässä on pakko olla valmis myös luopumaan yksittäisistä - arvokkaistakin - pelaajista kun halutaan nähdä kokonaisuutena vahvempi ja pärjäävämpi SaiPa. Hyvin harvojen pelaajien kohdalla kannattaa oikeasti vetää kovin tiukka "ehdottomasti pidettävä" -linjaus. Ei tämä tietenkään tarkoita etten haluaisi nähdä tai näkisi roolia myös nykyisille pelaajille mutta kokonaisuus on jälleen suurempi kuin osiensa summa ja se kokonaisuus pitää olla kunnossa kun lähdetään menestystä virvelöimään Lappeeseen.
 
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä, Bunch of Jerks
Noniin, Mankinen 13+9 ja Leivo 8+7. Ok, molemmat on omia poikia ja ilman muuta ovat tämän vuoksi selvästi arvokkaampia kuin mitä pisteet kertovat mutta jos nyt hieman yksioikoistetaan tätä juttua niin meinaatko että tässä ovat palapelin ratkaisupalat jotka on "ehdottomasti pidettävä"? Jos tilalle saataisiin potentiaalisia 21+5 ja 15+16 -pelaajia?

Minulta ei kysytty, mutta vastaan silti: Jos Mankisen ja Leivon tilalle olisi tarjolla "potentiaalisia 21+5 ja 15+16 -pelaajia", niin ehdottomasti olisi Mankinen ja Leivo pidettävä.
 

Jubomir

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Se on pakko pystyä omistakin myöntämään että vaikka Mankisenkin tehot ovat "ihan kivat" niin kyllähän menestyvän liigaseuran 1. kentän kavereiden pitäisi päättää kautensa reilusti yli 30 pisteen kausiin, mielummin puhutaan 40+ saldoista koko ketjun osalta. Sillähän ne katsojatkin löytävät taas tiensä halliin.
Mites se nyt yhtäkkiä olisi sitten niin helppoa hommata tuollaisia pelaajia SaiPaan? Ei tuo Rileyn hankintakaan ihan nappiin osunut.

Lainataan vielä oma hahmotelma jonkin ajan takaa.
Hyökkäyspään hahmotteleminen on hieman vaikeampaa kuin pakiston, suurempi vaihtuvuus tulossa. Mutta hieman isompi tuo pelaajien lukumäärä tulee olemaan kuin 4 ketjua.

Sentterit(5 kpl) :ykkössentteri, Flinck, Koho, Kiilholma?, Kaijomaa

Oletetaan: että Löfmania peluutetaan tämän kauden perusteella laidassa. Vitossentteri sitten kai Kaijomaa/Roope Hämäläinen ja ykkössentteriin joudutaan panostamaan. Voiko Kiilholmaa täysin unohtaa ensi kautta suunnitellessa, sillä kyllähän tuo oman ruutunsa hoitaa mitä luotettavimmin. Ja jos ylemmän ketjun sentteriä haettaisiin ulkoa, pitäisi Kohon pelata huippukauden jälkeen nelossentterinä, ei taida tulla tapahtumaan.

Kärkiketjujen laiturit(3 kpl): xxx, xxx, Mankinen

Mankisen pyssy on alkanut laulaa siihen malliin, että kyllä hälle pitää alkaa kaavailemaan aivan kärkilaiturin roolia. Nykyjoukkueesta myös Saarinen ja ehkäpä Kaksonen kelpaisivat tähän, mutta uskotaan huhuilua ja ainakaan nyt ei lasketa mitään heidän varaansa.

2.-3. ketjun laiturit(5 kpl): Löfman, Jekimovs, Leivo, xxx, xxx

Tähän osastoon tarvittaisiin yksi runkolaituri ja vaikka mestishaku tyyliin Vauhkonen/Piitulainen/Poukkula.

4. ketjun laiturit: Koivisto, Paalanen, Roope Hämäläinen

Ulkoapäin tarvittaisiin siis 5-6 hyökkääjää, ellei sitten nykyjoukkueesta tule yllättäviä jatkajia.
Eli kyllä tuohon niitä 40 pisteen miehiä mahtuu, vaikka nykyjoukkueestakin iso osa jatkaa. Eli kyllä me muutkin niitä haluamme, mutta kovin suuri ei usko ole että tänne useampaa kentällistä valmiita pelimiehiä ilmestyy ensi kaudeksi.

Puolustuksessa Savilahti on ehkä hieman ylihehkutettu, kun iso rooli on tuonut onnistumisia, mutta on niitä miinuksiakin kertynyt. Minusta Salcidon jatko olisi Savelahtea tärkeämpi.
 

Juicey

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, G
Mites se nyt yhtäkkiä olisi sitten niin helppoa hommata tuollaisia pelaajia SaiPaan? Ei tuo Rileyn hankintakaan ihan nappiin osunut.

Ei se varmasti helppoa olekaan, joskaan en usko että myöskään mahdotonta. Nyt kuitenkin on selvä tarve koko paikkakunnan kiekkoilun kannalta ymmärtää että kovin laskevaan trendiin mm. katsojamäärissä ei ole varaa ja toisaalta menestys on karttanut meitä jo kovin pitkään. Toki on olemassa myös taloudelliset realiteetit joita en tarkoituksella sivunnut viesteissäni ollenkaan vaan yritin vain hieman myydä omaa rebuild -henkeä nyt Tirkkosen aikakauden alkuun. Tosiasia on, että tämän päivän SaiPa ei vain ole kautta linjan riittävän laadukas ja ns. depth chart kertoo minulle mielumminkin että sitkeästä yrityksestä ja jopa itseään hieman suurempien saappaiden täyttämisestä huolimatta tämä kausi on taidettu rehellisyyden nimissä pelata hieman kentillä 2 - 5 eli selkeä johtava 1-kenttä puuttuu, pl. J. Koskiranta joka voisi olla realistisesti 1-1,5 -kentän pelaaja.

Mutta lukekaa nyt näitä viestejä kuitenkin sen verran kontekstissa että tahtotilana olisi nähdä keltamustat liigan keskikastin joukkueena kinaamassa suorasta po-paikasta vaihteeksi.
 
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä, Bunch of Jerks
Nyt kuitenkin on selvä tarve koko paikkakunnan kiekkoilun kannalta ymmärtää että kovin laskevaan trendiin mm. katsojamäärissä ei ole varaa ja toisaalta menestys on karttanut meitä jo kovin pitkään.

No nyt ollaan perimmäisten asioiden äärellä. Huono menestys vähentää katsojamääriä, mutta toisaalta yleisö arvostaa sitä että kaukalossa viilettää myös oman kylän poikia. Jos SaiPa menisi ensi kaudella heittämällä playoffeihin mutta joukkueen menestys olisi kiinni enimmäkseen muualta ostetuista pelaajista, niin miten kävisi katsojamäärien kanssa?

Itse uskon että Lappeenrannan seudulta lähtöisin olevien pelaajien määrä olisi painoarvoltaan tärkeämpää kuin rahalla ostettu menestys, mutta voin olla väärässäkin. Alkuvuoden katsojamäärät ovat olleet minulle melkoinen yllätys ja pettymys, joten eipä tässä ole varaa sen suurempaan viisasteluun.

Loppuyhteenvetona voisi tiivistää, että minun mielestäni SaiPassa pitäisi olla aina vähintään yhden kentällisen verran lappeenrantalaislähtöisiä pelaajia ja lisäksi pari junioria edustusjoukkueen paikkaa tavoittelemassa. Pelaajien tasosta on sitten kiinni, että pelaavatko nämä omat pojat ykkösketjussa vai nelosketjussa. Ulkopuolelta ostettavat vahvistukset valikoidaan sen mukaan että omille pojille jää heille parhaiten soveltuva tontti. Vaikkapa niin että annetaan Aarnion lähteä ja päästetään Paalanen irti.
 

Juicey

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, G
No nyt ollaan perimmäisten asioiden äärellä. Huono menestys vähentää katsojamääriä, mutta toisaalta yleisö arvostaa sitä että kaukalossa viilettää myös oman kylän poikia. Jos SaiPa menisi ensi kaudella heittämällä playoffeihin mutta joukkueen menestys olisi kiinni enimmäkseen muualta ostetuista pelaajista, niin miten kävisi katsojamäärien kanssa?

Ne nousisivat. Varma tieto. Tälle kaudellehan omia poikia onkin rosterissa tehneet läpimurtoaan oikein laajalla rintamalla, on Löfmania, Mankista, Paalasta, Pulli, Leivo sekä lähes oma junnu Kaksonen. Minusta mitään huikeaa ryntäystä hallille ei ole nähty ja olenkin jo pidempään ollut sitä mieltä että "omat pojat vetää katsojia" on hieman ylimitoitettu myytti. Näin takuuvarmasti on että omat pojat kiinnostavat, mutta miten paljon onkin sitten eri asia. Veikkaan että joitakin kymmeniä katsojia, parhaimmillaan hieman toista sataa keskimäärin per peli. Vaikka lukema tietysti tuollaisenaankin on hieno saavutus, niin onhan tuo nappikauppaa kun hallikapasiteetista jää toista tuhatta per ottelu hyödyntämättä lähes poikkeuksetta.

Toisaalta tilanne on myöskin se että "tähtipelaaja" ei myöskään itsessään vedä väkeä hallille ihan niin kovilla volyymeillä kuin mitä voisi äkkiseltään arvella.

Kyllä tuo katsojamääräkehitys on kiinni menestyksestä ja nimenomaan usean kauden tuottamasta jatkumosta, koko joukkueen uskottavuudessa suhteessa omaan sarjaansa. Kuluttajana haluat samaistua voittaviin tuotemerkkeihin ja menestyjiin, suuriin ja kauniisiin. Tuskin meillä on suurta ongelmaa tavoittaa niitä Lapenskikansalaisia jotka ovat riittävän valveutuneita erittelemään omasta junnumyllystä jauhettuja sotureita junan tuomista sankareista. Ei suinkaan; kyllä näistä se kausikorttimassa kerätään jo kaudesta toiseen. Ja kerätään suhteellisen samansuuruisina, eniten tuohon vaikuttaa joukkueen uskottavuus kautta linjan eikä suinkaan pelaajien syntymäpaikat ja missä paidassa D2-junnupelit on pelattu. Irtolipun ostaja on se josta pitäisi joutua taistelemaan on "viihdekelettaja" joka tulee hakemaan hyvää mieltä, jotain johon samaistua ja leimautua alueellisen siteen vuoksi ja hyvässä kaveriseurassa nauttimista etsivä. Jos ja kun hallilta on joutunut liian usein poistumaan pettyneenä, on rahat ja aika menneet Catzin ja Namikan peleihin, tai muuhun viihteeseen. Nyt näyttäisi siltä että joudutaan jo toimistiolla tekemään oikeasti töitä että ne jääkiekon ystävät edes saapuisivat paikalle. Tässä vyöryy itseään ruokkiva lumipallo jota Urhotelkka ja Soneran kaapeli-tv Lappeenrannassa vielä entisestään lykkäävät rinnettä alas.



Jos hieman sivutaan tilastoja väittämieni takana. Kuluvaan ja edelliseen kahteen kauteen lähdettiin molempiin selkeästi yhdellä vetonaulapelaajalla (McTavish ja Lintner) houkuttelemaan yleisöä hallille. Jos jätetään kummaltakin kaudelta pari ensimmäistä kierrosta huomiotta, sillä ne vetävät itsessään porukkaa sisään hieman enemmän kuin normaalipelit koska kauden alku itsessään on monelle kiinnostava tapahtuma.

2011-2012 muutaman esimerkin esille ottaakseni, syyskuussa "huippujoukkue" KalPa 2745 katsojaa, "päävastustaja" Ilves 2642 katsojaa. No, kausi alkaa nihkeissä merkeissä ja odotellaan Lintnerin saapumista Lappeenrantaan. Kauden alkupuolen lauantaipeli TPS:ää vastaan veti 3419 silmäparia, ellei joku paikalle saapuneista ollut silmäpuoli. No, Lintti tulee ja ensimmäisissä kotiotteluissa katsojamäärä hieman paraneekin; torstain arkipelissä Lukkoa vastaan nähdään hieman yli 3000 katsojaa ja ensimmäisessä Lintnerin lauantai-ottelussa Bluesin kaatumista todistaa 3479 tilastoitua katsojaa. Katsojaluvut pysyttelevät tuolla noin 3200 pinnassa, joten Lintnerin odotettu saapuminen itsessään korjaa katsojalukuja n. 400-500 silmäparilla. Ja tässä kuitenkin on todella huikein odotuksin ladattu vahvistus.

2010-2011 tarkastellaan hieman vastaavaa skenaariota Dalen suhteen, jonka saapuminen tiedettiin jo edeltävältä alkukesältä. Syyskuinen Ässät -peli vetää tupaan 2845 katsojaa. Seuraavaksi jo Messias palaakin ja paikalla paluuottelua todistaa yli 4100 katsojaa. No, pelit tasaantuvat tuosta välittömästä katsojapiikistä ja seuraavia pelejä onkin väijymässä 2843 (HPK) ja 2731 (Tappara) katsojaa. Toki joukossa on hyvälukuisia poikkeuksia kuten Jokerit lauantaiottelussa, jälleen 4100 katsojan ylitys. Vaihtelua katsojamäärissä on tuona alkutalvena todella paljon; HIFK kiskoo yli 4200 katsojaa kun JYP (ihan aiheesta, toim. huom.) saa liikkeelle vain 2600 ihmistä; kuitenkin katsojamäärä keskimäärin keikkuu jossain yli 3000 katsojan paikkeilla - siis jälleen useampia satoja enemmän, kuin ennen tähtipelaajan saapumista. Näin mielestäni on siis perusteltua esittää väittämä, että todella Lappeenrantalaisittain kovan luokan vahvistus nostaa katsojamääriä n. 400 katsojalla niin pitkään kuin on rosterissa mukana. Poissaolot ja myynti eteenpäin luonnollisesti vaikuttavat katsojalukuihin jälleen negatiivisesti.

No, mitä tulee sitten näihin omiin poikiin ja heidän vaikutukseensa. Sitä voidaankin jossain määrin päätellä vertailemalla näitä kahta kautta toisiinsa. Katsojamäärät käyttäytyvät suhteellisen samankaltaisesti sillä erotuksella että viime kauden vaihtelu katsojamäärissä näyttäisi hieman suuremmalta kuin tällä kaudella; tänä vuonna kävijöitä on ehkä päällisen vertailun perusteella tasaisemmin mutta ei keskimäärin merkittävästi enemmän. Vaikka kauden rosteri suorastaan pullistelee omia jätkiä ja vielä isoissa rooleissa (Mankinen, Löfman). Jos väkisin haluaa nähdä eroa katsojamäärissä, niin alle sata kiinnostunutta taitaa erottaa kauden keskiarvoja toisistaan. Toki kuluvaa kautta on vielä jokunen peli pelaamatta, mutta lienee jopa totuudenmukaisempaa verrata tämän päivän tilannetta sillä kutkuttavan jännäksi muodostuva kauden loppu saattaa itsessään tuoda katsojia halliin jolloin vertailu näiden omien poikien vetovoimasta hieman värittyy. Esitän tältä pohjalta hataran ja mistään ymmärtämättömän väittämän, että "omat pojat" eivät todellisuudessa tuo halliin kuin joitakin kymmeniä, hyvänä päivänä hieman toista sataa katsojaa enemmän kuin palkkasoturit.

Jos sitten tarkastellaan hieman sitä keskimääräistä katsojalukua suhteessa siihen miten joukkue noin jatkumona on menestynyt. 90-luvun loppupuolella saavutettiin tuo nyky-SaiPan merkittävin tulos eli pronssiottelu ja tämä kantoi katsojaluvuissa vielä 2000-luvun puolelle; heti ensimmäisellä kaudella ka yli 3700 katsojaa. Kiekko kiinnostaa Lapenskissa ja koko Suomessa. Sijoitukset ovat kuitenkin pettymyksiä ja katsojamäärä lähtee nopeasti laskuun kun fanejakin pistetään jo myyntiin pelaajien lisäksi noustakseen selkeästi vasta kaudelle 2005-2006 jolloin runkkarissa saavutettiin 7. sija ja rosterissa oli kiinnostavia pelaajia; katsojia oli useita satoja enemmän kuin heikosti menestyneillä kausilla ja muutamia satoja enemmän kuin SaiPan normikaudella joka päättyy 11. sijalle. Tämän uskonromahduksen jälkeen katsojaluvut ovatkin tasaantuneet aiempaa keskimääräistä alemmalle tasolle. Mitä tästä kuitenkin on nähtävissä? Sitä että menestyskaudet vaikuttavat sekä kyseisen kauden, mielestäni jonkin verran myös seuraavien kausien katsojamääriin. Ennenkaikkea toiminnan uskottavuus näyttelee osuutta siinä miten paljon katsojat tietään hallille löytävät; pelaajien tyhjennysmyynnillä romahtaa koko luottamus tekemiseen ja se näkyy radikaalisti. Kuitenkin kun kausiin on lähdetty taistelemaan jatkopaikasta, on myös katsojia käynyt hallilla ja kun on päästy haastamaan tuosta suorasta play off -paikasta, on katsojamäärissäkin selkeä poikkeama ylöspäin, joka varmasti heijastelee vielä seuraavankin kauden katsojamääriin sillä hyvä kausi lupailee tavalliselle viihde-ostajalle nousujohteista kehitystä seuraavaankin kauteen. Kausikorttilaiset tosin tietävät paremmin - menestyksen palaset pilkottiin ja jaettiin ympäri liigaa, ja seuraavaan kauteen tulikin kokolailla muuttunut SaiPa.

Olen tietysti samaa mieltä kuitenkin tämän kaiken mistään ymmärtämättömän vakuutteluni ulkopuolelta; omia poikia pitää olla. Tottakai pitää. Siksi että he luovat SaiPalaista identiteettiä, he myös ovat esimerkkinä omalle junnuorganisaatiolle että täältä sitä vain ponnistetaan parrasvaloihin myöskin siinä missä Nivalan areenaltakin, eikä kaikkien menestyvien kiekkoilijoiden tarvitse olla syntynyt Savonlinnassa. Se on sitä nälkää, jota meidän C-pojat tuntevat reenatessaan rättihallissa paskoilla vuoroilla jota tavoitella. Omat pojat tuovat koko organisaatiolle jatkuvuutta ja yhdistää junnut liigajoukkueeseen, antavat kasvoja kaupungilla ja luovat sitä paikallista kiekkoiluidentiteettiä. Se on selvää, että vaikka katsojaluvut eivät väittämää tuekaan niin omat jätkät ovat ilman muuta arvokkaita seuralle, enkä edelleenkään edes mene noihin taloudellisiin yksityiskohtiin jotka ovat merkityksellisiä nekin. Totuus kuitenkin on että katsojia nämä eivät hallille kovinkaan merkittävästi haali; yksittäisetkin isot nimet vetävät paremmin näitä satunnaisia katsojia, mutta kaikkein merkittävimmässä roolissa ovat menestyksekkäät kaudet lähekkäin sekä joukkueen rakentamisen ja kauden etenemisen urheilullinen uskottavuus.

Mut sellai. Ei ole pakko olla samaa mieltä näistä minun kanssani, koska en paljoakaan tästä ymmärrä. Tuli liian pitkä viesti ja mammakin motkottaa vieressä joten en oikolue, koittakaa pärjätä muotoseikkojen ja kirotusvirheiden kanssa.
 

Ted Raikas

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Jussi77, kyllä minulta riittää arvonantoa pohdiskeluillesi ja hyvä, että mietit asioita. =) Omat mielipiteeni on nyt vaan nämä ja mielestäni niitä olen perustellut, kuten sinäkin omiasi. Ei me nyt sillä tapaa olla kuitenkaan eri mieltä, että totta vie itsekin mielellään näkisin liigan huipputason tai ainakin hyvän tason pelureita roppakaupalla SaiPassa ihastuttamassa. Kaikesta satsausvouhutuksestani huolimatta on pakko olla realisti.

Olen itse erittäin tyytyväinen mm. Mankisen ja Leivon nousuihin joukkueen hierarkiassa ja toki tällä kaudella myös kapteeni Koho on kasvanut pelaajana huikeasti, Löfmania sekä Kaksosta nyt unohtamattakaan.

Kuulun itse siihen kannattajakuntaan (johon nyt veikkaan suurimman osan kuuluvan), jota omien kasvattien tai muuten vaan joukkueessa pitkään roikkuneiden pelaajien murtautuminen seuran eliittiin miellyttää suuresti. Myös uskon siihen, että niissä pelaajissa piilee SaiPan kaltaisen pienen seuran potentiaali yllättää ja yltää pudotuspeleihin. Vakaasti haluan uskoa, että noilla pelaajilla se sydän joukkuettaan kohtaan sykkii voimallisemmin, kun on siellä nuoresta asti pelannut eri tasoilla ja sillä tapaa kasvanut perheeseen. Haluaa pistää enemmän likoon joukkueen eteen noin keskimäärin.

Tokihan tulosurheilua jääkiekko on sillä tapaa, että olkoot vaikka ostojoukkue, jos se menestyy niin yleisö tykkää ja käy hallilla. Uskon silti, että lisäylpeyttä tuo siihen se, jos joukkueessa on vastuunkantajina paikallisia pelaajia, omia kasvatteja.
 
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä, Bunch of Jerks
Ansiokas kirjoitus Jussi77:ltä. Eihän tässä asiassa mitään absoluuttista totuutta ole olemassakaan, ja pakko on myöntää että Kisapuistoon tiensä löytävän yleisön määrän ennustaminen on vaikeaa. Olisko asiat suunnilleen näin:

* Oman kylän poikien vahva rooli lämmittää ennen kaikkea niiden (meidän) uskollisten mieltä jotka kannatamme SaiPaa joka tapauksessa
* Dale McTavish, Richard Lintner ja muut kovat nimet tuovat katsomoon hiukan lisää katsojia, mutta näiden kiinnostus lopahtaa parin tappio-ottelun jälkeen
* Urho TV ja varsinkin Sonera TV verottavat katsojamääriä pahasti
* Ainoa kohtuullisen varma konsti saada yli 4000 katsojaa katsomoon on pelata syksystä lähtien niin hyvin että mitaliotteluilla voidaan spekuloida muutenkin kuin huumorimielellä
 

Keltainen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lautp, Saipa ja Veiterä. Ja Hakalin vosut
No nyt ollaan perimmäisten asioiden äärellä. Huono menestys vähentää katsojamääriä, mutta toisaalta yleisö arvostaa sitä että kaukalossa viilettää myös oman kylän poikia. Jos SaiPa menisi ensi kaudella heittämällä playoffeihin mutta joukkueen menestys olisi kiinni enimmäkseen muualta ostetuista pelaajista, niin miten kävisi katsojamäärien kanssa?
Ainakin itselleni on täysin eri asia joudunko maalin jälkeen kysymään vieruskaverilta "oliko tää se bluesista/pelsusista/Tukholmasta tullut kaveri" vai huudanko pää punaisena Hakalia.
Suurelle osalle on varmaan aivan sama kuka kaukalossa suhraa, kunhan voittoja tulee, itselleni "omien poikien" menestys on aina ollut tärkeä asia.
 
Viimeksi muokattu:

FASlapsi

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Hyvää puintia. Itseäni toki lämmittää omien janttereiden nousu isoon rooliin ja onnistumiset, mutta kuulun kuitenkin siihen kategoriaan jota kiinnostaa enemmän nähdä ns. ison profiilin ukkoja. McTavishin maalineduspainit, Machuldan juonikkuus ja taito, Kuznetsovin kylmäpäiset kikat, Banhamin loputtomat laukaukset, Myllyksen arvaamaton maalivahti-show, Lintnerin dominointi, Jonne Virtasen fyysinen pelote, siinä on nimiä ja ominaisuuksia jotka ovat omaan aivokuoreeni piirtyneet seurattuani kyseisiä herroja suurennuslasin kanssa.

"Omista" pojista Joel Salonen, Mika Kauppinen, Ville Immonen, Mika Skyttä ja nykyään muuan kuulapää Paalanen pääsee minun mielenkiinto-taulukossani lähelle, mutta voi kärjistetysti sanoa että lähtökohtaisesti lähtisin ennemmin katselemaan jotain eksoottista, entistä NHL-jamppa Lubomir Vaicia kun Lappeenrannan omaa kasvattia, SaiPassa 16 vuotta pelannutta Ville Kohoa. Ehkä osaksi siksi, että harvoin Lappeenrannasta on mitään viileää kynäniekkaa tai murhaavan tehokasta sniperiä jääkiekkomaailmaan pöllähtänyt. Arvostan toki Kohon ja kumppaneiden pyynteetöntä työntekoa ja uhrautuvaisuutta, ja yhtälailla oma intoni kuohahtaa komeasta jalkakynästä kuin alivoimalla heittäytymällä suoritetusta syötönkatkosta tai kolmannesta lämärin blokkauksesta saman vaihdon aikana, mutta joku noissa ulkomaan tai -paikkakunnan isoissa nimissä ja taitavissa käsissä kiinnostaa silti lähtökohtaisesti enemmän.

Ensi kaudella toki Löfman, Mankinen ja Leivo esittää sellaista kynäilyä ja kikkailua että Kisapuisto itkee ilosta, samalla kun Paalanen pommittaa laidat klommoille ja Pulli tykittää kerta toisensa jälkeen kiekon siniviivalta maaliverkosta läpi. Kisapuisto on joka pelissä loppuun myyty, MTV3 vaihtaa päätoimistonsa Lappeenrantaan tehdäkseen joka päivä useita inserttejä ja tarinoita SaiPan omakasvattamista taitoniekoista ja jopa Halmela erehtyy kirjoittamaan, että SaiPa on hyvä.
 

Keltainen

Jäsen
Suosikkijoukkue
Lautp, Saipa ja Veiterä. Ja Hakalin vosut
Lisää tuohon vielä, että SaiPa-hypetys nousee sille tasolle, että urheiluruutu näyttää SaiPan pelistä maalit ja jokereiden ottelun tuloksen saa lukea ruudusta.
 
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä, Bunch of Jerks
Savilahti-Nagander ... tainnut ottaa käytännössä Lintnerin roolin hänen poistuttua joukkueesta?

Ei nyt sentään Lintneriin voi verrata (paitsi että Lintnerin ± saldo -11 SaiPan ajalta on edelleen joukkueen huonoin ja PSN:n -8 on toiseksi huonoin, tämä tietoisku on suunnattu erityisesti Pärren värväämistä suunnittelevien muiden liigajoukkueiden scouttaus-osastoille...) mutta hyvin on Per saanut kiekollista peliään kohennettua. Näkyvä osa PSN:n peliä on nykyään ykköylivoiman ykköstykin rooli, one-timerit lähtevät lujaa ja joskus kohti maaliakin. Aika monta syöttöpistettä on tullut päädystä kimmoneiden tai maalivahdin sylkemien laukausten jatkoista. Per on muuten SaiPan ahkerin laukoja, vain Saarinen ja Koskiranta pääsevät lähelle.
 

Marre

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, (HIFK)
Katsojia halliin mahtuu monensorttisia ja syitä paikalle tulemiseen tai tulematta jättämiseenkin lienee yhtä monia. Joillekin ne omat pojat ovat tärkeitä, joillekin se, että peli on mahdollisimman hyvää (ja niitä hyvän kriteereitäkin on erilaisia), joillekin tähtipelaajat, joillekin ottelutapahtuma kokonaisuudessaan, joku tulee kun kaikki kaveritkin jne. Suuri osa käy ehkä 5-10 pelissä kauden aikana ja kokonaiskatsojamäärät riippuvat paljolti siitä, kuinka paljon näitä satunnaiskatsojia saadaan houkuteltua ja kuinka usein. Siinä on eroa, käykö satunnaiskatsoja vain kahdessa pelissä vai ehkä 12.

Itse en ole suuri jalkapallon ystävä. Telkkarista vaivaudun katsomaan lähinnä MM-loppuottelun ja ehkä mestareiden liigan loppuottelun. Tai jos joku kaveri järjestää katsomisbileet. Silti tuossa vähän alle 10 vuotta sitten löysin itseni joka kesä n. 10 Veikkausliigaottelusta maksaneena katsojana. Olen Kotkan lähettyviltä kotoisin ja silloin aakkoshirviön pelit vetivät kovastikin meitä satunnaiskatsojiakin. Peleihin mentiin kavereiden kanssa, koska siellä oli kivaa ja kaikki muutkin oli siellä. Kokoonpanossa oli omankylän poikia ja vaikka pelin taso ei ehkä taivaita tavoitellut, niin oli se ainakin omaleimaista. Samalla saatiin jänskätä, tuleeko oman kylän lupaavista junioreista joskus jotain (yhdestä taitaa tulla, kahdesta ei.) Ennen putoamista Veikkausliigasta iso osa yleisöstä, juuri me satunnaiskatsojat, äänesti kuitenkin jaloillaan. Tutut pelaajat lopettivat ja tilalle tuli vierastyöläisiä. Mahdollisesti paljonkin parempia jalkapalloilijoita kuin meidän kimit, tuopit ja super-veskut, mutta kun katsomossa tärkein varuste oli käsiohjelma, josta tarkistettiin, kukahan tuo numero 8 on ja mitenhän sen nimi äännetään ja eikö se alkukaudesta ollut eriniminen ja -värinen, niin ei se vain ollut sama. Tähän vedoten väitän, että ne oman kylän pojat ja muuten joukkueessa pidempään pelanneet ovat melkoisen tärkeitä. Sillä ei ehkä niinkään ole väliä, missä seurassa pelaaja ne D-junnupelinsä pelasi, mutta tärkeää on, että satunnaisempikin katsoja muistaa nimen ja että pelaaja on leimallisesti oman seuran pelaaja.

Tällä hetkellä Suomi-kiekossa muodissa ovat lahjakkaat junnut ja ehkä syystäkin. Suomalaisen junnutuotannon tilanne näyttää paremmalta kuin aikoihin. Samaan aikaan KHL- ja Euroopan eri liigat vievät paljon parhaita vuosiaan pelaavia kovatasoisia suomalaispelaajia. SM-liigan suurimpia tähtiä ovat isolta osin superjunnut ja kokeneet paluumuuttajat. Villepeltosia ei Lappeenrantaan saada, eikä toki granlundeja ja barkoveitakaan, mutta paljon iloa voisi olla, jos joukkueeseen saataisiin aina yksi tai kaksi maajoukkuetasoista junnua. Mieluummin toki parempia kuin kolmannettoista hyökkääjät. Sillä on paljon vähemmän väliä, ovatko nämä näiltä kulmakunnilta kotoisin vai esim. isojen seurojen kasvatteja, jotka täältä hakisivat parempia mahdollisuuksia peliaikaan (tai vaikka sitten ovat tötöilleet itsensä pihalle seurastaan.)

Tällä hetkellä lahjakkaat junnut vetävät puoleensa paljon positiivista huomiota etenkin valtakunnan mediassa ja ottaen huomioon, että Lappeenrannassakin talvensa majaansa pitää useampi tuhat melkoisen potentiaalista jääkiekon katselijaa (viittaan tällä nyt teekkareihin ja kyltereihin), joista iso osa ei esim. Etelä-Saimaata edes lue ja joille Saipa sinänsä ei ole mikään juttu, niin kaikenlainen valtakunnallisempi huomio voisi kummasti tuoda sitäkin porukkaa enemmän paikalle. Tässä kohtaa täytyy sanoa, että kaikkien on syytä pitää peukut ja varpaat pystyssä ja toivoa, että Ullbergin ensi kausi ei olisi vaikea (kuten noin nuoren maalivahdin toinen liigakausi voi hyvinkin olla.) Eikä pelkästään siksi, että hän on varmaankin aivan kärkipäässä, kun mietitään nykyisten liigavahtien kustannustehokkuutta, mikä tietysti Saipan kannalta on loistavaa. Jos hän pystyy pelaamaan itsensä U20 ykkösvahdiksi ja pelaa vielä hyvät kisat, se toisi todella paljon positiivista medianäkyvyyttä Saipalle ja voisi hyvinkin näkyä katsojaluvuissa. Ei niinkään siksi, että porukka häntä tulisi katsomaan, vaan ihan vain siksi, että ihmiset mieluummin lähtevät katsomaan urheilutapahtumaa, johon yhdistyy positiivisia ja lupauksiaherättäviä mielikuvia kuin tapahtumaa, jonka epäilee jo etukäteen olevan tuskaisa ja masentava.

EDIT: Lisätään edelliseen juuri hallilta palailleena se, että jos tällaisia pelejä, niin kaukalossa kuin tunnelmaltaankin, saadaan aikaiseksi aina välillä, niin on se kumma, jos porukka ei ala tietään hallille löytää ja katsojakeskiarvoa saada hinattua lähemmäs neljää kuin kolmea tuhatta. Ei ollut tänään tuskaista eikä masentavaa, ei.
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
SaiPa, Ketterä, Bunch of Jerks
Pekka Tirkkosen tuore haastettelu löytyy YLEn verkkosivulta, Peksi kertoo mm. tällaisia juttuja:

Pekka Tirkkonen YLEn haastattelussa kirjoitti:
- Nuoria nälkäisiä pelaajia on sinne tulossa ja tuosta joukkueesta jäämässä. Varmasti positiivinen, taisteleva ja energinen joukkue tulee ensi kaudelle.

- Kiekollista peliä pyrin tuomaan SaiPaan unohtamatta joukkueen kovaa ja taistelevaa intensiteettiä. Siihen kun lisätään sellaista kiekollista raikkautta, niin sellaisilla eväillä lähdetään ensi kauteen, summaa Tirkkonen, joka aloittaa SaiPassa 1.5.
 

Eleanor

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa, Devils
Tapparalla Arttu Ilomäki on ottanut isoa roolia joukkueen hyökkäyksessä. Viime otteluiden esitysten perusteella miehelle luulisi olevan tarjolla ihan kunnon rooli siis ensi kauden joukkueesta. Ilomäki siis täyttäisi Kaksosen paikan Tapparan hyökkäyksestä, näin Tappara ei enään tarvitsisikaan Kaksosta. SaiPa tekisi Emen kanssa jatkosopimuksen mallia 3+2 ja mies tekisi ensi kaudella yli 40 pistettä ykkösen laidassa. Miltäs kuulostaisi?

No joo taas...
 

teeveemies

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
"En muista olenko aikasemmin "veikkaillut" jatkajia ensi kaudelle, mutta uskoisin (erittäin vahvasti) Salcidon tekevän samanlaisen artistisopparin kun täksikin kaudeksi. Lisäksi näin "unta" että Savilahti jatkaa SaiPassa myös ensi kaudella."
Ffs willimiesten palstalla.

Kerrankin positiivista huhun tynkää liittyen ensi kauteen.
 

fourtyone

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
"En muista olenko aikasemmin "veikkaillut" jatkajia ensi kaudelle, mutta uskoisin (erittäin vahvasti) Salcidon tekevän samanlaisen artistisopparin kun täksikin kaudeksi. Lisäksi näin "unta" että Savilahti jatkaa SaiPassa myös ensi kaudella."
Ffs willimiesten palstalla.

Kerrankin positiivista huhun tynkää liittyen ensi kauteen.

Jos nämä Ffs:n tiedot osuvat maaliin, niin taitaa olla puolustus aikalailla valmis ensi kautta varten.

Salcido
Savilahti
Backman
Bruun
Pulli
Taipalus
Pukka
Piipponen
Dufva

Kyllä tuolla kauteen 2012-13 voitaisiin ihan hyvin (mielestäni) lähteä. Tosin Salcidolle ehkä voisi alkukaudeksi hankkia jonkun "stuntin" kunnes saapuu sitten ukkomiehenä takas Suomeen.
 

teeveemies

Jäsen
Suosikkijoukkue
SaiPa
Salcido
Savilahti
Backman
Bruun
Pulli
Taipalus
Pukka
Piipponen
Dufva

Kyllä tuolla kauteen 2012-13 voitaisiin ihan hyvin (mielestäni) lähteä.

Totta. Voitaisiin puhua jo SaiPan mittapuussa varsin hyvästä pakistokalustosta. Bruun pistää vielä itsensä kesällä kovaan liigakuntoon, niin kolme tasapainoista pakkiparia saa heittämällä. Ainoa miinus olisi Salcidon artistisopimus. Kuinka kauan menee, että Salcido saa jälleen juonen päästä kiinni? Lieviä käynnistysongelmia on artisteilla ollut havaittavissa.

Salcido-Pulli
Savilahti-Bruun
Pukka-Backman
(ynnä muut)

Molemmille olisi luvassa tietenkin palkankorotus, mutta laadusta pitää maksaa, se on selvä. SaiPa lähtee nähtävästi rakentamaan joukkuettaan jälleen laadukkaan pakiston kautta. Uskoisin sen olevan hyvä tie.

Tai no, katsotaan mitä tulevaisuus tuo tullessaan. Ei sovi vielä tässä vaiheessa innostua liikaa.
 

theref

Jäsen
SaiPan puolustuksen tilanne vaikuttaisi kohtuu hyvältä huhujen perusteella. Muutosta tietenkin tulee, mutta ei kenties niin radikaalia kuin on odotettu. Aika näyttää miten huhut toteutuvat realistisesti. Jos huhuilta katkeavat siivet, voinee sanoa että Sputnikit voivat lähettää erään kuuluisan viestin uudelleen, "Houston, we have a problem!"

Hyökkäyksen tilanne sen sijaan on hieman huolestuttava. Kun katsoo minkä tason miehiä hyökkäyksestä on lähdössä, niin paikkaajien hankkiminen varsin rajallisella budjetilla on todella hankalaa. "Halpa-hallissa" on käyty ja sieltä on mukaan tarttunut "high risk - medium reward" tavaraa.

SaiPan pelimerkeillä ei pelaajamarkkinoilla juhlita.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös