Jokereiden nimilista ja yllättävän playoff-paikan tuoma momentum aiheuttivat pelonsekaisia epäilyksiä ennen sarjaa, mutta ensimmäisen pelin perusteella homma on täysin Tapparan käsissä. Mahdollinen Tapparan turma olisi tuo peli käsittämätön passivoituminen, jota nähtiin tänäänkin 1-1->2-2 välisellä jaksolla, ja joka on leimannut koko kautta -- ajoittain mallikkaasti rullaava peli voi kadota yhteen takaiskumaaliin. Toinen tärkeä asia on hyvä maalivahtipeli, sillä Tappara antaa vastustajalleen edelleen turhan paljon laukauksia illasta toiseen, koska oman alueen merkkauspeli rakoilee. Se on tökkinyt jo pari vuotta, joten tuskin tulee kuntoon tämän kauden aikana joten hyvää MV-peliä tarvitaan (tänään jäi parannettavaa).
Pelin aikana yritikin katsella syitä sille, miksi nimivahva Jokerit on ollut noin heikko. Muutama asia pisti silmään:
- Jokerit on erittäin hidas joukkue, sanan kaikissa jääkiekollisissa merkityksissä. Yksilötason hitaus on suurelta osin luettavissa suoraan nimilistasta, mutta jostain syystä myös ne harvat nopeammat luistelijat ovat kaikkea muuta kuin herkässä kunnossa. Pelitavassa ei ole nykykiekolle tyypilissiä nopeita kääntöjä ja hyökkäyksiin lähtöjä. Tapparan hyökkääjien ei yksinkertaisesti tarvinnut kuin luistella ja koko narrilauma oli hätää kärsimässä - laidoista pääsee heittämällä sisään, päätykiekkoihin ehditään hienosti ja hyökkäysalueen kierrot onnistuivat vaivatta. Toinen hitauden ilmentymä on se että Turkulaisella ja Pentikäisellä ei ollut mitään vaikeuksia pysyä luistimilla mukana pelissä.
- Jokereiden pakisto tekee virheitä kiekollisena ja kiekottomana aivan liikaa. Tätä selittää tietysti isot poissaolot, joita materiaali ei kestä - toisaalta milläpä joukkueella kestäisi kolmen 1-2 parin pakin poissaolon(Brooks, Rullier, Mälkiä). Osaltaan tämä tietysti peilaa heikkoa luisteluvoimaa.
- Pienempänä detaljina mainittakoon ylivoima jossa pelaavat sekä Nylander ja Bremberg. En ole ihan varma oliko tämä joka vaihdossa kiinteä koostumus, mutta oli ainakin joissain tilanteissa kentällä. Ongelmaksi muodostuu se, että hyökkääjistä vain Hentunen on hanakka laukoja (usein näytti olevan vivassa). Tappara oli skoutannut ylivoimaa ja pelasi varsin passiivista neliötä, joka näytti ajoittain vain löysältä pelaamiselta, mutta uskoisin olevan taktinen valinta - ei höntyillä, jolloin Bremberg/Nylander eivät pääse käyttämään syöttösilmäänsä neliön läpi. Tätä voisi hatarasti verrata Ilveksen ja Raipen YV-kuvioihin, joissa Raipen laukausta ei tarvinnut pelata pois, koska sellaista vaihtoehtoa ei ollut olemassa, vaan kannatti passiivisesti pelata Raipen syöttölinjat kiinni.
Tapparan kannalta siis luisteluvauhti ja pelinopeus ovat kaiken A ja O, kaiken muun hyvän tullessa tämän seurauksena. Itsemurhaksi koituisi hidas pelaaminen, sekä varsinkin nuo pakkien ihmeelliset löysät alaspäin pelaamiset. En tiedä onko Tapparalla joku surkea KalPa-apinointi opeteltuna hitaaksi lähdöksi karvauspaineen alla, mutta se ei yksinkertaisesti näytä pelaajilla olevan selkäytimissä, eikä tunnu meidän pakiston käsillä onnistuvan. Hyökkääjätkin karkailevat aivan liian kauas pakkien heitellessä epätarkkoja ropelleja toisilleen. Jokerit on hidas joukkue, mutta jos tuolla pallottelulla päästetaan narrit tieten tahtoen kiekonriistoihin, niin sieltä kyllä löytyy syöttösilmää pelata takamiehet vapaaksi luukulle.