Potkut päävalmentaja Rikard Grönborgille

  • 54 807
  • 205

ultras

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara Tampere
Järjetön määrä pelaajia on poistunut rosterista ja heidät on korvattu Riken "kavereilla".

Tästä on tullut kyllä kunnon "totuus" tapparalaisten keskuudessa. :D

Quenneville on oikein yhden kauden tuttu Grönborgille ja voi olla että hänestä olisi paljonkin hyötyäkin jos olisi terve.

Kempe varmaan saattaakin olla Riken "kaveri" ja hyvän päivän tuttu. Onhan tässä jo järjetön määrä kavereita kerrakseen kenen kanssa voi saunoskella ja olla uudessa ammeessa.
 

tp2

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, LA Kings
Tästä on tullut kyllä kunnon "totuus" tapparalaisten keskuudessa. :D

Quenneville on oikein yhden kauden tuttu Grönborgille ja voi olla että hänestä olisi paljonkin hyötyäkin jos olisi terve.

Kempe varmaan saattaakin olla Riken "kaveri" ja hyvän päivän tuttu. Onhan tässä jo järjetön määrä kavereita kerrakseen kenen kanssa voi saunoskella ja olla uudessa ammeessa.
Joo siksi laitoinkin "kaverit" heittomerkeillä. Harmi homma ettei Q pysynyt lopulta terveenä.
 

Sabaton

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Stars, Spurs, Werder Bremen, Real Madrid
Tämän päivän peliä katsoessa on vaikea välttyä ajatukselta, että joukkueessa ei ole kaikki kunnossa. Hidasta ja tunteetonta kiekkoa, jossa ajoitukset ovat jatkuvasti solmussa ja kiekkoa vieritetään rännistä pihalle ja lyödään punaiselta päätyyn. Peli näyttää juuri siltä kun joukkue pelaisi valmentajaa pihalle, tai että joukkueessa on sisäisiä ristiriitoja.

Koko kaudella Tapparalla ei ole ollut pelitapaa, joka tuottaisi tasakentällisin enemmän maalipaikkoja vastustajaan nähden. Ja vaikka Grönborg & Juujärvi vierittävät haastatteluissa syytä pelaajien ja loukkaantumisten syyksi, niin fakta on, että valmennus on tämän kauden suurin epäonnistuja Tapparasta. Viime kauden mestaruus ja helvetin kallis sopimus taitavat kuitenkin pelastaa Grönborgin.

Toivottavasti valmentajan kartoitus kaudelle 26-27 on jo aloitettu.
 
(1)
  • Tykkää
Reactions: tp2

tp2

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, LA Kings
Toivottavasti valmentajan kartoitus kaudelle 26-27 on jo aloitettu.
On käsittämätöntä, jos Rike jatkaa tämän kauden jälkeen. Kuka tuohon systeemiin alkaa yks kaks yhtäkkiä uskomaan?

En tiedä mitä kyseinen ukko ymmärtää oikeasti jääkiekosta. Siellä taisi Kempe olla eniten peliaikaa rohmunnut hyökkääjä.

Mikin kykyyn reagoida en anna myöskään varauksetonta luottoa. Jos kyseessä ei ole ollut Rautakorpi, on ratkaisut pääsääntöisesti olleet tasoa Saarinen / Hirvonen.

Olisiko hallitukseen myös uutta verta saatavilla?

Tappara.co:ssa Peterra kirjoittelee
"Että joskus näin käy Hifkille ja joskus Tapparalle" tarkoittaen huonoa kautta. Itse en ole tästä ollenkaan varma. Rautakorpi on valmentanut Tapparassa ihan jokusen kauden, eikä ole kertaakaan jäänyt top6 ulkopuolelle.

Muutoksen hakeminen vain muutoksen vuoksi on tie kadotukseen. Muutoksen voi tehdä hallitusti, hukkaamatta omaa identiteettiään.
 
Viimeksi muokattu:
Suosikkijoukkue
Ilves
Kunnioitan Tapparaa, arvostan. Mutta jos sallitte yhden huomion. Koko kaudella en ole nähnyt, että Grönborg olisi hymyillyt. En kertaakaan.

Toki tämä voi olla triviaali huomio. Mutta en voi olla miettimättä Grönborgin kykyjä henkisellä puolella, luottamuksen ilmapiirin rakentamisessa.

Ei, ei tarvitse olla Niemelän hymy, mutta vilpittömästi, onko Tapparan vaikeuksien ydin Grönborgin luonteessa? Joukkueen ahdistuksen ja henkisen lukon näkee ja aistii kauas. Ei Rautakorpikaan hymyn jumala koskaan ollut, mutta hänestä saattoi aistia jonkinasteisen pelaajista välittämisen. Grönborgista tätä on vaikea löytää.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös