Tätä kannattaa varmasti pohtia, vaikka vielä nyt tuntuukin vielä kaukaiselta ajatukselta.
Lainatussa kappaleessa tulee hyvin ilmi se, että ihmiset, niin ikäihmiset kuin esim. päihde- ym. riippuvaiset on valitettavan usein mahdotonta, tai ainakin vaikeaa, saada ymmärtämään omaa parastaan. Missä määrin siihen sitten pitää pakkokeinoin puuttua - ja kenen - on kysymys, josta lienee täysin mahdotonta päästä yksimielisyyteen.
"Miksei kukaan viranomainen puuttunut tähän, vaikka se oli kaikkien tiedossa?"
"Miksi valtio aina sekaantuu joka asiaan? Antaisivat ihmisten olla rauhassa!"
Ruotsissa on valittu muuhun Eurooppaan nähden toisenlainen linja viruksen torjunnassa:
Tähän perustuu Ruotsin poikkeava strategia koronataistelussa – ”Ottanut täysin eri linjan muihin Euroopan maihin verrattuna”
Vaihtoehtoja on siis olemassa, usko vain yhteen toimintatapaan näin kriisiaikoina tuntuu olevan se, johon aktiivisesti halutaan uskoa. Ruotsissa toimintamallin perusteena on, paitsi R0 -luku, myös luottamus kansalaisiin kriisin hetkellä. Ruotsissa uskotaan, että ikäihmiset saadaan tottelemaan ilman pakkokeinoja ja noudattamaan järkevää varovaisuutta kontakteissaan.
Suomessa taas ilmapiiri on toinen, paniikki on päällä ja hallituksen on pakko koko ajan tehtailla uusia päätöksiä. Muuten lehdistö ja oppositio pääsevät ihmettelemään hallituksen toimettomuutta.
Suomessa väestö tuntuu hyvin sisäistäneen poikkeustilanteen, joten uusien pakkokeinojen käyttöönotto tuntuu liioitellulta. Yritystoiminta, esimerkiksi baarien ja ravintoloiden, on ajettu jo nytkin kansalaisten päätöksillä alas. Kun juuri kukaan ei käy yöelämässä, silloin joudutaan baarit sulkemaan. Raportit esimerkiksi Helsingin yöelämästä ovat hyvin kuvaavia. Tällöin vielä sinnittelevien paikkojen sulkeminen hallinnollisesti on selvää ylireagointia.
Ihmiset eivät myöskään enää liiku kaduilla huvikseen. Ruokakaupoissa on pakko käydä ja muitakin tarpeita on. On hyvin yksinäisiä ikäihmisiä, joiden ainoa vaihtoehto ruoan saamiseen on kaupassakäynti: liikunnan tarve taas tulee tyydytettyä kävellen. Pitäisikö näiden ihmisten oikeuksia vielä rajoittaa enemmän?
Suomi on jo muutenkin sosiaalisen etäisyyden ja vähäisten ihmiskontaktien maa, väestötiheyskin on suhteellisen alhainen. Tällöin Ruotsin tapa toimia voisi olla meilläkin parempi, ajatellen sekä ihmisten oikeuksia että kriisinhoitoa.