Playoffs 2025 1. kierros: Kiekko-Espoo (8.) – Tappara (9.)

  • 50 934
  • 630

benicio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Koskas Tappara on viimeksi voittanut selkä seinää vastaan playoffeissa (pronssipeliä ei lasketa)? 2017 Ilveksen? Kolme tappiota putkeen?
 

peksa

Jäsen
Koskas Tappara on viimeksi voittanut selkä seinää vastaan playoffeissa (pronssipeliä ei lasketa)? 2017 Ilveksen? Kolme tappiota putkeen?

Ei nyt selkä seinää vasten olla oltu aikoihin mutta lähellä. Äkkiseltään muistan yhden sarjan HPK:ta vastaan kun piti voittaa 2 peliä ja tietty Ilves tässä muutama vuosi sitten.
 

Heketys

Jäsen
Suosikkijoukkue
K-Espoo
Kyllä tuolla kotiedulla on vaan merkitystä. Espoon ensimmäiset erät ovat olleen kotona niin vahvoja, että ovat riittäneet kahteen voittoon.

Huomenna voi hyvinkin tulla samanlainen 7-0 tappio kuin viimeksi. Lopulta siitäkin saa vain yhden voiton.
 

axe

Jäsen
Kyllä mää kans haluan että Espoo hoitaa huomenna. Emmää vaan jaksa enää katsoa tätä paskaa, kun tuulivoimaloidenkin tuottama energia on tasaisempaa ja ennakoitavampaa kuin Tapparan pelaamisen taso. Miksi pitkittää tätä yhtään enempää kun mitään tästä ei vain ole tulossa. Mua ei ne talousasiatkaan kiinnosta juuri lainkaan että parin lisäkotipelin tai mahdollisesti paikallispelinkin takia täytyisi hyviä ja mukavia ihmisiä kiduttaa tällä neppijengillä. Se on ihan vitun sama onko 9, 10 vai 8.

Tosin mää myös epäilen ettei Espoo pysty hoitamaan ainakaan huomenna vielä. Viime kevään Tappara olisi voittanut tän Kiekko-Espoon voitoin 4-0. Ja kyllä, tiedän että pelataan kolmesta voitosta.
 
Suosikkijoukkue
IFK
livekuvassa aika selkee paitsio ennen 4-2 maalia ja onhan toi roikkuminen koomista mutta mikäs siinä kun se sallitaan.
Pakko myöntää etten oo satavarma mitä sääntökirjassa lukee sanasta sanaan, mutta uskallan väittää ettei tää oo ”aika selkee paitsio”.
 

Liitteet

  • IMG_0084.jpeg
    IMG_0084.jpeg
    1,1 MB · kertaa luettu: 251

tp2

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, LA Kings
Tuttu kaiku askelten... Tappara hallitsee kiekkoa ja laukoo paljon, mutta kaveri lyö paikoistaan maalit. Paljon näkee kommentteja, jossa sanotaan että parempi ei voittanut. Ja paskat. Jos viet erikoistilanteet näissä peleissä lähes 100-0 olet aika paljon lähempänä voittoa.

Tapparan kärkiukot johtivat edestä ottamalla jäähyjä kolmanteen erään ja sitten se saakelin kiekon siirtely. Ei jumalauta.

Vielä ei onnitella, vaan karavaani kulkee.
 

benicio

Jäsen
Suosikkijoukkue
Rauman Lukko
Äkkiseltään muistan yhden sarjan HPK:ta vastaan kun piti voittaa 2 peliä ja tietty Ilves tässä muutama vuosi sitten.
Joo, HPK:ta vastaan -19 jäi voittamatta, samoin Lukkoa vastaan -21 ja tietysti Kärppiä vastaan -18. Outo putki, toivottavasti saavat poikki ennen kuin häviämisestä tulee tapa.
 

ftr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Huuhkajat, Borussia Dortmund
Tuttu kaiku askelten... Tappara hallitsee kiekkoa ja laukoo paljon, mutta kaveri lyö paikoistaan maalit. Paljon näkee kommentteja, jossa sanotaan että parempi ei voittanut. Ja paskat. Jos viet erikoistilanteet näissä peleissä lähes 100-0 olet aika paljon lähempänä voittoa.

Tapparan kärkiukot johtivat edestä ottamalla jäähyjä kolmanteen erään ja sitten se saakelin kiekon siirtely. Ei jumalauta.

Vielä ei onnitella, vaan karavaani kulkee.

Vaikea tosiaan voittaa 25% alivoimaprosentilla. Aiempina vuosinahan Tappara on ollut tuo, joka on laittanut paikoista sisään sekä Heljanko on laittanut luukut kiinni. Tällöin muualta on kuullut vastaava selittely "oltiin parempi porukka ja saatiin maalipaikkoja" Tapparan marssiessa jatkoon. Kaikki on toisin tänä vuonna. Toki pahasti kesken tämä sarja on, mutta ei hyvältä vaikuta. Aika kesy tuo kolmannen erän kiri oli, kun lähinnä ylivoimalla oli muutama hyvä vetopaikka.
 

#42

Jäsen
Suosikkijoukkue
Espoo Blues
On muuten kotijoukkueiden melkoista ylimarssia erikoistilanteiden suhteen. Samat erikoistilanteet sitten sakkaa molemmilla vieraissa. Hieman omituinen ilmiö.
 

Tjapalala

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kiekko-Espoo, FC Honka
Kotivoittojen sarjalla jatketaan. Kaksi viihdyttävää jengiä, kun yhtään ei voi tietää pelin sisälläkään mitä on tulossa. Eka ja toinen erä varmaan toistensa peilikuvia.

Ei musta huonompi jengi voittanut. Ei Tappara sitten kolmannessa ihan kovin niskan päälle päässyt.

Toki paremman veskarin jengi voitti tänään. Että kun Tampreelta oltiin huolissaan miten Rimpinen keskiviikon käsitteli niin näin. Aika suveneeri esitys maalissa. Ei kauheasti hiillostus iskenyt, jos sitä edes oli.
 

axe

Jäsen
Laukaukset 65-32, maalille asti 35-12. Silti silmälaadullisestikin Espoolla oli vaarallisempaa tilannetta ja laukaisukartassakin ne todellisen maalintekosektorin pelit on about tasan ellei jopa Espoon eduksi. Melkein kolmasosa Tapparan laukauksista ammuttu käytännössä vaihto/jäähyaitiosta. Ja sitten kun vielä suurin osa laukauksista ei ole mitään oikeita laukauksia vaan sellaisia toiveheittoja sinnepäin, että sattuisipa joku menemään just maskina ohi tai vaikka muuttaisi vähän suuntaa. En saanut Rimpiselle kuin ehkä viisi todellista torjuntaa. Muuten riitti kun meni veehen ja piti sylin kiinni, niin siellähän ne kiekot oli. Hyvän molarin sijoittumista toki sekin, mutta myös paskaa laukomista.

Tuolla kiekonhallinnalla ja Espoon ööö...altavastaajapuolustuksella olisi voinut vaikka kolminkertaistaa ylivoima-ajankin, mutta kun ei ole halua puhkua ja punnertaa ja pakottaa tuomari viheltämään, vaan käännytään vaan ekan esteen jälkeen pois ja kulmiin, palautetaan kiekko siniviivalle ja vipataan vaihtoaition luukulta kaaressa molarin logoon.
 

Niilo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tampereen Tappara
Rikulta huomenna ässä hihasta ja Metsola maaliin??
 

ftr

Jäsen
Suosikkijoukkue
Tappara, Huuhkajat, Borussia Dortmund
Mut tänä vuonna kaikki menee Rimpiselle hei hei, vai miten se meni? Eikun vai ei menekään? Ihme homma, vaikea ymmärtää.

Ehkä ei kannata antaa psyykkaamisen mennä ihon alle. Ei sinne kuitenkaan mitään seiskajulkkiksia ole hankittu häirintähommiin niin kuin eräässä finaalisarjassa.
 

Potku

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomen maajoukkueet, Kivikova
Ihan hyvä kuitti Kulmalta pelin jälkeen "mikään ei mee Rimpiselle hei hei" ja sekös löi kasetin jumiin sinioranssien teineillä!

Eikös se ole ihan yleinen kaava. Ensin keksitään itse jotain tosi mahtavaa, mutta pian huomataan että toiset keksivät vielä parempaa. Ja sitten kiukutaan siitä.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös