Yleisötavoitetta ei juurikaan pysty nostamaan nykyisestä, siihen ei ole oikein mitään näköalaa. Sen säilyttäminen nykyisellään vaatii nykyisenlaista tulosta. Eli tuossa keskiryhmässä vähintään pysymistä. Unelmoida voi jostain ihmekaudesta, mutta ei budjetoida etukäteen.
Keskiryhmässä pysyminen vaatii keskimääräistä pelaajabudjettia, pienellä budjetilla sarjaan lähteminen olisi sitä haihattelua taas. Jouduttaisiin kenties laskukierteeseen. Ässät on nyt mennyt pikkuhiljaa eteenpäin, jatketaan sillä tiellä. Eli vähintään nykyisen tasoisella pelaajabudjetilla.
Jos pudotuspeleihin pääsee 12 joukkuetta voi pari kotipeliä laskea runkosarjan päälle, mutta mieluummin tietysti pärjättäisiin ilmankin.
Ässät on nykyisellään kohtuu hyvin hoidettu seura, kun vertaa jopa monen ison seurankin kompurointiin. Olkoon näin myös tulevaisuudessa. Eikä mielellään näitä palatsivallankumouksia edes joka toinen vuosi.
Laitetaan nyt tähän ketjuun vastaus, kun tuli vähän muutakin. Eli tuolta yleisömäärä keskustelusta tuotu lainaus.
Ehkä se järkevä budjetoitu pitkässä juoksussa tosiaan olisi siellä 4500 paikkeilla ilman playoff pelejä.
Tärkeintä olisi, että pystyttäisiin pitämään pelaajabudjetti nykytasolla, jolla hoitamalla muut asiat hyvin pystyy jo joka kausi realistisesti taistelemaan playoff sijoista.
Kaikille keskiryhmän seuroille tulee huonompia kausia/jaksoja ja myös parempia.
Mutta isossa kuvassa tuntuu, että Ässät on olosuhteisiin ja yleisömääriin nähden suorittanut kentällä todella heikosti halliremontin jälkeiset ajat, vaikka edellytykset olisivat olleet hyvät.
Ässien pitää pystyä olemaan parempi organisaationa.
Ässissä tuntuu olevan aina jonkinlaista köydenvetoa johonkin suuntaan, jos hetken näyttää suunta paremmalta, niin aina jonkun täytyy vähän päästä hämmentämään ja lähdetään alusta.
Taas ollaan jonkilaisella vedenjakalla.
Hallituksessa on tuuleteltu oikein kunnolla.
Toimiston puolella TJ vaihtunut ja uutta UJ:ta kartoitetaan.