Kuten on tullut jo todettua, hyökkäyskalusto edustaa liigan terävintä kärkeä ja kun tarkemmin miettii, mikä tahansa kolmesta ensimmäisestä ketjusta voisi kuvitella toimivan melkein joukkueen kuin joukkueen ykköskenttänä. Eli vastaus siihen, tarvitaanko Pesosen tilalle korvaavaa pelaajaa, on ei. Ehkä silloin voisi harkita jos koko kausi olisi ohi, mutta kun kyseessä on "vain" kolme kuukautta, pärjätään mainiosti ilman Pesostakin. Nyt voisi olla hyvä sauma yrittää ajaa jotain junioria sisään ja antaa vieläpä kohtuullisesti vastuutakin.
Puolustusosasto onkin sitten vähän vaikeampi asia. Käsiä, jalkoja ja pelikäsitystä löytyy kahteen pakkipariin asti (Cook, Pikkarainen, Heikkinen, Laakso), mutta sen jälkeen on aika hiljaista. Mikäli Eskelinen olisi terveenä mukana, tilanne näyttäisi paljon valoisammalta, mutta nyt pakisto suorastaan huutaa 1-2 perusjyrää rinkiin. Mikäli kysymys on rahasta ja olisin TJ, vaihtaisin oitis esimerkiksi Vescen kahteen perusvarmaan puolustajaan, jolloin ero hyökkäyksen ja puolustuksen välillä saataisi parempaan balanssiin.
Seuraavaksi sitten maalivahdeista. Mikäli tällä kaudella tavoitellaan oikeasti mestaruutta (joka ilmeisesti on tarkoitus), on mielestäni käsittämätöntä ettei muutoksia ole ko. osastolla tapahtunut. Kyllä Markkanen olisi meillekin kelvannut. Mikäli markinnoilta olisi saatavilla oikeasti hyvä ja voittava maalivahti, voisi Lundellin myydä vaikka Ruotsiin ja Ahlqvistia peluuttaa edelleenkin 2. molarina.
Eli ulos:
-Joku hyökkääjä-ulkkareista (mieluiten Vesce)
-Lundell
Sisään:
-Joko 2 suomalaista peruspakkia + ulkomaalainen laadukas maalivahti
-Tai 1 kotimainen ja 1 ulkomainen pakki + hyvä kotimainen maalivahti (jollaisia tosin ei liene liiemmin tarjolla)
Tämän jälkeen HIFK kaudella 2007-2008 näyttäisi mielestäni huomattavasti tasapainoisemmalta ja laadukkaammalta.