TwistedKites
Jäsen
- Suosikkijoukkue
- Ässät
Viime syksynä Kalpa oli kotiotteluissa ainoa joukkue jota vastaan ei ollut ns. palaakaan.
KalPa pääsi taas livahtamaan edelle, kun niitä lisäpisteitä ei Ässät saanut. Jos neljän sakista unelmoidaan niin kyllähän tuo keskiviikon peli täytyy voittaa.
Tepsiä vastaan sössittiin, kirjaimellisesti, ne pelit syksyllä, ja nyt olisi tilaisuus korjata homma. Tästä kymmenen pelin sarjasta, 41-50, on nyt yhdeksän pistettä, kaksi voittoa tämän viikon peleistä tarvitaan, että päästään siihen 1.5 pinnaa per peli tahtiin, missä olisi hyvä pysyä.
Pitää paikkansa, ekaerä 0-3. Mutta Kuopiossa Ässät kyllä hyvinkin pystyi KalPaa vastaan pelaamaan. Saa nähdä, millainen Ässät nyt sitten kaukaloon ilmestyy. Nää keskiviikon pelit on aina arvoituksia.Viime syksynä Kalpa oli kotiotteluissa ainoa joukkue jota vastaan ei ollut ns. palaakaan.
Ollaan sijoilla 10–12 runkosarjan päätyttyä.
Kyllä viikonlopun pelit on nyt loppukauden vedenjakaja. Noista 5-6p niin ollaan vielä hyvin kotiedussa kiinni ekalle kierrokselle. 0-3p niin aletaan olla tilanteessa, että takaa ajaakin aika moni pian ohi ja ollaan 10-12 sijan tienoilla.
Riippuu kyllä todella paljon miten nuo alempana olevat joukkueet saa voittoputkia. Ässät ei siihen tällä kaudella selvästi kykene, niin lopullinen sijoitus riippuu aika paljon siitä pelaako alempana olevat joukkueet myös paljon ”voitto-tappio-voitto-tappio” kaavalla.
Kolmen pelin viikoista on otettu aivan koko ajan tasaisesti sitä 4-5 pistettä, joka on koko kauden säilyttänyt Ässät siinä sijalla 5 tai 6. KalPa on nykyään sellainen riivatun riippakivi, että jotenkin eiliseltä en laskenutkaan juuri mitään, vaan enemmänkin oma fokus ja odotus on noissa viikonlopun back-to-back peleissä Tepsin kanssa. Koska niistä kyetään kyllä ottamaan ihan hyvinkin pisteitä, sitä en epäile.. ja kyllä niistä nyt sitten vähintään neljä pistettä tarvitaankin, että viikko olisi riittävän ok
Puolet Suomesta polvilleen. Käy.Joka kierroksen jälkeen tulee tsekattua, ketä tulisi sillä hetkellä vastaan pleijareissa sarjatilanteen perusteella, tänään olisi Kärpät.
Viime kaudella 60 peliä ja 81 pistettä. Tällä hetkellä 50 peliä ja 83 pistettä. Eteenpäin on menty!
Tätä itse myös kirjoittelin, että tää Tepsi viikonloppu ratkaisee mistä lopulta taistellaan. 0-3p niin oltaisiin taisteltu kotiedusta ekalle kierrokselle. Nyt kuuden pisteen ansiosta voidaan vielä yltää sijalle neljä. Joka tapauksessa, alaspäin on nyt hiukan kaulaa eikä olla heti tipahtamassa sijoille 9-12.Näin äkkiä se muuttuu. Kalpa pelin jälkeen täällä monikin sanoi, että Ässät on aivan satavarmuudella ulkona neljän sakin taistelusta. Mutta näin se viikko vain pelastettiin täysin. Sanoinkin itse, että tämä TPS-viikonloppu on täysin kriittinen sen suhteen mistä runkosarjassa lopulta taistellaan..
Näin äkkiä se muuttuu. Kalpa pelin jälkeen täällä monikin sanoi, että Ässät on aivan satavarmuudella ulkona neljän sakin taistelusta. Mutta näin se viikko vain pelastettiin täysin. Sanoinkin itse, että tämä TPS-viikonloppu on täysin kriittinen sen suhteen mistä runkosarjassa lopulta taistellaan..
Ja olipahan muutenkin perkeleen arvokas voitto juuri tällä kierroksella: HIFK voitti, Saipa voitti, Kalpa voitti, Kookoo voitti..
Täällä sanottiinkin jo, että ne "turhat" Jukuri- ja JYP- pelit olis ollut kiva voittaa. Oltaisiin tuolla neljän joukossa mukavasti. Ei tässä liigassa turhia pelejä vaan ole.