Pari sanaa täältäkin kun illan pelin rasituksista on toivuttu.
Kyllä oli taas hieno taistelu, HIFK sytyttää SaiPan aina henkisesti, tuumaakaan ei isoille punaisille haluta antaa periksi. Tällä kertaa tuo periksiantamattomuus kostautui alussa Aarnion viisiminuuttisen muodossa. Tuosta ei voi valittaa, Somervuori loukkaantui, joten ei siinä tuomareilla ollut muuta tehtävissä.
No, verrattuna viime lauantaina Jaffalan peliin tilannehan näytti ensimmäisen erän jälkeen suorastaan hyvältä, oltiin vain maalin päässä...:)
Toisen erän nitrovaihe osui Kiilholman ja Lippojoen jäähyihin. Kiilholman jäähystä on pakko todeta sen olleen täysi vahinko, SaiPalla kiekko ja hyvä suora hyökkäys lähdössä, Kiilholma lähti luistelemaan Söderholmin selän takaa kohti laitaa, jossa tyhjä tila, jalat yhteen ja Killholma estämisestä boksiin. Lippojoen onneton kiekonpurku toi sitten meille kahden miehen av:n heti perään. Siinä Lippojoen olisi pitänyt ottaa yksi potku kohti laitaa ja purkaa vasta sitten, mutta suora purku meni hieman pomppivasta kiekosta katsomoon. Tämän jälkeen Ville Kohon (kiitos Ville!) johdolla tapettiin tuo av ja saatiin pohjustettua kolmannen erän kiri, joka huipentui Savilahden upeaan lämäriin, ei ollut Endrasilla tuon torjumiseen mitään mahkuja, hieno veto kerta kaikkiaan.
Jatkoilla paras paikka Mikko Pukalle (taas!), mutta ei maalia. Rankkarit normityyliin, ei vaan riittänyt kun kiekko pomppasi Jekimovsilta lavan yli ja Endras sai tämän seurauksena torjuttua meidän voittoyrityksen.
No, piste se on yksikin piste.
Valmennuksella on nähdäkseni Kuopion reissulle pari ongelmaa:
Pitääkö Aarnio jättää sivuun kokoonpanosta? Räväkästi pitää pelata, mutta ei tyhmästi. Reservissä kuitenkin Kaijomaa ja Paalanen, pitäisikö toinen noista ottaa nelosen laitaan Aarnion tilalle? Nyt Flinck ja Leivo jäivät vähille minuuteille, vaikka erilaisia komboja toisen erään loppuun saakka kierrätettiinkin. Kolmas erä mentiinkin sitten käytännössä kolmella ketjulla.
Flinck ja Leivo pelasivat ihan hyvin ja varsinkin Leivon yksi harhauttelu oli näyttävä, kyllä hän nousee hyvän tason liigapeluriksi, toivottavasti jo ensi kaudella.
Pitääkö jatkaa samoilla pakeilla vai päästää Pulli irti? Lippojoki oli tänään meidän epävarmin pakki, ikävä kyllä. Jarnolle kausi on tietysti ollut tosi vaikea, kun on pääosin ollut nimenomaan rosterin ulkopuolella ensimmäisenä kyttäämässä peliaikaa. Nyt kun onnistuimisia hyökkäyspäässä ei ole tullut, on selvästi myös pientä vajetta itseluottamuksesta omalla alueella. Kiekko ei tartu lapaan ja ensimmäinen syöttö lähtee nihkeästi. Oletan kuitenkin, että Lippojoella mennään, onhan hänellä nyt pelituntumaa viimeiseltä viikolta Pullia enemmän, mutta ei tämä valinta itsestään selvä ole.
Olen ylpeä tämän kauden SaiPasta, päästiin sinne sääleihin tai ei. Tammikuun alussa toivoin vain, että pystytään viimeinen tila välttämään, onhan tämä nyt ollut kivaa, kun joka pelissä on ollut panosta ja joukkue taistelee illasta toiseen. Toivotaan että Kuopiossa nähdään iloinen yllätys.