
SM-liigaseura joutui pulaan huoltoaseman pihalla – Pasi Nurminen riensi hätiin
Jarno Pikkarainen hämmästeli harvinaisia haavereita.

Nupen vaalikampanja on alkanut varsin hyvin. Tässähän luodaan jo pohjaa eduskuntavaaleihin 2 vuoden päähän.Tässä tulee tämän monipersoonaisen Nupen parempi puolisko esiin.![]()
SM-liigaseura joutui pulaan huoltoaseman pihalla – Pasi Nurminen riensi hätiin
Jarno Pikkarainen hämmästeli harvinaisia haavereita.www.is.fi
Ehkä tämä on Nupen itselleen asettama päämäärä? Tulos tai hän lähtee ulos.Pelicans mainostaa play out -pelejä sloganilla TULOS TAI ULOS!
Eikö tuo nyt ole väärin muotoiltu, kun pelataan play outteja? Eikö sen pitäisi olla enemminkin TULOS JA ULOS!
Toki tässä meidän seuramme tapauksessa tuloksella varmaan tarkotetaan taloudellista tulosta. Siinä tapauksessahan tuo TULOS TAI ULOS! pitänee paikkaansa...
Pelicans mainostaa play out -pelejä sloganilla TULOS TAI ULOS!
Eikö tuo nyt ole väärin muotoiltu, kun pelataan play outteja? Eikö sen pitäisi olla enemminkin TULOS JA ULOS!
Toki tässä meidän seuramme tapauksessa tuloksella varmaan tarkotetaan taloudellista tulosta. Siinä tapauksessahan tuo TULOS TAI ULOS! pitänee paikkaansa...
Jos tuo kirjoitus on totta, voitaneen todeta, että organisaatiossa asioita hoitaa täydelliset amatöörit. Huolestunut täytyy olla jo omien henkilötietojensa puolesta, mikäli ne tuolle organisaatiolle on erehtynyt antamaan.
Sieltä taas uutta tekstiä Raniselta. Joku hallilla ollut saapi kertoa, että pitääkö tämä henkilötunnusten kysely oikeasti paikkansa?
No tämähän nyt olikin jo tiedossa, kun ainakin yhdessä kohtaa kioskitoiminnan vastuuhenkilö oli toimitusjohtajan lukioikäinen tytär. Varmasti muitakin epäpäteviä on töissä toimistollaorganisaatiossa asioita hoitaa täydelliset amatöörit.
Valitettavasti Lahti-kiekon tulevaisuus ei kummoiselta näytä eli historia on toistamassa itseään. Liiketoiminnasta puuttuu terve harkinta ja vastuullisuus sekä talous on ylikuumentunut pari menestyskauden pohjalta radikaalisti. Parempi kun ei enempää yksityiskohtiin edes mene.No tämähän nyt olikin jo tiedossa, kun ainakin yhdessä kohtaa kioskitoiminnan vastuuhenkilö oli toimitusjohtajan lukioikäinen tytär. Varmasti muitakin epäpäteviä on töissä toimistolla
Ai tana mitä puuhasteluaJ
Jos tuo kirjoitus on totta, voitaneen todeta, että organisaatiossa asioita hoitaa täydelliset amatöörit. Huolestunut täytyy olla jo omien henkilötietojensa puolesta, mikäli ne tuolle organisaatiolle on erehtynyt antamaan.
Sieltä taas uutta tekstiä Raniselta. Joku hallilla ollut saapi kertoa, että pitääkö tämä henkilötunnusten kysely oikeasti paikkansa?
Kyllä muakin ihmetytti kun kuulin, että kausaria ostaessa pitäisi antaa henkilötunnus. Linkin takana YLE:N juttu jossa tietosuojavaltuutetun kommentteja aiheesta. Ote kommenteista:No nyt on oikeasti sellaista juttua, josta ansaitseekin kirjoittaa. Tykkään myös, että ollaan saatu sellainen kulma ettei kenenkään perse heti pala. Melko kotikutoiselta vaikuttaa setti.
Suoraa lainaten viestistä: "Salpausselän kisat sekä Lahden kansainvälinen koiranäyttely vievät Isku Areenan viereisen hiekkaparkin Pelicansin viikon kummassakin playout-ottelussa."Facessa ilmoitetaan, kuinka Salpausselän kisat vaikuttaa tämän viikon matseissa hiekkaparkin käyttöön. Tietääkseni kisat oli ja meni jo. Ei perkele nyt valoja päälle siellä..
Vaihda nyt helvetti jo levyä. Sama nimimerkki joka ketjussa jankkaamassa samasta asiasta. Sun uskottavuus meni siinä kun kerroit viime kevään IFK-sarjan olleen järjestetty juttu.Ranisen edellinen kirjoitus, jossa hiukan pohtii "yritysmyyntiä".
"Kauden päättyminen runkosarjaan ei kuitenkaan vaikuttanut olevan vaihtoehto, kun Lätkäseuralla oli asiaan harvinaisen monia mahdollisuuksia vaikuttaa. Katsoitko sen jatkoaikamaalin vielä uudestaan, Jii utelee.
Katsoin, kun kerran vinkkasit. Olihan se kohtalaisen erikoista, minkälaisen taistelun jälkeen aloitetaan jatkoaika niin, että keskialueella yksi syöksähtää täysin poikkeavasti karvaamaan ja tulee ohitetuksi, toinen kurvailee vailla mitään yritystä katkaista vastustajan hyökkäystä. Lopulta peruutellaan suosiolla syvälle omalle alueelle ja puolustajat törmäilevät löysästi toisiinsa kuin väistäen sivuun maalin edestä, eikä edes supermaalivahti oikein vakuuta torjuntayrityksellään. Kolmekymmentäviisi sekuntia jatkoaikaa pelattu ja ensimmäinen laukaus sisään. Eikä kenenkään ensireaktio katastrofaaliseen takaiskuun kielinyt edes tavanomaista vittusaatanaa, vaan ukot jäivät vain seisoskelemaan kuin pettymystä esittäen. Kyllähän jos maalin oikein yrittäisi päästää, niin joltain tuolta se luultavasti jääkiekossa näyttäisi.
Tuon jos kirjoitat johonkin julkisesti, niin eihän sitä kukaan usko, Jii nauraa.
No ei varmasti, vaikeahan sitä olisi itsekin uskoa. Tahallaan häviämistä nimittäin. Jos niin tapahtuisi, niin urheilullisesti se olisi äärimmäisen kyseenalaista, mutta taloudellisestihan se olisi tässä tapauksessa juuri sitä mitä Lätkäseuran kassa kaipaa. Lisää otteluita ja tuloja."
Kuka minkäkin kokee tärkeäksi. Ja tottakai kun jotkut muutkin tuo samaa näkökulmaa esiin, niin hyvähän se on muistuttaa ettei onneksi ihan yksin ole asian kanssa. Muutoin seurajohdon kaikki toiminta kyseenalaistetaan palstalla ja uskotaan mitä ihmeellisimpiin huhuihin. Mutta eihän heikossa rahatilanteessa heillä voi käydä mielessäkään, että paikattaisiin vähän taloutta. Kun omista rahoistaan vielä kyse. On se niin kunniallisesti toimivaa porukkaa kaikin puolin.Vaihda nyt helvetti jo levyä. Sama nimimerkki joka ketjussa jankkaamassa samasta asiasta. Sun uskottavuus meni siinä kun kerroit viime kevään IFK-sarjan olleen järjestetty juttu.
Ei sitä silti tarvitse viesti tolkulla pakottaa jokaisessa Pelicansin ketjussa.Kuka minkäkin kokee tärkeäksi. Ja tottakai kun jotkut muutkin tuo samaa näkökulmaa esiin, niin hyvähän se on muistuttaa ettei onneksi ihan yksin ole asian kanssa. Muutoin seurajohdon kaikki toiminta kyseenalaistetaan palstalla ja uskotaan mitä ihmeellisimpiin huhuihin. Mutta eihän heikossa rahatilanteessa heillä voi käydä mielessäkään, että paikattaisiin vähän taloutta. Kun omista rahoistaan vielä kyse. On se niin kunniallisesti toimivaa porukkaa kaikin puolin.
Moni epäkohtia esiin tuova on joutunut joukkolynkkauksen kohteeksi tai jopa tuomituksi. Yhtenä pahana esimerkkinä tapaus Jari Räsänen ja hiihdon doping. Hyvä ettei doping asiaa selville saanutta toimittajaa murhattu, kun uskalsi syyttää hiihtäjää. Muutama vuosi tuosta ja ilmeni jotain täysin uskomatonta. Se oli todellista foliohattuilua syyttää suomalaisia hiihtäjiä dopingin käytöstä. Eihän sellaista nyt voinut olla. Harmi vaan, että toimittaja jäi ikuisesti syylliseksi, vaikka kaikki jälkeenpäin tietoon tullut viittasi siihen, että hän oli täysin oikeassa.
Itse taas en jaksa ihmetellä päivästä ja viestistä toiseen, miksi joukkue yhtäkkiä taas pelaa täysin haluttomasti, kun muutama kierros sitten yritystä oli. Ja Jukurit voitettiin lähes puhtaasti runkosarjassa, vaikka kausi oli kaaosta. Mielestäni syyt motivaation puutteeseen on niin selvät. Miettikööt muut pelaamista, ja minä kassan paikkausta, kunhan asiallisuuksiss pysytään. Voidaan ignoorata toisemme, jos liikaa ahdistaa.
Pahoittelut tuosta. Nyt toin sen esiin kun vasta huomasin Ranisen blogissa tuosta, eikä blogiin ollut muutoinkaa täällä vielä linkkiä. Uusi Lahti Lehdessä hänellä oli jotain kevyttä mainintaa siitä myös. Pyrkimys on tuoda asiaa esille vain jos jotain uutta ilmenee. Kuten sitten kun näkee miltä tämä ottelusarja lopulta kokonaisuutena näyttää ja mitä sen kulusta "asiantuntijoiden" toimesta kerrotaan. Tai jos tulee muutoin uusia uutisia.Ei sitä silti tarvitse viesti tolkulla pakottaa jokaisessa Pelicansin ketjussa.
"Ei me tiedoteta ketään miellyttääksemme"Onko Nupe , Laukkanen tai joku muu johtoryhmästä antanut vielä mitään lausuntoja Pelsujen nykytilanteesta ?