Jukurit johtaa Raumalla0-2 . Kumman voittoa Pelsu näkökulmasta kannattaisi toivoa?
Tämä. Keskitytään me voittamaan omat pelimme kuten tähänkin asti :)No oman järjen mukaan Lukko saisi voittaa, mutta loppuviimein ihan yks lysti.
Kauhee itku mertsin selostuksista ja tää tän illan katsomon selostaja Toni Saukkola vetää täysillä mouhijärveläisten suuntaan. Täysin sokee selostaja vetää varmaan vikaa kertaa Lahes?
Onneksi katsoin ilman selostusta ja näin vain highlightsit erätauoilla selostuksen kanssa, haha.Toni Saukkola hat trick
Ilmaveivi "veti sanattomaksi" ja "onhan näitä ollut jo useampi tälläkin kaudella".
Camperin taklaus "ei ollut mitenkään törkeä" ja "osuu olkapäähän".
Sellasta.
Nyt ne kovat pelit vasta alkaakin, jos rotsi aukee vähänkin niin kolahtaa pahasti.Tosiaan seuraavat kuus peliä Liigan tän hetken bottom 6:sta vastaan, jännä tää otteluohjelma :D Tässähän vois rakentaa aivan megalomaanisen pitkän voittoputken, kun ei vaan alennuta pelaamaan vastustajan tasolla kuten joskus on ollut tapana ;D
Juuri näin.Nyt ne kovat pelit vasta alkaakin, jos rotsi aukee vähänkin niin kolahtaa pahasti.
Pitää jaksaa pysyä focus päällä.
Niin sen Mertsinkin piti vetää kohupelissä viimeiset äänet Lahessa mutta mies sai jatkaa. Aika kevyttä kuitenkin SaukkolallaKauhee itku mertsin selostuksista ja tää tän illan katsomon selostaja Toni Saukkola vetää täysillä mouhijärveläisten suuntaan. Täysin sokee selostaja vetää varmaan vikaa kertaa Lahes?
Toivottavasti pakistoon on tulossa isäntä takaisin johtamaan pitkään kevääseen !Nyt sitten mitataan johtavat pelaajat
Camperille ei pelikieltoa Kidin lanaamisesta. Nyt on parin kk sisään tullut 2 pääniittiä, pakko sen on kohta oppia pelaamaan pää pystyssä, tulee muuten lyhyt ura.
Mitä tuo tuli kolmantena miehenä oikein pitäisi tarkoittaa kamppailutilanteessa kiekosta? Siellä on normaalissa tilanteessa 5 kenttäpelaajaa, joiden kaikkien tavoite on saada mieluummin ennemmin kuin myöhemmin kiekko. Se, monesko mies joku tilanteessa on, ei kyllä saisi liittyä mitenkään asiaan, kun tavoitteena on ensi kädessä saada kiekko naapurilta pois.Samaa mieltä. Tuossakin tilanteessa ikään kuin teki itsestään haavoittuvan. Onneksi ei käynyt ilmeisesti nyt pahemmin?
Tosin Camper tuli myös kolmantena pelaajana tilanteeseen ja taklasi tietyllä tapaa turhaa, joten 5min oli ihan fine kun päähän osui, mutta taklattavan vastuuta kannattaisi Jämseninkin miettiä.
Jos Tappara tulee vastaan kevään peleissä, niin tuohon Pena vielä hämmentämään soppaa lisään niin voi palaa Tappara puolellakin pohjaan;) Varsinkin Levchin, Savinaisen ja Camperin osalta olisi hyvä saada pelihuumori pois vaikka sääntöjen rajamailla olevilla keinoilla. Ei tietenkään millään ylilyönneillä josta lentää ulos/tulee kakkua.Toivotaan ettei Jämsen pahemmin loukkaantunut tilanteessa. Se hyvä puoli on, että pystyi olemaan penkillä loppuun asti ja osallistumaan voitonjuhliin. Se on hyvä merkki, vaikka aika vaisulta vaikuttikin. Mitenhän näissä pääosumissa tämä protokolla oli, eli pystyykö kunnossa ollessaan pelaamaan keskiviikkona vai tuleeko väkisin viikon huili?
Taklauksen jälkeen syntyi aika kova kalabaliikki ja melkoinen verbaalinen sanankäynti oli vaihtoaitioiden välillä. Grönborg näytti huutelevan melko paljon Pelicansin penkin suuntaan. Tapparan penkiltä myös Jämsenin suuntaan huudeltiin, kerta Jämsen siihen suuntaan katsoi ja osoitti et katsokaa taululta. Arvatenkin kalastelusta syytettiin.
Jos jotain hyvää tästä keissistä löytää, niin Tapparalla heittää pata yllättävän helposti jumiin jos hommat ei suju suunnitelman mukaan. Tämä on hyvä tieto kevään pelejä ajatellen! Camperilla olisi ollut mahdollisuus pelata kiekkoa ja saada se omalle joukkueelle ja täten edistää peliä oman joukkueen eduksi. Nyt kuitenkin koki tärkeämmäksi antaa kikkapojalle opetus ja ajaa se levyksi ja siinä samassa tuli aika pahasti kustua oman leirin muroihin. Olisi ollut erittäin tyydyttävää lyödä sillä ylivoimalla neljäs maali, mutta säästetään se tylyys keväälle sitten.
Kummasti tällainen kolmas mies tilanteessa herättää tunteita - erityisesti kun osuu omalle kohdalle. Kysy vaikka Grönborgilta.Mitä tuo tuli kolmantena miehenä oikein pitäisi tarkoittaa kamppailutilanteessa kiekosta? Siellä on normaalissa tilanteessa 5 kenttäpelaajaa, joiden kaikkien tavoite on saada mieluummin ennemmin kuin myöhemmin kiekko. Se, monesko mies joku tilanteessa on, ei kyllä saisi liittyä mitenkään asiaan, kun tavoitteena on ensi kädessä saada kiekko naapurilta pois.
Kyllä se liittyy ja pitääkin liittyä asiaan. En nyt puhu yksinomaa Jämsen-Camper tilanteesta vaan ylipäätään tilanteista. Jos kaukalossa on 1vs1 kiekollinen tilanne, molempien pelaajien havainnointi on pääasiassa kiekossa ja siinä toisessa vastapuolen pelaajassa ja mikäli siihen tulee ulkopuolelta kolmas pelaaja taklaamaan ni lähtökohtaisesti taklaava pelaaja on sillon vastuussa siitä mihin ja miten hän taklaa (mikäli lähtee taklaamaan). Ja perustelu kursivoidussa kohdassa.Mitä tuo tuli kolmantena miehenä oikein pitäisi tarkoittaa kamppailutilanteessa kiekosta? Siellä on normaalissa tilanteessa 5 kenttäpelaajaa, joiden kaikkien tavoite on saada mieluummin ennemmin kuin myöhemmin kiekko. Se, monesko mies joku tilanteessa on, ei kyllä saisi liittyä mitenkään asiaan, kun tavoitteena on ensi kädessä saada kiekko naapurilta pois.
Kyllä se liittyy ja pitääkin liittyä asiaan. En nyt puhu yksinomaa Jämsen-Camper tilanteesta vaan ylipäätään tilanteista. Jos kaukalossa on 1vs1 kiekollinen tilanne, molempien pelaajien havainnointi on pääasiassa kiekossa ja siinä toisessa vastapuolen pelaajassa ja mikäli siihen tulee ulkopuolelta kolmas pelaaja taklaamaan ni lähtökohtaisesti taklaava pelaaja on sillon vastuussa siitä mihin ja miten hän taklaa (mikäli lähtee taklaamaan). Ja perustelu kursivoidussa kohdassa.