Onko sulla mitään käsitystä tämän kauden osalta, että vieläkö Lelun kynä käy?Hyvä porukka kasaantuu jatkossakin. Runko on hyvin kasassa ja poistuvien tilalle saadaan kelpo pelaajia. Luottoa vaan Laukkasen kynään.
Onko sulla mitään käsitystä tämän kauden osalta, että vieläkö Lelun kynä käy?Hyvä porukka kasaantuu jatkossakin. Runko on hyvin kasassa ja poistuvien tilalle saadaan kelpo pelaajia. Luottoa vaan Laukkasen kynään.
Najmanilla optio ja Kubik siirtyy tšekin sisällä, joten Kodytek&Jenik kaksikko voisi olla mahdollisia. Vaikuttaa kaikki kyllä pelimiehiltä. Jenik näköjään pelannut Ketterässä pari vuotta takaperin.Yleensähän nuo Pelsujen tsekkihankinnat on olleet siellä jossain 25-vuoden tienoilla olevia pelaajia.
Ilman mitään oikeeta tietoa koitin etsiä porilaisen näkökulmasta Pelicansin näköisiä tsekkejä: Petr Kodytek, Adam Kubik, Jan Jenik ja Adam Najman.
Rohkenisin väittämään, että vähintään yksi osuu, sellainen fiilis on.
Ui juma, kiitos ja aamen!Kahden tsekkipelaajan kanssa on Pelicansilla sopimukset ensi kaudesta.
Tasoltaan tulevat kaverit luokkaa "Jasek&Smejkal", eli laatu-ukkoja.
On tuo ainakin länsirannikon joukkueiden osalta ollut ihan kartalla ja tiesi myös Kivenmäen siirrosta Saipaan ym.Sydämen viestit on otettava vakavasti, mutta onko samoin Haiman kanssa?
Ei sillä, ettei pari laatutsekkiä kelpaisi.
Jenik oli vuosi sitten sanonut panostavansa siihen että breikkaisi NHL:aan eikä lähtenyt ainakaan Ruotsiin siinä vaiheessa.Najmanilla optio ja Kubik siirtyy tšekin sisällä, joten Kodytek&Jenik kaksikko voisi olla mahdollisia. Vaikuttaa kaikki kyllä pelimiehiltä. Jenik näköjään pelannut Ketterässä pari vuotta takaperin.
Joo onhan tuo Jenik hieman Jasekia paremmilla tehoilla vetänyt ja käynyt muutaman pelin kirkkaissa valoissa jo. Tai niinkun jos vertaa mistä tilanteesta Jasek tänne tuli.Kodytek voisi olla ihan mahdollinen, Jenik on turhan lähellä isoa liigaa että lähtisi nyt Eurooppaan. Näin uskon.
Nojuu, en itse uskonut kyllä silloinkaan että Jasek tänne tulisi, mutta niin vaan hitto tuli. Mutta harvemmin valmiita noin hyviä nuoria pelaajia Liigaan ylipäätään eksyy.Joo onhan tuo Jenik hieman Jasekia paremmilla tehoilla vetänyt ja käynyt muutaman pelin kirkkaissa valoissa jo. Tai niinkun jos vertaa mistä tilanteesta Jasek tänne tuli.
Olisi tosiaan, jos sellainen vain olisi. Harmi ettei ole.Meinaan nyt olisi aika hyvä ajankohta heittää vaikka tulikuuman Bryggmanin toivottu soppari julki.
Nimeä vaan paperiin sitte. Äkkiä.Olisi tosiaan, jos sellainen vain olisi. Harmi ettei ole.
Uskotko et on mahkuja pitää Lasse?Olisi tosiaan, jos sellainen vain olisi. Harmi ettei ole.
Sama vika, ei mua haittaisi ettei ketään tulisi, niin hyvin tää jengi on koko kauden suorittanut ja vaikeudet on yhdistänyt jengiä. Tuohon jos heittäisi jonkun ilyakovalchukin juomaan Pepsiä yksityisellä vaihtopenkillään, se voisi rikkoa harmoniaa. Mahdollisen tulijan pitäisi olla sataprosenttisen varma joukkuepelaaja myös niin että joukkue ottaa pelaajan hyvin vastaan.Kahta eri fiilistä tässä päivän mittaan ollut. Ei tuu kettää tai sit jysähtää kunnolla joku Meskanen luukuista. Vai ootellaanko lennon laskeutumista ja kohta tulee kentältä kisuttelua. En tiiä. Ei jaksa vituttaa vaikka ketään ei tulis, mut aina on hieno nähä uusia ukkoja. Toisaalta tolla jengillä ollaan helvetin hienosti painettu tässä kevään kynnyksellä ja samalla nipulla saatetaan oikeasti venyä maksimistakin yli.
E. jospa vaikka laitettais pari jatkosopimusta pihalle jos ei muuta tiedotettavaa löydy. Meinaan nyt olisi aika hyvä ajankohta heittää vaikka tulikuuman Bryggmanin toivottu soppari julki.
Huoh. Toivottavasti ei oo liian myöhästä.Olisi tosiaan, jos sellainen vain olisi. Harmi ettei ole.
Olisi tosiaan, jos sellainen vain olisi. Harmi ettei ole.
Varmaan on, mutta nyt kun Lasse loppukaudesta ihan todenteolla realisoi sitä potentiaaliaan mistä Pelicans miehelle tällä kaudella maksaa, niin jatkolappuun joutuu kyllä lyömään lisää euroja. Toki tuollainen iso kokoinen, reilulla 0.5 PPG:llä ja reilut 15 maalia kaudessa Liigassa painava kaveri kiinnostaa myös Ruotsissa ja Keski-Euroopassa ihan mukavasti, joten eiköhän Bryggman vasta kauden päätteeksi rupea haistelemaan sitä mistä se paras tarjous tulee. Tuohon kun vetää vielä oikein kovat pleijarit niin koittaa miehelle tilipäivä.Uskotko et on mahkuja pitää Lasse?
Juu, mulla on tunne että johto on oppinut virheistään ja katsovat menestyvän joukkueen rakentamista ihan eri näkökulmasta mitä aiemmin. Turha hankkia ketään nimen perusteella. Kova väite, mutta 2019 kevät olisi ollut menestyksekkäämpi ilman Juhamatti Aaltosta. Vaikka hyvin tuli sisään ja teki pisteitä, niin luulen että myrkytti joukkuehenkeä. Toki olihan siinä paljon muutakin, en halua ketään yksittäistä heittää bussin alle ikinä mitä tulee joukkueen menestykseen. Sori OT, mutta tähän kauteen palatakseni me ollaan neljän joukossa, tuli vahvistuksia tai ei.Sama vika, ei mua haittaisi ettei ketään tulisi, niin hyvin tää jengi on koko kauden suorittanut ja vaikeudet on yhdistänyt jengiä. Tuohon jos heittäisi jonkun ilyakovalchukin juomaan Pepsiä yksityisellä vaihtopenkillään, se voisi rikkoa harmoniaa. Mahdollisen tulijan pitäisi olla sataprosenttisen varma joukkuepelaaja myös niin että joukkue ottaa pelaajan hyvin vastaan.
Tuohon viimeiseen lauseeseen.. mä luulen että mahdollisten jatkosopimuksien julkaisun ajankohtaa on mietitty kunnolla tällä kertaa, ettei ennen siirtorajaa tehtäisi mitään tiiseriä koska siitä tulisi kauhea pettymys kun ei tullutkaan koodinimi Björninen plus pari muuta vaan joku Bryggmanin jatko tms. Täällä olisi sitten taas kovat keskustelut siitä miten "yhyy kiva että pelkkä osallistuminen riittää" ja "Puuhastelua!" tai "toimisto varmaan taas lomailee eikä tee mitään" jne, varmaan on noista tapaus Riihisestä ja Kärppien Marko Anttilan sopimuksen uutisoinnista opittu jotain.
Loppukauden aikana voi sitten julkistaa sopimuksia ilman että kukaan pahoittaa siitä mieltään. Olis siistiä jos jokaisen tulevan kotiottelun yhteydessä julkaistaisi aina uusi jatkosopimus! Se nostaisi fiilistä hallissakin.
Toisaalta nämä Aaltoset, Kousat, Björniset ja Saariset on niitä pelaajia joita yleisö haluaa nähdä ja jos kaverit olisi silloin mennyt toiseen joukkueeseen ja oltaisi kuultu että vaikkapa Aaltonen olisi ollut saatavilla ja täysin mahdollinen hankinta, niin fanit olisivat taas haukkuneet koko organisaation että miksei tällaiseen mahdollisuuteen tartuttu.Juu, mulla on tunne että johto on oppinut virheistään ja katsovat menestyvän joukkueen rakentamista ihan eri näkökulmasta mitä aiemmin. Turha hankkia ketään nimen perusteella. Kova väite, mutta 2019 kevät olisi ollut menestyksekkäämpi ilman Juhamatti Aaltosta. Vaikka hyvin tuli sisään ja teki pisteitä, niin luulen että myrkytti joukkuehenkeä. Toki olihan siinä paljon muutakin, en halua ketään yksittäistä heittää bussin alle ikinä mitä tulee joukkueen menestykseen. Sori OT, mutta tähän kauteen palatakseni me ollaan neljän joukossa, tuli vahvistuksia tai ei.
Olin tuolloin ja olen edelleen sitä mieltä, että Juhis (olkoot kuinka hyvä pelaaja tahansa) silloin pilasi joukkueen flown ja tuli lähinnä pellailemaan. Ei kiitos enää ketään semmoista.Juu, mulla on tunne että johto on oppinut virheistään ja katsovat menestyvän joukkueen rakentamista ihan eri näkökulmasta mitä aiemmin. Turha hankkia ketään nimen perusteella. Kova väite, mutta 2019 kevät olisi ollut menestyksekkäämpi ilman Juhamatti Aaltosta. Vaikka hyvin tuli sisään ja teki pisteitä, niin luulen että myrkytti joukkuehenkeä. Toki olihan siinä paljon muutakin, en halua ketään yksittäistä heittää bussin alle ikinä mitä tulee joukkueen menestykseen. Sori OT, mutta tähän kauteen palatakseni me ollaan neljän joukossa, tuli vahvistuksia tai ei.