Onko finaali HMV kiekkoa??

  • 12 513
  • 90

puumaila

Jäsen
Suosikkijoukkue
TuTo, Sport liigaan kaudelle 14-15
Viestin lähetti Jymäkkä
Jos joukkueet jatkavat lopuissa peleissä siitä,mihin perjantaina jäivät,niin ihan hyvät ja viihdyttävät finaalit näistä tulee.Kolmannessa ottelussa riitti vauhtia,taitoa,taistelua ja vaarallisia tilanteita ihan riittämiin.Molempien joukkueiden vahvuudet ovat kyllä jossain ihan muualla kuin fyysisyydessä,mutta en nyt ainakaan kolmatta ottelua miksikään neppailuksi kutsuisi.Lämpökin alkoi nousta,kun Kärpät hiillosti mielestäni erittäin tarkoitushakuisesti Metroa useammallakin päähän kohdistuneella taklauksella.Eikä siinä mitään,Metroa tuleekin hiillostaa,mutta miksiköhän missään ei mesuta sanallakaan minkäänlaisesta käskytyksestä...

Jos nyt vielä Jokerit voittaisi huomenna,niin nämä finaalit pelastaisivat edes osan näistä kuplaksi osoittautuneista kaikkien aikojen pleijareista.Puolivälierissä vain HIFK-Lukko ja HPK-TPS sarjoissa oli hieman normaalia enemmän jännitteitä ja tunnetta,kaksi muuta olivat ihan runkosarjamättöjä.Noista kahdestakin HIFK-Lukko sarja kuihtui sitten ennenaikaisesti Hifkin maalivahtiongelmiin,muuten sarjassa olisi ollut aineksia viime kautisen HIFK-Ilves sarjan kaltaiseksi loistavaksi taisteluksi.Välierät olivat sitten ihan läpihuutojuttuja ilman mitään mainitsemisen arvoista.Minulle tosin Jokereiden kannattaminen on osoittautunut aivan ylivoimaiseksi tehtäväksi(yritin ihan tosissani ensimmäisessä finaalissa),joten toivon,että Kärpät juhlii huomenna toista perättäistä mestaruutta.

Pakko ottaa nyt kantaa tähänkin vielä, vaikka tämä bissepäissä kirjoittaminen alkaakin jo arveluttamaan, jos oon mennyt täysin asiattomuuksiin, niin pyydän anteeksi :). On kai aina ollut selvä, että vastustajan parhaitten pelaajien pelin sekoittaminen kuuluu taktiikkaan ja metro onkin aika räikeästi provosoitunut tähän hiillostukseen mukaan. Ja aika selvä kai on ettei kaikki viisi pelaajaa saa mieleen ruveta tappelemaan, jollei mitään käskytystä ole tullut. Tosin aika surkuhupaisaa pelisilmää osoitti Rautakorpikin siinä tilanteessa, lyödessään ykkösen sisään. Sinällään kyllä aika mauton ja epätoivoisuutta osoittava yritys. Edelleen mulla ei ole mitään ifk:ta vastaan, oisin jopa toivonut, että finaalissa olisi ollut jokerit ja HIFK, se olisi kait ollut tänä vuonna mahdollista.
 

brehme_

Jäsen
Suosikkijoukkue
prosenttikiekko
Itse ketjun topiciin vastaten sanon, että ei tosiaan vaan intensiivisempää ja kivemman näköistä kiekkoa kuin vuosikausiin. En voi aina ymmärtää median naurettavaa pisteidenlaskentaa ja itkentää pienten maalimäärien takia. On siinä pelissä jumalauta muutakin kuin ne jalkakikat.

Mielestäni rajuin esimerkki on IS veikkaaja, jonka sm-liigatoimittajat (muiden lajien toimittajat ovat suorastaan asiantuntevia ja hyviä juttuja kirjoittavia kavereita) tuntuvat tuijottavan suoraan tehopisteisiin. Pari viikkoa sitten tehtiin kolmen sivun juttu siitä miksei Metro tehnyt pisteitä kahdessa ensimmäisessä HPK-kohtaamisessa. Voi voi.

SM-finaalit ovat olleet tähän asti kaikkea sitä, mitä hyvän finaalisarjan pitääkin olla. Toivottavasti sama tahti jatkuu...
 

Jymäkkä

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK, NY Rangers, Ketterä, Saksa (futis), IPV
Viestin lähetti puumaila
On kai aina ollut selvä, että vastustajan parhaitten pelaajien pelin sekoittaminen kuuluu taktiikkaan ja metro onkin aika räikeästi provosoitunut tähän hiillostukseen mukaan. Ja aika selvä kai on ettei kaikki viisi pelaajaa saa mieleen ruveta tappelemaan, jollei mitään käskytystä ole tullut.

Niin,tarkennan vielä,että kritisoinutkaan Kärppien toimintaa millään tavalla.Vastustajan ykkötykkiä tuleekin hiillostaa,kuten ensimmäisessä viestissäni totesin.En myöskään väittänyt,etteikö Matikainen olisi jollain tapaa käskyttänyt(sitä ei tiedä,onko käskenyt käynnistää joukkotappelun,vai antanut epämääräisemmän ohjeen jonkinlaisen hämmingin aikaansaamiseksi),totta kai oli.Minusta se vaan ei ole kovin kummoista moraalia,jos tuomitaan käskytetyt tappelut,mutta ei käskytettyjä,sääntöjen vastaisia taklauksia.Ja ei,en todellakaan väitä,että Metroa on yritetty tahallaan vahingoittaa.Väitän vain,että miehen hiillostamiseksi on tahallisesti taklattu hieman liian ylös,eli taklattu sääntöjen vastaisesti.Minusta tuo penan aikaansaama pikku hässäkkä ei ollut yhtään sen kummempi tapaus.Pleijareiden henkeen kuuluvia pikku koiruuksia molemmat,eivät enempää eivätkä vähempää.

Ja myönnetään nyt vielä,että onhan se kuitenkin jollain tasolla ymmärrettävää,että joukkotappelu pistää median silmiin hieman voimakkaammin kuin tuo pelin sisällä tapahtuva Metron hiillostus.
 

Cobol

Jäsen
Suosikkijoukkue
Suomalainen jääkiekko
Viestin lähetti Jymäkkä
.Ja ei,en todellakaan väitä,että Metroa on yritetty tahallaan vahingoittaa.Väitän vain,että miehen hiillostamiseksi on tahallisesti taklattu hieman liian ylös,eli taklattu sääntöjen vastaisesti.Minusta tuo penan aikaansaama pikku hässäkkä ei ollut yhtään sen kummempi tapaus.Pleijareiden henkeen kuuluvia pikku koiruuksia molemmat,eivät enempää eivätkä vähempää.

Näinhän se menee. Päähän kohdistetut taklaukset kumman tahansa joukkueen toimesta ovat vaarallisuudessaan aivan eri luokkaa kuin muutama pieni paininpoikanen halukkaiden toimesta.
 

tuuski

Jäsen
Suosikkijoukkue
Pallo-Kärpät
Jos puhutaan ensin pleijareista kokonaisuudessaan, niin puolivälierät, ainakin kahdessa parissa olivat värikkäät ja kiinnostavat. Välierät vähän lässähtivät, se pitää myöntää, mutta finaaleista olen tähän mennessä digannut. Tämän vuoden finaalit ovat olleet kyllä todella kaukana noista kolmesta kirjaimesta, ainakin jos verrataan viime vuosien finaalien tasoon noin yleensä.

Ensimmäinen peli oli vähän tunnustelevaa ja sekavaa, mutta mitä muuta voi odottaa, kun pidetään viikon tauko ennen kauden siihen mennessä tärkeintä peliä? Toinen matsi olikin viihdyttävyydessään parasta, mitä televisiosta on tällä kaudella tullut seurattua. Pelkästään se, että toisessa erässä molemmilla maalivahdeilla 16 torjuntaa, kertoo jo aikas paljon. Hyvä oli kolmaskin koitos, Favorin sekoitti vielä pakkaa aika hyvin vieraskoreudellaan. Tunnetta ja taklauspeliäkin paljon enemmän kuin runkosarjapeleissä.

Viime kauden finaalitkin olivat ihan katsottavia, mutta esimerkiksi kolme sitä edeltävää jotain ihan uskomatonta kuraa. Tämän vuotisessa sarjassa ei ole keskitytty niin paljon paini&kahvakiekkoon ja hyökättykkin on yllättävän rohkeasti.
 
Viimeksi muokattu:

pyy

Jäsen
Se mikä näissä taklauskesteluissa hämmentää, on se että kuulostaa siltä niin kuin joukkue pelaa tyylillään riippumatta vastustajasta. Kuitenkin, pelissä taklataan kun siihen on paikka, ja se kuinka usein näitä paikkoja tulee riippuu kummankin joukkueen pelityylistä. Esim. Jokerit Pelicans pelissä ei Jokerit paljoa taklaile kun joukkueella on käytännössä koko ajan kiekko.

Finaalisarjassa rymisee tällä hetkellä pitkälti sen takia, että Kärpät sulkee keskialueen erittäin tehokkaasti jolloin Jokerit joutuu pelaamaan päädyn kautta. Tästä seuraa taklaustilanteita Jokeri-hyökkääjille koska Kärppä-pakit on sen verran hyviä että kerkiävät kiekkoon ensin. Sen lisäksi Jortikka on luultavasti käskenyt ajaa omassa päädyssä enemmän, koska tällä tavalla saadaan Kärppä-hyökkääjiltä vauhti pois ja näin haitataan Kärppien ryhmittymistä puolustukseen. Vastavuoroisesti Kärpät pyrkii ihan samaan.

Lyhyesti, tasoerot tappaa taklauspelin, kun on kaksi tasaista joukkuetta niin kummallakaan ei pysy peli kontrollissa. Mikä näin katsojan kannalta on hyvä asia, vaikka se sydämestä ottaakin.
 

bozik

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Viestin lähetti pyy
Se mikä näissä taklauskesteluissa hämmentää, on se että kuulostaa siltä niin kuin joukkue pelaa tyylillään riippumatta vastustajasta. Kuitenkin, pelissä taklataan kun siihen on paikka, ja se kuinka usein näitä paikkoja tulee riippuu kummankin joukkueen pelityylistä. Esim. Jokerit Pelicans pelissä ei Jokerit paljoa taklaile kun joukkueella on käytännössä koko ajan kiekko.
Nyt tulee asiaa ja paljon pyyltä. Tämä ihan sama teoria pätee jäähyihin. Silloin kun jokin joukkue syyttää tuomareita siitä, että heitä syrjitään pelityylin tms. takia ja sen takia he saavat paljon jäähyjä, voisi heittää vastakommentin. Westerlund ja Aravirta ovat varmasti ainakin tietoisia siitä, että jäähyjen määrä on suorassa suhteessa kiekon hallintaan. Jos omalla joukkueella on kiekko hallussa 95 % peliajasta on erittäin todennäköistä, että jäähyjä ei jouduta ottamaan. Ja tietenkin päinvastoin.

Jokerien ja Kärppien sarjan osalta jaan pyyn näkemyksen täysin ja lainaan mielestäni yhtä parhaista täällä heitetyistä kommenteista "taserot tappaa taklauspelin". Voiko tuota paremmin sanoa, ehkä sillä lisäyksellä, että korostunut jäähyjen välttäminen on toinen "killeri".
 

lintu

Jäsen
Suosikkijoukkue
HIFK
Viestin lähetti bozik
Westerlund ja Aravirta ovat varmasti ainakin tietoisia siitä, että jäähyjen määrä on suorassa suhteessa kiekon hallintaan. Jos omalla joukkueella on kiekko hallussa 95 % peliajasta on erittäin todennäköistä, että jäähyjä ei jouduta ottamaan. Ja tietenkin päinvastoin.

Aivan, ja tällöin Aravirta kommentoi tuomarilinjaa kun nämä eivät mene yhteen. Jos Aravirran joukkue pitää kiekkoa 75% ja vastustaja 25%, mutta jäähyt jakautuvat tasan. SM-liigassa tuo ei ole epätavallista ja siksi tuomarilinja onkin niin vitun huono. En vieläkään ymmärrä logiikkaa jonka mukaan jäähykynnys nousee joka jäähyn jälkeen. Ajatelkaa nyt jos ryöstäjä saisi ensimmäisestä ryöstöstään 2 vuotta vankeutta, toinen katsotaan läpi sormien, kolmannesta 2 vuotta, neljäs ja viides katsotaan läpi sormien, kuudennesta 2 vuotta j.n.e.
 

bozik

Jäsen
Suosikkijoukkue
Jokerit
Viestin lähetti lintu
Aivan, ja tällöin Aravirta kommentoi tuomarilinjaa kun nämä eivät mene yhteen. Jos Aravirran joukkue pitää kiekkoa 75% ja vastustaja 25%, mutta jäähyt jakautuvat tasan.
Tätä olen pitkään odottanut, kun saataisiin joku taho tilastoimaan se, mikä on jäähyjen ja kiekonhallinnan suhde, niin silloin voitaisiin todella keskustella dumarilinjasta. Esim. 20-30 pelin otos liigasta antaisi jo jonkinlaisen kuvan. Tällä hetkellähän tätä ei Vierumäen lisäksi taida olla muualla tutkittu.
 

Tepa

Jäsen
Suosikkijoukkue
Kärpät
HMV = Helvetin Mahtava Voittaa
HMV = Helvetin Mukava Voittaa
HMV = Hyvä Mestaruus Vuosi

Sitten pari kysymystä.

1. Oliko kaikki loppuottelut loppuunmyytyjä?
2. Jos oli, niin milloin näin on viimeksi käynyt?

Areena on ollut kahdesti loppuunmyyty 2001 Jokerit-Tappara sarjassa jolloin on mielestäni viimeksi ollut yhtä paljon yleisöä kuin tämän vuoden loppuotteluissa.
 
Viimeksi muokattu:

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Viestin lähetti Tepa
HMV = Helvetin Mahtava Voittaa
HMV = Helvetin Mukava Voittaa
HMV = Hyvä Mestaruus Vuosi

Sitten pari kysymystä.

1. Oliko kaikki loppuottelut loppunmyytyjä?
2. Jos oli, niin milloin näin on viimeksi käynyt?

Areena on ollut kahdesti loppuunmyyty 2001 Jokerit-Tappara sarjassa jolloin on mielestäni viimeksi ollut yhtä paljon yleisöä kuin tämän vuoden loppuotteluissa.

Jaffala oli loppuunmyyty ainakin kahdessa HIFK-matsissa runkkarissa tällä kaudella.

Ketjun aiheeseen liittyen voisin todeta että kun vertaa ensimmäistä ja viimeistä finaalia niin voi todellakin sanoa että eka finaali oli totaalisen HMV:tä vaikka täällä vielä pari Kyrppää sitä puolusteleekin, vika olikin sitten paljon parempaa kiekkoa. Itse en nähnyt välissä olleita finaalipelejä duunimatkan takia joten en sano niistä mitään.

Btw, huomasin vasta nyt että Kyrppä-osiossa oli avattu 24.3 ketju jossa toivottiin että joukkue ei olisi HMV jatkossa eli kaivattiin tunnetta, taklauksia, jopa tappeluita tältä jengiltä. Parastahan tässä oli se että ketjun avaaja oli eräs ekan finaalipelin suurimmista puolustelijoista ja ko. matsista puuttui kaikki nuo mainitut elementit.

Mutta ei se mitään, vika finaali oli tosiaan paljon parempaa kiekkoa joten oikeaan suuntaan mentiin.

Onnea Kärpille mestaruudesta, paras joukkue voitti.
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Tässä on sitä kunnon tunnetta mitä pleijareista Suomessa puuttuu, kyseessä London Knights - Kitchener Rangers OHL:n Western Conference finaalista eilisyöltä. Joukkueiden supertähdet ottaa lopussa varsin tunnepitoisen matsin.

http://rapidshare.de/files/1375320/v_Richards_Perry.wmv.html

(klikatkaa alhaalta eka 'free', scrollatkaa sivun alas ja odottakaa että laskuri menee nollaan niin voitte ladata klipin)

Kyseessä siis 16-20v junnut Kanadasta.

Lienee sanomattakin selvää että katsoisin näitä finaaleja noin 1245x kertaa mielummin kuin tämän vuotisten finaalien ekaa matsia, NHL fanina molemmilla joukkueilla on niin paljon kiinnostavia tulevaisuuden pelaajia että ei tule ikävä SM-liigaa.
 

Pee

Jäsen
Suosikkijoukkue
JYP
Viestin lähetti Daespoo
Tässä on sitä kunnon tunnetta mitä pleijareista Suomessa puuttuu, kyseessä London Knights - Kitchener Rangers OHL:n Western Conference finaalista eilisyöltä. Joukkueiden supertähdet ottaa lopussa varsin tunnepitoisen matsin.

Tuossa nyt ei ollut tunnetta pätkääkään! Pelkkää yleisön viihdyttämistä ja "ah, me ollaan niin kovia" -fiilistelyä, joka ei todellakaan syntynyt mistään aidosta tunteesta.

Mutta jos kerran "Daespoo" haluaa tuollaista nähdä, niin mene ihmeessä nyrkkeilykatsomoon! Siellä myös saattaa näkyä sitä tunnetta, kun koko laji perustuu sille, mitä linkittämässäsi jääkiekkopätkässä tapahtui...
 

Daespoo

Jäsen
Suosikkijoukkue
Hameenlinna Moderators
Viestin lähetti Pee
Tuossa nyt ei ollut tunnetta pätkääkään! Pelkkää yleisön viihdyttämistä ja "ah, me ollaan niin kovia" -fiilistelyä, joka ei todellakaan syntynyt mistään aidosta tunteesta.

Mutta jos kerran "Daespoo" haluaa tuollaista nähdä, niin mene ihmeessä nyrkkeilykatsomoon! Siellä myös saattaa näkyä sitä tunnetta, kun koko laji perustuu sille, mitä linkittämässäsi jääkiekkopätkässä tapahtui...

Tässä on aika hyvä standardivastaus tappeluiden vastustajilta, "mene nyrkkeilymatsiin jne".

Taisit missata koko alkuhässäkän ja mistä se lähti liikkeelle eli 3. erä oli lopussa ja London johti 3-2, haettiin henkistä yliotetta seuraavaan matsiin ja haluttiin järkyttää Londonin tähtipelaajan Corey Perryn mielenrauhaa (siinä onnistumatta).

Mutta ymmärrän kyllä jos JYP-fanina et tätä tunnepurkausta huomannut.
 

Puolikaspakki

Jäsen
Suosikkijoukkue
Aito kilpailu ja rehellinen tuomaritoiminta
Viestin lähetti Pee
Tuossa nyt ei ollut tunnetta pätkääkään! Pelkkää yleisön viihdyttämistä ja "ah, me ollaan niin kovia" -fiilistelyä, joka ei todellakaan syntynyt mistään aidosta tunteesta.

Mutta jos kerran "Daespoo" haluaa tuollaista nähdä, niin mene ihmeessä nyrkkeilykatsomoon! Siellä myös saattaa näkyä sitä tunnetta, kun koko laji perustuu sille, mitä linkittämässäsi jääkiekkopätkässä tapahtui...

Siinähän sitä tunnetta on, kun mennään edestakaisin keskialueella ja neppaillaan kiekkoa vuorotellen siniseltä toiselle. Viimeiseen asti varotaan kontakteja, ettei uudet paidat mee rikki eikä mainokset kulu. Loistavan kiekkoillan kruunaa se, jos joku uskaltaa poiketa totutusta, niin vastustaja huitaisee puolentoista metrin päästä mailalla sellaisen viikatteen, jolla menis vaikka tuore kuusi poikki. Se on sitä lätkää.

Tossa videopätkässä oli sen tappelun lisäksi (jossa muuten molemmat katseli toisiaan siihen malliin, että voidaanhan me otellakin) enemmän maalipaikkoja kuin ekassa finaalissa yhteensä. Videopätkän matsi näytti siltä, että siellä yritettiin tosissaan, eikä odotettu, että kai meki saadaan kohta kiekkoon koskea.

Ei tappelu ole itse tarkoitus, mutta mitä toi nuorten poikien keskinäinen vääntö haittaa? Kumpikaan ei loukkaantunut ja sulassa sovussa näyttivät homman aloittavan. Sitä paitsi, näiden kahden pelaajan keskinäinen mittelö lopetti 8 muun pelaajaan vääntämisen siihen paikkaan (oletin siitä, että dumarit tuli paikalle). Toki rohkea suomalainen tai Suomessa pelannut olis varmaan hiipinyt taakse ja taklannut selkään tai lyönyt mailalla päähän - siinähän sitä on tunnetta kerrakseen.
 
Kirjaudu sisään, jos haluat vastata ketjuun. Jos sinulla ei ole vielä käyttäjätunnusta, rekisteröidy nyt! Kirjaudu / Rekisteröidy
Ylös